Přejít na obsah


Fotka

Mysterky - matematika pláče


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
96 odpovědí na toto téma

#21 LeMon Team

LeMon Team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 35 příspěvků(y)

Publikováno 26 srpen 2008 - 19:54

[quote]petegeo napsal/a:
[quote]

No v mem pripade je u "uhlire" jedno, jestli si ty souradnice mam "vycucat z listingu" nebo z te rady cisel, ktera je mimochodem taky soucasti listingu.
Zatim spousta kombinaci a uvah a spasny napad zadny... :( :( :([/quote]

Jo, já jsem na tom zatím podobně. Zkouším kombinovat všechno možné a zatím nic. Podle logů to je nějaký vypečený chyták, ale evidentně řešitelný. Jen tam skoro všichni píšou, že ho vyřešili po nakopnutí od autorů nebo kolegů, kteří to vyřešili před nimi. Já jsem se ale kousla, že buďto to vyřeším já nebo náš tým bez nápovědy, nebo to holt nebudeme mít. Právě tenhle nejistý faktor - že to nějakou logiku má, ale já zaboha nemůžu přijít na to jakou - mě na tom baví a brání mým mozkovým závitům, aby nezarezly (teda na Uhlířovi spíš hrozí, že se zavaří :D).

Naproti tomu jakákoli "počítací" mysterka, která zahrnuje složitější operace než spočítat okna na konkrétním baráku a výsledek pak vynásobit, vydělit, přičíst nebo odečíst, je pro mě osobně při mém matematickém antitalentu ztracená :D Ale o tom to je asi taky - že na některé kešky prostě člověk nikdy mít nebude.
  • 0

#22 UtinamRexEssem

UtinamRexEssem

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 2 příspěvků(y)

Publikováno 26 srpen 2008 - 21:11

Co ja nechapu u nekterych mysterek. Podle me jsou jich desitky praticky neresitelne. Ne ze by vyresit nesli, ale konkretne Brno. Rozklikl jsem si Brno, ze si vylustim nejakou sifru. Hned prvni mysterka na kterou jsem narazil, nemela Evince ani nic podobneho. Lustil jsem cca dve hodinky a za tu dobu me napadlo cca 80 ruznych zpusobu jak dojit k pouzitelnym souradnicim. Pokud jsem bral jen ty co jsou blizko souradnic zadani mysterky (coz nemusi byt vubec spravne kriterium) a vyloucil jsem ty, ktere koncili v budovach, atd. Tak mi stejne zustalo cca 20 souradnic. To je mam vsechny obehat? Nebo jak mam prijit na to, jestli nejaky muj myslenkovy pochod byl stejny s autorovym?
  • 0

#23 hauskaa

hauskaa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 683 příspěvků(y)

Publikováno 26 srpen 2008 - 21:58

kterou konkrétní máš na mysli? docela by mi zajímala. neřikám, že mam brno zcela odlovené (kor zdejší mysterky vypouštim), ale tu bych teda chtěl vidět...
  • 0

#24 zde

zde

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 255 příspěvků(y)

Publikováno 27 srpen 2008 - 11:13

LeMon Team napsal/a:
Jen tam skoro všichni píšou, že ho vyřešili po nakopnutí od autorů nebo kolegů, kteří to vyřešili před nimi. Já jsem se ale kousla, že buďto to vyřeším já nebo náš tým bez nápovědy, nebo to holt nebudeme mít. Právě tenhle nejistý faktor - že to nějakou logiku má, ale já zaboha nemůžu přijít na to jakou - mě na tom baví a brání mým mozkovým závitům, aby nezarezly (teda na Uhlířovi spíš hrozí, že se zavaří :D).


Problém u Uhlíře je chybný hint, a chybné komentáře v logu. Ta šifra především NENÍ jednoznačná (ve smyslu že každé písmeno neodpovídá v šifře právě jednomu čtyřcifernému číslu- při šifrování je možné vybírat z několika), a číslo 199 z hintu nemá s šifrou taky nic moc společného. Důležité je že jde vždy o čtveřice, a způsobů jak je interpretovat jako písmena zas tolik není. Snad nespoiluju, to že čtveřice zřejmě mapují na znaky je vcelku jasné z jejich počtu a taky ze způsobu, jakým píšou nálezci TFTC, A upozornit na chybný hint je podle mě snad povinnost, ne spoilování.
  • 0

#25 martinek-2695

martinek-2695

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 53 příspěvků(y)

Publikováno 27 srpen 2008 - 11:45

zde napsal/a:

LeMon Team napsal/a:
Jen tam skoro všichni píšou, že ho vyřešili po nakopnutí od autorů nebo kolegů, kteří to vyřešili před nimi. Já jsem se ale kousla, že buďto to vyřeším já nebo náš tým bez nápovědy, nebo to holt nebudeme mít. Právě tenhle nejistý faktor - že to nějakou logiku má, ale já zaboha nemůžu přijít na to jakou - mě na tom baví a brání mým mozkovým závitům, aby nezarezly (teda na Uhlířovi spíš hrozí, že se zavaří :D).


Problém u Uhlíře je chybný hint, a chybné komentáře v logu. Ta šifra především NENÍ jednoznačná (ve smyslu že každé písmeno neodpovídá v šifře právě jednomu čtyřcifernému číslu- při šifrování je možné vybírat z několika), a číslo 199 z hintu nemá s šifrou taky nic moc společného. Důležité je že jde vždy o čtveřice, a způsobů jak je interpretovat jako písmena zas tolik není. Snad nespoiluju, to že čtveřice zřejmě mapují na znaky je vcelku jasné z jejich počtu a taky ze způsobu, jakým píšou nálezci TFTC, A upozornit na chybný hint je podle mě snad povinnost, ne spoilování.


A opravdu mluvis o uhlirove pokladu?V hintu je navic slovo kamen a ne cislo 199, a sifra se mi zdala jednoznacna..
  • 0

#26 berda

berda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 249 příspěvků(y)

Publikováno 27 srpen 2008 - 11:51

mluví o uhlířově pokladu a o hintu, který je napsán autorem v logu.
  • 0
Berda

#27 martinek-2695

martinek-2695

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 53 příspěvků(y)

Publikováno 27 srpen 2008 - 12:36

berda napsal/a:
mluví o uhlířově pokladu a o hintu, který je napsán autorem v logu.


Sak ano, uhlir umel pocitat pouze od 1 do 199, nevim co se ti na tom nezda?;)
  • 0

#28 Sylvia999

Sylvia999

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 538 příspěvků(y)

Publikováno 27 srpen 2008 - 13:10

martinek napsal/a:

berda napsal/a:
mluví o uhlířově pokladu a o hintu, který je napsán autorem v logu.


Sak ano, uhlir umel pocitat pouze od 1 do 199, nevim co se ti na tom nezda?;)


No já jsem hint taky nepochopila, a to jsem šifru louskla. A k ničemu mi nebyl......:D
  • 0
Sylvia999

#29 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 27 srpen 2008 - 13:15

abych se vratil k tematu - pokud matematika place, cestina by uz davno musela spachat sebevrazdu :D
  • 0

#30 zde

zde

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 255 příspěvků(y)

Publikováno 27 srpen 2008 - 13:19

martinek napsal/a:
Sak ano, uhlir umel pocitat pouze od 1 do 199, nevim co se ti na tom nezda?;)


Nechci spoilovat, ale říct to takhle je nesmysl z několika důvodů. Především tam přebývá to "pouze". Klidně mohl umět počítat do miliónu, a přitom šifrovat zcela stejně. A že by to bylo míněno jako "stačilo mu umět.."? Taky ne, to by pak dolní hranice nebyla 1, ale jiné, větší číslo, které nenapíšu, páč bych spoiloval. A konečně k té 199. Ano, pro danou ZPRÁVU to náhodou platí. Ovšem 1) limit pro ŠIFRU je jiné, vyšší číslo (které opět ze stejných důvodů neuvedu). 2) logující těch 199 ve svých zašifrovaných zprávách ignorovali, což jen dokazuje že je to umělý limit, který se šifrou nesouvisí.
  • 0

#31 martinek-2695

martinek-2695

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 53 příspěvků(y)

Publikováno 27 srpen 2008 - 13:19

Sylvia999 napsal/a:

martinek napsal/a:

berda napsal/a:
mluví o uhlířově pokladu a o hintu, který je napsán autorem v logu.


Sak ano, uhlir umel pocitat pouze od 1 do 199, nevim co se ti na tom nezda?;)


No já jsem hint taky nepochopila, a to jsem šifru louskla. A k ničemu mi nebyl......:D


Sak ja nerikam, ze ten hint k necemu je:DAle smekam,ze jsi na to dosla sama;)
  • 0

#32 martinek-2695

martinek-2695

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 53 příspěvků(y)

Publikováno 27 srpen 2008 - 13:21

Vite co?Radeji mlcim, prdim na mysterky a jdu radeji neco ulovit nez debatovat o kravinach:D
  • 0

#33 Jarous1

Jarous1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 823 příspěvků(y)

Publikováno 27 srpen 2008 - 14:08

Mysterek jsem zatím teda moc nevyluštil, to přiznávám ;) Ale na nějaké další se určitě chystám. Určitě to ale nebude taková, kde autor udělal šifru, či dokonce "šifru", jenom proto aby to hledačům za každou cenu ztížil... Všechny věci na tomto světě mají jistou logiku, tak ji očekávám i od těchto hádanek. A celkem by bylo vhodné aby i samotná hádanka (především znění zadání) měla něco společného s místem kde je keška, nebo alespoň s listingem. I malinké nakopnutí by se hodilo... Což se konkrétně ale u toho Uhlíře moc říci nedá, nebo tedy vůbec nechápu proč tam je zrovna tohle B) A jak to tak po vás čtu, tak i hint je k ničemu, takže proboha proč zrovna takhle ??? Najít řešení by snad mělo být reálné i pro jednotlivého člověka a ne že se bude postupně vyptávat všude možně... A už vůbec ne autora, protože on jako jediný ví jak to vůbec myslel... Prostě divný přístup... Takže tahle krabička mne určitě nikdy zblízka neuvidí, protože její řešení pro mne logické není, zkoušet všechno na všechno fakt nebudu B) O té zprzněné matematice to platí jakybsmet, ta má své jasně daná pravidla, a kdo je tedy nezná (autor té výše zmíněné kešky), tak ať se na to laskavě vykašle, jen tu zbytečně mate lidi... Jestli ale chtěl být za každou cenu originální a trochu to všem ztížit, tak se mu to celkem povedlo... Ale nepřipadá mi to fér...
  • 0

#34 Pacifa

Pacifa

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 19 příspěvků(y)

Publikováno 27 srpen 2008 - 14:55

Par misterek sem v plzni radsi pustil k vode, protoze si nezaslouzi stravenej cas nad podivnim zadanim. Jednu sem sel radsi najit nez abych se pachtil TV programem a nasel sem ji.
  • 0

#35 Fénix-4018

Fénix-4018

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 558 příspěvků(y)

Publikováno 27 srpen 2008 - 15:08

No jo, misterki jsou podivni, raději je neřešit.
  • 0

#36 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 739 příspěvků(y)

Publikováno 27 srpen 2008 - 20:23

Jo, poslední dobou mi připadá, že spousta mysterek je dosti podivných a absolutně mi nedávají smysl. Nevadí mi mysterky s úkoly, které se dají dohledat, mysterky s hledáním jiných keší atp. Vadí mi ale luštění těch "nelogických". Tedy, mě nelogických, autorovi třeba logické mohou připadnout... Takové ty 10x zašifrované, kdy je nutné znát skoro přesný postup atp. Například se mi líbila moc Farma zvířat [GC1FJ8J]. Jasná logická hádanka, kde se nemusí zkoušet 1000 různých způsobů.
  • 0

#37 Aviatik

Aviatik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 136 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2008 - 7:18

Mne mysterky docela baví pokud mají logické jednoznačné zadání, moc se mi líbí Dracconisova série Alvarez kde je nutné nejdřív vyluštit šifru kde se člověk dočte co má v terénu dělat a co hledat ... a potom to v tom terénu hledá. Na čtvrté keši téhle série jsem strávil 5 hodin a vůbec to nevnímám jako ztracený čas, dobře jsem se bavil.
  • 0
Ej vy mé krabičky z umělé hmotičky!

#38 kamculenka

kamculenka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 59 příspěvků(y)

Publikováno 04 květen 2009 - 16:57

Já tedy ještě nemám ulovenu jedinou kešku i když se na to chystám, ale u nás v Karviné jsou snad jen samé mysterky, které jsou pro mě nepochopitelné.Jako prostě nechápu co tím chtěl autor říct, a když se podíváte do listu, tak každej chytrej, jak to hned rozluštil a tak. I když si hodím hint stejně jsem z toho debil, mnohdy ještě větší. To je pro mě trochu omezující a už teď mě mysterky nebaví. :-( Vůbec nevím jak bych je měla luštit a i kopance od autora mnohým nepomohly. Měly by se zakázat. Máme tady dvě pěkné multiny, na ty se chystám, je to hezké jako zajdi tam spočítej todle, číslo baráku si opiš a potom dle jednoduchého klíče se přijde na souřadnice. Super. Ale mysterky, ty jsou teda... bohužel.. naprd :-(
  • 0

#39 h0--

h0--

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 079 příspěvků(y)

Publikováno 04 květen 2009 - 18:59

Já bych zakázal všechno. Stejně jde jen o body.
  • 0

garmin 60CSx | galaxy nexus + locus pro | lumia 640 + geocaching pro

astrolux S1 | convoy S2+ | 2x aurora ak-p7

norco search a.105 '16 | mibo mastr '12 | #fialka '9x

 

http://openstreetmap.cz/


#40 polas_CZ

polas_CZ

    polas_CZ

  • Members
  • PipPipPip
  • 589 příspěvků(y)

Publikováno 04 květen 2009 - 19:26

Chystám se založit kvadratickou keš v Brně asi příští rok,srdce matematika zaplesá,bude to velice pěkný diskriminant :-D
  • 0
Cogito ergo sun ...




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama