Přejít na obsah


Fotka

Degradace GC?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
138 odpovědí na toto téma

#101 AgentJ

AgentJ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 284 příspěvků(y)

Publikováno 03 září 2008 - 22:25

kolombo napsal/a:
... na téma kvalita keší by se měli vyjadřovat jen Ti, co mají alespoň 5 založených ...


5 je malo, jsem pro 20 !! A nejlepe zalozenych v Brne, bo jen statl je ten pravy a nefalsovany etalon kvality !!!

:D

teeeda vy resite kraviny...kazdej jde na kes v uplne jinym rozpolozeni, s ruznymi lidmi a s rozlisnymi cili
kazdej at si pise co chce...kdyz nekdo do logu napise, co delal vcera, dnes a zitra, co jedl od pondelka do patku a jak to stravil nebo nestravil, to je jeho vec...ale treba to prave kvuli tyhle kesce stravil dobre a je mu ted hej a nic tam po sobe nezanechal...no co vic si muze owner prat nez dobre travici kacery :D

delame to preci pro lidi ne ? jsme jen nosici džípíesek:p
  • 0

#102 Dorcadion

Dorcadion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 315 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2008 - 9:43

Původně jsem se nechtěl k tématu vyjadřovat, ale posledních pár keší navštívených v Praze mne donutilo měnit mé většinou neutrální nebo pozitivní logy... Strašně nerad totiž negativní logy píšu, obzvlášť u keší začínajících anebo hodně mladých geocacherů, ale asi je lepší napsat slušně pravdu... Mám pocit, že 50% keší které jsem v poslední době navštívil, je opravdu jen "o bodu" a o ničem jiném. Kvantita v Čechám těžce přerostla kvalitu, stoupá rapidně počet keší "o ničem" ve městech a drive-in keší také skoro "o ničem" v terénu. Pro začínající kešery bych vzkázal jediné - snažte si představit a ujasnit alespoň následující body:

a) jak to místo, kde ukládate keš bude vypadat po 50 návštěvách
b) jak se to snese s okolím lidským i přírodním
c) proč tam keš dávám?
d) jakou má šanci tam vydržet?
e) jak se na téma cache a místo budou koukat nezaujatí návštěvníci...

Abych pak nemusel psát tohle... http://www.geocachin...1b-e3cd6b4aa051
  • 0

#103 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2008 - 10:05

Dorcadion napsal/a:
Abych pak nemusel psát tohle... http://www.geocachin...1b-e3cd6b4aa051

Koukám, že jsme se tam ráno málem srazili, to by byla debata :) Uvažoval jsem, že něco takového taky napíšu, ještě po té, co jsem navštívil druhou autorovu keš s hodně podobným uložením... ano, takto asi opravdu ne.
  • 0

#104 martinek-2695

martinek-2695

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 53 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2008 - 11:22

[quote]Dorcadion napsal/a:
Mám pocit, že 50% keší které jsem v poslední době navštívil, je opravdu jen "o bodu" a o ničem jiném. Kvantita v Čechám těžce přerostla kvalitu, stoupá rapidně počet keší "o ničem" ve městech a drive-in keší také skoro "o ničem" v terénu.

Michale jsi si jisty temi 50%?:)Dle mych poslednich zkusenosti bych si troufl navrhnout i vyssi cislo;)
  • 0

#105 Dorcadion

Dorcadion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 315 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2008 - 11:45

martinek napsal/a:
Michale jsi si jisty temi 50%?:)Dle mych poslednich zkusenosti bych si troufl navrhnout i vyssi cislo;)


B) nechtel jsem bý prílis velký negativista
  • 0

#106 adp.

adp.

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 231 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2008 - 11:51

[quote]martinek napsal/a:
[quote]Dorcadion napsal/a:
Mám pocit, že 50% keší které jsem v poslední době navštívil, je opravdu jen "o bodu" a o ničem jiném. Kvantita v Čechám těžce přerostla kvalitu, stoupá rapidně počet keší "o ničem" ve městech a drive-in keší také skoro "o ničem" v terénu.

Michale jsi si jisty temi 50%?:)Dle mych poslednich zkusenosti bych si troufl navrhnout i vyssi cislo;)[/quote]




Pred tremi lety platilo, ze geocaching je takovy, jaky si ho delame. Ted je hold takovy, jaky jsme si ho udelali. Kdo seje vitr, sklidi bouri. Tak se pak nedivme, ze je to takto. Mestska mikra jsou snadno dostupna a pro mnoho cacheru jsou vlastne toto ty jedine cache jak maji vypadat. A vubec je nenapadne, ze by mohlo byt i jinak. A pak uz jen exponencialni narust tohoto typu.
A komu se to nelibi, tak ma smulu, s davem nepohne. Bud lovte body a pak je to vlastne jedno, nebo si peclive vyberte kam pujdete.
Nebo hold nechodte na cache, z vlastni zkusenosti vim, ze je to taky reseni.
  • 0

#107 Sylvia999

Sylvia999

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 538 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2008 - 11:58

Dorcadion napsal/a:
Abych pak nemusel psát tohle... http://www.geocachin...1b-e3cd6b4aa051


Díky za info, aspoň vím, kam nemám chodit:).
  • 0
Sylvia999

#108 Ostravacek

Ostravacek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 401 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2008 - 12:04

Zdravim Vas vsechny bez rozdilu co do poctu nalezenych/zalozenych cache. Kdyz se rozhodnu zalozit vlastni cache, dobre si rozmyslim, co pro "kacera", at uz mistniho nebo prespolniho, bude misto zalozeni znamenat. Jestli zalozim micro jen s logbookem nebo neco vetsiho, to uz zalezi na situaci a atraktivite mista, je to individualni. Ale to je snad jasne... Osobne bych neodsuzoval zadnou cache, kterou nekdo zalozil. Pokud se mi zda, ze je prumerna, je to jen muj pocit, nekomu jinemu se muze libit. Pokud bude ponicena nebo jinak "zavadna", nahlasim to autorovi, to je snad zrejme uz z logickeho uvazeni. Kazdopadne nebudu nikomu jeho mistecko hanet nebo jej shazovat, jiste to kazdemu da nejakou praci cache zalozit a urcite z ni ma alespon trosku radost, kdyz se mu do logooku zapisuji navstevnici. Takze z pohledu novacka, ktery ma ani ne pul kopy nalezenych cache, se mi jevi cela problematika tak trochu nafouknuta, i kdyz podstata je samozrejme jasna a ne kazdy stale oplyva nadsenim z kazde, byt i "blbe" cache, jako ja... ale primo degradaci GC bych to nenazval. Sto lidi, sto povah, sto nazoru a sto osobnosti. Pokud by nekdo "prudil", je mu treba dat najevo, ze takhle ne, ale snad je tato komunita trosku jina nez na "ostatnich" forech a diskusich, tady nas poji slusna, krasna a exkluzivni zabava, tak proc si to navzajem kazit... ne?
  • 0
Tuž tak:

#109 Aviatik

Aviatik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 136 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2008 - 12:39

adp. napsal/a:
Pred tremi lety platilo, ze geocaching je takovy, jaky si ho delame. Ted je hold takovy, jaky jsme si ho udelali. Kdo seje vitr, sklidi bouri. Tak se pak nedivme, ze je to takto. Mestska mikra jsou snadno dostupna a pro mnoho cacheru jsou vlastne toto ty jedine cache jak maji vypadat. A vubec je nenapadne, ze by mohlo byt i jinak. A pak uz jen exponencialni narust tohoto typu.
A komu se to nelibi, tak ma smulu, s davem nepohne. Bud lovte body a pak je to vlastne jedno, nebo si peclive vyberte kam pujdete.
Nebo hold nechodte na cache, z vlastni zkusenosti vim, ze je to taky reseni.


Mám ve zvyku že když se mi dostane do ruky nějaký coin nebo TB tak se podívám kudy prošel a byl jsem překvapen když jsem viděl kde jsou cache v USA - parčíky v předměstských čtvrtích rodinných domků, parkoviště před supermarkety, dálniční odpočívadla. V diskusních fórech Groundspeaku potom nářky na záplavu nových microcachí o ničem. Teď se teprve dostáváme tam kde Američané už nějakou dobu jsou. Naštěstí to je jenom jedna podoba geocachingu a venku v přírodě se dá pořád najít spousta nádherných keší. A ono jich je tolik že si člověk může dovolit ten luxus a vybírat si jenom to nejlepší.
Na druhou stranu keší není nekonečně mnoho a člověk by rád nacházel stále nové...
  • 0
Ej vy mé krabičky z umělé hmotičky!

#110 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2008 - 13:33

adp. napsal/a:
Pred tremi lety platilo, ze geocaching je takovy, jaky si ho delame. Ted je hold takovy, jaky jsme si ho udelali. Kdo seje vitr, sklidi bouri. Tak se pak nedivme, ze je to takto. Mestska mikra jsou snadno dostupna a pro mnoho cacheru jsou vlastne toto ty jedine cache jak maji vypadat. A vubec je nenapadne, ze by mohlo byt i jinak. A pak uz jen exponencialni narust tohoto typu.
A komu se to nelibi, tak ma smulu, s davem nepohne. Bud lovte body a pak je to vlastne jedno, nebo si peclive vyberte kam pujdete.
Nebo hold nechodte na cache, z vlastni zkusenosti vim, ze je to taky reseni.

Bohužel nárůst kačerů neovlivníme, kdysi dávno na horském kole (bruslích, snowbordu, skatebordu...) jezdilo zanedbatelné množství lidí a pro okolí byli exoti. Dneska je to v podstatě běžný sport. S dostupností GPS bude přibývat lidí, co si s tím budou chtít hrát a ne jen jezdit podle toho v autě a holt s kvantitou klesá kvalita. To víme všichni, s tím nic nenaděláme, to je boj s mlýny. Měli bychom spíš nést myšlenku a stále více vtloukat do podvědomí nových kačerů, že "Zakládat nové keše není nutnost! Když už ano, pak najdi aspon svojich prvních 50 a pak to zkus..."

Já osobně jdu po všech krabičkách, které se mi dostanou pod ruku. Ale s tím, že holt některé jsou pro mne jen bod a za pár dní nebudu vědět, že jsem tam byl a jíné jsou fakt pěkné krabičky a budu si je pamatovat, doporučovat atd. Bohužel jsou ale případy, kdy je to fakt brutus a pak nezbývá nic jiného, než na to upozornit.
  • 0

#111 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2008 - 13:38

Ostravak napsal/a:
Osobne bych neodsuzoval zadnou cache, kterou nekdo zalozil. Pokud se mi zda, ze je prumerna, je to jen muj pocit, nekomu jinemu se muze libit. Pokud bude ponicena nebo jinak "zavadna", nahlasim to autorovi, to je snad zrejme uz z logickeho uvazeni. Kazdopadne nebudu nikomu jeho mistecko hanet nebo jej shazovat, jiste to kazdemu da nejakou praci cache zalozit a urcite z ni ma alespon trosku radost, kdyz se mu do logooku zapisuji navstevnici.

Ano, máš pravdu, ale...
Pokud má být keš věnovaná nějaké řekněme významnější městské části, pak by měla být uložena nějak odpovídajícím způsobem. Díra v travě zakrytá kusem asfaltu na ostrůvku v křižovatce u benzinky opravdu není asi to pravé GEO místo. Hlavně když pak přijdeš na místo, rozhlídneš se a okolo je spousta a spousta lepších schovek. Ano, každý kačer má radost z nově založené kešky, je plný očekávání co kdo na ni řekne, napíše... ale konstruktivní kritika je důležitá. Když vidím, že ten kačer nasbírat dvě desítky krabiček a založil dvě zcela si sobě podobné kešky a obě zcela nevhodně, neměl by se po takové kritice urazit, ale s tou další keškou zapřemýšlet, zda by nebylo fakt lepší udělat to jinak a u těchto dvou zapřemýšlet, zda by se pro ně nenašla lepší schovka...
  • 0

#112 zlicinaci

zlicinaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 867 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2008 - 13:54

Protože se zde již nic objevného asi nedozvíme, možná by bylo lepší zamknout toto vlákno.
Vložený obrázek
Stejně se zde pošťuchuje jen zanedbatelný zlomek z 13849 momentálně registrovaných členů na tomto fóru a k oku těch, kterých by se téma mohlo týkat se naše názory stejně vesměs nedostanou. Ale to je jen můj názor, který nikomu nevnucuju.
  • 0

#113 kaote

kaote

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 496 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2008 - 14:24

No to by nebyla hezka podminka. To by pak v Praze skutecne znamenalo, ze clovek musi objizdet ruzne divne kouty mesta, a luxovat tam kesky. Nemam nic proti sidlistnim keskam, pokud se na tom sidlisti z nejakeho duvodu vyskytuju. Ale abych si naplanoval sobotni vylet na sidliste, to asi fakt ne :) A s temi padesati keskami za dopolodne... no ehm... ja jich zvladnul zatim nejvic sedm za den, a byl jsem utahany jako pes. Pravda, nelovil jsem systemem "co nejvic co nejjednodusich kesi u sebe", ale lovil jsme serii roztahanou po cele Praze.
  • 0
A jug of wine, a leg of lamb and thou! Beside me, whistling in the darkness.

#114 abakus

abakus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 159 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2008 - 15:42

Jééžiš, kaote, pokud člověk chce, tak není problém v Praze nebo Brně udělat 20 za den i se snídaní, obědem a večeří. A to včetně pár multin.
  • 0

#115 kaote

kaote

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 496 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2008 - 16:18

Ano, pokud člověk chce, asi to problém není. Ovšem já pořád nějak nevím, proč bych měl chtít dělat dvacet keší za den, místo hezké procházky. Vždyť ke dvaceti zajímavým keším k nějakým pražským pamětihodnostem člověk ani za den nemůže v klidu vstřebat listingy.
  • 0
A jug of wine, a leg of lamb and thou! Beside me, whistling in the darkness.

#116 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2008 - 18:54

mikrupa-cz napsal/a:
A ještě bych se chtěl vyjádřit k těm počtům kešek, které by si měl nováček najít před tím, než začne sám zakládat.
Myslím si, že určovat konkrétní počet je nespravedlivé.
Pro Pražáka je 50 kešek otázka dopoledne, ale "venkovan" (jako třeba já) musí objíždět obrovské území a trvá mu to několik měsíců.
Tím pádem se stále rychleji budou zakládat kešky tam, kde už je jich hodně (ve velkých městech), ale v přírodě je nikdo zakládat nebude, protože tam nikdo nebude mít odloven dostatečný počet.
Co třeba podmínka, že nováček musí vysbírat 90% keší v okruhu 10km? To by přece bylo spravedlivější.

Nevím v čem žiješ, ale nováček určitě 50 krabiček za den ani v Praze neudělá. A možná kdyby i udělal, tak bude mít nějaký přehled o tom, jak takovou kešku udělat... Tady nejde o to, jestli ten "limit" je 20, 30, 50, 100, ale spíš to, aby si kačer uvědomil, jak by to mělo vypadat a něco viděl. Naše pravidla neumožnují reviewerovi nějak omezovat kačera při zakládání (a je to asi škoda), takže je to spíš takový apel na nové kačery.
  • 0

#117 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2008 - 18:56

abakus napsal/a:
Jééžiš, kaote, pokud člověk chce, tak není problém v Praze nebo Brně udělat 20 za den i se snídaní, obědem a večeří. A to včetně pár multin.

Ano, to jde, ale před tím strávíš stejně spoustu času pročítáním listingů, plánováním trasy, hintama, luštěním atd. atd.
  • 0

#118 abakus

abakus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 159 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2008 - 19:22

sobikovi napsal/a:

abakus napsal/a:
Jééžiš, kaote, pokud člověk chce, tak není problém v Praze nebo Brně udělat 20 za den i se snídaní, obědem a večeří. A to včetně pár multin.

Ano, to jde, ale před tím strávíš stejně spoustu času pročítáním listingů, plánováním trasy, hintama, luštěním atd. atd.


S pečlivým plánováním se uloví 40. 20 je pohodička. Ale tato diskuze nemá smysl, protože to stejně nic neřeší :)
  • 0

#119 fotrik

fotrik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 846 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2008 - 19:56

abakus napsal/a:
S pečlivým plánováním se uloví 40. 20 je pohodička. Ale tato diskuze nemá smysl, protože to stejně nic neřeší :)


A ja myslel, ze 108. :D
  • 0

#120 matlas

matlas

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 100 příspěvků(y)

Publikováno 04 září 2008 - 20:18

diktovat někomu, kolik musí nalovit než smí založit? to snad ne? když je někdo s prominutím jouda, tak mu ani 1000 keší, které prošel nepomůže k tomu, aby dokázal založit jednu pěknou. Nejsem žádný sběratel bodů, na kešky vyrazím jen když mám chuť a čas. Pokud by ale mělo dojít k něčemu takovému, pak končím. Potom už pro mě gc ztrácí smysl zábavy a poznávání. ano, založit novou keš není nutností. bohužel žádné pravidlo nedonutí někoho kdo založil keš jen proto, aby mohl říct "Já mám svou keš." aby se o ni taky staral. to je o lidech. ne o pravidlech. já myslím, že je lepší dělat osvětu než restrikce. On ten geocaching přece není monopol pro pár vyvolených. Když se podívám po Internetu, marně hledám osvětu v češtině. Spousta asociací/GC klubů/organizací vydává různé letáky a brožury. Co děláme my? Přemýšlíme jak si uchránit právo na zakládání keší pro pár luxovačů (bez urážky). Bohužel ta degradace není jen v tom, kde a jak jsou keše zakládány. Je to taky v tom, jak se cacheři chovají. Ve spoustě keší je s prominutím smetí. A obávám se, že ti co ho tam tam nechávají jsou jen nováčci.
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama