Přejít na obsah


Fotka
* * * * * 6 hlasy

S jízdenkou na léto po keších v ČR

Příspěvek od Dany8 , 03 červenec 2014 · 4 513 Zobrazení

reportáž
S jízdenkou na léto po keších v ČR Dva týdny volna, batoh, stan, spacák, GPS s dostatkem náhradních baterií a Jízdenka na léto od Českých drah. Co se s tím dá podniknout?

V roce 2012 mne novinka Českých drah – Jízdenka na léto (dvoutýdenní jízdenka na všechny vlaky v ČR, pro držitele ISIC a Inkarty za 990 Kč, pro ostatní za 1190 Kč, vyplatí se pořídit tříměsíční Inkartu za 150 Kč) překvapila a v mém prázdninovém plánu jsem nakonec 2 volné týdny po sobě nenašla. V roce 2013 jsem s ní „tak trochu“ počítala a nakonec i využila. Byly to 2 parádní týdny plné poznávání a keší v různých částech ČR. Jak jsem je strávila?

Bydlím v Brně, a tak generální směr zájmu byl logický – pojedu tam někam na západ. A když na západ, tak musím začít na nejzápadnějším místě ČR. Cesta Brno – Aš byla dlouhá. V Aši jsem vystoupila po celodenním přesunu skrz celou republiku a vyrazila přes německé území, kudy vede vcelku zdařilá série zvířátkových keší, na nejzápadnější bod. Cesta byla pohodová, všude klid, lesy a nikde ani noha. Na tom největším západě jsem se chvíli zdržela, všechno si vyfotila a přes české území se vrátila zpět před Aš. Tam jsem strávila první cestovní noc, ráno si přivstala a dojela vlakem do Františkových Lázní. Zde jsem nejprve zamířila do místního kempu, kde jsem postavila stan a nechala v něm všechny věci a nalehko vyrazila na lázeňské korzo. Byl to parádní den – jeden z těch, na které se nezapomíná. Nádherné prostředí a série velmi dobře zpracovaných keší, které si svoje vysoké bodové hodnocení jistě zaslouží. Prostě malý geocachingový ráj. Nádherně vše odsýpalo, k večeru došlo i na pro geology velmi známou Komorní Hůrku. Do spacáku jsem lezla vcelku hodně zmožená.

Ráno jsem vše sbalila a přesunula se přes Cheb (překvapivě hezké město, doporučuji zastávku, pokud budete mít cestu kolem) do dalších lázní, tentokráte Karlových Varů. V kempu nechávám stan a zavazadla a vyrážím do města. Další den pohodové promenády, léčivé vody, lázeňských oplatků a výletu do kopců v trase multiny Melody cache. Večer v kempu proběhl ve znamení vodáckého večírku. Ráno vstávám na vlak (naštěstí nádraží je blízko) a vyrážím směr GeoWest. Moje geocachingu propadlé srdce v místních lesích plesá. Je to nahoru, dolů, občas i zklamání. Až na místě jsem si uvědomila, že vysoko hodnoceny nejsou všechny keše, ale jen některé. To si všimnete, jestli najdete locklock v pařezu nebo vymazlené udělátko. I tak nelituji. Večer trávím u kamarádů ve Varech. Ukazuje se, že taky kešují, a tak konverzace rozhodně nevázne. Další den si to pro změnu zopakuji – přes den Geowest, večer kamarádi. Bohužel se blíží konec lázeňského pobytu. Další den dopoledne jdu dolovit místní letterbox Dacinci Code (kdybyste měli ve Varech najít jedinou keš, tak si vyberte tuhle!), před polednem balím stan a vyrážím vlakem směr Horní Blatná.

V Horní Blatné začíná můj přechod Krušných hor. Byla jsem tu jedenkrát v životě na týdenním lyžování na Božím Daru. V Brně mi nikdo nemohl říct, jak to tu vypadá, protože tak daleko na západě nikdo nebyl. Takže to byl takový průzkum bojem. Večer mě zastihnul kdesi před Božídarským rašeliništěm. Parádní západ slunce, jen sedíte a kocháte se. Ráno jsem to vzala přes Boží Dar na Klínovec a přes sousední tisícové vrcholy, z nichž by se určitě neměla vynechat Meluzína s opravdu suprovými rozhledy na všechny strany, začínám scházet do údolí Ohře. Stan stavím vysoko nad řekou mezi pastvinami. Ráno už jen sbíhám posledních pár kilometrů na vlak a přes Prahu mířím do stanice Praskolesy.

Praskolesy nejsou geocachingově nijak významné. Jde jen o nejbližší vlakovou stanici u městečka Žebrák, který už geocachingově významný je. Do večera stíhám v zástupech geocacherů obejít místní Zoologickou zahradu a pár žebráckých pověstí. Jsem spokojená – i tato volba se ukázala jako dobrá. Stan stavím u rybníka, kemp bohužel široko daleko není. Ráno mne tu sice sprdnul místní rybář, ale co už. Balím stan mokrý od rosy a vyrážím přes město na hrady Točník a Žebrák. V lesích za hrady se totiž ukrývá další vysoce hodnocená série (a musím přiznat, že je vysoce hodnocená také po zásluze). Odpoledne to otáčím zpět na vlak do Praskoles a přesouvám se do stanice Holoubkov, odkud to beru přes les do kempu Veselý Habr.
Cesta lesem mě dost vyděsila – cesty jsou v pohodě, jen ten les… Nic podobného jsem v životě neviděla. Místem se nedávno přehnala vichřice a ten les už prostě nestojí, ten les leží. Smrky jsou poházené jako mikádo všude kolem. S obavami jsem došla do kempu. Tam večer zjišťuji, jak to s těmi polomy je. Mířím totiž na Brno, místní vrcholek významný tím, že je v geopuzzle České vrcholky a taky tím názvem – jsem z Brna a jsem tu, abych vystoupila na Brno. Prý je všechno OK, zákaz vstupu do lesů není, žádné nebezpečí nehrozí. Takže jsem ráno vyrazila. Po silnici to bylo OK, ale po vstupu do lesa to nebylo nic moc. Velké polomy všude kolem a já mezi tím přes keše, co vytváří na mapě modré prasátko chvíli lesem, chvíli polomem mířila na Brno. Tam jsem splnila úkol – našla Brno, a přes další prasečí keše a parádní vyhlídku Kamenné moře zamířila zpět do kempu. Byla jsem ráda, že jsem vše přežila bez úrazu. V kempu místo pozdního oběda pobírám informaci, že se do oblasti blíží silná bouřková fronta a za hodinu je to tady. Oběd mizí v nenávratnu, já rychle balím batoh a urychleně se přesouvám na vlak. Déšť mě zastihnul naštěstí až za lesem. Počasí se kazí, naplánovaný program byl splněn, je načase navštívit domov.

Koukám na jízdenku, koukám na mapu a přemýšlím, co s tím udělám. Předpověď počasí není zrovna optimistická, a tak se rozhoduji pro několik jednodenních výletů (když už tu jízdenku mám). Navštěvuji tak Český a Polský Těšín (docela zklamání), Hradec Králové (v životě jsem tam nebyla a město mne velmi příjemně překvapilo), Kutnou Horu (neuvěřitelné množství multin je šílené, v GPS přes stage není vidět tradičky, ale chrám sv. Barbory a oběd v bufetu u náměstí zachraňují situaci) a na závěr Praha, kde mám od prosince rozchozené wigo, které jsem nakonec úspěšně dochodila a dala i wigo v sousedství.

Byla to jízda s Jízdenkou na léto. Myslím, že jsem ji využila na maximum a už se těším na letošní putování, které se přede mnou rýsuje. Tentokráte to vypadá na trasu Železná Ruda – Český les – Karlovy Vary – Tiské stěny - Děčín a procházku po tisícových vrcholech a vrcholcích z geopuzzle České vrcholky. V plánu je také nejnižší bod ČR v Hřensku (si ty extrémy musím šetřit – každý rok jeden) a pokud vše půjde dobře, tak bych se chtěla podívat na Říp (poprvé v životě).

Odkazy na kempy: Františkovy Lázně - http://www.camping-amerika.cz/, Karlovy Vary - http://www.klubvodaku.cz/ , Kemp Veselý Habr - http://www.veselyhabr.cz/

Přiložené miniatury

 • Přiložené obrázky
 • Přiložené obrázky
 • Přiložené obrázky
 • Přiložené obrázky
 • Přiložené obrázky
 • Přiložené obrázky
 • Přiložené obrázky
 • Přiložené obrázky
 • Přiložené obrázky
 • Přiložené obrázky
 • Přiložené obrázky


 • 15Parádní článeček, hezky jsme si početli. A zdravíme - potkali jsme se u Žebráku v GeoZOO a už tenkrát jsme tě obdivovali, jak cestuješ sama a co vše jsi už prošla a ušla... Těšíme se na další zážitky.

  • 0

Ta jízdenka je vázaná na jméno, nebo je přenosná, prosím?

  • 0

Podrobnosti o produktu ČD zde: http://www.cd.cz/inf...tuality/-20964/ . Jízdenka je nepřenosná a vázaná na jméno. Opravdu někde chtěli vidět občanku. Pro nestudenty doporučuji k jízdence pořídit alespoň tříměsíční In-kartu za 150 Kč. Pak je cena 990 Kč, jinak 1 190 Kč.

Zdravím Alf Gang - neobdivujte, sbalte batoh a vydejte se na druhý konec republiky taky, ne? Není to tak složité...

  • 2
Fotka
Toniczech
čec 04 2014 23:45

Vloni jsem akci využil a spokojenost. Jestli letos zhruba vyšetřím ty dva týdny v kuse, jdu do toho zas. Jen to denodenní kešování je mi přitom proti srsti, normálně jsem zvyklý se z lovu několik dní, týden do dalšího vzpamatovávat, zatímco takhle je to pořád dokola někde na cestách, bez času na přípravu předem a domácí zrestaurování se potom. Vlastně jsem za celá ta léta ani při největší snaze neudělal nálezovou sérii delší než 5 dnů, což asi výmluvně svědčí o tom, že prostě tíhnu ke kešování intermitentnímu, a ne kontinuálnímu. V tom směru by pro mě možná bylo ještě praktičtější mít možnost vybrat si z těch dvou měsíců třeba 10 jednotlivých dnů, než takhle 14 v kuse, ale budiž, i tak se to při těch požadavcích na servis tuhle a servis tamhle znatelně vyplatí. 

  • 0

Já jí využil v roce 2012 a jezdil jsem prozměnu hlavně po Moravě ;) A také jsem si to skvěle užil

  • 0

Fajn počtení. :) O jízdence na léto jsem již slyšel a také uvažoval, jakožto majitel InKarty. Zatím jsem ale zůstal jen uté úvahy. Cestování vlakem já rád, moc rád, takže jestli si naň vzpomenu za rok, určitě se také někam vypravím. Jen narozdíl od západu (i když, přiznám se, že na úplném západu jsem také nebyl) bych se vydal právě na východ. Tak možná příští léto. :)

  • 0

Krásně napsaný,,,, moc hezky se to četlo. O jízdence slyším poprvé ,,,,

Měsíc dovči v kuse. Jen nevím jestli by to syn dal se mnou a vynechat ho bych si nedovolila ,,,,

  • 0

Já bych do toho šla :)  Systém plácnout batoh do kempu a dělat si vybrané výlety v dosahu vlaku by mohlo zvládnout i dítě, ne? Když má člověk cíl... Já jsem loni vybírala v první řadě shluky vysoce hodnocených keší a mezi to vložila několik z Brna obtížně dostupných tisícových vrcholů a dílků do puzzle České vrcholky. Časový harmonogram jsem neměla žádný, prostě to tak vyšlo. Prakticky stále jsi v denní dojezdové vzdálenosti od domova, takže pohoda. Když začne pršet, můžeš se vrátit domů a vymýšlet plán B. Jsou různý puzzle na www.geotrophy.cz, si stačí vybrat. Objíždět je autem drive-in nemá to kouzlo jako si tam dojet vlakem a zbytek dojít pěšky, to pak má každý dílek svůj vlastní příběh...

  • 1

Moc se mi to líbí  ,,,,,, skvělý nápad, myšlenka,,,, už je tam pěkně usazená. Plánovala si to hodně dopředu ??

Na Žebrák, Točník se taky chystáme a řeším jak tam dojet ,,,, jo díky za tvůj tip ,,,,

  • 0

Existence takové jízdenky je pro mě novou informací... To teda koukám a koukám i na ten výlet, zvládla toho hodně.

  • 0

obdivuji - kačerka a sama tolik dní cestování

  • 0
Fotka
emilium81
čec 11 2014 8:27

Zdravím, o této jízdence jsem se dozvěděl až teď, ale rozhodně toho využiju. Volal jsem už na české dráhy, a zjistil podrobnosti. Jinak hned na úvodní stránce je odkaz na jízdenku. Vyrazím asi za 1 - 2 týdny, geo-výlet po celé ČR, začínám plánovat kam jet. Uvažuju sebou vzít kolo, ale nevím. Jízdenka bez slevy stojí 1190kč.

  • 0

Leden 2022

P Ú S Č P S N
     12
3456789
10111213141516
17181920 21 2223
24252627282930
31      

Poslední příspěvky

Poslední komentáře

Reklama