Přejít na obsah


Fotka

Czechoslovak Order of the White lion geocoin


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
354 odpovědí na toto téma

#1 carramba66

carramba66

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 101 příspěvků(y)

Publikováno 25 prosinec 2009 - 0:23

Přesouvám debatu o připravované české (československé) GC pro rok 2010 do nového topicu, nechci ji míchat s debatou o jinak hezké minci z poklady.com (původní diskuze na listech 3 a 4 topicu).

Takže, oč půjde:
Půjde o repliku, resp. GEOnapodobeninu Československého vojenského Řádu Bílého lva "Za vítězství" (jak zní celý oficiální název), konkrétně jeho III. stupně - kříže. Řád se uděloval od února 1945 vojákům, velitelům či jednotkám, které významnou měrou přispěly k úspěchům čs. armády na frontách 2. světové války. Podle odborníků (zdroj: odborný zin vyznamenani.net) se jedná o jedno z nejkrásnějších a zároveň nejcennějších československých vyznamenání. Více o něm přímo na vyznamenani.net

Hned zkraje jsem vyloučil možnost spolupráce s domácími mintery a na radu Marco Bayerla (Mambomania), autora překrásných GC sérií Template, Illuminati, či Stargate, jsem se kromě coinsandpins.com, kteří mají v současné době problémy sami se sebou, obrátil i na zkušené německé výrobce z geocoinshop.de. Jejich první reakce je pozitivní, prý by to pro ně neměl být problém vyrobit, pokud bude dostatek prostředků na naší straně a ten chválabohu je. :D

Cílem je vyrobit repliku v měřítku 1:1, o variantách jsem psal ve starším topicu. Nadále trvá záměr, začít touto mincí delší sérii z historie našich dvou národů s tím, že o návrzích ostatních mincí chci nechat hlasovat na malém infowebu, jehož spuštění bude následovat.

Chválou, návrhy, či zdrcující kritikou nešetřte.
  • 0

#2 Dan-Sam

Dan-Sam

    Cestovatel a turista

  • Members
  • PipPipPip
  • 712 příspěvků(y)

Publikováno 25 prosinec 2009 - 0:44

Začnu chválou, skončím návrhy a kritika nebude, protože jsem zatím stále příliš okouzlen B)
Nápad je to rozhodně dobrý, neboť v sobě skrývá dostatečný potenciál a byl by to geocoin, který bych si určitě koupil. Řád Bílého lva je i dle mého názoru jedním z nejkrásnějších vyznamenání vůbec, takže se po něm jen zapráší, neměl bych strach ;)
A teď tedy návrh č. 1: Osobně by se mi mnohem víc líbila varianta s 5 rameny, tedy 2. třídy z let 1921 - 1961 (link na obrázek níž) (faleristé ať omluví mou neznalost vzhledu řádu v případě 4. a 5. třídy). Pokud jsem z minulé diskuze správně pochopil, rád bys udělal něco, co odkazuje k roku 1938 a tedy meziválečnému Československu (klidně mě oprav) a tato varianta by umožnila vložit na rubovou stranu geocoinu na každé rameno znak jednotlivých zemských částí tvořící tehdejší ČS (tedy jako u originálu). Určitě se najde někdo, kdo bude tvrdit, že takto bude GC přeplácaný, ale nemůžu si pomoct, právě to z něj dělá v mých očích unikát.
http://upload.wikime..._Leeuw_1936.jpg
A návrh č. 2: Když už se bude na každý GC razit unikátní trackovací číslo, co někam jinam vyrazit i jméno jednoho z nositelů? Při velmi rychlém součtu jsem napočítal 90 osobností, kterým byl řád propůjčen, takže to by už byla docela slušná série.
  • 0

#3 LooperCZ

LooperCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 25 prosinec 2009 - 7:55

Ano, ano, naprosto souhlasím s Danem.
  • 0

#4 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 25 prosinec 2009 - 8:30

Je to krásný kousek a určitě budeme mít o něj zájem. Se jmény držitelů na minci souhlasím, co kus to unikát a určitě by to zvedlo hodnotu mince.
  • 0

#5 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 841 příspěvků(y)

Publikováno 25 prosinec 2009 - 8:46

Nektere z tech vyznamenani jsou opravdu pekne. Vytvarnici si fakt dali zalezet. A jak to mas s autorskymi pravy na vyrobu "repliky" 1:1 dohodnute ty? Tim nechci vubec ryt ci vyvolavat flame, jen mi proste zajima, jak to vlastne pri "prevzeti" techto a podobnych minci do opakovane vyroby chodi...
  • 0

#6 haggaeus

haggaeus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 751 příspěvků(y)

Publikováno 25 prosinec 2009 - 10:22

Ja nevim, mne to prijde ponekud nevkusne, nechat si v Cine vyrabet repliky takoveho vyznamenani, a pak je strkat do plastovych piksel v lese, nebo se s nima chlubit v hospode. Navic ten kriz ma ostre hrany, bude trhat kapsy.
  • 0

#7 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 25 prosinec 2009 - 10:43

carramba66 napsal/a:
Takže, oč půjde:
Půjde o repliku, resp. GEOnapodobeninu Československého vojenského Řádu Bílého lva "Za vítězství" (jak zní celý oficiální název), konkrétně jeho III. stupně - kříže. Řád se uděloval od února 1945 vojákům, velitelům či jednotkám, které významnou měrou přispěly k úspěchům čs. armády na frontách 2. světové války. Podle odborníků (zdroj: odborný zin vyznamenani.net) se jedná o jedno z nejkrásnějších a zároveň nejcennějších československých vyznamenání. Více o něm přímo na vyznamenani.net


No, nevím, ale myslím, že zrovna tenhle typ řádu, za který se platilo krví a životy, bych tímhle způsobem nepoužíval.
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#8 carramba66

carramba66

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 101 příspěvků(y)

Publikováno 25 prosinec 2009 - 11:13

Osobně by se mi mnohem víc líbila varianta s 5 rameny, tedy 2. třídy z let 1921 - 1961.

Ano, i o téhle variantě jsem uvažoval, zavrhl jsem ji však kvůli dvěma věcem - velké náročnosti a právům. Barevnost i složitost zpracování je na této replice mnohem vyšší, i cena by se dle mého neúměrně zvýšila. A zejména - řád bílého lva jako takový existuje. Sice v mírně jiném designu, ale existuje. Naproti tomu kříž III. stupně již v našem právním řádu není, udělovat se přestal, proto nepředpokládám ani problém s právy.

Když už se bude na každý GC razit unikátní trackovací číslo, co někam jinam vyrazit i jméno jednoho z nositelů?

Tohle naopak považuju za výbornej nápad, jediný zádrhel vidím v tom, že ti lidé mnohdy sktuečně krváceli, nebo položili život, teď jejich jméno tahat po keších bez jejich souhlasu, nad tím se budu muset ještě zamyslet...

A jak to mas s autorskymi pravy na vyrobu "repliky" 1:1 dohodnute ty?

Viz. výše - kříž již není udělován a není tedy oficiálním soudobým vyznemenáním, nižšími stupni Řádu Bílého lva a to jak civilní, tak vojenské třídy, jsou nyní medaile. Zároveň bude zřejmě trochu změněn design, protože na minci musí být povinná věta o trackovatelnosti, schováme ji dozadu a dopředu, místo "Za vítězství" uvažujeme s obecným "Pravda vítězí", nrbo latinské variantě "Veritas vincit".
Právně na 100% to asi není, ale víc to řešit nebudu. Nepředpokládám problémy, koneckonců s těmito řády se vesele kšeftuje mezi faleristy ...

Ja nevim, mne to prijde ponekud nevkusne, nechat si v Cine vyrabet repliky takoveho vyznamenani, a pak je strkat do plastovych piksel v lese, nebo se s nima chlubit v hospode.

No, nevím, ale myslím, že zrovna tenhle typ řádu, za který se platilo krví a životy, bych tímhle způsobem nepoužíval.


Uznávám, tohle je velké a závažné téma, které jsme dlouze a dlouze řešili. Došli jsme k následujícímu - v dnešních dobách hrdinství lidí, bojujících na Dukle, nad Británií nebo pouštích severní Afriky neznamená pro většinu mladých lidí prakticky nic. Náš současný stát bohužel nebyl postaven na legionářských (či jakýchkoli jiných historických) tradicích, jako první republika, připomínání hrdinů není státní doktrínou, jako tehdy.
V našem rozhodování proto převážilo hledisko morálního, osobního apelu, mince sebou ponese poselství zamyslet se nad zapomenutými hrdiny a snad i nad svým vlastním vztahem k naší republice.

Morální téma ale zůstává nadále otevřeno, s tím souhlasím, myslím, že jistým kompromisem by bylo vypustit výše navrhovaná jména, ale těžko soudit...

Navic ten kriz ma ostre hrany, bude trhat kapsy.

Na koncích jsou malé kuličky, hrany ostré nejsou.
  • 0

#9 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 25 prosinec 2009 - 11:28

carramba66 napsal/a:

haggaeus napsal:
Ja nevim, mne to prijde ponekud nevkusne, nechat si v Cine vyrabet repliky takoveho vyznamenani, a pak je strkat do plastovych piksel v lese, nebo se s nima chlubit v hospode.

kolombo napsal:No, nevím, ale myslím, že zrovna tenhle typ řádu, za který se platilo krví a životy, bych tímhle způsobem nepoužíval.


Uznávám, tohle je velké a závažné téma, které jsme dlouze a dlouze řešili. Došli jsme k následujícímu - v dnešních dobách hrdinství lidí, bojujících na Dukle, nad Británií nebo pouštích severní Afriky neznamená pro většinu mladých lidí prakticky nic. Náš současný stát bohužel nebyl postaven na legionářských (či jakýchkoli jiných historických) tradicích, jako první republika, připomínání hrdinů není státní doktrínou, jako tehdy.
V našem rozhodování proto převážilo hledisko morálního, osobního apelu, mince sebou ponese poselství zamyslet se nad zapomenutými hrdiny a snad i nad svým vlastním vztahem k naší republice.

Morální téma ale zůstává nadále otevřeno, s tím souhlasím, myslím, že jistým kompromisem by bylo vypustit výše navrhovaná jména, ale těžko soudit...


No, asi jak komu to nic neříká. Já pravidelně potkávám na obědě pána, co bojoval u Tobruku.

Pokud to bereš takhle, jen spotřebně, přes prachy a kšeft ...

Ještě doplním:
Bavíme se o vyznamenání, které dostali mimo jiné atentátníci na Heydricha. Sice ne III. stupně, ale to jen proto, že I. stupeň by byl výrobně složitější.
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#10 carramba66

carramba66

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 101 příspěvků(y)

Publikováno 25 prosinec 2009 - 11:57

No, asi jak komu to nic neříká. Já pravidelně potkávám na obědě pána, co bojoval u Tobruku. Pokud to bereš takhle, jen spotřebně, přes prachy a kšeft ...


Chlape, já nevím, proč mě urážíš, v mém přístupu spotřebnost nevidím, psal jsem to v předchozím topicu, cílem je zahájit sérii mincí, z nichž první bude zpracováním výjimečná a ostatní budou klasické, zřejmé kulaté mince s motivy z naší historie. Já to nedělám proto, abych na tom vyvařil nějakou škváru, peněz mám dost, dělám to pro sběratele, pro lidi, kteří se třeba zamyslí, až tu krásnou věc v ruce budou držet. Nejsem představitel žádného českého GC shopu, dělám to jako soukromá osoba čistě jako věc výrazu vztahu k našemu státu a jeho historii.

Bavíme se o vyznamenání, které dostali mimo jiné atentátníci na Heydricha. Sice ne III. stupně, ale to jen proto, že I. stupeň by byl výrobně složitější.


Tos mě asi špatně pochopil, hlavním důvodem, proč neděláme velmistrovskou hvězdu (tedy I. třídu), ale "pouze" kříž III. třídy, není ani tak ta cena a složitost výroby, ale zejména to, že současné udělované řády, jsou velmistrovské hvězdě "Za vítězství" velice podobné a v tom vidíme riziko záměny.

Zřejmě směšuješ Řád Bílého lva (současný, dvě verze - civilní a vojenská, jejímiž držiteli jsou, nemýlím-li se Gabčík, Kubiš a ostatní) a Řád Bílého lva "Za vítězství".
To jsou dvě rozdílná vyznamenání, zatímco to první je s nějakými přestávkami udělováno od vzniku reubliky, to druhé bylo udělováno výhradně v letech kolem konce 2. světové války a nadále se nezachovalo, přičemž na konci války a po ní byly oba řády udělovány souběžně.

My se tu bavíme o tom druhém o již zaniklém vyznamenání, nikoli o současném Řádu Bílého lva, to si, prosím, uvědomme.
  • 0

#11 polerok

polerok

    Polerok

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 002 příspěvků(y)

Publikováno 25 prosinec 2009 - 12:23

Co se tyce samotne mince, proc ne, rad je to krasny a vse je o "sberatelich" a pokud Ti se k ni budou chovat s nalezitou uctou.... Kazdopadne nesouhlasim s vyrivanim jmen HRDINU! A to ani kdybys mel jejich souhlas jakoze nemas. NEber to jako utok, ale skutecne si myslim, ze tohle by nebylo vhodne....
  • 0

To, ze pisu bez diakritiky je zpusobeno anglickou klavesnici...

-----------------------------------------------------------------------

Podpis? A jak se mám jako podepsat, když tu nemám pero....


#12 1gato1

1gato1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 491 příspěvků(y)

Publikováno 25 prosinec 2009 - 18:39

kolombo napsal/a:

carramba66 napsal/a:
Takže, oč půjde:
Půjde o repliku, resp. GEOnapodobeninu Československého vojenského Řádu Bílého lva "Za vítězství" (jak zní celý oficiální název), konkrétně jeho III. stupně - kříže. Řád se uděloval od února 1945 vojákům, velitelům či jednotkám, které významnou měrou přispěly k úspěchům čs. armády na frontách 2. světové války. Podle odborníků (zdroj: odborný zin vyznamenani.net) se jedná o jedno z nejkrásnějších a zároveň nejcennějších československých vyznamenání. Více o něm přímo na vyznamenani.net


No, nevím, ale myslím, že zrovna tenhle typ řádu, za který se platilo krví a životy, bych tímhle způsobem nepoužíval.


Ja bych tedy tuhle minci bral. Ucta k radu patri urcite, ale proc ne zrovna tohle vyznamenani? Pokud budem prilis uzkostlivy, tak na mincich nebudou vhodne dalsi veci: vlajky, znaky zemi.........Za tyto symboly se take bojovalo a umiralo, dokonce po staleti. Naopak to muze pripomenout kus nasi historie.
  • 0
Blaze tomu, kdo nic nema, nema starost, kam to schova.

#13 XiXi_team

XiXi_team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 656 příspěvků(y)
  • LocationKladno

Publikováno 25 prosinec 2009 - 22:35

Tak to je parádní práce. Zájem mám určitě. Kdy se plánuje vydání?
  • 0

Garmin Oregon 650 + Topo Czech 2013 Pro & GSAK v8 & Android Locus PRO
GSAK - Google mapy pro Colorado/Oregon, Export pro GeoKuk
Android - Šifrovací pomůcky, Keškoměrka


#14 marram

marram

    marram.cz

  • Members
  • PipPipPip
  • 645 příspěvků(y)

Publikováno 25 prosinec 2009 - 23:07

Pridavam se k tem, kteri takovouto minci nepovazuji za neuctu hrdinum. Naopak si myslim, ze je to jedna z moznosti jak jejich hrdinstvi pripomenout. Ke kazde minci by mohl byt prilozen seznam vyznamenanych jako nejaky certifikat. ;)
  • 0

#15 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 25 prosinec 2009 - 23:52

1gato1 napsal/a:
Pokud budem prilis uzkostlivy, tak na mincich nebudou vhodne dalsi veci: vlajky, znaky zemi.........Za tyto symboly se take bojovalo a umiralo, dokonce po staleti


jenze vlajku, znak pouzijes při x jinych prilezitostech.
a naopak za rad nikdo nebojoval, ten vyjadruje jednu konkretni věc - uctu k tem lidem. nerikam, ze tim vyjadrujes opacny postoj, ale jako vhodne se mi to taky nezda.
  • 0

#16 carramba66

carramba66

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 101 příspěvků(y)

Publikováno 25 prosinec 2009 - 23:54

jenze vlajku, znak pouzijes při x jinych prilezitostech.
a naopak za rad nikdo nebojoval, ten vyjadruje jednu konkretni věc - uctu k tem lidem. nerikam, ze tim vyjadrujes opacny postoj, ale jako vhodne se mi to taky nezda.


No ona bude pravda asi někde uprostřed...
  • 0

#17 carramba66

carramba66

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 101 příspěvků(y)

Publikováno 18 leden 2010 - 10:37

Mám tu první artworky a 3D model, pro použití na fóru jsem je zmenšil a snížil kvalitu, snad to stačí. Autory jsou geocoinclub.com, poslal jsem jim seznam čtyř věcí, které bych rád změnil.
Chci delší ramena kříže a menší ty kuličky na koncích, aby mince vypadala honosně, jako předloha, nikoli tak tlustě. Dál jsem se zeptal na barvu, ta na artworku neodpovídá originálu. Jinak se mi to celkem líbí, uvidíme, s čím se vytasí oakcions.
Co myslíte Vy?
  • 0

#18 LooperCZ

LooperCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 18 leden 2010 - 10:48

Výborné, ty kuličky menší, to je pravda. Rozhodně pokračuj ve svém úsilí, bude to stát za to ! I jako připomenutí toho, ceho už dnes lidé mají tak málo. Cti.
  • 0

#19 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 18 leden 2010 - 11:09

Já se ještě vrátím k té úctě. Jéžišmarjá, to jako budem projevovat úctu k těm lidem tím, že O NICH BUDEM MLČET??? Můj děda sloužil jako major u Eight Army na Sahaře, velel polní nemocnici. Měl tři nějaké britské kříže (zmizely kdesi v dědickém řízení). Strávil tam osm let. Dneska o tom prakticky nikdo neví. Přemejšlím, že mu udělám keš.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#20 LooperCZ

LooperCZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 291 příspěvků(y)

Publikováno 18 leden 2010 - 11:18

Pod Citeckuv názor se podepisuju.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama