Přejít na obsah


Fotka

Stavění "mužiků" - podle vás ano či ne ?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
131 odpovědí na toto téma

#1 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 2948 příspěvků(y)

Publikováno 03 March 2010 - 8:27

Za poslední dobu jsem se setkal už s druhou keškou, kde autor přímo v listingu navádí ke stavění takzvaných "mužiků", postaviček či hromádek z kamenů. Nikdy se mi to nelíbilo, protože jsem na vandru už párkrát viděl doslova rozebraná přirozená kamenná pole a přišlo mi to jako vandalizmus podobného typu jako sprejeři. Moje úvahy se mi pak potvrdily, když jsem navštívil přednášku ochranářů v Krkonoších, kde mimo jiné byla řeč i o této "módě" v jejímž důsledku došlo během jediné sezóny k rozebrání dalšího přirozeného kamenného biotopu a hlavně k vyhubení endemického druhu rostliny. Jasně že se nejedná o úmysl ale spíše o neznalost, naivitu či hloupost, nicméně úplná legrace to není, protože už se začínají objevovat první cedule se zákazem této činnosti. Typická ukázka značného poškození terénu je například na fotce v listingu kešky GC1FTVW Co si o tomto problému myslíte vy ?
  • 0
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#2 xpj

xpj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 625 příspěvků(y)

Publikováno 03 March 2010 - 8:51

Také se mi to nelíbí...
  • 0
Garmin GPSMAP 60CSx + Topo Czech 1.2
Sony Ericsson K750i + Opera Mini 4.1beta + Handy Geocaching 3.2.5
Apple iPod Nano + Pocket Queries as VCards (via GPSBabel :-)

#3 Ladvanice

Ladvanice

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 406 příspěvků(y)

Publikováno 03 March 2010 - 9:03

To se vždy nekdo opičí ze zvyku jiné země. Pokud někdo chce být blíže k bohu ,myslím že stavění má ten význam, tak by se měl modlit na stromě : )))).
  • 0

#4 michal_smsmsm

michal_smsmsm

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 119 příspěvků(y)

Publikováno 03 March 2010 - 9:06

už jsem pár mužiko keší navštívil, bohužel od původního záměru / ukázání cesty tam kde se nedají použít značky / jsou tyhle políčka skrytá v lesích dost daleko a rozebírání suťových polí mi nepřijde ani trochu jako dobrý nápad. nadruhou stranu, přijít tam a najít krabičku můžeme i bez stavění těhle opičáren...
  • 0

#5 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1838 příspěvků(y)

Publikováno 03 March 2010 - 9:17

Takový mužíček dokáže v horách při hledání stezky v mlze potěšit, v dolomitech tak často pomáhají zbloudilí turisté dalším turistům aby taky nezabloudili :) Ale stavění ve velkém někde na paloučku je nesmysl.
  • 0

#6 pavels

pavels

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 282 příspěvků(y)

Publikováno 03 March 2010 - 9:30

Akorát doufám, že nějaká parta ultraortodoxních fundamentalistických ochranářů nepřijede na Tanečnici s tatrovkou, aby odvezli kamení a uvedli místo do původního stavu. Nebo že se tam neutáboří prázdninová parta Brontosaurů, a podle dobových fotografií bude rozmísťovat kameny zpět na původní místo. btw co třeba taková Ivančena - GC1E30D - to je taky odstrašující příklad poškození krajiny hromadou kamení...
  • 0

#7 Mau Loftin

Mau Loftin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 901 příspěvků(y)

Publikováno 03 March 2010 - 9:34

Tak řekl bych, že je to pravděpodobně reakce na tento článek:

http://www.brdy.org/...ent/view/81/65/

A proto zde zkopíruji svojí odpověď přesně k článku:

Tak teda tenhle pohled na pagody mě nikdy nenapadl, vždycky mi to přišlo spíš pěkné než jako zásah do přírody nebo energie, naopak by řekl, že toto pozitivní energii místu dodá, protože vyzařuje klid a pohodu a to, že si někdo našel čas na postavení pagody mi právě toto místo relaxačně umocňuje. Stavitel musel mít trpělivost a hezky pomalu se soustředit který a jaký kámen jak položit, aby pagoda stála, což znamená, že se musel postavit do psychického klidu a soustředění a to se pak uloží do tohoto mystického místa.
Ale je pravda, že někde opravdu můžou takové stavby zničit místní faunu (třeba ty Krkonoše). I když konkrétně u viklanu mi přijde, že kameny ničím porostlé nejsou.
Ale každopádně díky za jiný názor, zase jsem o myšlenku bohatší :)
.....


ale je pravda, že jsem se na toto začal dívat z jiného pohledu. Tak jistě, v Krkonoších si myslím by se to vůbec nemělo provozovat, ale někde mě to naopak příjemně překvapilo. Konkrétně co se týče oblasti Viklanu z článku, taky jsem si tam něco postavil..... a tohle mě opravdu nenapadlo.....

Ale asi moje odpověď je: jak kde

PS pro Kapsu: Kde je ten žralok? :)
  • 0

#8 pavels

pavels

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 282 příspěvků(y)

Publikováno 03 March 2010 - 9:35

Mau Loftin napsal/a:
Ale je pravda, že někde opravdu můžou takové stavby zničit místní faunu

Když už, tak spíš jde o poškození flóry - ta fauna většinou stihne utéct, než na ni položíš kámen :P
  • 0

#9 Khabar

Khabar

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 44 příspěvků(y)

Publikováno 03 March 2010 - 9:36

Při svých cestách jsem se s něma samozřejmě taky setkal. Sice mě nikdy nenapadlo je stavět, myslel jsem že to je spíš zábava pro děti, ale už vůbec mě teda nenapadlo jaký to může mít negativní vliv na přírodu. Možná proto, že jsem se většinou setkal jen s pár kouskama mužiků. Takže souhlasím s tím, že se jedná spíš o neznalost než o cílené poškozování krajiny (se sprejováním bych to tím pádem nesrovnával) a souhlasím, že hromadné stavění a pobízení k němu je blbost.
  • 0

#10 Mau Loftin

Mau Loftin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 901 příspěvků(y)

Publikováno 03 March 2010 - 9:39

pavels napsal/a:

Mau Loftin napsal/a:
Ale je pravda, že někde opravdu můžou takové stavby zničit místní faunu

Když už, tak spíš jde o poškození flóry - ta fauna většinou stihne utéct, než na ni položíš kámen :P


:D - sorry, trošku kix no, ... nechápu, proč ty slova "udělali" tak podobně
  • 0

#11 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2841 příspěvků(y)

Publikováno 03 March 2010 - 9:57

Zcela odmítám esoterické pindy o narušení proudění síly a na poměrně lehkou váhu bych bral ohrožení ekologická. V naší zemi máme holt to štěstí, že se nám vyhýbají situace, kdy si se suťovisky volně pohazuje Macecha příroda (Chile, Haiti …) a tak občas řešíme banality. Esteticky mi to ale docela vadí, mám radši když příroda vypadá přirozeně (naše krajina je sice konstruována lidmi už po tisíce let, ale budiž). Pokud někdo vytváří sošky a nápisy v lomech plných šutrů, to už je úplně fuck.
  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#12 Kuprum

Kuprum

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 86 příspěvků(y)

Publikováno 03 March 2010 - 10:09

Obzvlášť odpuzující bývá pohled do řečiště Divoké Orlice u Zemské brány GC15Y71, kde se to mužiky jen hemží. Ještě že si to řeka nenechá dlouho líbit a nemilosrdně je uklidí.
  • 0

#13 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 841 příspěvků(y)

Publikováno 03 March 2010 - 10:09

Mau Loftin napsal/a:

pavels napsal/a:

Mau Loftin napsal/a:
Ale je pravda, že někde opravdu můžou takové stavby zničit místní faunu

Když už, tak spíš jde o poškození flóry - ta fauna většinou stihne utéct, než na ni položíš kámen :P


:D - sorry, trošku kix no, ... nechápu, proč ty slova "udělali" tak podobně

No az tak uplne mimo to vubec neni. Kdyz v okoli vyberes vsechny kameny, tak ty chudaci jesterky pak nemaji pod cim bydlet a schovavat se pred predatory.
  • 0

#14 Pajast

Pajast

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 622 příspěvků(y)

Publikováno 03 March 2010 - 10:09

Podle mě záleží na tom, kde to je. Jsou místa, kde to nejspíš nevadí (třeba ve zmíněném lomu). Jinde zřejmě hrozí, že kačeři polezou pro kameny někam, kam nemají, a zničí vzácný biotop. Pokud to bude chráněné území, asi taková činnost není zrovna optimální. Chce to prostě používat hlavu. :) A pokud nemá soudnost autor takového nápadu, snad ho bude mít reviewer, který takovou kešku v chráněném území neschválí.
  • 0

#15 Dr.Uli

Dr.Uli

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 03 March 2010 - 10:52

kapsa má svůj názor. Se stavěním v CHKO rozhodně nesouhlasím,ale sám mam jednu cache nazvanou U mužíkoviště. http://www.geocachin...6f-49eb71e8a548

Nikoho nenutím,aby zde něco stavěl.Mužíkoviště zde již bylo a zatím se to všem co znám, kdo tam chodí na procházky, líbí a proto jsem tam dal i cache. V místě je navíc i popis a text o mužíkách. Myslím, že kdyby to někomu z "Lesáků" vadilo,tak ho dávno odstranil.

Kapsa mi hned připsal do logu note s podobnou ekologickou poznámkou a místo ani neviděl. Myslím, že záleží kde se Mužíci nalézají. Pokud je to na kamenité strání, kde nerostou chráněné rostlinky nevidím v tom problém. To by jste v lese nemohli ani chodit,natožpak hledat kešky,aby jste něco neponičili. Zase to s tou ekologii tolik nepřehánějte...
  • 0
Dr.Uli & MaChinka Team

#16 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 2948 příspěvků(y)

Publikováno 03 March 2010 - 11:16

Dr.Uli napsal/a:
Kapsa mi hned připsal do logu note s podobnou ekologickou poznámkou a místo ani neviděl. Myslím, že záleží kde se Mužíci nalézají. Pokud je to na kamenité strání, kde nerostou chráněné rostlinky nevidím v tom problém. To by jste v lese nemohli ani chodit,natožpak hledat kešky,aby jste něco neponičili. Zase to s tou ekologii tolik nepřehánějte...


Vidim, ze jsi bohuzel vubec nepochopil, o co jde. Je to o tom, ze ta kamenita stran, jakozto prirozeny biotop, tam ted je ale bude tam i po 2, 3 nebo 5 letech staveni muziku? Zda se ti to jako nesmyslna otazka? Ja uz takto doslova rozebranych kamennych poli videl nekolik. Vybornou ukazku mas na fotce primo v listingu te kesky, co jsem zminoval uplne na zacatku, tam to primo bije do oci co zbylo z kameniteho podlozi ....

Nejde mi o to ukazat na nekoho prstem, je mi jasny, ze to pochazi z nevedomosti a mozna i naivity ale navadet v listingu ke staveni dalsich muziku je proste (aspon podle me) hloupost. Navic nejde jen o toto konkretni misto, jde o to, ze podle toho spousta dalsich lidi usoudi, ze je to preci normalni a budou v tom pokracovat i jinde.
  • 0
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#17 Anupev

Anupev

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 597 příspěvků(y)

Publikováno 03 March 2010 - 11:21

Na to nelze nic moc říci...V tomto případě platí jako první a hlavní pravidlo: KDE je to děláno(v centru Boubína by vás za to asi nepochválili), a zda-li už to místo není přepácané. Druhá věc - věc vkusu. Každému dle jeho gusta. Mě osobně to příjde malebné a hezké, právě jen když to nanarušuje ducha místa a nepoškozuje to okolí. Stejně se z těch kamenů za čas stane zas jen pole kamenů... Zkrátka si každý musí sáhnout na svědomí.
  • 0
Každá keš je stupněm ke kačerově posmrtné blaženosti.

#18 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3250 příspěvků(y)

Publikováno 03 March 2010 - 11:35

Jéžišmarjá... Teda, to je s prominutím zase problém :| Pár mužiků, demnstrujících zjem lidí o místo, přirozený zájem, to je teda fakt katastrofa. Zavolejte Goreovi... Že o kus dál (příklad) vzniká nová, třebas i asfaltová, cesta pro "ukázněné" turisty, je ovšem v pořádku. O komerčním využití (sjezdovky, hotely,...) popř. průmyslovém se ovšem nehovoří. Děte do háje. Jestli zanikne nějaká botulokytka, která z celého světa rostla právě a jen tady, je sice sakra škoda, ale to je tak všechno. Když se sesype svah erozí, budete to řešit s kým? Když lokalitu přerejou divočáci, budete pokutovat koho? Když to sebere voda... ále co. Než mne zaťatí ekologisté započnou stoneovat, jezdím do lesa už třicet let, a ne jako valná většina lidí jen tak projít. Já tam bydlím. Víc než doma. S kytkama si běžně tykám a s myšma spím. No... a za těch spoustu let jen koukám, jak mě vyhánějí (mladí vochránci nevímčeho) z Kubrichtovo boudy a z Ameriky, správa jakési pofidérnosti, pravděpodobně zaměřené na těžbu smrků, z Labských pískovců, turistická megaloby z jakési Šumavské oblasti, tam stejně jako v Novohradkách ve spolupráci s výrobci asfaltu, magor s mesiášským komplexem z Kokořínska, Lipska a tak dále pískovců, pokračovat bych moh tejden. Jeden kamarád na to ochráncům suše odpovídá: "A kdo bude chránit mě?" Žijem, my lidi. Možná to ekoblbkám vadí, ale žijem i mimo město. Mě se leckteré projevy přítomnosti lidí v "přírodě" líbí, jiné ne, ale většinou je toleruju. Když ne, opravím. Sice bych asi na výlohopoli pajzlíka nestavěl, ale co já vím. Ale nerozebíral bych je. Jednak už jsou součástí historie krajiny, a dvadnak, kam by šly bydlet všechny ty myši, ještěrky, třevlíci a mechové?
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#19 Petricius

Petricius

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 78 příspěvků(y)

Publikováno 03 March 2010 - 11:35

Panďuláci mají smysl např. v Norsku na neznačených cestách. Dají se pochopit ještě třeba na polárním kruhu, kde jsou jich tisíce a každý je staví, aby se tam ještě jednou vrátil. Sice to taky není úplně ekologicky správné, ale už s tím asi nikdo nic nenadělá. (Taky jsem ho tam postavil). Jiný důvod pro jejich stavbu ale nevidím.
  • 0
SELECT * FROM krabička

#20 Dr.Uli

Dr.Uli

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 03 March 2010 - 11:40

A to mi řekni kde to vidíš... :) Takhle od kompu to je fakt umění. Já tam byl,ty ne a pracovníky polesí tam potkávam často. Jak jsem psal,kdyby jim to vadilo,tak by to odstranili. ( minimálně popis co tam je a kde se píše, že každý může přidat mužíka). Takhle to tam je cca 3 roky bez problémů. A teď kdo o situaci na tomto konkrétním místě ví víc ? Zase bych to nebral jako hrozný útok na přírodu v těchto končinách. Článek o viklanech v Krkonoších jsem četl dříve než jsem cache založil, tam to odsuzuji. Toť vše... BTW... To místo je stále rozryto od divočáků... Souhlas s Citecka... Absolutně ve všem... Myslim, že asfalt je větší problém , než pár mužíků. toto se alespoň někomu líbí a může to v určitých místech les zvelebit.
  • 0
Dr.Uli & MaChinka Team




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama