Přejít na obsah


Fotka

Stavění "mužiků" - podle vás ano či ne ?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
131 odpovědí na toto téma

#41 Anupev

Anupev

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 597 příspěvků(y)

Publikováno 03 March 2010 - 15:37

Ted me napada,ze Stonehenge je vlastne taky takovy muzik-pryc s nim!:-DD
  • 0
Každá keš je stupněm ke kačerově posmrtné blaženosti.

#42 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 2948 příspěvků(y)

Publikováno 03 March 2010 - 15:39

Dain a Olik napsal/a:
........... a kapsa mladsi na gc.cz zaklada vlakno: "nove vytvorene kamenne pole nici puvodni stepni floru a faunu" ;)
(pro michala kapsu - neber to jako utok, je to jen sranda :))

Neboj, ja jsem pro kazdou srandu .... :)
Nicmene mam radost, ze aspon par lidi se nad tim zkusilo vazne zamyslet.
  • 0
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#43 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2841 příspěvků(y)

Publikováno 03 March 2010 - 18:29

Naše krajina, jak ji známe, ta malebná bukolická česká, je umělým výtvorem lidí, jejich každodenního života i smělejších tvůrčích plánů. Vznik jihočeské krajiny s remízky, kapličkami, kanály a rybníky, to musel být pro původní biotopy naprostý Armaggedon! A dnes to chráníme jako národní poklad. Já chápu člověka jako vrchol stvoření, nikoli parazita na hlavě matičky Gáji, jako hospodáře, jenž je zde, aby s citem s krajinou pracoval. Chorobní ochranáři, kteří se chystají vystřílet kamzíky a muflony z českých lesů, neboť jde o nepůvodní druhy, vytrhávají mladé vejmutovky, neboť jde o US import a vyhánějí z lesů hospodáře, pastevce a skauty, co tam po desetiletí sečou louky a vyžínají trní, jsou tragickými postavami. Dnes bohužel jejich lobby vládne, má svoje oddénky na správách NP a CHKO, ministerstvech a v zastupitelstvech krajů. P.S.: Citecka na Hrad :)
  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#44 zlicinaci

zlicinaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1867 příspěvků(y)

Publikováno 03 March 2010 - 19:20

Podepisuji se pod Citecka, ten můj názor tak nějak dokázal zformulovat. Mužiky jsem postavil v životě asi tři, jeden na táboře, když byla oddílová soutěž o nejvyšší stavbu z kamene. Myslím, že to už dávno smazal čas a podobně to dopadne se vším ostatním.
  • 0

#45 Faya&Freya

Faya&Freya

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 72 příspěvků(y)

Publikováno 03 March 2010 - 20:11

mně se to líbí... pro mně to má jakousi zvláštní atmosféru, ale čeho je moc toho je přílišB) líbi se mi to v malé míře ,jako ve švédsku když jedeš tak i podél dálnice jich pár nalezneš...ale vždy stojí jen jeden a jsou od sebe vzdáleny několik metru či kilometrů.
  • 0
Faya&Freya

#46 Dorcadion

Dorcadion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 315 příspěvků(y)

Publikováno 03 March 2010 - 20:29

Trhac napsal/a:
Chorobní ochranáři, kteří se chystají vystřílet kamzíky a muflony z českých lesů, neboť jde o nepůvodní druhy, vytrhávají mladé vejmutovky, neboť jde o US import a vyhánějí z lesů hospodáře, pastevce a skauty, co tam po desetiletí sečou louky a vyžínají trní, jsou tragickými postavami. Dnes bohužel jejich lobby vládne, má svoje oddénky na správách NP a CHKO, ministerstvech a v zastupitelstvech krajů.
P.S.: Citecka na Hrad :)


Nejsem ochranář, ale alespoň o přírodě něco vím, takže nekomentuju věci o kterých moc nevím... Takže třeba ti mufloni - 10 let jsme s kamarádem ve volném čase v CHKO Křivoklátsko dělali faunistický průzkum (jedné poměrně malé ale pro zhodnocení kvality a původnosti biotopu poměrně vypovídající skupiny hmyzu). Přitom jsme samozřejmě procházeli mnohokrát hory-doly zdejší krásné krajiny a leccos jsme při tom viděli...

To, jakým způsobem mufloni devastují podrost a nakonec i stromy zdejších lesů na těch nejexponovanějších místech je naprosto otřesné. Z původních, travou a bylinami porostlých světlých lesů s přirozenou obnovou stromů se staly kamenité, erozí zničené pouště ne nepodobné výběhu horských koz v Pražské ZOO. Nedochází k obnově lesa, neroste tam nic, v létě má povrch 45 a víc stupňů, je to vše mrtvé... Mufloni naprosto vše zničí (pohybují se ve stádech, spasou vše a zbytek rozkopají) - jenom v CHKO Křivoklátsko jich žije cca 1500 ks. Naprosto tam nepatří, jsou to zvířata z Korziky a Sardinie (a i tam pravděpodobně byli zavlečeni Římany), a u nás se v podstatě pěstují na "trofeje", a to i pro komerční odstřel a prodej, Jinak pro přírodu (naší) skutečně naprosto nic pozitivního nepřinášejí. Tož tak...

A Michal (Kupsa) má v lecčems pravdu...
  • 0

#47 AHA & team

AHA & team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 441 příspěvků(y)

Publikováno 03 March 2010 - 21:42

Trhac napsal/a:
... lesů, neboť jde o nepůvodní druhy, vytrhávají mladé vejmutovky, neboť jde o US import a ...


Ahoj, je fine, že máš vlastní názor a bude ještě lepší, když si jej budeš schopen uhájit argumenty v diskusi. Důvodem, proč nějací divní lidé vytrhávají vejmutovky, je jejich schopnost vytlačit naše původní druhy svou přizpůsobivostí, rychlým růstem a velkým množstvím semen. Vytrhávají ji nikoliv proto, že je nepůvodní, ale protože likviduje naší původní přírodu a snižuje v ní druhovou rozmanitost.

Viz také http://www.rozhlas.c.../_zprava/262101 a http://www.priroda.c....php?detail=216.

Sorry, že odpovídám mimo téma, ale otevřel jsem diskusi a toto bylo první, co jsem uviděl.
  • 0

#48 Jitka_F

Jitka_F

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 309 příspěvků(y)

Publikováno 03 March 2010 - 23:10

No já nikdá necítila potřebu něco takovýho postavit, ani věž utvořenou někým jiným rozkopat...Ale nenapadlo mě, že to může až takhle škodit. Echm, jestli ten druh rostliny dokázalo definitivně odstranit stavění pagod na jednom místě (těžko by byl zaskládanej výtvory z šutrů např. celej kopec, vždycky sem takové věci viděla na docela malém prostoru), tak asi už moc velkou perspektivu tak jako tak neměl..
  • 0

#49 matugna

matugna

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)

Publikováno 03 March 2010 - 23:26

Pamatujme na králíky v Austrálii. biotop jižních čech má tu úžasnou zajímavost, že se stal téměř nezávislým na dodávání energie. Je tam tak dlouho, že se příroda přizpůsobila, ona to z dlouhodobého hlediska umí-základem dědičnosti je variabilita. Jenže Rychlím zničením jedné malé lokality (kamenité pole) dojde k tak zásadním změnám pro organismy žijící na tom místě, jak rostliny tak živočichy, že vyhynou. Uvědomte si, že někteří brouci žijí na pár desítkách metrech čtverečních celý život! Přepočteno do našich měřítek, zkuste si během 3 let vykácet v celé čr všechny lesy a nezalesněné části odtěžit povrchovou těžbou (třeba hnědého uhlí-neřešte že není není všude, prostě si tu změnu představte). A tak nějak se cítí ještěrka, brouk či rostlina. Doufám že nemusím vysvětlovat, že existují důkazy o tom, že rostliny cítí a komunikují mezi sebou (tak popřemýšlejte zda jste je nezapomněli zalít doma, ať se proti vám nevzbouří!). Tím vším chci říct, že stavění paneláků pro ještěrky je zásah do přírody, z dlouhodobého hlediska velice nebezpečný. A nedá se to omluvit nějakou přirozenou potřebou člověka se umělecky vyjádřit. KDyž člověk "slezl ze stromů" a "vyspěl" tak ztratil kontakt s přírodou, distancoval se od ní a podmanil si ji. Člověk se nechová jako jiný predátor, nezapadá do přírodních pravidel. Člověk je jiný, někdo říká, že lepší. A proboha, když jste se VY UMĚLCI co tu apelujete na umělecké vyjádření, slezli ze stromů a přírody jste se vzdali, tak do ní nezasahujte! Pokud si chcete hrát na umělce, tak si něco doma v ateliéru namalujte, vysošte a strčte si to do galerie. Na přírodu jste se vykašlali a ona na vás není zvědavá! Pokud si chcete hrát na evoluci tak si nejprve vylezte na stromy a naučte se všechno co ty opice uměli než slezly. V tomto ohledu je KAŽDÉ zvíře od hovnivála po káně tisíckrát vzdělanější než kterýkoli z vás! To si uvědomte. Howg. A teď se do mě pusťte, kdo touží po důkladnější debatě a nechce to tu zaplňovat hádkou ICQ: 374-744-081 Kdo nemá co říct a bude upozorňovat na moje pravopisné chyby tak ať si uvědomí, že je dělám od školy a mám na to papír!
  • 0

#50 Sven-10434

Sven-10434

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)

Publikováno 04 March 2010 - 0:10

matugna napsal/a:
Pamatujme na králíky v Austrálii.
biotop jižních čech má tu úžasnou zajímavost, že se stal téměř nezávislým na dodávání energie. Je tam tak dlouho, že se příroda přizpůsobila, ona to z dlouhodobého hlediska umí-základem
...
uměli než slezly. V tomto ohledu je KAŽDÉ zvíře od hovnivála po káně tisíckrát vzdělanější než kterýkoli z vás! To si uvědomte. Howg.
A teď se do mě pusťte, kdo touží po důkladnější debatě a nechce to tu zaplňovat hádkou ICQ: 374-744-081
Kdo nemá co říct a bude upozorňovat na moje pravopisné chyby tak ať si uvědomí, že je dělám od školy a mám na to papír!


... LOL. Ocenuji tvuj svetobol... Ale to co pises je usmevne jak z hlediska biologa, tak z hlediska trempa. A o trempech imho nemuzes rict, ze jsou odcizeny od prirody. I kdyz ty zrejme jo.

BTW, tim, ze postavis muzika (nebo i cely stonepolis), urcite neohrozis jesterky - tem jsou totiz kameny tezce ukradeny. Stejne tak rostliny - jestli sis nevsim, rostlina prorazi i asfaltovej chodnik, natoz aby se neumela vyplazit zpod pitomyho sutru. Jinak s komunikaci rostlin mas vicemene pravdu - jediny pylovy zrnicko obsahuje nekolik giga-, mozna dokonce tera-bytu geneticke informace, takze pareni je vicemene jednostranna komunikace. Do jake miry se to ovsem da srovnavat s komunikaci napr. savcu je ovsem vec nazoru :-)
No a na zaver - musim souhlasit, ze i hovnival ma nejspis vetsi biologicke znalosti nez ty, ale neber to osobne, to plati o vetsine lidi.
  • 0

#51 Sven-10434

Sven-10434

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 5 příspěvků(y)

Publikováno 04 March 2010 - 0:29

...zapomnel jsem se vyjadrit k tematu. Nuze priklanim se rovnez k nazoru "jak kde". V narodnim parku by mel clovek sahat na kameny nejvejs kdyz mu spadnou do pohorky (nepocitam nejake stavy krajni nouze). Na druhou stranu z techto "zamorenych oblasti" znam akorat Plesivecky Stonepolis a asi by se muselo par lidi hodne snazit, abych uveril, ze stavba par desitek "domecku" postavenych na jehlici ve smrkovem lese, navic ze sutru sebranych take uprostred lesa, muze nejak vyznamne ovlivnit mistni ekosystem. Navic na Brdech se muziky chapou (aspon mezi trempy) jako pocta Fabianovi, takze tenhle zvyk se asi tezko rychle zmeni... ale to spis vypada tak, ze seberete 2-4 kameny (vetsinou z cesty, aby se o ne nekdo neprerazil) a date je na hromadku vedle cesty. Toliko muj nazor. Sven
  • 0

#52 k-lord

k-lord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1874 příspěvků(y)

Publikováno 04 March 2010 - 1:27

Souhlasim s Dorkym, o ochrane zivotniho prostredi nejvic kecaji ti, co o tom vi naprosto kulovy. :| Ti co o tom neco vi blbe nekecaji, ale neco pro to delaji. asi tak.
  • 0

#53 Pupkovi

Pupkovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 119 příspěvků(y)

Publikováno 04 March 2010 - 8:58

Podle mě, pro ohrožení životního prostředí bezvýznamné hromádky kamení, vyvolaly zajímavou debatu s kvalifikovanými, ale protichůdnými názory. Stejně jako jsou protichůdné zájmy vlastníků pozemků, vyznavačů adrenalinu v terénu nebo ochránců přírody. Pokud se debata zdrží osobního napadání a zůstane při argumentování může být přínosem i pro fandy GC:)
  • 0

#54 Jitka_F

Jitka_F

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 309 příspěvků(y)

Publikováno 04 March 2010 - 9:22

matugna napsal/a:
...Doufám že nemusím vysvětlovat, že existují důkazy o tom, že rostliny cítí a komunikují mezi sebou (tak popřemýšlejte zda jste je nezapomněli zalít doma, ať se proti vám nevzbouří!)


To máš z Avatara, ne?

Ad brouci, běžnej brouk má křídla a jestliže křídla nemá, tak aspoň umí rychle běhat a nesetrvává na jednom místě. Kdyby to tak dělali, brzy zdegenerujou.
  • 0

#55 rebel

rebel

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 50 příspěvků(y)

Publikováno 04 March 2010 - 9:46

Člověk může dělat vše, co mu právní normy nezakazují. A pokud se takový mužík někomu nelíbí z estetického hlediska, tak mu nic nebrání v tom, ho rozebrat a kameny roznosit do okolí...
  • 0

#56 Dorcadion

Dorcadion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 315 příspěvků(y)

Publikováno 04 March 2010 - 10:07

Jitka_F napsal/a:
To máš z Avatara, ne?

Ad brouci, běžnej brouk má křídla a jestliže křídla nemá, tak aspoň umí rychle běhat a nesetrvává na jednom místě. Kdyby to tak dělali, brzy zdegenerujou.


ad 1)
Rostliny spolu (a nejenom spolu ale i s jinými organismy) samozřejmě komunikují - a to chemicky a velmi sofistikovaně. Důkazů v odborné literatuře najdeš stovky.

Malý příklad: pokud je například kukuřice napadena housenkami můry rodu Spodoptera - rostlina díky analýze slin housenky identifikuje sloučeninu charakteristickou pro daný druh můry a začne chemicky pomocí těkavých seskviterpenů signalizovat nabezpečí. Těmito atraktanty "volá o pomoc" parazitoidy housenek, lumky rodu Cotesia, kterí cítí signál napadené kukuřice na stovky metrů a přiletí. Navíc chemický signál jedné napadené rostliny indukuje chemickou obranu okolorostoucích zdravých jedinců kukuřice, ti začnou biosyntetizovat antifeedanty (protipožerové hořké látky nechutnající housenkám) a přesunovat je do listů a současně sami volat o pomoc další lumky "pro jistotu a předem". Takhle podobně to funguje ve všech systémech rostlina-host-parazitoid kolem nás. Celá příroda spolu neustále komunikuje (v 95% chemickými komunikačními kanály).

Pokud by tě to zajímalo, můžeš od 23.března chodit na ČZU na Lesnickou fakultu do Suchola na mé přednášky "Chemická komunikace" v rámci Ochrany lesa II ;)

ad 2)
...jak si správně podotkla brouk většinou křídla má, těch cca 20% druhů (např. velké množství zástupců čeledi střevlíkovití) které jsou apterní může utéct. Ovšem o to nejde - v kamenných sutích žíjí živočichové (především hmyz, pavouci a plži) vázaní přímo na mikroklima kamenné sutě (vlhkost, tma, chlad) - jsou to většinou glaciální relikty. Pokud suť porušíš, utečou a chcípnou během několika hodin tepelným a vlhostním šokem. Příkladem je raritní malý střevlík Parazuphium chevrolati rebli ze Středohoří, který to má z těchto důvodů už asi za sebou (RIP) či další střevlíček Leistus montanus... Podobných druhů extrémně citlivých na narušení biotopu jsou stovky. O tom je správná ochrana přírody - ne chránit jednoho brouka, ale biotop.
  • 0

#57 wmh

wmh

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 659 příspěvků(y)

Publikováno 04 March 2010 - 10:16

Dorcadion napsal/a:
... To, jakým způsobem mufloni devastují podrost a nakonec i stromy zdejších lesů na těch nejexponovanějších místech je naprosto otřesné. Z původních, travou a bylinami porostlých světlých lesů s přirozenou obnovou stromů se staly kamenité, erozí zničené pouště ne nepodobné výběhu horských koz v Pražské ZOO...


Jsem si drze dovolil vytrhnout z kontextu, neb se nám celý kruh krásně uzavírá -

importovaní mufloni devastací bylinného patra vytvoří nové nepůvodní kamenné pole, tudíž vznikne atraktivní lokalita pro realizaci landartových mužíkofilů, kteří tím pádem nemusí zatěžovat původní kamenná pole.

Není jednoduchá, ta nauka o vztazích, co má profláklý název ekologie. ;)
  • 0
Retired slowcacher

#58 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3704 příspěvků(y)

Publikováno 04 March 2010 - 10:42

Dorcadion napsal/a:
Pokud by tě to zajímalo, můžeš od 23.března chodit na ČZU na Lesnickou fakultu do Suchola na mé přednášky "Chemická komunikace" v rámci Ochrany lesa II ;)


a pokud chcete zapich, nezapomente dovalit souradnice osmi, panem prednasejici zatim nevylustenych, mysterek. :P

jestlize mate jen polovinu - tj.4, je tu jeste benevolentni alternativa, ze misto dovaleni chybejicich kousku, muzete pana prednasejiciho na vylustena finale dopravit stylem drive in, pricemz musite srazit co nejvice kamennych muziku. :D
  • 0

#59 Dorcadion

Dorcadion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 315 příspěvků(y)

Publikováno 04 March 2010 - 11:29

Dain a Olik napsal/a:
a pokud chcete zapich, nezapomente dovalit souradnice osmi, panem prednasejici zatim nevylustenych, mysterek. :P

jestlize mate jen polovinu - tj.4, je tu jeste benevolentni alternativa, ze misto dovaleni chybejicich kousku, muzete pana prednasejiciho na vylustena finale dopravit stylem drive in, pricemz musite srazit co nejvice kamennych muziku. :D


...správně! tak to je! stačí i dvě - ale k tomu pozvání na dvě pifka...:D (neee Gambáč nebo Staropramen)
  • 0

#60 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 2948 příspěvků(y)

Publikováno 04 March 2010 - 12:20

k-lord napsal/a:
Souhlasim s Dorkym, o ochrane zivotniho prostredi nejvic kecaji ti, co o tom vi naprosto kulovy. :| Ti co o tom neco vi blbe nekecaji, ale neco pro to delaji. asi tak.

Nevim, proc o tom mlcet, to umi kazdy a hlavne jsem myslel, ze od toho tu forum je, abychom si pokecali.
Jinak nevim jak ty ale uz si napriklad hezkych par set (mozna i tisic, uz ani nevim) stromku vysazel ....
  • 0
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama