Přejít na obsah


Fotka

Premiové členství


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
100 odpovědí na toto téma

#61 B O B R

B O B R

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 98 příspěvků(y)

Publikováno 25 únor 2011 - 15:07

Pánové nechci vám do toho zbytečně kecat, ale co si takhle přečíst nadpis této diskuze (je uveden navrchu v hlavičce 1. příspěvku )
  • 0

#62 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 25 únor 2011 - 15:22

HaLuMa: jenze ono je to trosicku slozitejsi, nez to vidis. On je to v prvni rade problem karetni asociace, nasledne az banky a az nakonec obchodnika. Kdyby kazdy zakaznik znal zakon, tak mi ver, ze by neexistovaly sluzby typu "pojisteni karty proti kradezi" apod., protoze jsou v realu nesmyslne. Jinak si zde hezky shrnul to, co jsem napsal v jedne vete - ze je vhodne pouzivat systemy typu PayPal, 3D Secure. Tim se zneuziti naprosto minimalizuje. Dale bych chtel rici, ze ac se posledni dobou zacinaji rozmahat chipove karty,tak z hlediska celosvetoveho standardu je onicem. V USA si na zadne chipy nehraji a autorizace tam probiha podpisem. Stejne tak je tomu napriklad u embossovanych kreditnich karet - ty jsou ve vetsine pripadu bez chipu a transakce se autorizuje vyhradne podpisem. Cim se budu ohanet? No v prvni rade si hlidam svoje veci a nejak nedovedu vymyslet situaci, kdy by si mohl moji kartu nekdo vypujcit. Snad pouze, ze by vypacil nekde na bazene skrinku a opsal si udaje. Ty zapominas na dalsi veci - pokud ji nekdo zneuzije a neco si objedna, tak tam musi uvest adresu, stejne tak jako je v zajmu obchodnika zaznamena IP adresu a dalsi a dalsi veci. Tyto veci se potom samozrejme nasledne komplexne proveruji. Nicmene opakuji to jiz po ste, seznam se i ty s aktualni pravni upravou a potom neco hodnot a komentuj ;) A nakonec k tomu zamykani - ja to driv delal, ale je to naprosto zbytecna ztrata casu. Stejne tak jdou vymyslet konstrukce, ze mas u banky 2 ucty, z toho na 1 mas penize a k 2 mas prirazenou platebni kartu. Kdyz chces neco platit, tak si pozadovany obolus preposles z 1 na 2 a muzes zaplatit. Ale jak rikam, podle meho nazoru naprosto nesmyslne v obou pripadech. B O B R: tak nam do toho nekecej a bez radeji hledat krabicky :D
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#63 MedoMys

MedoMys

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 720 příspěvků(y)

Publikováno 25 únor 2011 - 15:42

Satane, fakt už je to únavný. Odpověz jasně a bez dalších odkazů, jak se zachováš v tomto případě : platíš běžnou debetní kartou v obchodě, někomu se podaří šikovně zaznamenat čísla (neříkej, že nenakupuješ tam, kde musíš dát kartu z ruky - to je většina obchodů). Ten si někdy časem objedná 100 stejků na nějaký večírek, fiktivní údaje o nakupujícím, adresa doručení a předání např. "zastávka u přehrady." Z účtu zmizí 20000,- Ty tedy potom půjdeš do banky, řekneš, že jsi nic nekupoval, a slečna za přepážkou se na tebe pěkně usměje a vrátí ti peníze. Tomu mám věřit ? A nebo ještě lépe, to je přeci ztráta času - stačí zavolat na zákaznickou linku, a ještě dnes máš peníze zpátky na účtu. Hmmm.
  • 0

#64 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 25 únor 2011 - 15:58

Satane, co misto mlzeni pomoci odkazu na zakony, nalit cisteho vina? Ano, je pravda, ze posledni upravy vyrazne posilily ochranu nas, uzivatelu. Ale je treba zminit onu tvoji spoluucast do vyse 150EUR, ktera plati navic jen na jednu transakci, a v pripade vice podvodnych transakci se scita. A ze jsou pojisteni v principu nesmyslna... nenabizi banky nejake pojisteni, ktere treba vylepsuji podminky prave vzhledem k te spoluucasti?
  • 0

#65 D@liking

D@liking

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 135 příspěvků(y)

Publikováno 25 únor 2011 - 16:02

Nechcu ti do toho Satane mluvit, ale zákon č. 124/2002 Sb. byl už dávno zrušen. Místo něj máme nový zákon č. 284/2009 Sb. A jelikož jsem se jeho psaní účastnil, tak si možná celou diskuzi přečtu a napíšu, jak to je podle nového zákona.
  • 0

#66 D@liking

D@liking

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 135 příspěvků(y)

Publikováno 25 únor 2011 - 16:07

[quote]HaLuMa napsal/a:
Satane, co misto mlzeni pomoci odkazu na zakony, nalit cisteho vina?

Ano, je pravda, ze posledni upravy vyrazne posilily ochranu nas, uzivatelu. Ale je treba zminit onu tvoji spoluucast do vyse 150EUR, ktera plati navic jen na jednu transakci, a v pripade vice podvodnych transakci se scita.

Jak to myslíš, že platì jen na jednu transakci?
  • 0

#67 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 25 únor 2011 - 16:25

No, ze spoluucast se tyka kazde jednotlive podvodne transakce. Alespon tak je to v tom zakone, co jsi pomahal psat, ne? ;) Pravdou je, ze nektere banky (komercka, sporka, a mozna dalsi) berou tu spoluucast jako celkovou ze vsech podvodnych transakci, ale to je jen jejich dobro nad ramec zakona.
  • 0

#68 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 25 únor 2011 - 16:34

MedoMys napsal/a:
Satane, fakt už je to únavný. Odpověz jasně a bez dalších odkazů, jak se zachováš v tomto případě : platíš běžnou debetní kartou v obchodě, někomu se podaří šikovně zaznamenat čísla (neříkej, že nenakupuješ tam, kde musíš dát kartu z ruky - to je většina obchodů). Ten si někdy časem objedná 100 stejků na nějaký večírek, fiktivní údaje o nakupujícím, adresa doručení a předání např. "zastávka u přehrady." Z účtu zmizí 20000,-
Ty tedy potom půjdeš do banky, řekneš, že jsi nic nekupoval, a slečna za přepážkou se na tebe pěkně usměje a vrátí ti peníze. Tomu mám věřit ?
A nebo ještě lépe, to je přeci ztráta času - stačí zavolat na zákaznickou linku, a ještě dnes máš peníze zpátky na účtu. Hmmm.


Presne toto se mi stalo (samozrejme ne stejky, ale zpusob transakce byl naprosto totozny) :-)) Sel jsem do banky, sepsal tam pisemnou reklamaci, nasledne jsem jeste z vlastni iniciativy pisemne "prohlasil dle zakona" a svete div se, platba mi byla refundovana.

D@liking: konecne neco konstruktivniho :-) Diky za doplneni, respektive aktualizaci. Ja si ty zmeny taky prostuduji a urcite zde napisu - nekteri jedinci si to nejsou totiz schopni sami vyhledat a porad se spolehaji na zpravy typu "od sousedky vnuk dcery zet v podnajmu rikal..."
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#69 Geo Gadget

Geo Gadget

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 235 příspěvků(y)

Publikováno 25 únor 2011 - 16:40


Dale bych chtel rici, ze ac se posledni dobou zacinaji rozmahat chipove karty,tak z hlediska celosvetoveho standardu je onicem. V USA si na zadne chipy nehraji a autorizace tam probiha podpisem. Stejne tak je tomu napriklad u embossovanych kreditnich karet - ty jsou ve vetsine pripadu bez chipu a transakce se autorizuje vyhradne podpisem. ...


Mam embosovanou s chipem uz asi 3 roky? Ve statech jsou v obchodech i terminaly na pin, zatim je vic tech s podpisem na obrazovce, ktery nikdo nepodepise presne jak na karte a obchodnikum je to uplne jedno, po cizincich chteji snad temer automaticky ID, do ktereho se podivaji asi tak na jednu nanosekundu, takze nejsou schopni ani precist jmeno.

Mel jsem kdysi v kompetenci reseni podvodu s kartama na nasich cerpackach a muzu rict, ze se tam podvadelo dost vesele, ne vse slo na vrub obchodnika nebo banky, obcas to odnesl i zakaznik. V te dobe ovsem nebyly pin karty. Osobne pouzivam kartu mbanky na vybery v EUR, na platbu po netu RB, na prevody z uctu po svete vetsinou FIO a co jde platim paypalem, kupuju toho pomerne dost a nikdy zadny problem.
  • 0

#70 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 25 únor 2011 - 16:44

Geo Gadget: bavime se o embossovane KREDITNI karte nebo pouze o klasicke embossovane debetni karte?

Jinak jak rikas, tak opravdu vetsinou chteji ID (pas, obcanku, ridicak,...) a za me osobne jenom tuto iniciativu vitam. Faktem ale je, kdyz se mi to stalo poprve v Anglii, tak jsem docela cumel :-)

Tak a pro ostatni ohledne zakona - paragrafy 115 a dale
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#71 D@liking

D@liking

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 135 příspěvků(y)

Publikováno 25 únor 2011 - 16:47

HaLuMa napsal/a:
No, ze spoluucast se tyka kazde jednotlive podvodne transakce.

Alespon tak je to v tom zakone, co jsi pomahal psat, ne? ;)

Pravdou je, ze nektere banky (komercka, sporka, a mozna dalsi) berou tu spoluucast jako celkovou ze vsech podvodnych transakci, ale to je jen jejich dobro nad ramec zakona.


Právě že ne. Do zákona se dostala chyba, která už byla samozrejme opravena. Teďka píšu z mobilu, ale až se dostanu na počítač, klidně sem něco o tom napíšu. I o tom, jak se tam dostala ta chyba:) Jinak pro Satana: je to paragraf 116.
  • 0

#72 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 25 únor 2011 - 16:53

D@liking: vsak ja uz to nasel a napsal drive, ale diky ;) EDIT: jinak pro Halumu - chyba lavky, v zakone je mnozne cislo ;)
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#73 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 25 únor 2011 - 17:14

Aha, zjevne koukam do neopraveneho zneni. No budiz, i tak je tech par tisic spoluucasti dobry duvod se chovat lehkovazne, a ze mel Satan jednou kliku s reklamaci na tom nic nezmeni. To, co jsem tu psal o bezpecnosti karet, plati porad.
  • 0

#74 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 25 únor 2011 - 17:19

HaLuMa: takze nejenom, ze ti dela problem s rozpoznanim mnozneho cisla na urovni zakonu, ale i tady v diskusi. Psal jsem, ze jsem resil NEKOLIK rekalamaci, tzn. vice nez dve. Navic jsem tu NIKDE NIC nepsal o nejakem lehkovaznem chovani. Naopak zde jiz ponekolikate zduraznuji, ze POKUD clovek pouziva systemy PayPal, 3D Secure a podobne, tak se moznost zneuziti karty limitne blizi nule! A nakonec - poradne si ten zakon precti, protoze tebou argumentovana spoluucast plati POUZE ve dvou jasne definovanych bodech. A az si poradne prectes odstavec 1, tak skoc i na dvojku a trojku. :D
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#75 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 25 únor 2011 - 18:00

Satane, promin, ale chovas se jako blb. Jak jiz bylo receno, v zakone byla chyba a bylo to tam pred opravou receno presne tak jak jsem rikal. Kdyz si zagooglis, najdes hodne vykladu, ktere se opiraji prave o tu neopravenou verzi. Omyl se udela snadno, a neni to sebemensi duvod se do nekoho navazet, coz delas. Obloukem se vratime na zacatek, kdyz rikas, ze se nechovas lehkovazne a zaroven ze jsi uspesne resil nekolik reklamaci, tak to samo o sobe je dosti protichudne tvrzeni, nemyslis? Jak si vysvetlujes, ze ti ostatni, ze kterych si utahujes, ze se chovaji komplikovane, nemuseli resit zadnou reklamaci? Asi bylo jejich opatrne chovani na miste. B) Je strasne hezke, ze ses nakonec domohl svych penez zpet, ale co te to stalo za usili? Opravdu je to jednoduzsi, nez byt trosku vice opatrny? Sepisovani reklamaci, asi jsi je podaval osobne v bance, atd.
  • 0

#76 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 25 únor 2011 - 18:09

mikrupa-cz napsal/a:
Napadlo mě, co kdyby se to CVV (CVC) číslo na kartě vymazalo?

Taky se to tak da resit, jinak se ten kod k nicemu "v realu" nepouziva.

HaLuMa: trosicku ti unika podstata veci, tys me tu zesmesnoval stylem "jednou mu to vyslo" i presto, ze jsem nekolikrat zduraznil, ze jsem reklamaci resil vice.

Obloukem se vracej kam chces a az tam budes tak si PORADNE OPETOVNE precti, co jsem psal o tech rizikovych platbach.

Zamykani/odemykani platebni karty napriklad u RB generuje poplatky, stejne tak zbytecne ztraceny cas. Kdyz clovek platy pres Paypal, tak je naprosto nesmyslne si zamykat/odemykat kartu. To mi uz prijde lepsi reseni preposilani penez z uctu 1 na ucet 2, jak jsem zde take zminil.

Co me to stalo za usili? Vcelku ani moc ne, ale jsou to realne zkusenosti k nezaplaceni. Rozhodne mi daly vic, nez nejake teoreticke tlachani s nekym, kdo nevidel ani zakon ;)
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#77 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 25 únor 2011 - 18:20

S474N napsal/a:
A nakonec - poradne si ten zakon precti, protoze tebou argumentovana spoluucast plati POUZE ve dvou jasne definovanych bodech. A az si poradne prectes odstavec 1, tak skoc i na dvojku a trojku. :D


Schvalne jsem si to precetl...

Spoluucast neplati, pokud transakce nastala az po nahlasenem pozadavku o zablokovanikarty. To se zneuziti karty na internetu ale moc netyka, protoze na to prijdes prave az tim,z e transakce probehla, takze tezko jsi mohl pred tim kartu nechat zablokovat. Bum, a platis spoluucast.

Ten treti bod "Plátce nese ztrátu z neautorizované platební transakce s elektronickými penězi, jejichž povaha poskytovateli neumožňuje zabránit jejich jakémukoli užití." mi nejak neprijde, ze platci nejak ulehcoval.

Opakuji, tvrdit, ze ti banka vzdycky vsechno vrati, je mateni verejnosti. Neni to pravda, a jsou proste pripady, kdy vam proste spoluucast napali, a jste o par tisic chudsi.
  • 0

#78 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 25 únor 2011 - 18:38

Jasne, zamykani karet zere cas, odemceni stoji peniz, ale takove vyrizovani reklamaci cloveka nic nestoji, cloveka to nestoji vubec zadny cas, a uz vubec ne zadne nervy. :D A dokazovat bezpecnost poctem tvych uspesnych reklamaci, to je jako kdybys dokazoval, ze AIDS nehrozi, protoze ses jeste nenakazil. Krom toho, kde beres, ze rikam neco proti paypalu? Do diskuze jsem vstoupil proto, abych vyvratil tvrzeni, ze platba kartou na interentu je bezpecna, abych vyvratil tvrzeni, ze samostatnou kartu na internetova transakce maji jen paranoici, a ze banka radostne kazdou reklamaci vyridi ve prospech zakaznika a zakaznika to nikdy nic nestoji. Paypal je jeden z tech mala, kterym duveruji a jeho sluzby leta vyuzivam.
  • 0

#79 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 25 únor 2011 - 18:41

HaLuMa: ty me opravdu rozesmivas. Pred nekolika posty jsem jasne napsal, ze jsem vychazel ze zneni pred novelizaci a tam to tak proste bylo. Dokonce jsem na ten zakon daval odkaz a ani ty si zde neupozornil, ze to jiz bylo novelizovano. To udelal az D@liking. Samozrejme, diky novelizaci je trosicku posun jinam, ale nemyslim si, ze by to bylo neco hrozneho. Dokonce tvrdim, ze pro ty (uz asi podevate?), kteri pouzivaji systemy typu Paypal, 3D Secure aj. se nic nemeni, protoze zneuziti karty se v techto pripadech limitne blizi k nule. Tudiz tvrdim stale to same - zamykani karty je dle meho nazoru na nic.

A to jsem si myslel, jak tahle debata bude onicem, co se me tyce, alespon jsem se dozvedel o novelizaci a hned jsem zase "v obraze" :-)

No a aby ta nase debata nebyla az tak jednotvarna (i kdyz uznavam, ze Halumovy vsuvky o blbcich jsou pekne), tak si dovolim otevrit tema s nazvem "autorizovana platebni transakce". Takze mily Halumo, co je dle tebe prave ona autorizovana platebni transakce? Vysvetli to prosim na prikladu platby kartou na internetu.
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#80 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 25 únor 2011 - 18:53

Aha, takze me ses vysmival, ze neumim cist jednotne a mnozne cislo, pricemz zmena jednotneho na mnozne se udala prave v te posledni novelizaci, o ktere jsi sam jeste pred chvili nevedel. Me to v poradku ani prinejmensim neprijde, takze se nediv, ze se tu s tebou vybavovat nebudu. Klidne si o me mysli, ze utikam pred tvoji doternou otazkou, ve skutecnosti utikam pred necim uplne jinym. B)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama