Přejít na obsah


Fotka

Multiny s délkou trasy 10-30km


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
57 odpovědí na toto téma

#21 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 840 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2011 - 7:59

S474N napsal/a:
A proc hned jedna multina? Vzdyt si clovek muze naplanovat trasu podle sebe a posbirat pri ni treba 5 tradicek.

Dobrá multina poslouží návštěvníkovi jako průvodce. V ideálním případě i poradí, jak nejlépe posbírat těch 5 tradiček.
  • 0

#22 Chryseis

Chryseis

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 396 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2011 - 8:38

Ani ta nejpromyšlenější trasa se bohužel nehodí vždycky každému. Jak jsem nadávala při letošní dovolené, když jsem zjistila, že trasa skoro všech dlouhých multin kolem Sázavy vede proti proudu :) Proti dlouhým multinám ani to nejmenší. Pokud by byla 30kilometrová multina někde poblíž mého bydliště, ráda si na ni vyhradím celý den a vyrazím na ni. Pokud by to byla extrémní výzva, jako třeba Krkonoše Crossing, ráda na ni vyrazím i dál. Ale pokud to bude procházková celodenní tůra po lese na druhém konci republiky, tak ji asi při výletě do těch končin neodlovím, protože se mi pravděpodobně nebude hodit do plánů, zatímco těch pět tradiček, u kterých nezáleží na pořadí, bych odlovila, nebo bych z nich odlovila čtyři. Ale tím nechci autorku odradit, klidně dlouhou multinu založ, sice bude mít méně odlovů, ale příznivce si najde.
  • 0
You can't get lost if you don't know where you're going.

#23 Myškin

Myškin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 410 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2011 - 9:05

Zdravim. Jen bych doplnil k osmi bodům Kulhala devátý a desátý. 9) Hledání čísel např. na sloupech či počítání např. oken, by mělo být vždy jednoznačné a mělo by být srozumitelně napsáno. 10) Ověření souřadnic
  • 0

#24 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2011 - 9:26

kulhal napsal/a:
....
2) Dopředu známá trasa. Zjednodušuje plánování, eliminuje nejistotu.
3) Okružní trasa, začátek a konec s možností parkování a dostupností veřejné dopravy.
.....


Já bych to s tou jednoznačností a cestou do kruhu zase tak nepřeháněl.

Myslím, že trocha nejistoty je zpestří odlov :-)

Pokud je z listingu vidět, že to rozhodně není procházková keš s dětmi, tak si autor může dovolit kačery trochu potrápit.

Jako vhodný příklad bych uvedl GC1TBBK
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#25 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 841 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2011 - 10:10

I dlouhe multiny si par geocacheru odlovi. Jen ten nepomer je opravdu znacny. Takze s tim je nutno pocitat pri zakladani, ze nebude moc logu, a ze v case mezi nalezy misto pekne zaroste tak, ze se pak spatne hleda... Podivej se na cca 30km multinu GCZ39R Cesta pro Otylku. Cela trasa Koglerovy stezky po ktere vede multina vede fantastickou prirodou, a nejkrasnejsimi misty tohoto vybezku Cech. Po trase jsou i tradicionalky. Multina ma 54 Foundu za 5 let. Letos jen 4, ano slovy CTYRI. Tradicky u tech zajimavych mist za polovicni dobu existence i pres 400. Takze ty mista nejsou nenavstevovana... Pritom podle me tam multina opravdu ma smysl. Jen mela byt rozdelena na 4 casti. Tak, jak kdysi Kogler zalozil tu stezku, a urcite by byla vice navstevovana a splnila lepe svuj cil, ukazat lidem tyto krasne mista... Tech dlouhych multin, ktere se "chodi" spis nez jen pro okoli ale hlavne pro jejich "Genius loci", z nich nektere jsou citovane vyse, opravdu moc neni. Ale treba se ti podari tou svou zaradit mezi tu skupinku takto zminovanych multin, ktere stoji za to projit, i kdyz jsou na druhem konci republiky....
  • 0

#26 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 948 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2011 - 10:13

kolombo napsal/a:
Já bych to s tou jednoznačností a cestou do kruhu zase tak nepřeháněl.
Myslím, že trocha nejistoty je zpestří odlov :-)
Pokud je z listingu vidět, že to rozhodně není procházková keš s dětmi, tak si autor může dovolit kačery trochu potrápit.

Tak, tak - Kulhal ma sice vicemene pravdu ale na druhou stranu - nic se nema prehanet. Kesky s touto delkou trasy nejsou pro svatecni kacery a tak neni nutne je vodit za rucicku jako male deti. Cim vic informaci das predem, tim vic vycuranku to pak ochcije a dojde si jen pro finalku - podivej se treba na jednu z nejnovejsich dlouhych multin - Prechod Brd GC2Z944. Je hodne smutne, kolik logujicich si doslo jen pro finalku ....
  • 0
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#27 PaWcz

PaWcz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 317 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2011 - 10:20

V jakém regionu se nám nějaká ta dlouhá multina vylíhne? Doufám, že nebude úplně mimo můj revír :) Souhlasím s tím, co Kolombo a Vetu, i s radami od Kulhala a Myškina. Při tvorbě geocache to chce popřemýšlet o tom, pro jakou skupinu geocacherů je dobrodružství dělané. Pokud má být i pro mláďata, platí , že by cestou měli něco nacházet. Nemusí to být jiné cache, děti nezajímá statistika, ale zážitky a dobrodružství. Stačí pěkně udělané fyzické stage (jako třeba věhlasná GC1W5GM , která sice není pro svůj terén doporučována dětem, ale díky zpracování je baví) případně stage s příběhem (už zmiňovaná legendární GCM443). Fyzické stage mají i tu výhodu, že odpadá nutnost otravných výpočtů. Co se týká jednoznačnosti trasy, nepřipadá mi to nutné. Ke spokojenosti bohatě stačí přibližné určení směru, aby si lovci mohli naplánovat cestu od cache. S okružností trasy to taky není jednoznačné - když přijedu autem, je to jasné. Pokud ale multinku beru jako součást delší pěší či cyklo tůry, chci pokračovat někam dál a ne se vracet. Svoje příznivce si dlouhá multinka určitě najde, takže hurá do díla!
  • 0

Lovec Tisícovek - geovýzva pro všechny milovníky hor (více tady)

Vložený obrázek


#28 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 948 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2011 - 10:21

petegeo napsal/a: Multina ma 54 Foundu za 5 let. Letos jen 4, ano slovy CTYRI.

I to je jedna z veci, ktera dela z kesky prestizni zalezitost a odlisuje ji od tuctovky.
  • 0
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#29 petegeo

petegeo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 841 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2011 - 10:42

kapsa napsal/a:

petegeo napsal/a: Multina ma 54 Foundu za 5 let. Letos jen 4, ano slovy CTYRI.

I to je jedna z veci, ktera dela z kesky prestizni zalezitost a odlisuje ji od tuctovky.

To mas castecne pravdu...
Jen jde o to, jesli chce aby ta multina vznikla proto, aby se stala prestizni zalezitosti pro par jedincu, nebo chce, aby ji a hlavne ty mista navstevovali geocacheri...
  • 0

#30 labyorkie

labyorkie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 152 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2011 - 11:32

souhlasím s Chryseis - pokud bude nedaleko mého bydliště, tak já vytáhnu kolo a jedu, ale pokud by byla na opačném konci republiky, tak se mi nebude hodit do plánů celodenní keška. Ale osobně pro mě je lepší si najít 5 tradiček, než jednu multinu, nebot na gc mám ráda to hledání a tu schovku. Taky se mi stalo, že jsme s přítelem jeli na jednu multinu, ani ne tak dlouhou, ale hodku jsme tam myslím strávili a finálku jsme nakonec nenašli, z hedání jsem byla spíše už otrávená než motivovaná.
  • 0

#31 Myškin

Myškin

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 410 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2011 - 11:58

Ona taková multi může pěkně kilometrově nabobnat. Příklad: k úvod. sour. to mate 20 km kolmo. Pak máte pocestě tu tradičku, tu otazník. Nakonec máte pozdní odpoledne, jste unavený a z 3O km multi máte sotva polovinu zastávek zasebou a dalsich 20 km vás čeká domů. Takže to necháte na příští týden. A v konečném součtu vám vyjde, že jste ujeli kvůli této krabičce a nejen díky ní 130 km. To je jen taková ukázka toho, že multi není jen těch 10 či 30 km :)
  • 0

#32 devon rex

devon rex

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 124 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2011 - 11:59

petegeo napsal/a:

kapsa napsal/a:

petegeo napsal/a: Multina ma 54 Foundu za 5 let. Letos jen 4, ano slovy CTYRI.

I to je jedna z veci, ktera dela z kesky prestizni zalezitost a odlisuje ji od tuctovky.

To mas castecne pravdu...
Jen jde o to, jesli chce aby ta multina vznikla proto, aby se stala prestizni zalezitosti pro par jedincu, nebo chce, aby ji a hlavne ty mista navstevovali geocacheri...


To záleží na ownerovi jak to pojme. Vím třeba o jedné která bude FTF a čeká na to už 3 roky (myslím), akorát je na Maledivách :)))
  • 0

#33 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 840 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2011 - 12:14

Myškin: Díky za doplnění. kolombo, kapsa: Souhlasím, že jednoznačnost není nezbytnou podmínkou pro hezkou a oblíbenou multinu. Jen je třeba počítat s tím, že se to projeví na návštěvnosti. Vidím to na sobě: Multiny mám rád, nevadí mi ujít 30 km / ujet na kole 100 km. Pokud však při plánování výletu nevím, co od multiny čekat, nebo je komplikovaná logistika dopravy na místo / z místa, nebo nevím, které keše v okolí můžu najít atd., tak ji asi vypustím. Naplánuji si vlastní trasu tak, jak psali jiní. Otázkou tedy zůstává, jestli mnohé málo navštěvované multiny zůstávají stranou díky své "výjimečnosti" a "prestižnosti", nebo jsou prostě jen málo zajímavé pro hledače.
  • 0

#34 rodinka veverek

rodinka veverek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 529 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2011 - 12:17

1. Rozhodni se, jakým dopravním prostředkem se bude multina procházet (pěšky, kolo, inliny, běžky) a podle toho vol trasu. Je nepříjemné jít pěšky mnoho kilometrů po asfaltce lemované kopřivami a lebedou. Těžko uděláš multinu, která bude zábavná na kole i pěšky. 2. Zajímavější je určitě cesta, když nevíš, kam přesně půjdeš a kde bude nějaké překvapení. I když rámcově by se vědět mělo. Zda jde o hřebenovku nebo cestu černými lesy. 3. Popřemýšlej, jak se dostanou lidé na start a hlavně od finálky zpět k autu nebo domů. Finálka je jakési vyvrcholení a neměla by pak být cesta zpět příliš dlouhá, kačeči budou už dost unaveni. Můžeš volit okružní cestu, pokud lze nenásilně takový okruh vytvořit. Pokud by však cesta zpět měla vést po silnici, raději vol liniovou cestu a popřemýšlej, kde lidé zaparkují a jak se dostanou na start a z cíle. Pro plánování je lepší dát parkoviště poblíž cíle a popsat, kdy a jak jezdí veřejná doprava na start. (Ale tím prozradíš místo cíle.) Jinou možností je dát parkoviště na start a do finálky uvést pokyny k cestě zpět. To však udělej jen tehdy, když toho z cíle na start jezdí poměrně dost nebo je možno v blízkosti místa odjezdu rozumně strávit čas (hospoda, koupaliště, prohlídka města.) Pokud je nejbližší zastávka od cíle v polích, kde jede vlak dvakrát za den, není to ideální místo pro cíl. 3. Trasu udělej zajímavou. Předpokládám, že oblast dobře znáš a že chceš turistovi mudlovi doporučit, jakou si udělat celodenní tůru. Podle toho udělej multinu. 4. Nedělej naschvály. Nenuť se kačery vracet, nenuť je prodírat se trním na kopec, kde nic není, když kolem vede hezká a pohodlná cesta. Nestěžuj terén zbytečnými výlezy na strom a podobně. (Pokud to není smyslem, pak to ale uveď v listingu.) 5. Žádné zbytečně složité vzorce s rizikem chyby . Raději riskuj, že někdo nějakou stage prolomí, než komplikovat výpočet. Počítané indicie nechť jsou jednoznačné. Doplň ověření souřadnic každé stage nějakým jednoduchým kontrolním součtem. Nebo můžeš třeba říct, že stage je na vrstevnici 850m, po zadání do GPS si kačeři mohou ověřit, že počítali správně. 6. Dávej rozumný počet stagí, střídej krabičkové s informačními, dělej je různorodé. Platí, že čím nudnější úsek cesty, tím více by měl být spestřen stagemi. 7. Do stagí můžeš dát i jednoduché hádanky, ale jen takové, které jsou zábavné a zvládne je každý. Různé puclíky, vybarvovačky, propojovačky, lehká sudoku a jiné hlavolamy. Vždy však napiš, jak se daná věc luští, ne každý to zná (neorganizuješ šifrovací hru). Úkoly musí mít velkou variabilitu. Stage s úkoly umísťuj na místa lákající k odpočinku a rozmísti je tak, aby odpočinek byl rovnoměrný. Upozorni na tato místa ve stagích, ať kačeři nesní svačinu zbytečně kilometr od odpočinkového místa. 8. V listingu uveď parametry cesty, jako je orientační délka, převýšení a hlavně doba, za kterou se dá multina v pohodě projít i s rozumnými přestávkami. Do stagí napiš orientační čas, kdy sem měli dorazit, aby lidé věděli, zda se zpožďují nebo jsou v předstihu a mohli se přizpůsobit. 9. Pokud jsou na cestě hezké tradičky, tak veď trasu kolem nich, pokud to rozumně jde. Pokud jsou zde finálky mysterek, upozorni v listingu, které mysterky je vhodné vyluštit. Na jiné keše upozorni i na jednotlivých stagích. 10. Finálka je vyvrcholením celého snažení. Měla by o být nejméně regulárka s hodnotným pokladem, zajímavě uložená nebo řemeslně zpracovaná nebo na zajímavém místě.
  • 0

#35 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 948 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2011 - 12:29

petegeo napsal/a:
Jen jde o to, jesli chce aby ta multina vznikla proto, aby se stala prestizni zalezitosti pro par jedincu, nebo chce, aby ji a hlavne ty mista navstevovali geocacheri...

Jakmile to bude dal nez kilometr od silnice, tak navstevnost nebude velka, at to bude provedene jakkoli. V tomhle jednoznacne vitezi kvantita a snadnost - ostatne jako ve vsem.

devon rex napsal/a:
To záleží na ownerovi jak to pojme. Vím třeba o jedné která bude FTF a čeká na to už 3 roky (myslím), akorát je na Maledivách :)))

Takova FTF jsou ale nejcennejsi, me ted padlo FTF po roce a pul na moji GC23BZK
  • 0
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#36 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 948 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2011 - 12:32

kulhal napsal/a:
Otázkou tedy zůstává, jestli mnohé málo navštěvované multiny zůstávají stranou díky své "výjimečnosti" a "prestižnosti", nebo jsou prostě jen málo zajímavé pro hledače.

Otazkou je, zda vyrazem "malo zajimave" nemyslis spis "dost obtizne" .... ;)
  • 0
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#37 devon rex

devon rex

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 124 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2011 - 12:36

devon rex napsal/a:
To záleží na ownerovi jak to pojme. Vím třeba o jedné která bude FTF a čeká na to už 3 roky (myslím), akorát je na Maledivách :)))

Takova FTF jsou ale nejcennejsi, me ted padlo FTF po roce a pul na moji GC23BZK


Vždyť já ničehož nic nenamítám, naopak :o) Koukám že FTF už má i ta Tvoje bajkalská... A já se na ni tolik těšil :o)
  • 0

#38 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 948 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2011 - 12:39

devon rex napsal/a:
Vždyť já ničehož nic nenamítám, naopak :o) Koukám že FTF už má i ta Tvoje bajkalská... A já se na ni tolik těšil :o)

No jo, zase mi to nasli .... :|
Clovek si zalozi kesku a furt se mu tam nekdo coura .... ale drzela se rok .... :)
Budu muset vymyslet neco tezsiho .... ;)
  • 0
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#39 _Tom

_Tom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 658 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2011 - 12:44

kapsa napsal/a:
Otazkou je, zda vyrazem "malo zajimave" nemyslis spis "dost obtizne" .... ;)


Trefa B)
  • 0

#40 Chryseis

Chryseis

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 396 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2011 - 12:50

kapsa napsal/a:
Otazkou je, zda vyrazem "malo zajimave" nemyslis spis "dost obtizne" .... ;)


Ony právě ty "dost obtížné" mívají odlovů víc, protože mají větší publicitu. Ale musí být "dost zajímavé", aby se na ně jezdilo extra jen kvůli nim.
  • 0
You can't get lost if you don't know where you're going.




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama