Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Vzorce v geocachingu?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
120 odpovědí na toto téma

#21 BBBubak

BBBubak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 322 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2012 - 12:48

BellaUH napsal/a:
A je tak těžké to spočítat jednou bez násobení a podruhé s násobením a vydat se na pravděpodobnější souřadnice?


Je to mene nez dvakrat tezsi, nez to spocitat jednou (protoze uvnitr zavorek uz to znovu pocitat netreba). V pripade tohoto vzorce tedy celkem zanedbatelne. :)
Jenze...

Jeden kolega sestrojil vzorec, kde se celkem zjevne pocitaji tisiciny minuty. Vychazi cislo 43. Jde o tisiciny, takze samozrejme do pristroje patri 043.
Pokud z nejakeho zahadneho duvodu, jineho nez proste prehlednuti (coz se muze stat kazdemu), v tom nekdo spatruje nejasnost a pouzije to jako 430, vyjdou mu souradnice doprostred prehrady. Takze v tomhle pripade dost snadna kontrola, ktera z variant je spravne. :) (Potapecska keska to totiz zcela jasne neni).
Presto se nekteri dost rozciluji, ze je to proste nehorazna nejasnost, a ze by s tim snad mel autor neco udelat. Inu.. nikdy se nezavdecis vsem. :)
  • 0

#22 Norbert_G

Norbert_G

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 430 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2012 - 13:43

BBBubak napsal/a:

BellaUH napsal/a:
A je tak těžké to spočítat jednou bez násobení a podruhé s násobením a vydat se na pravděpodobnější souřadnice?


Je to mene nez dvakrat tezsi, nez to spocitat jednou (protoze uvnitr zavorek uz to znovu pocitat netreba). V pripade tohoto vzorce tedy celkem zanedbatelne. :)
Jenze...

Jeden kolega sestrojil vzorec, kde se celkem zjevne pocitaji tisiciny minuty. Vychazi cislo 43. Jde o tisiciny, takze samozrejme do pristroje patri 043.
Pokud z nejakeho zahadneho duvodu, jineho nez proste prehlednuti (coz se muze stat kazdemu), v tom nekdo spatruje nejasnost a pouzije to jako 430, vyjdou mu souradnice doprostred prehrady. Takze v tomhle pripade dost snadna kontrola, ktera z variant je spravne. :) (Potapecska keska to totiz zcela jasne neni).
Presto se nekteri dost rozciluji, ze je to proste nehorazna nejasnost, a ze by s tim snad mel autor neco udelat. Inu.. nikdy se nezavdecis vsem. :)


Už jsem viděl kešku, kde vyšlo jako tisíciny jednociferné číslo a správné místo nebylo YY.00X ani YY.0X0, ale YY.X00. A všechny tři možné varianty směřovaly do lesa.
  • 0

#23 wefsafca

wefsafca

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 184 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2012 - 13:51

hauskaa napsal/a:
Obecně bych to řekl takto: pokud jsou za desetinnou tečkou ve vzorečku tři závorky v počítané šířce i délce, na 99% jsou to jednotlivá čísla. Na obranu ounerů ale musím říct, že situaci nezneužívají a snad jsem se ešče nesetkal s tím, aby při takovémto zápisu chtěli násobení.
A úprava guidelines neeeee. :) Každý stát má svá specifika a pořád platí "jaké si to uděláme, takové to máme". Němci příkladně dost používají takovéto zápisy {A+B}{A-B}{C+B}. Osobně se mi to líbí - wefsafcovo dilema to řeší příkladně, ale netrvám na převýchově českých ounerů.
Za sebe říkám, že se stavem, jaký je, nemám nejmenší problém a dnadno si zvykneš.


jistě, v příkladu výše jsou ovšem závorky dvě...
  • 0

#24 bodlak

bodlak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 900 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2012 - 13:54

wefsafca napsal/a:
51°E.( B-F-E+D)(A-C)
14°(2*A+C+D).(B-F-E+A+C)(A-C)
muzete mi prozradit, jestli se posledni cast nasobi? Matematicky by to melo byt takto, kdzy mezi zavorkami nic neni tak by se to melo nasobit, ne?
Nebo v GC plati nejaka jina pravidla?

To je presne duvod, proc nemam rad priblble vzorecky.
Tipnul bych si ze ( B-F-E+D) bude 2-ciferne a (A-C) bude 1-ciferne. Takze dohromady ti vyjdou 3 cifry. Stejne tak u vychodni delky.
  • 0

#25 wefsafca

wefsafca

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 184 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2012 - 13:58

tipnul by sis spravne, ale dohromady trojciferne vyslo i kdyz jsi to vynasobil a to sirka i delka, takze babo rad. ja se pouze ptal, zda a proc nejsou zadna PRAVIDLA pro geocaching, no zda se ze nejsou a nikdo to neresi :-D
  • 0

#26 bodlak

bodlak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 900 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2012 - 14:04

Udelej to bez nasobeni, rozumny clovek by tam jinak napsal x nebo *
  • 0

#27 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2012 - 15:11

1. jsi sem mohl napsat o kterou keš se jedná, určitě by někdo věděl, jak je to správně 2. pokud máš u keše nejasnosti, řeš je i s autorem keše
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#28 BBBubak

BBBubak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 322 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2012 - 19:44

Norbert_G napsal/a:
Už jsem viděl kešku, kde vyšlo jako tisíciny jednociferné číslo a správné místo nebylo YY.00X ani YY.0X0, ale YY.X00. A všechny tři možné varianty směřovaly do lesa.


No jo, to je blby. :) Ale to uz je spis docela extremni pripad truhlikoidniho ownera, nez cokoliv jineho, ne? A hadam, ze mu to (ne)nalezci dali brzo sezrat...?
  • 0

#29 BBBubak

BBBubak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 322 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2012 - 19:52

kolombo napsal/a:
2. pokud máš u keše nejasnosti, řeš je i s autorem keše


Skoro bych rekl PREDEVSIM s autorem kese. Protoze ten jediny, narozdil od nas tady, treba muze ten vzorecek prekopat, nebo treba pridat hned vedle nej poznamku "nasobte i zavorky podle matematickych zakonitosti" nebo naopak "mezi zavorkama uz nenasobte!". Jinak treba jeste i dnes vecer bude usinat s dobrym pocitem, ze to tam ma kraaasne jasne...
:)
  • 0

#30 LudekV

LudekV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 771 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2012 - 20:30

BBBubak napsal/a:
Jeden kolega sestrojil vzorec, kde se celkem zjevne pocitaji tisiciny minuty. Vychazi cislo 43. Jde o tisiciny, takze samozrejme do pristroje patri 043.


O tomhle se tu před časem vedly sáhodlouhé debaty a s tou samozřejmostí to zdaleka není tak jisté. Jediná správná cesta je, aby autor udělal zadání tak, že žádné dohady nepřicházejí v úvahu.
  • 0

a : Drake - vše potřebné pro (offline) geocaching na Android
Stránka projektu na GitHubu - požadavky a reklamace
PocketDrake - vše potřebné pro (offline) geocaching na PDA (WindowsMobile)


#31 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2012 - 20:53

Základní pravidlo je jedno: Když vyjde nějaká blbost, tak je to blbost. Zatím se mi to skoro vždy potvrdilo. Ale fakt je ten, že matematicky se závorky bez znaménka chápou jako násobení, dokonce se tak chápe i napsané ABCD Ale když napíšeš AB°CD.EFG tak nad tím domácí matfyzák začne mudrovat, co znamenají ty další znaky a rozhodně to mechanicky neznásobí.
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#32 BBBubak

BBBubak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 322 příspěvků(y)

Publikováno 22 duben 2012 - 21:13

LudekV napsal/a:

BBBubak napsal/a:
Jeden kolega sestrojil vzorec, kde se celkem zjevne pocitaji tisiciny minuty. Vychazi cislo 43. Jde o tisiciny, takze samozrejme do pristroje patri 043.


O tomhle se tu před časem vedly sáhodlouhé debaty a s tou samozřejmostí to zdaleka není tak jisté. Jediná správná cesta je, aby autor udělal zadání tak, že žádné dohady nepřicházejí v úvahu.


Muzes mi objasnit, CO na tom neni jiste?

Mel jsem na mysli pripad, kdy je to zapsano napriklad takto:

48°53.vzorecek
16°21.vzorecek

K tomu vime, ze prinejmensim v ramci hry provozovane prostrednictvim geocaching.com se pouzivaji souradnice ve formatu

SS°MM.mmm
  • 0

#33 BlackReider

BlackReider

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 152 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2012 - 11:34

Osobni nazor:

setkal jsem se jiz obemi tvary a doposud se ridim pravidlem, ktere mi pokazde (zatim) vyslo:

Pokud je mezi zavorky operand nasobeni ( "hvezdicka" ), pak je roznasobuju. Pokud tam operand neni, pak je beru jako cast ze souradnic.
  • 0

#34 poohDA

poohDA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 975 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2012 - 11:45

BBBubak napsal/a:
Muzes mi objasnit, CO na tom neni jiste?

Matematický jazyk je sice jednoznačný, ale jeho obecná znalost je opravdu tristní. Běžná populace si to prostě vyloží mnoha různými a pro zadavatele naprosto nečekanými způsoby. Stačí, když si někde vyhledáš nekonečné diskuse na téma kolik je 9 + 0 + 9 + 0 + 9 x 0 + 9
http://www.facebook....id=414490388311
nebo kolik je 2*2 na druhou (teď neumím nic najít)
UPDATE: HLAVNĚ SEM NIKDO NEPIŠTĚ SVOJE VÝSLEDKY!
  • 0

#35 Emrys1

Emrys1

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 18 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2012 - 12:08

Klasická úloha na otestování kalkulaček (a nejenom na ně) je: 1+2*3= ??? Kolika z vás vyšlo 9? A jste si jistí, že to tak má být??? :D
  • 0

#36 Ragnaar Salter

Ragnaar Salter

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 13 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2012 - 12:20

Ta úloha je pouze pro chytré kalkulačky, běžné si pamatují jen poslední číslo a poslední operand
  • 0

#37 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 841 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2012 - 12:42

To jsem rád, že mám od průmky už třicet let svoji SHARP EL-5812!
  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#38 Animuk

Animuk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 192 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2012 - 12:49

wefsafca napsal/a:
Takže žádné guidelines pro ownery (což by měli být informpované osoby a dodržovat to a zmatečné by se ani neměly dostat ven) nejsou, abych si je mohl přečíst?....(

Taky mě to někdy naštve. Podle mého názoru by nějaká konvence pro psaní vzorců vzniknout měla. Vlna "chytrých" mobilů a geoaplikací na něco takového vyloženě čeká.
  • 0
Nepropadejte panice!

#39 Ragnaar Salter

Ragnaar Salter

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 13 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2012 - 12:54

Animuk: Tak nějakou konvenci navrhni a může se dát na Geowiki. Podlo mě by stačilo připomenutí matematiky pro 1. stupeň ZŠ (bohužel) a k tomu pravidlo o povinném použití " * " jako operandu pro násobení.
  • 0

#40 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2012 - 13:01

Trhac napsal/a:
To jsem rád, že mám od průmky už třicet let svoji SHARP EL-5812!

Já taky.
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama