Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Vzorce v geocachingu?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
120 odpovědí na toto téma

#41 Animuk

Animuk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 192 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2012 - 13:04

Ragnaar Salter napsal/a:
Animuk: Tak nějakou konvenci navrhni a může se dát na Geowiki. Podlo mě by stačilo připomenutí matematiky pro 1. stupeň ZŠ (bohužel) a k tomu pravidlo o povinném použití " * " jako operandu pro násobení.


Klidně. Jde jen o to, abychom neobjevovali ameriku.
  • 0
Nepropadejte panice!

#42 LudekV

LudekV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 771 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2012 - 13:07

Animuk napsal/a:

wefsafca napsal/a:
Takže žádné guidelines pro ownery (což by měli být informpované osoby a dodržovat to a zmatečné by se ani neměly dostat ven) nejsou, abych si je mohl přečíst?....(

Taky mě to někdy naštve. Podle mého názoru by nějaká konvence pro psaní vzorců vzniknout měla. Vlna "chytrých" mobilů a geoaplikací na něco takového vyloženě čeká.


Obávám se, že to je boj s větrnými mlýny. I kdyby nějaká konvence byla, bude se jí řídit jen mizivé procento autorů. Jediná možná cesta je vytvořit "umělou inteligenci", která se pokusí pochopit, jak to autor myslel, upraví vzorec do nějakého "normálního" tvaru a případně dá kačerovi možnost doladit ho tak, aby šel strojem vyhodnotit. Tímto působem se to snažím řešit v a:Drake, docela to funguje, nicméně bez lidské zkušenosti to někdy nejde.
  • 0

a : Drake - vše potřebné pro (offline) geocaching na Android
Stránka projektu na GitHubu - požadavky a reklamace
PocketDrake - vše potřebné pro (offline) geocaching na PDA (WindowsMobile)


#43 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2012 - 13:41

Animuk napsal/a:

Ragnaar Salter napsal/a:
Animuk: Tak nějakou konvenci navrhni a může se dát na Geowiki. Podlo mě by stačilo připomenutí matematiky pro 1. stupeň ZŠ (bohužel) a k tomu pravidlo o povinném použití " * " jako operandu pro násobení.


Klidně. Jde jen o to, abychom neobjevovali ameriku.


http://wiki.geocaching.cz/wiki/Vzorce

a jinak se taky vymýšlí kolo:
http://wiki.geocachi...iki/MultiSolver
  • 0

#44 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2012 - 14:53

Ragnaar Salter napsal/a:
Animuk: Tak nějakou konvenci navrhni a může se dát na Geowiki. Podlo mě by stačilo připomenutí matematiky pro 1. stupeň ZŠ (bohužel) a k tomu pravidlo o povinném použití " * " jako operandu pro násobení.


Ona ta konvence existuje, ale to nesmíte chápat zápis zeměpisných souřadnic jako matematickou rovnici.

Více viz odkaz do wiki. Sice už tu je, ael opakování je matka moudrosti, že:

http://wiki.geocaching.cz/wiki/Vzorce
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#45 Sedmitecka

Sedmitecka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 917 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2012 - 15:03

Tak abych taky přispěla do mlýna:D:D:D Osobně mi automaticky u dvou závorek vedle sebe naběhne násobení. To tak zkrátka je. Ale v GC jsem se naučila, že pokud vidím 3 závorky, tak se zamýšlím, jestli to nejsou jednotlivé číslice souřadnic a že se tedy závorky násobit nebudou. Pokud mi z každé závorky vyjde jedna číslice, domyslím si, že se nenásobí. Pokud jsou ve vzorci závorky jen dvě, jako v úvodním příspěvku, tak bych to brala jako násobení. A asi bych si výsledek nechala ownerem ověřit, pokud to počítám doma. Jestli to má značit dvě číslice s tím, že jedna vyjde dvouciferná, tak by mě to pěkně zmátlo:D:D:D Což se už taky stalo:D:D:D
  • 0

#46 Ragnaar Salter

Ragnaar Salter

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 13 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2012 - 15:48

Moje chyba, měl jsem si pořádně prohlédnou wiky. Je tam vše a je to celkem jasné. Snad toto debata někomu pomůže, zejména pak novým ownerům. Pokud je vzorec těžší, ale ideálně všechny mysterky by měly mít nějaké ověřovátko:http://wiki.geocachi...lních_souřadnic
  • 0

#47 kuliocko

kuliocko

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 118 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2012 - 15:57

Ragnaar Salter napsal/a:
Moje chyba, měl jsem si pořádně prohlédnou wiky. Je tam vše a je to celkem jasné. Snad toto debata někomu pomůže, zejména pak novým ownerům. Pokud je vzorec těžší, ale ideálně všechny mysterky by měly mít nějaké ověřovátko:http://wiki.geocachi...lních_souřadnic


Bohuzel ne vsichni owneri davaji overeni souradnic do listingu. :| Skoda ze to neni integrovane primo na webu geocaching.com.
  • 0

Nokia 5800XM + Handy Geocaching AE -> Samsung Galaxy Nexus + C:Geo


#48 poohDA

poohDA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 975 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2012 - 16:11

kuliocko napsal/a:
Bohuzel ne vsichni owneri davaji overeni souradnic do listingu.

Protože pro některé ownery je ta největší zábava vyslat lovce na nejisté souřadnice. :) Nehodnotím, jen konstatuji.
  • 0

#49 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2012 - 16:16

poohDA napsal/a:

kuliocko napsal/a:
Bohuzel ne vsichni owneri davaji overeni souradnic do listingu.

Protože pro některé ownery je ta největší zábava vyslat lovce na nejisté souřadnice. :) Nehodnotím, jen konstatuji.

ano, i to může být součástí hodnocení D třeba u mysterky
  • 0

#50 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 843 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2012 - 18:55

wefsafca napsal/a:
To bychom se taky mohli setkat s tim, ze nejaky owner nebude vedet, ze nasobeni ma prednost pred scitanim :-D


Ty si děláš legraci, ale takoví hlupáci mezi námi opravdu jsou :D - stalo se mi někdy před dvěma roky. Už vůbec nevím, která cache to byla. Furt to nevycházelo a nakonec z ownera vylezlo že typ zápisu A+B*C se má brát postupně - nejdřív sečíst, pak násobit.

Málem jsem se vyvrátil... :o
  • 0

SW: a:Drake 5
HW: Nexus 6 (Android 6), Qstarz BT-Q818X bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat


#51 wefsafca

wefsafca

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 184 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 5:04

legraci si nedělám, ale asi si ji dělá

http://diskuse.jakps...9&topic=91514#9

tenhle borec, když napsal:

dal jsem tento priklad 11 lidem kolem sebe a vsichni do jednoho vypocitali ze 3+2*3 = 15

tak nevím, VŠ nemám, z matiky jsem skoro propadal (protože jsem se zabýval jinými věcmi), a vingl vyměřuji jako trojúhelník s stranami 3 a 4 a přeponou 5.

Jestli však 11 lidí vypočte 3+2*3 = 15, tak buď se ptal někde u filozofů, nebo popelářů nebo já nevím kde?

Pravda je, že ve Windows Kalkulačce to v základu vypočte také tak, jen ve vědeckém modu respektuje matematiku... Asi jsou různé konvence :_D
  • 0

#52 wefsafca

wefsafca

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 184 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 5:20

kolombo napsal/a:

Ragnaar Salter napsal/a:
Animuk: Tak nějakou konvenci navrhni a může se dát na Geowiki. Podlo mě by stačilo připomenutí matematiky pro 1. stupeň ZŠ (bohužel) a k tomu pravidlo o povinném použití " * " jako operandu pro násobení.


Ona ta konvence existuje, ale to nesmíte chápat zápis zeměpisných souřadnic jako matematickou rovnici.

Více viz odkaz do wiki. Sice už tu je, ael opakování je matka moudrosti, že:

http://wiki.geocaching.cz/wiki/Vzorce


není bez zajímavosti, že tato wiki stránka vznikla AŽ jako reakce na toto vlákno :-)

http://wiki.geocachi...&action=history


ps: nejde ji nějako rozeslat všem ownerům českých keší?
  • 0

#53 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 6:06

wefsafca napsal/a:

kolombo napsal/a:

Ragnaar Salter napsal/a:
Animuk: Tak nějakou konvenci navrhni a může se dát na Geowiki. Podlo mě by stačilo připomenutí matematiky pro 1. stupeň ZŠ (bohužel) a k tomu pravidlo o povinném použití " * " jako operandu pro násobení.


Ona ta konvence existuje, ale to nesmíte chápat zápis zeměpisných souřadnic jako matematickou rovnici.

Více viz odkaz do wiki. Sice už tu je, ael opakování je matka moudrosti, že:

http://wiki.geocaching.cz/wiki/Vzorce


není bez zajímavosti, že tato wiki stránka vznikla AŽ jako reakce na toto vlákno :-)

http://wiki.geocachi...&action=history


ps: nejde ji nějako rozeslat všem ownerům českých keší?


Tam je jiný problém, furt sem někdo courá z ciziny a těžko bude zkoumat napřed naši wiki, aby mohl lovit naše keše se vzorečky ....
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#54 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 6:39

wefsafca napsal/a:

kolombo napsal/a:
...
http://wiki.geocaching.cz/wiki/Vzorce


není bez zajímavosti, že tato wiki stránka vznikla AŽ jako reakce na toto vlákno :-)
...


Protože až doteď si každý poradil a nehledal problémy tam, kde nejsou.
Teď je holt asi potřeba psát do wiki každou blbost[BS][BS][BS][BS][BS][BS] trivialitu...
  • 0

#55 Petman02

Petman02

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 570 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 7:03

Teď jsem potkal tuto matematickou olympiadu: N 49 (I+J)-F-D.2(A+B+C+D+E+F+G+H+I+J+K+L)+P-33 E 014 09.(N-P)-(I+J+K+E+G+H) (A+B+E+H)-K (J+K)-(I+G+E) L=P-131 GC38MRC
  • 0

#56 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 7:08

na své keši taky máme veselej vzoreček, ale zatím si nikdo nestěžoval, nějak jsme tam těch 26 stages zabudovat museli ;) 49° (V+E-L*O-X+E*D-A-P).(J*I*Z-D*N*I-K*O*L-O*J+A*L+G*R*A*T+A*S*C*Y+K*E*L)' 13° (F*A*H-R-R-A-D-Q-O-L+O-R+O+W-E-R).(B*I*C+Y+C*L*E+I*S*K-A-Y*M+U+Y*U*B-E-Z*I-C*L+E*T+A)' písmenka ve vzorci jsou různé překlady slova "kolo" a k výpočtu nabízíme multisolver a excelovskou tabulku ;)
  • 0

#57 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 290 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 7:11

wefsafca napsal/a:

Pravda je, že ve Windows Kalkulačce to v základu vypočte také tak, jen ve vědeckém modu respektuje matematiku... Asi jsou různé konvence :_D


Kdysi se k takovým jednoduchým kalkulačkám přikládaly návody, jak na tom počítat. Tam se o neexistenci priorit operátorů určitě mluvilo.
Možná dokonce, že někde v hlubinách Windows existuje nějaký návod na program Kalkulačka - ale kdo by ho hledal ?

PS: Pro ty později narozené: Tenhle způsob vyhodnocování matematického zápisu na jednoduchých kalkulačkách nevznikl jako nějaká libovůle nebo neznalost konstruktérů, ale jako technologická nutnost. Takovéto kalkulačky vznikly v době, kdy se při jejich návrhu muselo šetřit každým obvodem (do důsledků - každým tranzistorem) a na nějaké paměti pro mezivýsledky a aparát s tím pracujícím nebyly naprosto možnosti.
Tehdy každý věděl, že to je pomůcka pro jednoduché operace s většími čísly a nesázel tam jak vopice každou blbost. Lidi ještě uměli normálně počítat....
  • 0

#58 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 7:31

Arne1 napsal/a:

wefsafca napsal/a:

Pravda je, že ve Windows Kalkulačce to v základu vypočte také tak, jen ve vědeckém modu respektuje matematiku... Asi jsou různé konvence :_D


Kdysi se k takovým jednoduchým kalkulačkám přikládaly návody, jak na tom počítat. Tam se o neexistenci priorit operátorů určitě mluvilo.
Možná dokonce, že někde v hlubinách Windows existuje nějaký návod na program Kalkulačka - ale kdo by ho hledal ?

PS: Pro ty později narozené: Tenhle způsob vyhodnocování matematického zápisu na jednoduchých kalkulačkách nevznikl jako nějaká libovůle nebo neznalost konstruktérů, ale jako technologická nutnost. Takovéto kalkulačky vznikly v době, kdy se při jejich návrhu muselo šetřit každým obvodem (do důsledků - každým tranzistorem) a na nějaké paměti pro mezivýsledky a aparát s tím pracujícím nebyly naprosto možnosti.
Tehdy každý věděl, že to je pomůcka pro jednoduché operace s většími čísly a nesázel tam jak vopice každou blbost. Lidi ještě uměli normálně počítat....

a taky se na některých kalkulačkách používala polská logika...a taky jsme uměli používat třeba vidličku bez toho, aby k ní prodejce musel dodávat český návod...ach jo :(
  • 0

#59 PIVNÍ PUPEK

PIVNÍ PUPEK

    PIVNÍ PUPEK

  • Members
  • PipPipPip
  • 333 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 7:33

kolombo napsal/a:
...
http://wiki.geocaching.cz/wiki/Vzorce

Proboha, co je to zase za výplod?
Tak u nás jako neplatí matematika? U nás máme zase jako něco jinak?
Celý život používám k násobení tečku, popř. malé x, (tak jak to znám ze školy),
a najednou mi bude někdo vnucovat nějakou hvězdičku? A ještě proti pravidlům matematiky? A pouze u nás? Kde jinde by měla matematika platit, když ne ve výpočtech?

Těď už konečně chápu, proč nás nedávno jeden mladý začínající kačer zkoušel poučovat o násobícím znaménku. Když mu bylo slušně vysvětleno, že tečka je regulerní symbol pro násobení, ještě uraženě napsal do logu, že prý dostal vynadáno za hloupý dotaz. Zajímavé, že do teď s tím nikdo problém neměl.

Myslím, že tato wiki-stránka by měla být označena spíše za škodlivou, nebo úplně odstraněna. Způsobí akorát jen mnoho zmatků.
  • 0
Mám všech pět P: Pupek, platfus, plotýnky, protézu, a pravidelnou plynatost.

#60 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 7:38

není tečka jako tečka, tu správnou násobící na klávesnici nenajdeš a "." je s prominutím kravina. To už radši hvězdičku, která je zase léty zaběhnutá ve světě počítačů. Za "x" ti zase nepoděkují ti kteří používají pro výpočet jiné nástroje než tužku a papír (třeba multisolver nebo pocketdrake). Hvězdička je snadno pochopitelná a univerzální, můžeš s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno co s tím můžeš dělat ;)
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama