Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Vzorce v geocachingu?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
120 odpovědí na toto téma

#61 PIVNÍ PUPEK

PIVNÍ PUPEK

    PIVNÍ PUPEK

  • Members
  • PipPipPip
  • 333 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 7:42

Parkis napsal/a:
není tečka jako tečka, tu správnou násobící na klávesnici nenajdeš a "." je s prominutím kravina. To už radši hvězdičku, která je zase léty zaběhnutá ve světě počítačů. Za "x" ti zase nepoděkují ti kteří používají pro výpočet jiné nástroje než tužku a papír (třeba multisolver nebo pocketdrake). Hvězdička je snadno pochopitelná a univerzální, můžeš s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno co s tím můžeš dělat ;)


http://cs.wikipedia....ematický_symbol

Když si to myslíš.....
  • 0
Mám všech pět P: Pupek, platfus, plotýnky, protézu, a pravidelnou plynatost.

#62 pepa.z.pocernic

pepa.z.pocernic

    Advanced Member

  • Administrators
  • 2 623 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 7:44

PIVNI PUPEK napsal/a:
Celý život používám k násobení tečku...

vzhledem k tomu, že web geocachingu používá US regionální nastavení, kde se používá desetinná tečka a je to globální hra, není používat a interpretovat tečku jako násobení moc dobrý nápad.
  • 0

#63 Lanc

Lanc

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 706 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 7:44

A kde jsi vzal info ze se * pouziva jen u nas? http://www.geocachin....aspx?wp=GCMFB0
prvni multinka na kterou jsem kliknul
  • 0
Xperia TIPO,oregon 450

#64 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 7:48

Ji, to je to o čem mluvím. Ty máš u keše ".", což je tečka za větou, ne násobení! Za to bych ti vynadal taky ;) Násobení je "·", rozdíl na pohled nepatrný, významově obrovský. Ostatně stejné je to s "x" versus "×".
  • 0

#65 pepa.z.pocernic

pepa.z.pocernic

    Advanced Member

  • Administrators
  • 2 623 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 7:49

jde o globální hru anglického provozovatele, tak je celkem normální, že se používají jeho pravidla pro znaménka. http://en.wikipedia....matical_symbols a ta tečka která se u nás používá jako násobení opravdu není ta tečka co je na klávesnici
  • 0

#66 PIVNÍ PUPEK

PIVNÍ PUPEK

    PIVNÍ PUPEK

  • Members
  • PipPipPip
  • 333 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 7:50

Lanc napsal/a:
A kde jsi vzal info ze se * pouziva jen u nas? l


Právě jsem si to přečetl na:

http://wiki.geocaching.cz/wiki/Vzorce

Píšou tam:"Pro vzorce, kde se ještě z indicií něco přepočítává, platí však (alespoň v ČR) trochu jiná pravidla, než je běžné v matematice:"
  • 0
Mám všech pět P: Pupek, platfus, plotýnky, protézu, a pravidelnou plynatost.

#67 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 7:56

dr.vota napsal/a:
a taky se na některých kalkulačkách používala polská logika...a taky jsme uměli používat třeba vidličku bez toho, aby k ní prodejce musel dodávat český návod...ach jo :(


Poslední dobou mi připadá, že kráčíme do oblasti, kde v návodu k mikrovlnce je povinně napsané, že se tam nesmí sušit živá domácí zvířata. Jak tak sleduji tu diskusi, tak dokonce mílovými kroky ...
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#68 PIVNÍ PUPEK

PIVNÍ PUPEK

    PIVNÍ PUPEK

  • Members
  • PipPipPip
  • 333 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 7:56

pepa.z.pocernic napsal/a:
jde o globální hru anglického provozovatele, tak je celkem normální, že se používají jeho pravidla pro znaménka.
http://en.wikipedia....matical_symbols
a ta tečka která se u nás používá jako násobení opravdu není ta tečka co je na klávesnici


Právě jsem se díval na stránku kterou odkazuješ, a našel jsem tam celkem tři symboly pro násobení: ixko"x", hvězdičku "*", a tečku "."
  • 0
Mám všech pět P: Pupek, platfus, plotýnky, protézu, a pravidelnou plynatost.

#69 PaBa

PaBa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 347 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 8:01

PIVNI PUPEK napsal/a:
... a najednou mi bude někdo vnucovat nějakou hvězdičku? A ještě proti pravidlům matematiky? A pouze u nás? Kde jinde by měla matematika platit, když ne ve výpočtech?

Například:
Co je na numerické klávesnici počítačů vedle znaků + - a / ? Hvězdička
Co se používá za znak pro násobení v Excelu? Hvězdička
Obé platí celosvětově a mnoho desetiletí, takže ti nikdo tenhle znak nevnucuje jen TADY a TEĎ. A s hvědičkou jako násobením přestává platit matematika?
  • 0
PaBa

--
I always use ROT13 twice for extra security

#70 pepa.z.pocernic

pepa.z.pocernic

    Advanced Member

  • Administrators
  • 2 623 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 8:01

PIVNI PUPEK napsal/a:

pepa.z.pocernic napsal/a:
jde o globální hru anglického provozovatele, tak je celkem normální, že se používají jeho pravidla pro znaménka.
http://en.wikipedia....matical_symbols
a ta tečka která se u nás používá jako násobení opravdu není ta tečka co je na klávesnici


Právě jsem se díval na stránku kterou odkazuješ, a našel jsem tam celkem tři symboly pro násobení: ixko"x", hvězdičku "*", a tečku "."

to nevidíš rozdíl mezi · a . a mezi x a ×? To že jsou ty symboly podobné písmenům a interpunkčním znaménkům neznamená to, že to je to samé. Navíc . se používá jako oddělovač desetinných míst (jde o us web) a x může být označní proměnné, takže je z důvodu záměny nevhodné je používat ve vzorcích
  • 0

#71 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 8:01

PIVNI PUPEK napsal/a:

pepa.z.pocernic napsal/a:
jde o globální hru anglického provozovatele, tak je celkem normální, že se používají jeho pravidla pro znaménka.
http://en.wikipedia....matical_symbols
a ta tečka která se u nás používá jako násobení opravdu není ta tečka co je na klávesnici


Právě jsem se díval na stránku kterou odkazuješ, a našel jsem tam celkem tři symboly pro násobení: ixko"x", hvězdičku "*", a tečku "."

A když se tam podíváš pořádně, zjistíš že to x je ve skutečnosti křížek a tečka je jiná tečka než ta tvoje. Za tečku naspod řádku by tě vykrákala za uši už učitelka na základní škole.
  • 0

#72 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 8:02

PIVNI PUPEK napsal/a:

pepa.z.pocernic napsal/a:
jde o globální hru anglického provozovatele, tak je celkem normální, že se používají jeho pravidla pro znaménka.
http://en.wikipedia....matical_symbols
a ta tečka která se u nás používá jako násobení opravdu není ta tečka co je na klávesnici


Právě jsem se díval na stránku kterou odkazuješ, a našel jsem tam celkem tři symboly pro násobení: ixko"x", hvězdičku "*", a tečku "."

1) písmeno malé x není symbolem pro násobení, používat se má naprosto jiný znak ze sady Unicode (už ti psal tuším parkis)
2) podobně ta "tečka", co není tečka...
3) a když tam teda vidíš tu hvězdičku, tak co ti na ni zase vadí? :o
  • 0

#73 PIVNÍ PUPEK

PIVNÍ PUPEK

    PIVNÍ PUPEK

  • Members
  • PipPipPip
  • 333 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 8:13

Tak nejprve se na geowiki dočtu, že "v ČR platí jiná pravidla než je běžné v matematice",,
a když si s tím dovolím nesouhlasit, tak mě začnete kamenovat že se máme řídit se světem.
Také jste borci když dokážete rozlišovat dva druhy x, nebo dokonce dva druhy teček, zvláště když čtete listing na displeji navigace. To tedy smekám.
  • 0
Mám všech pět P: Pupek, platfus, plotýnky, protézu, a pravidelnou plynatost.

#74 Lanc

Lanc

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 706 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 8:15

PIVNI PUPEK napsal/a:
Tak nejprve se na geowiki dočtu, že "v ČR platí jiná pravidla než je běžné v matematice",,
a když si s tím dovolím nesouhlasit, tak mě začnete kamenovat že se máme řídit se světem.
Také jste borci když dokážete rozlišovat dva druhy x, nebo dokonce dva druhy teček, zvláště když čtete listing na displeji navigace. To tedy smekám.

a prave proto se pouziva hvezdicka, aby jsi nemusel rozlisovat 2 druhy tecek nebo iksek :)
teda, nejen proto,ale to ti uz vysvetlili ostatni
  • 0
Xperia TIPO,oregon 450

#75 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 8:18

PIVNI PUPEK napsal/a:
Tak nejprve se na geowiki dočtu, že "v ČR platí jiná pravidla než je běžné v matematice",,
a když si s tím dovolím nesouhlasit, tak mě začnete kamenovat že se máme řídit se světem.
Také jste borci když dokážete rozlišovat dva druhy x, nebo dokonce dva druhy teček, zvláště když čtete listing na displeji navigace. To tedy smekám.

problém je v tom, že máš problém i v interpretaci psaného textu. Tam není napsáno, to co tvrdíš, ale že to platí "alespoň v ČR", což ovšem neimplikuje, že jinde se to nepoužívá!
Pro jistotu jsem to upřesnil. Jeden smysl tahle debata má...doladí se návod, aby byl blbovzdornější...
  • 0

#76 PIVNÍ PUPEK

PIVNÍ PUPEK

    PIVNÍ PUPEK

  • Members
  • PipPipPip
  • 333 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 8:19

Lanc napsal/a:

a prave proto se pouziva hvezdicka, aby jsi nemusel rozlisovat 2 druhy tecek nebo iksek :)


:D:D:D Tak to mě dostalo. Už dlouho jsem se tak nezasmál.
  • 0
Mám všech pět P: Pupek, platfus, plotýnky, protézu, a pravidelnou plynatost.

#77 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 8:20

No poslyš, ty jsi byl první kdo se tu rozčiloval že zavádíme nová pravidla na úkor matematiky. Když ti napíšeme že to je matematicky v pořádku, tak začneš slovíčkařit nad jedním výrazem který se týká celého seznamu věcí a ne jen toho násobení. Chlape co vlastně chceš? Zameť si laskavě na vlastním dvorečku, oprav si ten nesmyslný vzorec ve kterém máš dvě desetinné tečky a pak se přijď bavit ;)
  • 0

#78 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 739 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 8:25

PIVNI PUPEK napsal/a:
Tak nejprve se na geowiki dočtu, že "v ČR platí jiná pravidla než je běžné v matematice",,
a když si s tím dovolím nesouhlasit, tak mě začnete kamenovat že se máme řídit se světem.
Také jste borci když dokážete rozlišovat dva druhy x, nebo dokonce dva druhy teček, zvláště když čtete listing na displeji navigace. To tedy smekám.


To chce klídek, je to přece jen hra!

Ostatní maj pravdu, že "x" a "." se snadno zamění, takže je lepší prostě používat "*", i když se by se mi taky více líbil ten křížek pro násobení (ovšem je otázka, jak to vezme taková starší navigace, na které by si někdo zobrazoval listing, to sám nevím).
Pokud je vzorec dobře napsaný a není možnost splést "x" s nějakou proměnnou, tak každý člověk pochopí, že je "x" znakem pro násobení. Tečce jako značce pro násobení bych se raději vyhnul úplně i když by to byla ta speciální tečka pro násobení, vzhledem k možnosti záměny s desetinnou tečkou (čárkou).
Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby platily pro všechny vzorce jedny pravidla, ale to je asi nerealizovatelné, protože z té kontroly by se RW zbláznili...

To, že neplatí u GC pravidla matematiky se vztahuje hlavně na výpočty typu závorek vedle sebe (že se nenásobí, ale jen oddělují čísla), nebo že často když A= 5, B= 6, tak vzoreček (A)(A+B) = 511 a ne (A)*(A+B), nebo že ABA = 565, což je z matematického hlediska dost nesmysl, atp.
  • 0

#79 Arne1

Arne1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 290 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 8:29

Parkis napsal/a:
není tečka jako tečka, tu správnou násobící na klávesnici nenajdeš a "." je s prominutím kravina. To už radši hvězdičku, která je zase léty zaběhnutá ve světě počítačů. Za "x" ti zase nepoděkují ti kteří používají pro výpočet jiné nástroje než tužku a papír (třeba multisolver nebo pocketdrake). Hvězdička je snadno pochopitelná a univerzální, můžeš s tím nesouhlasit, ale to je asi tak všechno co s tím můžeš dělat ;)

Vzorec s hvězdičkou také jednoduše přenesu do excelu.
  • 0

#80 dr.vota

dr.vota

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 091 příspěvků(y)

Publikováno 26 duben 2012 - 8:30

PIVNI PUPEK napsal/a:

Lanc napsal/a:

a prave proto se pouziva hvezdicka, aby jsi nemusel rozlisovat 2 druhy tecek nebo iksek :)


:D:D:D Tak to mě dostalo. Už dlouho jsem se tak nezasmál.

klidně se ještě zasměj víc, protože ani znak mínus není totéž co pomlčka, nebo spojovník (- to je to co dáš ve skutečnosti do textu zmáčknutím té klapky na klávesnici)
Jsou prostě pravidla matematická, typografická, programátorská...a GC, takže se s tím asi budeš muset smířit
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama