Přejít na obsah


Fotka

zimní disablování kešek


  • Zamčené téma Toto téma je zamknuto
136 odpovědí na toto téma

#21 hauskaa

hauskaa

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 683 příspěvků(y)

Publikováno 02 January 2013 - 11:47

fotrik napsal/a:

hanska napsal/a:

lubbez napsal/a:
Z mého pohledu je to disable docela pochopitelné, představ si, že pár blbců (my jsme přesne to dělali na silvestra) se sebere a půjde lovit lovit keš do rybníka. Někdo tam náhodou zůstane a nedej pánbůh že mu nebude 15 a je zaděláno na těžkej malér. První po kom půjdou bude owner a hned potom schvalovač. Stačí dobrej právník a vezou se.

Já ti teda nevím, ale pokud někdo zahučí do rybníku pár metrů od břehu, tak pokud není namol, tak i v zimě to odnese max. chřipkou či zápalem plic (nemluvě o tom, že by pak musely být na zimu disablovány všechny kešky na ostrovech uprostřed vodních ploch) Pokud ovšem někdo půjde v zimě na kešku ve strmém horském terénu, kterou nelze kvůli reviewerovi disablovat a utrhne se pod ním převěj či lavina (a nedejbože tam bude sám), tak je dost velká šance na to, že to nemusí vůbec přežít - i ona převěj má hodně velkou sílu, nemusí tě ani zasypat, stačí když s tebou hodí o strom, v zimě může mít navíc i hodně nepříjemné následky i blbá zlomená noha, pokud jde člověk na hory sám a je v místě, kde není mobilní signál, mimo značené cesty...

Nesouhlasim s tim, ze by mela byt kes zavrena. Zavrit jen pokud je do mista zakaz vstupu. Pokud ne, muzes vzdy prislusny atribut doplnit duraznym varovanim v listingu. Dale uz je to na odpovednosti kazdeho, jak s tim nalozi. Vcetne toho, ze kdyz listing necte, muze si za to jen sam.
Souhlasim jen s tim, ze stejnym zpusobem by mela zustat otevrena i zminena podvodni kes, pokud tam neni v zime potapeni zakazano.

Ono ani odnešení keše není překážkou k návštěvě kačerem. Bohužel i tací jsme. jonea tam hodí do sněhu cévégéčko a m to na oji.
  • 0
Livet är en fråga om kvalitet, inte lengt.

#22 hanska

hanska

    honzak83

  • Members
  • PipPipPip
  • 625 příspěvků(y)

Publikováno 02 January 2013 - 11:52

Citecka napsal/a:

hanska napsal/a:
Já ti teda nevím, ale pokud někdo zahučí do rybníku pár metrů od břehu, tak pokud není namol, tak i v zimě to odnese max. chřipkou či zápalem plic (nemluvě o tom, že by pak musely být na zimu disablovány všechny kešky na ostrovech uprostřed vodních ploch) Pokud ovšem někdo půjde v zimě na kešku ve strmém horském terénu, kterou nelze kvůli reviewerovi disablovat a utrhne se pod ním převěj či lavina (a nedejbože tam bude sám), tak je dost velká šance na to, že to nemusí vůbec přežít - i ona převěj má hodně velkou sílu, nemusí tě ani zasypat, stačí když s tebou hodí o strom, v zimě může mít navíc i hodně nepříjemné následky i blbá zlomená noha, pokud jde člověk na hory sám a je v místě, kde není mobilní signál, mimo značené cesty...


...a tohle zase nedává smysl vůbec. Je to z pytlíku "distribuovaného dobra".

Nemůžeš suplovat rozum. Jestliže někdo z jakéhokoli důvodu vleze na tenkej led, vleze do lavinovýho pole, vleze do zákazu (čehokoli), jestli si udělá problémy úrazem v zimě daleko od lidí, jestli si vypíchne ucho o větvičku... z toho opravdu nemůžeš vinit nedisablovanou keš. :o

Ty řeči o ochraně (něčeho) a právnících už jsou úplně mimo realitu.

Asi jsi nepochopil můj příspěvek nebo cituješ mě a reakcí míříš na někoho jiného... Dle mého názoru (nejen co se týká geocachingu, ale pohybu v přírodě obecně), by neměly existovat žádné zákazy jen proto, že to může být potenciálně nebezpečné - když je někdo tak blbý, že vleze na led při teplotách kolem nuly či do strmého horského terénu při zvýšeném nebezpečí pádu lavin (i převějí), je to jen jeho problém...
  • 0

#23 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 840 příspěvků(y)

Publikováno 02 January 2013 - 11:57

Taky jsem si nedávno naběhl s krabičkou, kterou "starostlivý" owner na zimu odnesl den poté, co jsem si stáhnul PQ. Přitom po sněhu nebyla nikde ani památka a jednalo se o běžnou lesní keš. Disablování keší na zimu je nešvar, který se masově rozšířil teprve tuhle zimu. 1) Keš se v naprosté většině případů dá umístit tak, aby byla odlovitelná i v zimě se spoustou sněhu. Jen to chce nebýt líný a krabičku nestrčit jen tak pod kořen nebo kámen. 2) Pokud se mi sněhuvzdorné umístění nepodaří, pak takovou keš označím příslušným atributem. Tento atribut má jen informativní hodnotu - jakožto hledač vím, že můžu mít problém s nalezením keše, ale od hledání mě to většinou neodradí. Samozřejmě musím použít vlastní rozum a rozhodnout se, jestli se chci jít potápět v lednu do zamrzlého lomu nebo se hrabat v lavinovém svahu. Jde o můj krk... 3) Pokud umístím keš tak, že zapadá sněhem, tak počítám s tím, že keš tím bude prostě trpět - vlhkost se s největší pravděpodobností dostane dovnitř, je tu riziko poškození schránky při jejím vyhrabávání ze sněhu atd. 4) Do lokality, která je delší část roku nepřístupná, bych keš nikdy nedal. Pokud už ji tam někdo dá, pak disable v těchto odůvodněných případech asi má smysl. 5) Posouzení oprávněnosti disable je zcela na reviewerech. Jsem rád, že tento nešvar začali potírat. Je možné, že přitom občas někomu šlápnou na kuří oko, ale to je jen malá daň...
  • 0

#24 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3250 příspěvků(y)

Publikováno 02 January 2013 - 11:58

hanska: Asi (blbě pochopil). Ale prosimvás, lidi, používejte citace s rozumem (popř. mezi tagy "quote" odmazávejte nepodstatné), jinak se tu vytváří vláčky :@
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#25 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3250 příspěvků(y)

Publikováno 02 January 2013 - 12:05

My jsme vůbec na zákazy úchylnej národ. Vždycky znovu zažívám civilizační šok, když se po měsíci půldruhým vrátim z Alp, tedy ze zemí oplývajících cedulkami "Nur für Geübte", "danke, že to a to" , Prosím, ne to a to" a vůbec Schwindelfrei a hned na Šumavě vrazím do stovek Zákaz vstupu! zakazuje se! Přísně! Ne- (šlapte, plivejte, házejte, mluvte, myslete apod.)!!! Prostě, vykřičníková ne-móda. Tohle je morálka lágru a kápů, nikoli svobodných lidí.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#26 ptacopysk

ptacopysk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 103 příspěvků(y)
  • LocationPraha 6

Publikováno 02 January 2013 - 12:31

kulhal napsal/a:
1) Keš se v naprosté většině případů dá umístit tak, aby byla odlovitelná i v zimě se spoustou sněhu. Jen to chce nebýt líný a krabičku nestrčit jen tak pod kořen nebo kámen.


V přírodě je takto schovaná většina keší. Myslím si, že se to dá částečně řešit zimní úpravou hintu tak, aby měl kačer šanci keš nalézt i v případě většího množství sněhu. Např. u kešky v horách místo hintu "pod kamenem" změním na zimu hint na "pod kamenem, pět kroků na jih od břízy" (je tam jediná) apod. Jasně, že keš se dá umístit i jinak, ale to bychom tu měli brzy samé ptačí budky.
  • 0

#27 geobublina

geobublina

    Bublina

  • Members
  • PipPipPip
  • 240 příspěvků(y)

Publikováno 02 January 2013 - 12:55

hanska napsal/a:
, pokud jde člověk na hory sám a je v místě, kde není mobilní signál, mimo značené cesty...


pokud je člověk svéprávný, tak by měl vědět sám, že nemá co lízt v zimě v horách mimo značený cesty... a na lavinovej svah už vůbec...
  • 0

#28 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3250 příspěvků(y)

Publikováno 02 January 2013 - 13:16

Mentálně vyvinutý člověk nikoli že nemá kam lízt, ale je si vědom okolností, rizika a svých schopností. Tečka. Svéprávný člověk pak nese důsledky. A měl by s tím bejt srozumněnej. Pokud ne, není svéprávný, neb se svých práv vzdává výměnou nikoli za bezpečí, ale za regulaci kdečeho - čili svobody.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#29 hanska

hanska

    honzak83

  • Members
  • PipPipPip
  • 625 příspěvků(y)

Publikováno 02 January 2013 - 13:16

Surikatí Team napsal/a:

hanska napsal/a:
, pokud jde člověk na hory sám a je v místě, kde není mobilní signál, mimo značené cesty...


pokud je člověk svéprávný, tak by měl vědět sám, že nemá co lízt v zimě v horách mimo značený cesty... a na lavinovej svah už vůbec...

Stejně tak by neměl co lézt na tenký led... Když je někdo blbec nedodržující základní zásady bezpečnosti, tak je to jeho problém a neměl by to být důvod k disablování keší a různým jiným zákazům...
  • 0

#30 fly2free

fly2free

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 74 příspěvků(y)

Publikováno 02 January 2013 - 13:16

Bez citaci a vlacku :-) trochu brainstormingu ... 1)Nejenom reviewri to delaji zadarmo a jsem jim vdecny urcite nejenom ja, ale i owneri to delaji zcela zadarmo a pokud nejde o krabky v tom, co jsme vcera meli k veceri a pokud jezdim na udrzby a logbook neni car papiru z bloku pak do veci davaji i nejaky ten peniz pri zalozeni a prubezne. 2)Z toho duvodu a i z urcite moralni odpovednosti, za to co se na kesi deje, si myslim, ze maji minim. moralni pravo k disable kesi napr z techto duvodu : a.k cinnosti kese je treba nalit voda, nebo je realne nebezpeci primrznuti nejakeho krytu kese b. vlivem udrzby komunikace napr. pluhem dojde k znemozneni bezpecneho a nenapadneho odlovu c. pokud podminky v okoli kese jsou nebezpecim pro lovce ( naledi na hrane , zaveje na kraji blizkeho srazu, pruklesty energetiku atd atd Pripadna archivace z duvodu takoveho disable mi prijde (kulantne receno) ponekud ne zcela nestranna 3) Ohanet se striktne pravidly GS je mozna tak trochu krizacka vyprava . Mezi nami, kolik owneru ma realne svoleni vlastnika pozemku ? Nemeli bychom potom archivovat vsechny kese, jejichz owneri nebudou mit bumazku ? No asi ne, ze.... 4)Predpoklad, ze upozorneni v listingu a atribut je dostatecne funkcni opatreni mi prijde usmevne. Viz napr. pruzkum na ME Moravia 2012 kde jsem zachytil, ze vetsina kaceru listing u tradicek necte predem . Tim spise nebudou brat v potaz atributy..... 5)I kdyz listing ctou a upozorneni je v short description - takze vybehne jako prvni - tak jej dost kaceru ignoruji a nekteri to dokonce neprimo napisi i do logu . O "lovcich" kteri po hrane rybnika jedou autem pres zakaz vjezdu a chranene uzemi a jeste se chlubi drive-in pojetim nemluve 6)Nemyslim , ze by za pripadne nestesti na kesi by byl primo pravne odpovedny owner, ale dokazi si realne predstavit, ze bude predvolan min. k podani vysvetleni na PCR atd Tzn.mne z toho potencionalni trable a urcita odpovednost za deni v okoli kese vyplyvaji
  • 0

#31 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3250 příspěvků(y)

Publikováno 02 January 2013 - 13:21

Hezky sesumírováno. Ještě bych dodal: - i když se publikováním keše na GC zúčastňuji hry s jejími pravidly, pořád je to MOJE KEŠ. Myslím, že jistá úroveň úcty k úsudku a právu ke keši vzhledem k ownerovi je na místě.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#32 AHA & team

AHA & team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 441 příspěvků(y)

Publikováno 02 January 2013 - 13:25

kulhal napsal/a:
4) Do lokality, která je delší část roku nepřístupná, bych keš nikdy nedal. Pokud už ji tam někdo dá, pak disable v těchto odůvodněných případech asi má smysl.


Jen pro doplnění: mám keš v I. zóně, která je většinu roku pro lidi z důvodu zákazu nepřístupná. Disable keše v této době bylo požadavkem reviewera a podle mně naprosto přirozeným. Jinou mám na území NP mimo I. zónu, ale v místech výskytu tetřeva, takže ji sám vypínám, aby nedocházelo k jejich rušení v době, kdy mají omezený přístup k potravě.
  • 0

#33 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3250 příspěvků(y)

Publikováno 02 January 2013 - 13:30

AHA (apod.): -- a jsme zase u toho, za co se mi tady už jednou vysmáli: smí se logovat disablovaná keš? Pokud ji totiž neodneseš, bude zápis v logbooku a tvé vypnutí je k ničemu... prostě chybí pravidlo č. 1 - logovat se smí jen publikovaná a nedisablovaná keš. Bylo by po několika druzích problémů :(
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#34 ptacopysk

ptacopysk

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 103 příspěvků(y)
  • LocationPraha 6

Publikováno 02 January 2013 - 13:45

Citecka napsal/a:
AHA (apod.): pravidlo č. 1 - logovat se smí jen publikovaná a nedisablovaná keš. Bylo by po několika druzích problémů :(



Když se ale pak vrátím týdenní z dovolené v horách, kde jsem odlovila celodenní multi a zjistím, že v době mého lovu byla disablována kvůli plnému logbooku (a já se vmáčkla někam na desky), to by mne dost mrzlo, kdybych si ji nemohla zalogovat. Je ale fakt, že spoustu kačerů půjde na keš, o které vědí, že je na místě a je disablovaná např. z důvodu hnízdění ptactva. Pak má smysl jen keš sezónně fyzicky odnést a disablovat s rozumným předstihem.
  • 0

#35 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3250 příspěvků(y)

Publikováno 02 January 2013 - 13:49

Ono je to jinak: pravidlo by umožnilo ownerovi logy na dis a nepub keších mazat, nikoli že by je MUSEL mazat. V tebou uváděném případě by to bylo na domluvě a pokud by nebyl debil :) domluvili byste se. Ovšem právo zamítnout by měl. Právo by v ideálním případě mělo být vyvážené. V současném stavu je vzhledem k ownerům značně nevýhodné, ale opravdu značně.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#36 hrabosata

hrabosata

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 393 příspěvků(y)

Publikováno 02 January 2013 - 14:04

Citecka napsal/a:
Právo by v ideálním případě mělo být vyvážené. V současném stavu je vzhledem k ownerům značně nevýhodné, ale opravdu značně.

Naprostý souhlas. Stačí si uvědomit ten nezanedbatelný rozdíl mezi ownery a "čistými" lovci. Owneři do hry "dávají", lovci jenom "berou", co se jim naservíruje (to se netýká těch pár výjimek, co je schopno vložit nový logbook či pisátko či jinak keši pomoci).
  • 0

#37 geobublina

geobublina

    Bublina

  • Members
  • PipPipPip
  • 240 příspěvků(y)

Publikováno 02 January 2013 - 14:15

Ještě tu mám takovou drobnost k úvodnímu příspěvku a to k:
případně pouze sezónně přístupné lokality
sice jsou tam uváděny pouze zóny I. na Šumavě.
Ale přeci jen, nedá se jako sezónně přístupná lokalita považovat právě
- kde je zákaz vstupu z důvodu nebezpečí laviny ( v létě to přece nebude)
- v podstatě i kde je zákaz vstupu z důvodu ochrany přírody ?
Pořád je tam nějakým orgánem dán zákaz vstupu z logického důvodu.
Nebylo by od věci, kdyby šla nastavit (ne)lovitelnost keše, od-do a podle toho by se zobrazovala.
  • 0

#38 hanska

hanska

    honzak83

  • Members
  • PipPipPip
  • 625 příspěvků(y)

Publikováno 02 January 2013 - 14:30

Surikatí Team napsal/a:
Ještě tu mám takovou drobnost k úvodnímu příspěvku a to k:
případně pouze sezónně přístupné lokality
sice jsou tam uváděny pouze zóny I. na Šumavě.
Ale přeci jen, nedá se jako sezónně přístupná lokalita považovat právě
- kde je zákaz vstupu z důvodu nebezpečí laviny ( v létě to přece nebude)
- v podstatě i kde je zákaz vstupu z důvodu ochrany přírody ?
Pořád je tam nějakým orgánem dán zákaz vstupu z logického důvodu.
Nebylo by od věci, kdyby šla nastavit (ne)lovitelnost keše, od-do a podle toho by se zobrazovala.

Tak ty tray uzavřené po celé zimní období lze u nás spočítat na prstech jedné ruky - Obří důl v Krkonoších, Velká Kotlina a naučná stezka údolím Bílé Opavy v Jesenících, v Krkonoších bývají nárazově uzavřeny další trasy, totéž platí i o jedné značené trase na Králický Sněžník.
  • 0

#39 PRESEKA

PRESEKA

    PŘESEKA

  • Members
  • PipPipPip
  • 660 příspěvků(y)

Publikováno 02 January 2013 - 14:39

Myslím si, že je v tom pouze velký guláš protože například ze větších 4 sérií v okolí Českých Budějovic, jejichž schránky jsou umístěny v přibližně shodném (tzn. většinou lesním) terénu je na zimu - po pouhých několika měsících provozu) vypnutá a odnesená pouze jedna jediná - Veselá houba, zatímco Kapr funguje celoročně již několik let bez zjevných potíží a série Abeceda a Vltava se také loví bez potíží. Hory tu zrovna nemáme, laviny také nějak ne, sněhu sem tam hromádka (v tom lese) a zvířata nebo lidi lozí všude zima nezima ;)
  • 0
Děláme to pro zážitky a když je hezky tak nikam nechvátáme...
Naše keše zakládáme bez dotací a i jejich provoz si sponzorujeme sami.
Berte na to při jejich návštěvách ohled !

#40 geobublina

geobublina

    Bublina

  • Members
  • PipPipPip
  • 240 příspěvků(y)

Publikováno 02 January 2013 - 15:47

hanska napsal/a:
Tak ty tray uzavřené po celé zimní období lze u nás spočítat na prstech jedné ruky - Obří důl v Krkonoších, Velká Kotlina a naučná stezka údolím Bílé Opavy v Jesenících, v Krkonoších bývají nárazově uzavřeny další trasy, totéž platí i o jedné značené trase na Králický Sněžník.

Třeba kde máme právě keš my, cestu uzavírají od října, či listopadu do dubna, tuším, že kvůli zvěři a je to ve III. zóně KRNAP.

Samozřejmě přeškrtnutá vločka nic neznamená a loví tam zima nezima a to i přes to že začátkem listopadu zmizí indicie potřebné k lovu :o a co si pamatuji tak tam bývala i závora přes cestu.
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama