Přejít na obsah


Fotka

zimní disablování kešek


  • Zamčené téma Toto téma je zamknuto
136 odpovědí na toto téma

#41 maaaca

maaaca

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 688 příspěvků(y)

Publikováno 02 January 2013 - 16:32

Zimni disable ano, ale jen ve vyjimecnych pripadech (treba to wetuovo TDK je jednim z nich, kde to naprosto chapu). Ale disablovat kes ve meste na zimu, protoze by byly videt stopy k ni ve snehu; pod mostem, protoze by nekdo moh uklouznout do vody; pod vodou, protoze by nekdo moh nastydnout; nebo proste jen tak, protoze ja v zime prece taky nelovim, je naprosta HOVADINA!
  • 0

#42 hanska

hanska

    honzak83

  • Members
  • PipPipPip
  • 625 příspěvků(y)

Publikováno 02 January 2013 - 21:09

maaaca napsal/a:
Zimni disable ano, ale jen ve vyjimecnych pripadech (treba to wetuovo TDK je jednim z nich, kde to naprosto chapu).
Ale disablovat kes ve meste na zimu, protoze by byly videt stopy k ni ve snehu; pod mostem, protoze by nekdo moh uklouznout do vody; pod vodou, protoze by nekdo moh nastydnout; nebo proste jen tak, protoze ja v zime prece taky nelovim, je naprosta HOVADINA!

Já bych chápal disablování keší na horách ukrytých v kořenech stromu apod., přece jen na horách je sníh a mráz během zimy zcela běžný, zatímco v nížinách nastane situace, že nebude keš odlovitelná v kořenech stromu během zimy max. pár dnů v měsíci. A ono nejde jen o nějaké to poškození krabičky či bezpečnost kačerů - v zimě může mnohem snadněji dojít k poškození nejen kořenového systému daného stromu a to už má co dělat s ochranou přírody...
  • 0

#43 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 840 příspěvků(y)

Publikováno 03 January 2013 - 9:50

wetu napsal/a:
Jediný, co mi v tomto povídání uniklo je proč vlastně disable keší vadí?

Protože pro to prostě ve velké většině případů není důvod. Protože spousta lidí se ráda toulá krajinou i v zimě - a toulání s cílem baví víc než toulání jen tak. Protože keše se dají udělat tak, aby jim mráz ani sníh nevadily. Protože...

V žádném případě nenarážím na tvou sérii. Nic o ní nevím a nedokážu posoudit, jestli její vypínání na zimu má smysl nebo ne. Vadí mi ale ten stále rozšířenější zvyk "vypínám na zimu". Geocaching je pro mě celoroční aktivita. Chodím hledat za každého počasí, své keše dělám tak, aby se daly najít za každého počasí, pokud je některá poškozená uprostřed zimy tak její údržbu neodkládám do jara, ale udělám ji co nejdříve - a to opravdu nemám keše uložené v městských parcích.
  • 0

#44 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3250 příspěvků(y)

Publikováno 03 January 2013 - 11:22

kulhal napsal/a:...Protože pro to prostě ve velké většině případů není důvod.


To, že tak chce majitel keše, to není adekvátní důvod?

wetu: +1
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#45 Novom

Novom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 příspěvků(y)

Publikováno 03 January 2013 - 11:37

Adekvátní to je pouze po dobu pár měsíců (maximálně 3). V jiném případě si autor může kešku zaarchivovat a na jaře, až si usmyslí, že ptáčkové zpívají, stromy kvetou a keška nebude rušit spící medvědy, může založit něco nového. Geocaching je hra na celý rok, kdo zakládá keše, které se dají lovit jen v létě za 25°C při jasné obloze (žádná narážka na jistého podobně logujícího :D), by měl hrát něco jiného. GC je zajímavý tím, že občas je hledání keší výzva. Jak mě například bavilo pobíhat za 30 cm sněhové pokrývky v okolí Ústí nad Orlicí a hledat tam v kopcích kešky. Každý autor souhlasil při zakládání profilu s určitými pravidly, proto by je měl dodržovat a ne obcházet nesmyslnýma výmluvama.
  • 0

#46 poohDA

poohDA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 975 příspěvků(y)

Publikováno 03 January 2013 - 11:48

Novom napsal/a:
Každý autor souhlasil při zakládání profilu s určitými pravidly, proto by je měl dodržovat a ne obcházet nesmyslnýma výmluvama.

A každý kdo hledá nemlich to samý. A jsme zase u neprůstřelný vesty a všeprůstřelný střely.
Moje řešení: Nezbývá než se spolehnout na zdravý rozum.
  • 0
.

#47 Novom

Novom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 příspěvků(y)

Publikováno 03 January 2013 - 11:51

Hledající se snad někde mohli dočíst a měli snad souhlasit s tím, že nebudou hledat v zimě za sněhové pokrývky??? Nejsem si tak úplně jistý, ale tuhle volovinu jsem nikde v pravidlech neviděl.
  • 0

#48 Kapsa

Kapsa

    Kapsa

  • Members
  • PipPipPip
  • 2948 příspěvků(y)

Publikováno 03 January 2013 - 11:52

Citecka napsal/a: To, že tak chce majitel keše, to není adekvátní důvod?

wetu: +1

Do téhle debaty jsem se původně vůbec nechtěl zapojovat ale nedalo mi to a tak snad jen malou poznámku - v podstatě souhlas s wetu a Citeckou. Mě nějak ani nikdy nenapadlo, se nad tímto zamýšlet. Pokud si chce owner kešku disablovat na zimu, tak ať si to klidně udělá, je to jeho věc a jeho keška. Já si při stahování PQ vždycky zatrhnu možnost, aby mi to stáhlo jen ty aktivní a je vymalováno. Když je keška disable, tak si prostě holt zajdu na nějakou jinou, je jich u nás dost a dost ....

P.S. - jako opravdovej problém bych to vnímal pouze v případě, že by někdo fakt tímto způsobem blokoval nějakou hodně atraktivní lokalitu ale si fakt myslím, že je to úplně jedno.
  • 0
www.michalkupsa.cz - můj web o cestování, fotografování a geocachingu.

#49 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 840 příspěvků(y)

Publikováno 03 January 2013 - 12:03

Citecka napsal/a:
To, že tak chce majitel keše, to není adekvátní důvod?

Mám ten dotaz chápat tak, že docházejí argumenty zimních vypínačů? :)

Ne, pokud přání majitele není podložené skutečným, hlubším důvodem, pak je to pro mě nedostatečné.

Nechci se stavět do role fanatického odpůrce zimních disable. Jak píše kapsa, hezkou, kvalitně provedenou a ziměodolnou kešku si najdu vždycky a k luxovačům bodů taky nepatřím. Do debaty jsem se zapojil proto, že tohle chování nechápu, nesouhlasím s ním a fandím reviewerům při jeho potlačování. Toť vše.
  • 0

#50 tomy.22

tomy.22

    Advanced Member

  • Moderators
  • 1458 příspěvků(y)

Publikováno 03 January 2013 - 12:11

kapsa napsal/a:

Citecka napsal/a: To, že tak chce majitel keše, to není adekvátní důvod?

wetu: +1

Do téhle debaty jsem se původně vůbec nechtěl zapojovat ale nedalo mi to a tak snad jen malou poznámku - v podstatě souhlas s wetu a Citeckou. Mě nějak ani nikdy nenapadlo, se nad tímto zamýšlet. Pokud si chce owner kešku disablovat na zimu, tak ať si to klidně udělá, je to jeho věc a jeho keška. Já si při stahování PQ vždycky zatrhnu možnost, aby mi to stáhlo jen ty aktivní a je vymalováno. Když je keška disable, tak si prostě holt zajdu na nějakou jinou, je jich u nás dost a dost ....

P.S. - jako opravdovej problém bych to vnímal pouze v případě, že by někdo fakt tímto způsobem blokoval nějakou hodně atraktivní lokalitu ale si fakt myslím, že je to úplně jedno.


Naprostý souhlas. Snad jen dodám jednu věc. Když jsem díky keši i když je disable, upozorněn na místo které je pro mně zajímavé, klidně tam vyrazím a na keš se víte co.
  • 0

#51 KRON family

KRON family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1996 příspěvků(y)

Publikováno 03 January 2013 - 12:13

Novom: V pravidlech to nenajdes, GS si totiz naivne mysli ze hraci jsou inteligentni lide, a kdyz ma kes atribut preskrtnute vlocky, ze ji lovit nebudou.
Nebot atributy u nas respektuje malokdo a uz ani disable nema zadny vyznam (GC3NTCR), celkem ty ownery i zacinam chapat, ze ty krabice odnaseji. Problem pro me u tech kesi nastava teprve v tom pripade, kdyz ji tam na jare uz nevrati (GC1VK14).
  • 0

#52 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3250 příspěvků(y)

Publikováno 03 January 2013 - 12:22

Ani já nevypínám - moje disable jsou lajdáckost, nikoli zimní vyp B) A já se do diskuze zapojuju prostě proto, že nemám rád "organizované omezování svobody ve jménu dobra", páč to dycky vede do pekel - jak je to ostatně vidět i tady. Vcelku jde o hovno, jak praví klasik, ale díky akcím reviewrů na potlačování je tady frustrace, rozmíšky, nějaké truc-zrušené keše, nějaké silou archivované keše, pár otrávených lidí. Takže za mě: "BRAVO :( "
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#53 hrabosata

hrabosata

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 393 příspěvků(y)

Publikováno 03 January 2013 - 12:55

kulhal napsal/a:
Ne, pokud přání majitele není podložené skutečným, hlubším důvodem, pak je to pro mě nedostatečné.

Je dostatečně hlubokým důvodem, že ti třeba nějaký bezohledný nebo jen neopatrný lovec při zimním odlovu poničí keš? I když sám na zimu keše nedisabluju, tak chápu, že pro někoho to dostatečně hluboký důvod je. Přece jen do krabičky investoval peníze, často i opakovaně a ztráta času spojená s pořizováním a instalací nové schránky taky není zanedbatelná. Rozhodně to vidím jako lepší řešení, než se naštvat a keš rovnou archivovat.
Když už se mluví o údajném nedodržování pravidel ze strany ownerů, mělo by se taky vidět, že je to zpravidla přímý důsledek nedodržování pravidel ze strany lovců (co jiného je poničení krabičky při odlovu).
  • 0

#54 zmijovkar

zmijovkar

    zmijovkar

  • Members
  • PipPipPip
  • 523 příspěvků(y)

Publikováno 03 January 2013 - 13:31

"A já se do diskuze zapojuju prostě proto," protože tohle je demagogie jak sviň:

Citecka napsal/a:
...nemám rád "organizované omezování svobody ve jménu dobra"...


Již mnohokrát jsi zaškrtnul políčka nad butonem "Submit Changes"/"Potvrdit změny" v editaci listingu keše. Tak si tam rozklikni ty odkazy a přečti si, čím vším jsi zcela dobrovolně omezil svoji "nedotknutelnou zakladatelskou svobodu".

Např. GS předpokládá opravu keše do 4 týdnů! To, že u nás je zvykem čekat 3 měsíce, pak varovat a případně archivovat až po dalším měsíci, je zřejmě jen benevolence našich revírníků...

Také bodu 5 o trvalosti keše odporuje nápad nosit si keš na zimu domů...


No a tohle je opravdu dětinská představa:

Citecka napsal/a:
To, že tak chce majitel keše, to není adekvátní důvod?


(nemusím snad vysvětlovat proč, když jsem tady "prozradil", že se owneři založením listingu dobrovolně podřizují jakýmsi pravidlům provozovatele hry...)


A nakonec: za napadání revírníků, kteří pouze (a naštěstí) bdí nad dodržováním pravidel hry, by ses jim měl omluvit.
  • 0

#55 poohDA

poohDA

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 975 příspěvků(y)

Publikováno 03 January 2013 - 14:16

Novom napsal/a:
Hledající se snad někde mohli dočíst a měli snad souhlasit s tím, že nebudou hledat v zimě za sněhové pokrývky??? Nejsem si tak úplně jistý, ale tuhle volovinu jsem nikde v pravidlech neviděl.

Já tam takovu volovinu taky neviděl a ani o ní nemluvím. Mluvím o tom, že každý, kdo má účet na gc.com při zakládání účtu s něčím souhlasil a taky o tom, že v každém listingu je nahoře červený rámeček s červeným vykřičníkem který odkazuje na text, který bychom označili jak pro blbý Američany. Jenže on platí i pro blbý Čechy:

Geocaching, hiking, backpacking and other outdoor activities involve risk to both persons and property. There are many variables including, but not limited to, weather, fitness level, terrain features and outdoor experience, that must be considered prior to seeking or placing a Cache. Be prepared for your journey and be sure to check the current weather and conditions before heading outdoors. Always exercise common sense and caution.


  • 0
.

#56 kulhal

kulhal

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 840 příspěvků(y)

Publikováno 03 January 2013 - 14:22

hrabosata napsal/a:
Je dostatečně hlubokým důvodem, že ti třeba nějaký bezohledný nebo jen neopatrný lovec při zimním odlovu poničí keš?

Ne. Pokud taková situace u mých keší nastala, pak to vždy bylo tím, že jsem keš nebo její úkryt nedostatečně promyslel nebo provedl. Při opravě keše jsem se snažil svou chybu napravit a většinou se problém už neopakoval.

Jistě se i v naší komunitě vyskytují exoti, kteří bez ohledu na stav lokality (sníh, mráz, ale i zamudlení) jdou po keši za každou cenu. Při zakládání musím počítat právě s takovými návštěvníky a keš a její skrýš musí být dostatečně blbuvzdorná - stejně jako vodovzdorná, sněhuvzdorná, mudlovzdorná...

Citecka napsal/a:
A já se do diskuze zapojuju prostě proto, že nemám rád "organizované omezování svobody ve jménu dobra"

To je námět na delší filozofickou diskusi. Přiznám se, já svou svobodu majitele keše moc neřeším, protože se spíš zamýšlím nad svými povinnostmi majitele keše. Mezi ně počítám i závazek udržet keš v kulturně přijatelném a lovitelném stavu pokud možno 365 dní v roce.
  • 0

#57 PaWcz

PaWcz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1317 příspěvků(y)

Publikováno 03 January 2013 - 14:26

zmijovkar napsal/a:
Např. GS předpokládá opravu keše do 4 týdnů! To, že u nás je zvykem čekat 3 měsíce, pak varovat a případně archivovat až po dalším měsíci, je zřejmě jen benevolence našich revírníků...


No on Groundspeak v pravidlech nechává i vrátka k tomu, aby ve skutečně opodstatněných případech byl disable delší:

GUIDELINES:
If a cache is not being maintained, or has been temporarily disabled for an unreasonable length of time, we may archive the listing.


Stejně tak znění bodu pět nevylučuje v některých případech sezónní omezení cache:

GUIDELINES:
Cacheři musí pojmout své keše tak, aby vydržely dlouhou dobu. Keše, které by se přesouvaly každou chvíli jinam, nebo by byly založené na méně než 3 měsíce, nebudou publikovány.


Tedy nic o tom, že geocache nesmí být v určitých obdobích nepřístupná.
Akorát z toho vyplývá, že nemohu založit cache, jejíž zamýšlená život nebude delší než tři měsíce.
Neprošla by třeba adventní cache, která by byla publikována o první neděli a do archivu šla na tři krále. Naopak to nebrání založit cache v oboře s tím, že v období říje a v období mláďat bude její provoz přerušen, viz bod 1/5:

GUIDELINES:
Při geocachingu nesmí být poškozováno rostlinstvo či narušován život zvěře.
Keše musí být ukládány tak, aby nepoškozovaly rostliny a nenarušovaly život zvířat. Na některých místech není možno po určitou část roku geocaching provozovat, a to z důvodu přítomnosti citlivých druhů.


Ono je to hlavně o zdravém rozumu a o domluvě autorů a rewírníků.
Pokud autor keše dokáže rewírníkovi rozumě odůvodnit důvod vypnutí (dohoda s myslivci, dohoda s ochranáři, stavební práce, technické omezení geocache atd.), tak by snad neměl vzniknout problém. Ale je to rewírník, kdo z pozice rozhodčího zváží, jestli autorovi důvody jsou opodstatněné, nebo je to jen lajdáctví a rozmar.
Pravidla jsou psaná dost volně na to, aby zůstal prostor pro aplikaci zdravého úsudku.
  • 0

#58 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3250 příspěvků(y)

Publikováno 03 January 2013 - 15:02

PaWko, evidentně voláš po zdravým úsudku na špatným hřbitově. Apeluješ na lidi, pro které je jak vidno normální starat se jen o sebe (okřídlené "mě to nevadí" ) a kteří se nestydí vynucovat si svou zábavu na jiných, na těch, kteří jim ji platí jak penězmama za keše, tak prací na nich. Protože o tohle mi jde, ne o nějaké obcházení školníka nebo co se mi to snažíte přišít. Kulhale - a Zmijovkáře, ty vůbec - je fakt košer křičet o demagogii, když si z pravidel vytrháte jen co se vám hodí a pak diskutujete tím způsobem, že mi přisoudíte nějaké motivy či činy a pak je dehonestujete; jojo, bravo. Pokud jde o to důležité, Kulhale, cos napsal, tak já samosebou to vidím stejně, stejně tak nechávám keše 365 a starám se o ně (a když ne, jakože jsem lajdák, tak mě alespoň hryže svědomí) a to ani jedna z mejch krabic není locklock jen tak pod kamenem, jsou na údržbu sakra složitý, a nesjou za humnama, jezdí se za nima daleko, chodí hluboko, plave se a leze vysoko. Eventy taky nedělám "sejdem se v hospodě". Přesto mi to nedá a voloviny typu "akce NA na dlouho DIS keše z anonymního účtu" a výchovné archívy od RW odsuzuju, protože, světe div se, kromě lezení po lese je v GC pro mě nejdůležitější LIDI - to je taková věc, s kterou je ti dobře, víš. A když z ní někdo dělá blbě, je to blbě, lege artis ať si píše co chce.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#59 Joe Tramp

Joe Tramp

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 178 příspěvků(y)

Publikováno 03 January 2013 - 15:04

A podle bodu 11 odst. 9 písm. 3 části ii) je tohle vlákno fakt prakticky o ničem. (Promiňte, ale musel jsem si rýpnout.) Stěžejní jsou slova PaWcz:

Ono je to hlavně o zdravém rozumu a o domluvě autorů a rewírníků. Pokud autor keše dokáže rewírníkovi rozumě odůvodnit důvod vypnutí ... tak by snad neměl vzniknout problém. (etc.)


Ale na tom se asi shodneme všichni a nemá smysl o tom diskutovat. Když někam jedu, trochu mě zklame jakékoli disable (ať je kvůli zimě, nebo vymudlení), ale tak se nedá nic dělat a odlovím si ji příště ... nebo nikdy. Pokud někdo ví o 500 "nesmyslně" disablovaných keších v ČR, prosím, ale jinak je to dle mého jen dělání z komára velbouda.

A na závěr za mě jen toto: Jsem radši, když owner odnese krabičku na celou zimu domů (byť údajně bez důvodu), než když se o ni nestará vůbec. Howgh :P
  • 0

#60 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1838 příspěvků(y)

Publikováno 03 January 2013 - 15:13

Kese na zimu nedisablujeme i kdyz pod snehem lovitelne nejsou. Bohuzel atribut nedostupnosti v zime je pro nektere lovce k nicemu a tak nam u jedne pacili primrzly ukryt lopatkou az ho znicili (a to byl celkem bytelny). Ono udelat kes tak aby byla opravdu odolna a nejaky blbec ji v honbe za bodem neznicil je prakticky nemozne, blbci jsou totiz strasne vynalezavi a kdyz uz pred tou krabkou stoji tak se do ni dostanou stuj co stuj. Myslim ze jedine owner je schopen posoudit jestli jeho kesi zimni lov (byt zmirneny atributem preskrtle vlocky) uskodi nebo ne. Tvrdym zakazem zimniho disable se dosahne leda toho ze se takovy owner na nejake dalsi zakladani radsi vykasle a nebo boude v prosinci disablovat zpusobem "dosel logbook, vymenim hned jak sleze snih"...
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama