Přejít na obsah


Fotka

Geocaching pro mudloturisty??? Česká Lípa


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
64 odpovědí na toto téma

#41 hradnik

hradnik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 165 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2013 - 14:56

Vážení přátelé. Před chvilkou jsem dotelefonoval s paní z úřadu a domluvili jsme se následovně: Místní kačeří (kačerky) pomohou magistrátu vytvořit pět až deset "cvičných" kešek, ke kterým bude vytvořen listing. Budou umístěny v bezkolizních vzdálenostech. Jejich pořízení a vybavení bude financovat město. Možná budou i CWG. Cvičně budou do keší vkládány předměty jako GC či TB (falešné) a budou sledovány. Je možné, že některé nebo všechny tyto keše časem převedeme na náš systém, ale to ukáže čas a zájem o jejich lov. Doufám, že toto přijmete jako nejvhodnější kompromis. Sice bez bodu, ale můžete si je pak odlovit i vy kačeři, Budou-li se CWG, bude to alespoň s odměnou. Takže by se vlákno mohlo pomalu zamknout, neboť je vyřešeno.
  • 0

#42 shaman3

shaman3

    Advanced Member

  • Banned
  • PipPipPip
  • 2 179 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2013 - 18:57

To se mi zda jako saskarna. Kdyz uz je nechcete pustit na geocaching, tak jste je mohli navest alespon na opencaching.
  • 0

#43 bohouscl6

bohouscl6

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 119 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2013 - 1:28

Přidám trochu úvah k tématu, smyslem je poskytnout trochu jiný úhel pohledu: Já bych to neviděl tak vyhroceně. Ano, přišel mi také mail od města, také se neptali, ale pouze oznamovali ... vzal to čert, lepší, než kdyby nic neřekli. Do PETky se GC, TB nedávají, ostatně dávat je do městských cache - to už si musíte být sakra jistí, že se v ní TB,GC neztratí, lepší cpát je mimo město, to mi asi odkejve většina. Pak jsem si to představil prakticky - tatík s rodinkou přijdou, půjčí si GPS, přečte "náborový" leták a vyrazí hledat kešky. Kolik procent tatíků zmákne obsluhu GPS na alespoň dostatečné úrovni aby ho přivedla na místo? Moc jich nebude, zbytek bude otrávenej už před dveřmi infocentra. Ti šikovnější se dejme tomu dostanou na místo, kde by měla keška být. Stále není vyhráno, nepřesnost GPS (mezi domy větší), nulové zkušenosti s hledáním, další otrávení z toho, že nenašli... Zbývá malá skupinka šťastlivců, kterým se zadaří. Ne každý z nich musí být kazisvět, škodič. Keška přežije. Sem tam se ztratí, sem tam jí obnovíte, pak půjde do archivu, hledači vyslaní z infocentra už nikdy nenajdou, dokud si zrušenou kešulku nesmáznou i v infocentru. Ono i vypnout cache na ty max dva měsíce by udělalo svý.... Tak jsem si to představoval, těch scénářů se dá vymyslet víc a různých ... Mávnul jsem nad tím rukou, s tímhle si nebudu lámat hlavu. Na celé věci je podle mne tragická úplně jiná věc, která zde nebyla zmíněna. Česká Lípa má svoji historii, mnoho zajímavých objektů s mnoha velmi zajímavými a poutavými příběhy. Přijede k nám turista, návštěvník a město mu nabídne z celé té nádhery co ? Jděte si najít pixlu z umělé hmoty :o . No tfujky, tohle fakt nikomu nevadí ? Místo propagace města infocentrum nabídne sbírku plastů, návštěvníku bav se ? Chcete mít produkt, který bude vydělávat srovnatelně s půjčováním GPS ? Vytvořte procházkovou trasu (několik různých tras). Nemusíte provádět žádné úpravy v terénu, nebo jen minimální. To podstatné je brožurka s popisem trasy od objektu k objektu, kde ke každému objektu bude několik slov z historie plus popis nějaké události, která se zde odehrála. Budete prodávat kus potištěného papíru. Je možno i k tomuto půjčovat GPS, když v brožuře bude uvedeno co mají kdy zmačknout. Chcete jim to udělat ještě zajímavější, s možností získat nějaké ocenění (potištěný tvrdý papír-diplom postačí ) ? Zadní strana brožury s okénky, kam budou tůristi psát odpovědi na otázky , které se dají zjistit pouze v terénu (skoro každá stavba na sobě má štítek s krátkou historií). Pokud to přinese na infocentrum správně vyplněné, dostane ten diplom. To je jen nástřel, dalo by se to vyšperkovat víc, pro představu to stačí. Projdou se po Lípě, seznámí se s její historií a zajímavostmi, caparti to mají zpestřené bojem o diplom, po cestě je řada možností občerstvení - perfektně strávený den, když nejste kačer. A jako bonus tu bude - oproti pár nenalezenejm plastovejm krabičkám - místní znalost. Kdo si to projde a po čase bude Lípou znovu projíždět, bude mít pocit, že tady je doma, protože to tu zná. Bude vědět, že tam a tam bylo prima posezení, dáme tam teď zase kafe mámo? ;). Nebylo by to lepší využití infocentra ? --- PS: Nevím, co přesně za GPS zakoupili, ale pokud to umí Wherigo, mohl by to být zajímavý způsob, jak turistovi poskytnout průvodce po místních pamětihodnostech, s tím bych byl ochoten i pomoci... Spustit tůristovi wigo už v infocentru, to by pak už nároky na obsluhu byly myslím si minimální a srozumitelné.
  • 0

#44 PLAJ family

PLAJ family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 101 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2013 - 8:27

Souhlas s bohouscl6
Když už jsme u té podpory cestovního ruchu, mně se líbí toto: www.audiostezka.cz
Píšou tam, že stezky jsou v Teplicích, Bílině, Mimoni a Jablonném
Nevím, jak se ten projekt šíří a vyvíjí, možná by to chtělo ještě k zastávkám přidat souřadnice. A je to také inspirace na wherigo.
  • 0

#45 Dan-Sam

Dan-Sam

    Cestovatel a turista

  • Members
  • PipPipPip
  • 712 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2013 - 8:45

Příjemně pozitivní příspěvek, díky za něj. Co se propagace místa týče, asi nejvíc se mi líbí britský způsob - na významnějších (i lokálně významných) budovách je kulatá deska jednotného vzhledu, kde píšou, co to je - kryt vlády během Blitzu, skautská klubovna, která tu stojí 100 let, první stanice MHD ve městě a podobně. Něco podobného má i Znojmo - skleněné destičky s názvem a číslem, kdy si návštěvník může (asi) pustit audio s popisem (tuším, že za to dostali i nějakou cenu). Případně na Praze 6 jsou už nějaký ten pátek vysvětlující tabulky pod jmény některých ulic - velice zajímavé počtení, to vám povím.
  • 0

#46 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2013 - 9:02

Nojo, ale s tím vším by byla práce, že. Takže nejlepší je rozdat listingy už hotových keší .....
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#47 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2013 - 9:16

dan-sam napsal/a:
Co se propagace místa týče, asi nejvíc se mi líbí britský způsob - na významnějších (i lokálně významných) budovách je kulatá deska jednotného vzhledu, kde píšou, co to je


no to maji i v parizi, skoro na kazdem rohu. jen to ma pro hodne navstevniku nulovou vypovidaci hodnotu - psano klasicky dle jejich mentality jen ve francouzstine :).
  • 0

#48 Gresaci

Gresaci

    Romana

  • Members
  • PipPipPip
  • 672 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2013 - 9:55

Také souhlas s bohouscl6 V dobách dávných předkačerských jsem byla v lázních v Jeseníkách a tam měli super udělanou hru. Něco jako multina, kdy se chodilo po jednotlivých pramench, pamětihodnostech apod. Na místě se vždy něco zjistilo a zapsalo do karty. Navíc se muselo navštívit i muzeum, rodný dům Priessnitze a knihovna, kde se čeraply další info. Až byla celá karta vyplněná, tak se odevzdala a dostala jsem za to keramickou medaily. Poznala jsem celé okolí, historii a měla důvod k procházkám i do míst, kam bych jinam nešla. Ráda na to vzpomínám.
  • 0

#49 Dan-Sam

Dan-Sam

    Cestovatel a turista

  • Members
  • PipPipPip
  • 712 příspěvků(y)

Publikováno 27 březen 2013 - 12:33

Dain & Olik napsal:no to maji i v parizi, skoro na kazdem rohu. jen to ma pro hodne navstevniku nulovou vypovidaci hodnotu - psano klasicky dle jejich mentality jen ve francouzstine :).

Proto jsem rád, že na našich cedulích naučných stezek přibývá i angličtina, sem tam i němčina (byť třeba jen stručný výtah).
  • 0

#50 Zememeric_K

Zememeric_K

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 92 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2013 - 10:28

Takových případů, kdy město se pokusí zpopularizovat své město anebo nějakou NS bude přibývat. (Už teď jsem odchytil v regionálním tisku, že ředitelka muzea v nejmenovaném městě se chystá založit pár pokladů pro návštěvníky jedné nové NS. (Raději jsem ji kontaktoval a měli bychom se sejít) Sama je natolik osvícená, že přemýšlí založit pár keší mimo systém GC. Druhá možnost je, že se jí pro to podaří získat místní komunitu, která jí se zakládáním pomůže. Já bych podobné pokusy různých institucí šmahem neodsuzoval. (Viz zmínka o vypalování infocenter v úvodu diskuze od Honnyho je vážně pitomá) Jednak stejně nemáme patent na GPS a jednak různé formy hledání pokladů existovaly i před geocachingem. Můj strýc třeba zakopával krabičky už v 70. letech na krásných místech a pak svým přátelům poradil, kde hledat.
  • 0

#51 ajne

ajne

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 389 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2013 - 12:34

Tady se na to dá dívat dvojím metrem - za prvé někteří kačeři tu dělají opravdu z komára velblouda, ale na druhou stranu přístup úřadu taky může někomu vadit, především proto, že půjčení bude nejspíš za poplatek, takže budou vybírat na úkor ownerů, kterým nikdo neplatí za údržbu keše. Absolutně nechápu, proč si neudělají 3-5 vlastních krabek a tam ať ty lidi posílají. Můžou jim dát potom odkaz na gc.com a gc.cz, kde se v případě zájmu mohou lidé registrovat a dozvědět přesná pravidla hry. Anebo to mohli dát na opencaching, tam to nikdo řešit nebude...
  • 0
eTrex Vista HCx, Google Nexus S

Pokud znáte problém v OSM mapách (chybí název ulice, celá ulice, jednosměrka apod.) - dejte mi vědět přes SZ, doplním, opravím...

Geocaching je pro nás zábava, pěkný cíl výletu, žádná honička za body...

#52 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5 543 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2013 - 14:15

Místo mudrování by to chtělo někoho místního, kdo by s tím mohl pomoci. Prací, ne řečněním na fórech.
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#53 oslavik

oslavik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 137 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2013 - 14:37

Přimlouvám se k tomu, aby tyto jednotlivé aktivity měst a regionů zastřešovalo ČAGEO - to je práce přímo pro ně, jako dělaná. Není to tak dávno, co se zde probírala akce "www.cm-caching.cz", kterou spustilo Arcibiskupství olomoucké. A to o spoustě dalších akcí možná ani netušíme, že jsou spuštěny, anebo připravovány. Myslím že tyto poznávací výlety pro "zatím mudly" by mohly být výborná věc. Naučí se zacházet s GPS a do povědomí se jim dostane možná i to, že ten geocaching je vlastně dobrá věc a přestanou nám ničit naše skrýše - tedy alespoň někteří. Možná by nebylo od věci všechny tyto hry sjednotit na WHERIGO. Není tolik starostí o jednotlivé průběžné body - nejsou tam fyzicky krabičky, nebudou tedy žádné kolize s již stávajícími kešemi - a tu poslední, tu si určitě bude autor umět ohlídat. Nakonec, může být umístěna přímo v infocentru. Poté, co jsem měl možnost si zahrát Wheriga od Maxinohy GL9ZZ1BZ - Tourist Guide round Prague I, a hlavně jeho GC2BZHK - Enigmu a ta mě tak zaujala, že jsem ji dal dvakrát, abych si ji pořádně užil, případně GC26B8Q - Pražský hrad; omlouvám se ostatním tvůrcům, které jsem nejmenoval, tak se domnívám, že to je přesně ten typ hry, kde je možnost spojit akční a naučné prvky dohromady. Tedy to, co by mohlo zaujmout dospěláky i děti. Maxinoha mě přesvědčil, že Wherigo má smysl. Ondřej
  • 0
kačer

#54 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 841 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2013 - 15:23

zlicinaci napsal/a:
Docela by mě zajímalo, kolik rodin s dětmi přijde měsíčně do infocentra s dotazem na možnost efektivního využití volného času.

Si myslím, že jde jen o díry na EUnijní dotace.
  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#55 shaman3

shaman3

    Advanced Member

  • Banned
  • PipPipPip
  • 2 179 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2013 - 15:32

ajne napsal/a:
Anebo to mohli dát na opencaching, tam to nikdo řešit nebude...


A jde tam ještě vůbec založit keš? Jeden kolega se mě nedávno ptal přes SZ, proč se mu tam nejde registrovat, že mu nepřišel registrační email. Já jsem tam už registrovaný déle, takže mě tam přístup funguje, ale jemu už to asi nově nešlo.
  • 0

#56 shaman3

shaman3

    Advanced Member

  • Banned
  • PipPipPip
  • 2 179 příspěvků(y)

Publikováno 03 duben 2013 - 15:34

oslavik napsal/a:
Myslím že tyto poznávací výlety pro "zatím mudly" by mohly být výborná věc.
Ondřej


Ne ne, mudla na to musí přijít sám od sebe, před mudly musí kačer svoji činnost tajit a zakrývat. :|
  • 0

#57 oslavik

oslavik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 137 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2013 - 20:02

shaman3 napsal/a:
Ne ne, mudla na to musí přijít sám od sebe, před mudly musí kačer svoji činnost tajit a zakrývat. :|

No právě, pokud tomu tak má být, tak je nutné striktně od sebe oddělit jednotlivé typy her.
Tedy tu - pro mudly od té oficiální.
Pak nemůže dojít ke střetu zájmů a k případnému vykrádání keší.
Až mudla pochopí, stane se kačerem.

Ondřej
  • 0
kačer

#58 Bubo_CZ

Bubo_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 302 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2013 - 22:37

Když už teda něco jako wigo, tak by bylo možná lepší vyvinout aplikaci pro PDA a tablety určenou přímo prouze pro tento typ turismu. Obsluha tur. navigace jak víme není zrovna moc intuitivní a chce to docela dlouhou dobu pro naučení co se s tím dá (a nedá) dělat. Takhle se do aplikace můžou implementovat různé blbosti pro uživatele jako jsou hry pro děti, kvízy apod. Dál vytváření vlastních tras, tvoření "zápisků z cest" včetně pořizování fotografií (a šup s tím na fejsbůk, že jo B) )... Jenže to by chtělo celoplošné jednotné rozšíření...
  • 0

#59 oslavik

oslavik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 137 příspěvků(y)

Publikováno 05 duben 2013 - 15:23

Bubo_CZ napsal/a:
Když už teda něco jako wigo, tak by bylo možná lepší vyvinout aplikaci pro PDA a tablety určenou přímo prouze pro tento typ turismu. Obsluha tur. navigace jak víme není zrovna moc intuitivní a chce to docela dlouhou dobu pro naučení co se s tím dá (a nedá) dělat. Takhle se do aplikace můžou implementovat různé blbosti pro uživatele jako jsou hry pro děti, kvízy apod. Dál vytváření vlastních tras, tvoření "zápisků z cest" včetně pořizování fotografií (a šup s tím na fejsbůk, že jo B) )...
Jenže to by chtělo celoplošné jednotné rozšíření...

Přesně tak, to tvrdím i já.
Ale to je právě ta parketa pro ČAGEO.
Máte tam někdo přímý kontakt, který by chtěl a mohl toto ovlivnit?
Pošlete mi ho SZ.
Klidně si s nima budu dopisovat a pokoušet se je přesvědčit o správnosti myšlenky.
Ondřej
  • 0
kačer

#60 ajne

ajne

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 389 příspěvků(y)

Publikováno 05 duben 2013 - 18:24

Shaman: Je fakt, že já jsem sice registrovaný na Opencachingu, ale jelikož tu v okolí v něm nic moc není, tak jsem ho dlouho neřešil, takže nevím. Ta aplikace je hezký nápad, jen to dát do oběhu a provozu. A hlavně aby byl zájem. Jinak jak říkám, nepřijde mi nejlepší nápad posílat GC neznalé uživatele na nějaké klasicky fungující keše. Přeci jen mám obavu, že to může být komplikace pro ownery. Škoda, že nebydlím v Lípě, kdyby mi proplatili krabičky a notýsky, klidně bych jim založil pár kešek kde by nebylo moc co zničit pro turisty a udržoval v chodu.
  • 0
eTrex Vista HCx, Google Nexus S

Pokud znáte problém v OSM mapách (chybí název ulice, celá ulice, jednosměrka apod.) - dejte mi vědět přes SZ, doplním, opravím...

Geocaching je pro nás zábava, pěkný cíl výletu, žádná honička za body...




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama