Přejít na obsah


Fotka

Geocaching pro mudloturisty??? Česká Lípa


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
64 odpovědí na toto téma

#21 Canoppy1

Canoppy1

    Canoppy

  • Members
  • PipPipPip
  • 238 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2013 - 0:35

poohDA napsal/a:
mě to divný nepřijde. Snažej se ve vší slušnosti. Já bych s tím žádný problém neměl. To hle dělení na mudly a kačery je stejně divný. To je jak dělení na věřící a nevěřící. Nalezením té tvé kešky se z něj stane kačer a vše je OK, ne?


No, já myslím, že kačer se z tebe "technicky" (nikoliv de facto, to je zase ale na jinou diskuzi) stane po registraci profilu na GC.com. A to, myslím, drtivá část těchto turistů, které město na keše vyšle, neudělá.
Jinak mě ta určitá (ještě stále pořád, i když v podstatně menší míře, než kdykoliv v minulosti) "poloilegalita" (a s tím související dělení na "poučené" a "nepoučené", tedy na kačery a na mudly) geocachingu baví a představuje pro mě jednu z výrazných zábavných složek této hry.

Jinak já bych za slušný považoval spíše dotaz: "Můžeme použít vaši keš pro náš záměr?," nikoliv však strohé oznámení: "Vaši keš si budou ze seznamu vybírat turisté a budou vám na ni chodit, když je tam pošleme."
  • 0

#22 KRON family

KRON family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 996 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2013 - 1:47

Já na tom nevidím nic špatného. Zdá se mi, že většina zakladatelů by chtěla, aby jejich keše lovili pouze lidé s více než sto nálezy. A kde by tedy měli těch prvních sto bodíků nastřádat?
U někoho mi zase připadá, že je rád že se o této hře dozvěděl, ale nikdo po něm už se o ní dozvědět nesmí, jelikož je to tajná hra.

Shrnu-li tedy zprávu informačního centra:
- představí lidem hru geocaching. Nezkresleně, narozdíl od toho když se dozví mudla o geocachingu třeba ze zpráv. +
- vysvětlí jim, v čem geocaching spočívá. Tedy to, co by si musel nováček hledat na internetu, pokud by jej to vůbec napadlo. +
- nabídne lidem zapůjčení GPS navigace, tudíž se vyhnou začátkům hledání s mapami, jako to bylo třeba u mě +
- nevytváří si žádný svůj projekt, ve kterém by byly zakládány keše v blízkosti těch našich. Navíc tím může naučit nové hráče zacházet s gc.com. +
- má tolik slušnosti, že o tom dokonce i informuje ownery ostatních keší. Mne nikdy žádný nováček neinformoval, že jako první odloví zrovna moji keš, ani se mne neptal zda tak může učinit B). +

Pokud lidi geocaching nadchne, pak si zaregistrují vlastní nick a začnou hrát, s tím že základy již budou znát. Pokud je to nenadchne, pak o tom nemusí nikdo nic vědět. Vždyť to co chce infocentrum nabízet, je vlastně to samé, co se dnes můžete dočíst v nějakém novinovém článku nebo na internetu. Že nějaký geocaching existuje a že si můžete zapůjčit navigaci (příklad). Navíc těm lidem ještě geocaching i vysvětlí.

A nedá mi to, reagovat na to přirovnání, kde mi nesedí jedna významná věc. Zatímco auto si kupuješ pro sebe, kešky zakládáš pro ostatní.
  • 0

#23 shaman3

shaman3

    Advanced Member

  • Banned
  • PipPipPip
  • 2 179 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2013 - 5:59

poohDA napsal/a:
mě to divný nepřijde. Snažej se ve vší slušnosti. Já bych s tím žádný problém neměl. To hle dělení na mudly a kačery je stejně divný. To je jak dělení na věřící a nevěřící. Nalezením té tvé kešky se z něj stane kačer a vše je OK, ne?

Keše se snad skrývají před mudly, ne? Bohužel někteří owneři jsou přesvědčeni, že skrývají keše před kačery, ale to je jejich boj, prostě ten geocaching jen nepochopili. :D
  • 0

#24 zlicinaci

zlicinaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 867 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2013 - 6:46

Docela by mě zajímalo, kolik rodin s dětmi přijde měsíčně do infocentra s dotazem na možnost efektivního využití volného času.
  • 0
Samsung Galaxy mini II ( Nokia microSDHC 8GB ) + Nokia LD-3W, Pou / Sygic / aDrake / Locus / WhereYouGo
a na hraní k tomu ještě PDA Pocket LOOX N560 + OziExplorerCE 2.31, Wherigo player, vše zpracováno programem GeoGet.
Systémy a programy se nechovají náhodně, chovají se zcela chaoticky. (Medvídek, 2006)
Pište prosím do svých logů čas, zajímá mě, s kým jsem se minul. Dík.

#25 hradnik

hradnik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 165 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2013 - 6:50

Aby mě někdo špatně nepochopil, mě na tom vadí pouze ono "logování" nebo "lovení" pod jedním nickem různými lidmi i těmi, kteří nakonec nic dalšího lovit nebudou, neb je to nechytne. Myslím, že tyto keše by následně byly černými dírami coinů a travelbugů (stejně jako keče sloužící společně geocachingu a opencachingu. Prostě pravidla za pět minut nevysvětlíš a myslím si, že paní z infocentra vysvětlí pravidla prvním třem zájemcům, poté maximálně dá A4 s výtahem z pravidel a po pár týdnech už nic.

Jestli, jak píše Tiskař Pokud lidi geocaching nadchne, pak si zaregistrují vlastní nick a začnou hrát, s tím že základy již budou znát. Pokud je to nenadchne, pak o tom nemusí nikdo nic vědět., tak ať si to zkusí na něčem, co NENÍ v systému, tedy na cvičných keších, notabene, když jim pampelisatka nabidla, ze jako "velkovyrobna kesi" :D jim nějake dle přání vytvoří. A pak, chytí-li je to, jim může paní v infocentru vysvětlit, kde a jak se zaregistrovat. V opačném případě můžeme do Česklipského deníku otisknout souřadnice všech keší v okolí a vyjde to pomalu na stejno. A to nemluvím o tom, že si tuto blbost příští týden vymyslí v Písku, pak v Olomouci a za chvíli to můžem zrušit celý.


Jinak pro Medvídka: Znám jedno infocentrum, sice ne městské, ale lidí, co se ptají co mohou tento den podniknout jim tam chodí denně tak 5, celé prázdniny. A to je docela dost.
  • 0

#26 Roman_Jaromer

Roman_Jaromer

    Roman_Jaroměř

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 739 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2013 - 7:21

Já osobně si říkám, že turisté, kteří přijdou do informačního centra, jsou většinou z 99% rozumní lidé, kteří se chtějí něco dozvědět. Předpokládám, že takoví si budou práce cizích vážit, takže je mi bližší spíše to, co zde napsal Tiskař, než ta hysterie, která kolem toho tady panuje. Samozřejmě mohou se naskytnout výiimky, ale to jsou i mezi kačery. A otázka je, jak hodně toto bude někdo využívat. Podobných projektů už tu bylo myslím více, některé se ani neptali. A myslím, že někteří "kačeři" jsou i daleko horší, než tito "poučení mudlové"
  • 0

#27 Bisaci

Bisaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 431 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2013 - 8:08

Hmm osobně nerozlišuji lidi na mudly a kačery, a když tak jen jako vtip. Takže souhlasím spíš s Tiskařem. Ono se taky myslím ukazuje, že aby člověk dělal geocaching, na to je potřeba určitej typ člověka. Nebo si myslíte, že lidi stále ještě o GC nevědí? Vědí, ale prostě se rozhodli, že to pro ně zábava není. Takže o využití této služby mám celkem pochybnosti. Spíš to vidím tak, že si nějakej kačer na MÚ, pořídil celkem levně GPS :D jedinej problém v celé akci vidím v možnosti, že se opravdu ztratí nějaké trackables a taky v tom, že bude divný když si bude jeden nick logovat keš několikrát found it, ale to si oni určitě ošetří a budou psát write note.. Nechápu jen proč se radnice opravdu nepokusila kontaktovat někoho místního, aby jí keše pro tuto akci založil, vždyť by mohli dát i malej příspěvek ze stejnejch peněz, jako pořídili GPS. :|
  • 0
Cože? Někde je nějaká nová FTF? Hrrr, na ni!

#28 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2013 - 8:12

Keše jsou schvalovány reviewery. Kačeři ne. Není tedy asi možno někoho nepustit do systému proto, že si z kačeření dělá komerční aktivitu. Ale což s tím jít někam, kde pravidla neplatí? Do opencachingu. Pokud je tedy nutno jít do nějakého systému. Nejlepší pro tyto účely by bylo založit si vlastní systém. Stejně si myslím, že o to zájem buď nebude, nebo s tím skončí poté, co se jim nějaké navigace ztratí.
  • 0

#29 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2013 - 8:30

po procteni toho, co se tu deje, tak je dosti patrne, ze urad vyuziva kesky ke sve propagaci. nehledi nejak na to, ze by ownerum, kteri si dali praci s keskama (listning, udrzba atd...) nejak pomohli. lepsim resenim by bylo mit pod uctem uradu vlasti kesky (at pod GC nebo ne). ze svych zkusenosti vim, ze zacinajici kacer (spis jeste mudla), jsem ke keskam nebyl tak pozorny a citlivy, jak mel byt (hlavne zkusene oko kacera dokaze zamaskovat kesku stejne, jak pred nalezem a byt nenapadny).
  • 0

#30 Biker_von_Geo

Biker_von_Geo

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 13 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2013 - 9:13

Já sám z toho nadšenej tedy rozhodně nejsem. Vidím to jako přiživu městského centra na naší zábavě. Hradník to tady popsal dle mého názoru celkem solidně. Paní je Mgr. tak ať si najde jiné vyžití pro turisty a nebo ať si dá město práci s vytvořením vlastních "pokladů" a nejlépě v dostatečné vzdálenosti (alepsoň 100m) od právé kešky. Je pravda že někteří kačeři nejsou svatí, ale pořád lepší než nechat městské keše lovit kde koho, kdo se zrovna namane. S vysvětlováním pravidel asi v centru nikdo moc času trávit nebude a nějaká tištěná verze taky nebude mít moc velkej účinek. Event na téme dárovaní krve neprojde, protože se neshoduje s pravidly a toto je v pořádku? Ach jo, je to postavený na hlavu. Já sám sice žádnou keš založenou nemám, ale tohle mi vadí. Dle mého názoru je to rozhodně téma k diskuzi s městem jakto celé udělat aby byli všichni spokojeni. (věsta s mailu: kešku uložit tak aby je nidko neviděl :-D no to je dobrej vtip, nikdo je nemá vidět a GPSky budou půjčovat kde komu)
  • 0

#31 tarmara

tarmara

    Air-cooled

  • Members
  • PipPipPip
  • 506 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2013 - 9:59

Tohle uz mi prijde trosku za carou...a dusledky muzou byt dalekosahle (tihle polomudlove se budou mnozit a vracet domu a sirit geonakazu)....btw kontaktovala soudruzka z Infocentra i MP a PCR kvuli zvysenemu provozu na GC1QQ5Q???
  • 0

tarmara.png


#32 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2013 - 10:03

Biker_von_Geo napsal/a:
Já sám z toho nadšenej tedy rozhodně nejsem. Vidím to jako přiživu městského centra na naší zábavě. Hradník to tady popsal dle mého názoru celkem solidně.
Paní je Mgr. tak ať si najde jiné vyžití pro turisty a nebo ať si dá město práci s vytvořením vlastních "pokladů" a nejlépě v dostatečné vzdálenosti (alepsoň 100m) od právé kešky.


nooo ja uz to rikal davno, ze by si mesta mely kolem sebe a skrz vytvorit powertrail. prilakaji hromady lidi, kese budou jejich a nikomu (krome kapsy ;)) to nebude vadit :D.

hradnik ma celkem pravdu. na druhou stranu odpurci toho tady delate z housenky jeste vetsi housenku :). v rakouskych alpach se uz par let muzete setkat s tim, ze upozornuji na geocaching i v takovych tech parlistovych prospektech "co delat", pujcuji gpsky .... nevsiml jsem si, ze by s tim delal nekdo takove strachy jako u nas a ze by se tam rusily kese. ja nevim, asi to vic zerem :).
  • 0

#33 hoblik

hoblik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 410 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2013 - 10:37

Já si hlavně snažím představit toho člověka, který přijde do infocentra "s dotazem na efektivní využití volného času ve městě". To musí být tedy přírodní úkaz :-)
  • 0

#34 kiReGPS

kiReGPS

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 748 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2013 - 10:58

hoblik napsal/a:
Já si hlavně snažím představit toho člověka, který přijde do infocentra "s dotazem na efektivní využití volného času ve městě". To musí být tedy přírodní úkaz :-)

Přečti si Hradníkovu poznámku o kousek vejš. Pět přírodních úkazů denně...:D



  • 0

#35 ladislavappl

ladislavappl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 483 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2013 - 11:45

Já jsem nedávno řešil podobný problém - udělat nějakou zábavu pro klienty teplické Arkadie (společnost pro komplexní péči o zdravotně postižené, obč. sdružení). Využil jsem listing své lehké mysterky určené hlavně dětem GC34GYV a vložil do něho odstavec nazvaný "Pro Arkadii", kde jsem uvedl jiný vzorec pro výpočet souřadnic (úlohy byly stejné) a výslovně tam napsal, že tato druhá keš je schovaná někde na jejich (soukromém) pozemku a aby ji ostatní nehledali. Souřadnice klienti se svými asistenty vypočítali, zjistili na Mapy.cz, kde jsou a k radosti všech pak keš společně našli. (Ten odstavec tam už není). S pozdravem UABJ! (Už Aby Bylo Jaro) L.A.
  • 0

#36 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2013 - 12:32

ladislavappl napsal/a:
Já jsem nedávno řešil podobný problém - udělat nějakou zábavu pro klienty teplické Arkadie (společnost pro komplexní péči o zdravotně postižené, obč. sdružení). Využil jsem listing své lehké mysterky určené hlavně dětem GC34GYV a vložil do něho odstavec nazvaný "Pro Arkadii", kde jsem uvedl jiný vzorec pro výpočet souřadnic (úlohy byly stejné) a výslovně tam napsal, že tato druhá keš je schovaná někde na jejich (soukromém) pozemku a aby ji ostatní nehledali. Souřadnice klienti se svými asistenty vypočítali, zjistili na Mapy.cz, kde jsou a k radosti všech pak keš společně našli. (Ten odstavec tam už není).
S pozdravem UABJ! (Už Aby Bylo Jaro) L.A.


podobny pristup je naprosto skvely. stejnym zpusobem by melo byt postupovano ve vsech pripadech, kdy by si chtel "mudla" vyzkouset, co GC obnasi.
  • 0

#37 hanska

hanska

    honzak83

  • Members
  • PipPipPip
  • 625 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2013 - 13:04

Tak toto využití geocachingu se mi zamlouvá mnohem více než to, jak to provedl Moravskoslezský kraj - určitě je to levnější a efekt z toho bude stejný, navíc nevzniknou kvůli tomu 2 keše na témž místě týkající se stejné věci... Ideální by ovšem bylo dát to vlastníkům keší v dané lokalitě vědět dopředu (zda souhlasí se zařazením do nějakých informačních materiálů a v nich samozřejmě uvést v pár bodech základní pravidla).
  • 0

#38 Pampelisatka

Pampelisatka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2013 - 13:58

Ahoj, pro toho kdo chtěl vidět profil toho infocentra, tak je zde http://coord.info/PR7TE2E . Jinak paní jsem kontaktovala s nápadem, že pro ně klidně vytvořím pár turistických keší, mimo okruh geocachingu, na zajímavých místech po městě. Mohly by třeba obsahovat nějaký úkol (něco spočítat a pod.) a když by to splnili čekala by je při vrácení gpsky nějaká odměna... Odepsala mi toto: "děkuji Vám moc za Vaši aktivitu. Přesně tak to zamýšlíme. Nyní především chceme zjistit, zda vůbec bude o tento typ využívání volného času zájem. Pokud ano, chceme přejít na „vyšší level“ a udělat přesně tuto turistickou trasu. " Přijde mi to svým způsobem legrační, že by si to nacvičili na mojí Latimerii nebo Špionské lavičce, což jsou keše které mají nějaký smysl opravdu jen pro kačery, zde je kouzlo v tom vtipu (kteří ocení jen stejně postižení jako já :-)), neuvidí zde žádné pamětihodnosti a pochybuju, že by z toho ti, co to nehrají, něco měli...;)
  • 0

#39 Dan-Sam

Dan-Sam

    Cestovatel a turista

  • Members
  • PipPipPip
  • 712 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2013 - 14:11

Ber to tak, že jsou otevření všem podnětům - mohlo by být snazší je k této variantě přemluvit. Bydlet v ČL, zkusil bych vytvořit přímo něco na míru, třeba "Po stopách historie České Lípy" nebo "Pátrání po dobách zmizelých" se srovnáváním historických fotografiích s aktuálním stavem míst. To by se mohlo líbit i akční paní mluvčí ;)
  • 0

#40 PaWcz

PaWcz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 317 příspěvků(y)

Publikováno 26 březen 2013 - 14:40

Pampelisatka napsal/a:
Jinak paní jsem kontaktovala s nápadem, že pro ně klidně vytvořím pár turistických keší, mimo okruh geocachingu, na zajímavých místech po městě. Mohly by třeba obsahovat nějaký úkol (něco spočítat a pod.) a když by to splnili čekala by je při vrácení gpsky nějaká odměna...


A proč takové pěkné kešky ve stylu "turistického průvodce" nechávat mimo okruh geocachingu? Přijde mi to škoda. Nezanedbatelná skupina geokačerů se rekrutuje právě z řad klasických turistů a ti budou nad takovou keškou výskat radostí a bude jim jedno, že ji loví i "neregistrovaní" kolegové. Zvlášť když při pohledu na geomapu České Lípy je vidět, že tam takový geoprůvodce pro přespolní návštěvníky chybí - tedy když nepočítám WIGo, které ale pořád je v geocachingu menšinovým žánrem.
Ono platí to, co napsal Roman z Jaroměře "turisté, kteří přijdou do informačního centra, jsou většinou z 99% rozumní lidé, kteří se chtějí něco dozvědět. Předpokládám, že takoví si budou práce cizích vážit."
  • 0

Lovec Tisícovek - geovýzva pro všechny milovníky hor (více tady)

Vložený obrázek





0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama