Přejít na obsah


Fotka
* * * * * 1 Hlasů

Vybavení na T5 - lezecké


Nejlepší odpověď MiTi1 , 26 leden 2014 - 0:18

Puvodne jsem mel padesatku staticke lano. Stalo 3000. Ale pak mi vybavu ukradli a od te doby si kupuji v Bauhausu odrezky lana za 650,- (driv za 500).  Lana maji minimalne 25m, ale realne kolem 30m. Jsou to seriozni originalne balena lana od Tendonu. Maji ruzne prumery a typy, ale ne vzdy vse. Nekdy tam musis jit vickrat. Ja preferuji 10,5 mm static nebo speleo. Vezmes nekolik baliku, jdes vedle do sroubu, kde maji vahu a vyberes ten nejtezsi. 30m staci na 80% T5 a tam kde nestaci, navazes druhou tricitku. Jinak ji nechas v aute a mas lehci bagl.

 

Jinak souhlasim s tim, ze je dobre si vzit nekoho na radu. Ja delam 90% T5 solo, ale na zacatku mi to kamarad ukazoval a taky jsem mnohokrat byl s kamarady a dival se na jejich vybavu a diskutovali jsme o tom. Taky ctu a pouzivam hlavu a fyziku. Dulezite je porat se trochu bat a neztratit respekt. Nauc se uzly, prusiky a podobne. Dlouho jsem mel jeden Jumar a na nohu prusik za par kacek.

Ja osobne nemam ani tak strach, ze spadnu, ale ze nekde zustanu viset a nedokazu se z toho dostat a budu volat hasice.

 

Doporucuji koupit jednu tricitku za 650, jeden jumar za 1100, slanovaci kyblik a 3-4 karabiny za 1500, par sesitych smycek a 10m repky na prusiky. Vyzkousis si to a vylezes na plno kesi, ktere jsi doted nedal. A az te zacnou lakat ty vyssi, budes uz vedet, co si prikoupit. Nic nevyhodis.

Přejít na celý příspěvek


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
143 odpovědí na toto téma

#61 ReVIZ

ReVIZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 544 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2014 - 10:29

Teď už ani nevím na jaký, opravdu další šílený nápad reagovat dřív. Lana z Bauhausu ? 

 

Je naprosto evidentní, že jsi v Bauhausu nestál ani v uličce, kde ten regál s lanama mají. Jinak bys tohle nenapsal. Opakuji, že jsou to naprosto regulérní zabalený zbytkový lana od Tendonu. Jsou normálně značený na konci, tak jak horolezecká a pracovní lana bývají a každé balení obsahuje knížečku s návodem, specifikací a razítkem výstupní kontroly.

 

 

....až do chvíle před 14 dny, kdy jsme dostali předlezeckou instruktáž od opravdového školitele arboristického umění a věřte, že za bezpečností na kterou  se spoléhají profesionálové zaostáváme všichni opravdu daleko...

 
Předně bys měl asi mluvit sám za sebe. Ne každej leze v zežvejkaným horolezeckým sedáku, kterej měl svoje nejlepší léta za sebou už v minulým tisíciletí, bez helmy, bez dojišťování a v sandálech...  Zrovna Ledvina si na tu bezpečnost hodně potrpí. 
 

Takže autora tohoto vlákna bych rád přesvědčil, že pokud se bude spoléhat na rady z tohoto vlákna nebo na shlédnutí několika Youtubových prezentací o stromolezení, tak je to cesta do pekel a ty 3 keše za to fakt nestojí.

 

A to já zase autorovi rady z tohohle vlákna doporučím, je fakt, že LIVE! je to asi daleko přínosnější, ale základní věci se tady dozvíš. Videa na TyTrubce bych ale v žádném případě nezavrhoval, jen je potřeba se dívat na ty nejlepší z nejlepších. Třeba kotvit lano kolem stromu se kolega (a následně já od něj) naučil z YouTube a neměli s tím problém ani Petr ani jiní arboristi.


  • 2

#62 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2014 - 10:54

A já bych zase ty rady od "drsný školy" nezavrhoval, Revizi. Kluci se od nich dozvěděj, že jsme tu všichní blbci... což je koneckonců pravda ;)


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#63 vavros

vavros

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 179 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2014 - 11:36

Předně bys měl asi mluvit sám za sebe. Ne každej leze v zežvejkaným horolezeckým sedáku, kterej měl svoje nejlepší léta za sebou už v minulým tisíciletí, bez helmy, bez dojišťování a v sandálech...  Zrovna Ledvina si na tu bezpečnost hodně potrpí. 
 
Ted jsem trochu nepochopil a speciálně Petr byl ten, který tu instruktáž dával.
A co se tyce sedaku, tak lezu Timber II.
A hlavne precti si startovaci prispevky teto diskuse, ktere opravdu vyznely " at vylezu, jak vylezu, hlavne ze mam bod a at to stoji co nejmene" a tu pracovni skorepinu, na kterou muze sice spadnout cihla, ale pri prvnim zadrhnuti treba o vetev ti spadne, taktu siopravdu schovej na zahradu na prorez ovocnych stromku.

Pokud lezes v dobrem vybaveni a s helmou, tak super. Ale mam ted jednu novou kes na strome a zatim 18 nalezcu, par fotek v galerii a jen dva s helmou.
  • 0

#64 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 564 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2014 - 12:01

Jak vás tak čtu, tak kdybych to všechno, co píšete, měla brát vážně, tak asi skončim s terénem u T2 :D!

Mohl by mi, prosím, někdo například vysvětlit, proč by mělo vadit nebo bejt nebezpečný, když někdo leze po laně na strom v sandálkách? :rolleyes: Díky!


  • 1

#65 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2014 - 12:17

Jak vás tak čtu, tak kdybych to všechno, co píšete, měla brát vážně, tak asi skončim s terénem u T2 :D!

Mohl by mi, prosím, někdo například vysvětlit, proč by mělo vadit nebo bejt nebezpečný, když někdo leze po laně na strom v sandálkách? :rolleyes: Díky!

Njn, ale ty mas kontakty a ochrannou ruku na vyssich mistech :)


  • 0

#66 ssva

ssva

    jak malej jarda

  • Members
  • PipPipPip
  • 850 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2014 - 12:58

No...myslím že z toho děláte někteří zase moc velkou vědu... :) .

Při porovnávání přístupu amatér x profesionál je potřeba taky porovnávat nejen vybavení ale taky brát v úvahu i další aspekty profesionálního přístupu.

Zatímco amatér to dělá kdy má chuť, v klidu, pohoda, tak profik třeba každý den, třeba pod časovým tlakem, počasí nepočasí, konec šichty, člověk už se vidí doma...a tam samozřejmě je pravděpodobnost pochybení a průseru daleko vyšší.

Být profik se super výbavou ještě nemusí nutně znamenat že dělá líp než amatér, je to koneckonců profese jako každá jiná.

Taky proto musí být profi vercajk více "blbuvzdorný" než lehký sportovní...


Tento příspěvek byl upraven od ssva: 31 leden 2014 - 21:57

  • 3
Věřme v to lepší, počítejme s tím horším...
Nic není nikdy tak, jak se to zdá.

#67 libory

libory

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 45 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2014 - 13:23

Taky jsem se poohlížel po laně. Nejdříve jsem tady na fóru objevil, že v Bauhasu mají ty různé 30ky za 500,-. Byl jsem se tam mrknout a začátkem zimy a i ted vyjde na cca 650,-. Pak jsem chvilku gůglil a našel jsem na http://lyze-skialp.c...b/lana-a-smycky 10,5 statiku 19kč za metr, plus pošta. Což je si myslím dobrá cena. Po mailu se mnou komunikoval Hudy Havířov. Přes tyto stránky jsem se proklikal na http://lezeckymaterial.cz kde jsem bral jumara. Ceny tam mají taky asi nejlevnější, co jsem na netu našel a taky komunikovali přes stejný mail.


  • 0
Garmin 62s

#68 ReVIZ

ReVIZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 544 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2014 - 13:24

 

Ted jsem trochu nepochopil a speciálně Petr byl ten, který tu instruktáž dával.

 

Je mi naprosto jasný odkud vítr vane, proto jsem jej taky zmiňoval v tom svým příspěvku. Reagoval jsem přesně na tohle:

 
 

... že za bezpečností na kterou  se spoléhají profesionálové zaostáváme všichni opravdu daleko ....

 

protože se mě to dotklo. Ne všichni jsme nazdárci  kterým je nějaká vlastní bezpečnost naprosto šumák. A když si vzpomenu na jednoho "profíka" kterýho jsme sledovali při pauze na kafe cestou na T5 keše, jak natírá novou střešní konstrukci haly, tak si myslím, že s bezpečností při srovnání s profíkama jsme na tom velice často daleko, daleko líp.

 

 

A hlavne precti si startovaci prispevky teto diskuse, ktere opravdu vyznely " at vylezu, jak vylezu, hlavne ze mam bod a at to stoji co nejmene" a tu pracovni skorepinu, na kterou muze sice spadnout cihla, ale pri prvnim zadrhnuti treba o vetev ti spadne, taktu siopravdu schovej na zahradu na prorez ovocnych stromku.

 

Já tohle vlákno sleduji od začátku a zase nic tak závažně závadnýho jsem v něm neshledal. S pomocí prusíků lezou i profíci, tak na tom nevidím nic špatnýho a myslím si, že stavařská helma je pořád lepší než nemít na hlavě vůbec nic... Ne každej má tu možnost nebo chuť investovat do vybavení, který využije jen občas desítky tisíc.

 

BTW: Proč je na tom Timberu ten most vedenej skrz to oko? Jak to uděláš, když si na něj hodíš třeba obratlík? to bude jezdit jen do půlky? Nebo to oko je volně a je to jen blbá fotka?

 


  • 2

#69 hoblik

hoblik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 410 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2014 - 14:25

Jak vás tak čtu, tak kdybych to všechno, co píšete, měla brát vážně, tak asi skončim s terénem u T2 :D!

Mohl by mi, prosím, někdo například vysvětlit, proč by mělo vadit nebo bejt nebezpečný, když někdo leze po laně na strom v sandálkách? :rolleyes: Díky!

 

Mám tu jeden německý "stromolezecký" časopis a je tam moc pěkná fotka nějakého pana profesora přes stromy, který leze v ponožkách. Tím ovšem nechrání sebe, ale ten strom. Co jsem zažil tak nejhůř vypadají ty stromy, na které se leze bez lana a v pořádně drsných trekových botách.


  • 1

Hoblíkovo geocoiny a nevelký geocaching blog


#70 panMuf

panMuf

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 63 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2014 - 20:03

. Teď už ani nevím na jaký, opravdu další šílený nápad reagovat dřív. Lana z Bauhausu ? Mufolez ? ....... ? 

 

 

 

Co je šíleného na Mufolezu?Není to nic světoborného,jen jsem okoukl a upravil nápad,a po vyzkoušení v praxi jsme s touto pomůckou spokojeni.A protože nejsme sobci,jen jsme se chtěli podělit o nápad.Každý kdo chtěl,mohl si to vyzkoušet nebo vyrobit,někomu to může vyhovovat,někomu ne.My to nikomu nevnucujem.Ale říct od stolu bez vyzkoušení že je to šílený nápad?Ty určitě taky nelezeš jen na laně s prusíkama,ale máš nějaké pomůcky,kyblík,osmu,blokant.

Co se týče bezpečnosti...při normálním smycování je jedna smyce na sedáku,druhá na nohy.Čistě teoreticky když povolí sedáková smyce,tak už nedrží nic.Při lezení s mufolezem máme 2 smyce na sedáku,takže dvojí jištění.To se ti zdá málo?

A jestli lano má certifikaci,tak je úplně jedno kde ho koupím.Klidně u nás v trafice,až ho tam budou prodávat.


  • 1

#71 KaMo_cz

KaMo_cz

    starej member

  • Members
  • PipPipPip
  • 996 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2014 - 20:50

panMuf - dvě malé technické:

1) ze smyce, která je na kmenu a spojená se sedákem nemohu spadnout na zem. Ano, při "zdvihu" a stoji jen v stoupací smyci mohu zavrávorat a kousek, do půl metru, hrknout dolů. Ale samosvornost smyce mě nepustí dolů, pokud to není namydlená kovová tyč :)

2) ač certifikované lano, tak prodávané v trafice není asi to pravé ořechové. Ono když bude v regále spolu se slepeckým metanolem, tak mu to nebude dělat dobře. Koukni se k lanu, je tam i jak se o něj máš starat a skadovat ;)


  • 0

#72 hoblik

hoblik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 410 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2014 - 21:02

 

....

 

Proč je na tom Timberu ten most vedenej skrz to oko? Jak to uděláš, když si na něj hodíš třeba obratlík? to bude jezdit jen do půlky? Nebo to oko je volně a je to jen blbá fotka?

 

 

Jestli chápu správně tvůj dotaz - tak oko je volně na mostu. Lépe je to vidt třeba tady

 

singing-rock-timber-harness-500.jpg


  • 1

Hoblíkovo geocoiny a nevelký geocaching blog


#73 ReVIZ

ReVIZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 544 příspěvků(y)

Publikováno 31 leden 2014 - 22:57

2 hoblik: Díky já se  v rychlosti díval jen na stránky výrobce a tam to vypadá jak to vypadá. Tak mě to moc hlava nebrala na co tam to oko je. Musím ale podotknout, že stejně debilně má nafocený arbo sedáky i Petzl, tam třeba u Sequoie SRT ten most vypadá jak poutko, podobný jaký bývá na některých speleo sedácích a navíc na té fotce ani není ten duralovej kroužek, kterej je součástí dodávky.


Tento příspěvek byl upraven od REVIZ: 01 únor 2014 - 11:22

  • 0

#74 KaMo_cz

KaMo_cz

    starej member

  • Members
  • PipPipPip
  • 996 příspěvků(y)

Publikováno 01 únor 2014 - 7:26

Reviz: špatně čteš, Bauhaus nekritizuju neb ten ví co prodává a jak. Sám mám kus lana z kovomatu (protože u nás nikde BH není). Reagoval jsem na to, co napsal panMuf, protože samotná certifikace od výrobce mě je k ničemu, když to prodejce (trafikantka) zdegraduje. Toto platí obecně o jakémkoli výrobku ;)

 

Hádat se v intrnetové diskuzi je jak paralympiáda. Můžeš vyhrát, ale furt budeš krip.


  • 0

#75 ReVIZ

ReVIZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 544 příspěvků(y)

Publikováno 01 únor 2014 - 11:23

2KaMo_cz: Aha, tak to sorry, já jsem to pochopil naprosto obráceně. Omluvám se ti a mažu to. 


  • 0

#76 KaMo_cz

KaMo_cz

    starej member

  • Members
  • PipPipPip
  • 996 příspěvků(y)

Publikováno 01 únor 2014 - 12:10

Nic se neděje ;)

 

Ono by i to "lano z trafiky" bylo stále lepší, než např. samodomo šité smyce, byť svatým stehem. Jako, tady se člověk vždy dozví tolik nového a poučného, že se diví, jak mohl do teď vůbec fungovat :)


  • 0

#77 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 01 únor 2014 - 12:53

Tak a teď jsem se v tom ztratil. Nevím, kolik z toho je snaha pomoci a kolik jízlivost :huh:

 

Už jsem viděl i tři metry tkalounu na svazování úředních dokumentů, jo, toho bílýho řidkýho, jako stoupací smyci k jumaru (zdravím LovceSloupů ^_^ ) - a fungovalo to. Ach jo.

 

Metodiky je plnej internet. Možná by bylo dobrý na ní odkázat. Když pak ale dehonestujem jeden druhýmu co napsal, bez nějakýho zdůvodnění - kromě toho, že je blbej, a to nejni nic tajnýho, to sme všichni - jak se v tom má jeden vyznat?

Tuplem, když mu funguje tkaloun :lol:

 

http://www.horolezeckametodika.cz/

 

anebo se na metodiku vykašlat... pak ale doporučuju přečíst něco od

 

http://www.nejlevnej...t-schubert.html


  • 1

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#78 koudis

koudis

    koudis

  • Members
  • PipPip
  • 18 příspěvků(y)

Publikováno 01 únor 2014 - 20:36

Hele, často se tu opakuje ta helma. Já naprosto chápu, že oproti horolezecký mi samozřejmě při pádu nebo zaháknutí se spadne. Jinak kupodivu drží i když s ní udělám stojku :-D Takže na padající kamení mi třeba fungovala (osobně ověřeno) i když má zřejmě menší výdrž proti horolezecký.

 

Chápu to tedy tak, že na všechny T5 lezou všichni s horolezeckou helmou nebo že ti co helmu nemají tam všichni umíraj ? Já určitě děkuji všem za konstruktivní rady a některým i za nabídky společného odlovu a zaškolení, ale některé příspěvky, ehm, skoro abych lezl s horolezeckou helmou i na umělé stěně a v při koupi lana si šel prohlédnout v obchodě prostor kde se skladují lana. Proč by RockPoint měl lana skladovat lépe než Bauhaus ? On ty skladovací podmínky někdo porovnával nebo je to prostě tak, jakože když prodávaj lana, tak je přeci skladujou lépe ? Obzvláště podle toho jak jsem pochopil jsou ty odřezky na prodejně vždy krátkou dobu, tak nevím jaký by tam muselo být skladování, aby se stihly ty lana poškodit :-/ 

 

Osobně mám za sebou vlastně T5 jen dvě. No Voltage, tu jsem dal v sandálech a nevidím v tom problém () a druhou nějakou slaňovací, kdy jsme šli na obyčejný výlet s pár známejma a když jsme šli okolo kešky, tak kámoš, říká jestli si jí nechci odlovit, vytáhnul z batohu lano, jakýsi jeho jištění a za pár minut bylo hotovo. Po výletě z toho batohu ještě vytáhnul sako a ve vlaku se převlíknul, že prej jdou rovnou na ples :-D

Myslím, že se stejně dřív zabiju na motorce, až mi nějaký autíčko vyjede v zatáčce v protisměru v mým pruhu, což se stává každou chvíli.

A jestli někde na stromolezecký spadnu a zabiju se, tak aspoň můžete říct: to je ten debil, my sme mu to říkali :-)

Ostatně zůstat na stromě a zjistit, že nemůžu dolů mi přijde dost vtipný. Cestou od jedný kešky v Norsku jsme se málem zasekli takhle na skále. Klesali jsme po patrech skalního masivu stylem sklouznout nebo slézt po stromě/skalce o patro dolů, nahoru už to často nešlo a dolů to bylo značně nejistý. Dodnes se tomu směju, když si na to vzpomenu. Byl to perfektní zážitek.


  • 0

#79 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 01 únor 2014 - 21:00

Tu přilbu řeší právě Pit Schubert v prvním díle od strany 176 - a když si to přečteš, tak zjistíš, proč pracovní helmu fakt nee - to už na stromy bude lepší cyklistická... i když, napíchnout se skrze větrací otvory na suk by mohlo bejt docela životním zážitkem.

 

Ono jde spíš právě o tu technickou stránku věci - dokud si to nepřečteš, neuvěřil bys, kolika způsobama se dá přivázat na špagát smrtelně blbě. Myslím, že to je větší nebezpečí než ne úplně košér cajk. Píše sice o horách, ale technika je obdobná.

 

BTW, to o lanu a skladování vyznívá spíše jako pověra - o tom tam píše taky.

 

Slušňáci prominou:

 

http://uloz.to/x1D6v...le-a-ledu-i-pdf

 

(tamtéž i druhý díl)


  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#80 koudis

koudis

    koudis

  • Members
  • PipPip
  • 18 příspěvků(y)

Publikováno 01 únor 2014 - 21:10

Pročtu, díky. Bude se hodit nejen na T5.


Tento příspěvek byl upraven od koudis: 01 únor 2014 - 21:10

  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama