Přejít na obsah


Fotka
* * * * * 1 Hlasů

Vybavení na T5 - lezecké


Nejlepší odpověď MiTi1 , 26 leden 2014 - 0:18

Puvodne jsem mel padesatku staticke lano. Stalo 3000. Ale pak mi vybavu ukradli a od te doby si kupuji v Bauhausu odrezky lana za 650,- (driv za 500).  Lana maji minimalne 25m, ale realne kolem 30m. Jsou to seriozni originalne balena lana od Tendonu. Maji ruzne prumery a typy, ale ne vzdy vse. Nekdy tam musis jit vickrat. Ja preferuji 10,5 mm static nebo speleo. Vezmes nekolik baliku, jdes vedle do sroubu, kde maji vahu a vyberes ten nejtezsi. 30m staci na 80% T5 a tam kde nestaci, navazes druhou tricitku. Jinak ji nechas v aute a mas lehci bagl.

 

Jinak souhlasim s tim, ze je dobre si vzit nekoho na radu. Ja delam 90% T5 solo, ale na zacatku mi to kamarad ukazoval a taky jsem mnohokrat byl s kamarady a dival se na jejich vybavu a diskutovali jsme o tom. Taky ctu a pouzivam hlavu a fyziku. Dulezite je porat se trochu bat a neztratit respekt. Nauc se uzly, prusiky a podobne. Dlouho jsem mel jeden Jumar a na nohu prusik za par kacek.

Ja osobne nemam ani tak strach, ze spadnu, ale ze nekde zustanu viset a nedokazu se z toho dostat a budu volat hasice.

 

Doporucuji koupit jednu tricitku za 650, jeden jumar za 1100, slanovaci kyblik a 3-4 karabiny za 1500, par sesitych smycek a 10m repky na prusiky. Vyzkousis si to a vylezes na plno kesi, ktere jsi doted nedal. A az te zacnou lakat ty vyssi, budes uz vedet, co si prikoupit. Nic nevyhodis.

Přejít na celý příspěvek


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
143 odpovědí na toto téma

#81 Ludvajs64

Ludvajs64

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 02 únor 2014 - 12:11

Improvizace a domácí kutilství. Myslím, že v tom jsme fakt stále na špici. Nedochází nám, kde experimentujeme a jaké mohou být důsledky. Asi bude rozdíl v ořetření maličké třešničky na zahrádce a mohutného buku na náměstí. Jak v použité výbavě, tak i v postupu a i v důsledcích neúspěchu. Když se doma kuchyňským nožem řízneš do prstu, klidně se pochlub na foru, opravdu řekneme, že jsi debil. Když se na náměstí zřítí arborista, po dlouhém vyšetřování, testech vybavení, po vypracování znaleckých posudků dojde ke změně legislativy, ztížení pracovního postupu, navršení bezpečnostních opatření. Tedy když skvělé lano z výprodeje nevydrží hopsání na stromu a milý kačer slítne na zem, jakási přilba zůstane viset na větvi a široko daleko nebude kamarád, který se může pokusit o pomoc, nebude to důvod k veselení na foru. Nejspíš to naštve někoho v Groundspíku, nejspíš budou revírníci narychlo tvořit nová pravidla a nejspíš dojde "konečně" k úplnému zákazu T5 keší. 

Nemůžu se zbavit dojmu, že většina témat o T5 keších míří ke stejnému cíli - experimentováním s vybavením a hazardem docílit zákazu lezení na T5 keše. 
Bez debat - vše se točí okolo peněz. Párek z Tesca o pět korun levnější než od řezníka. No asi mi bude blbě, ale nechť, přežiju. I lano z výprodeje nebo Bauhauzu má velký ekonomický přínos. Tak v čem je rozdíl? Bolavý břicho a zpřelámaný kosti? Helma zadarmo po dědovi nebo horolezeckej blembák za dva litry? Sakra vždyť jde o život! To samý o technice, dovednostech, bezpečných návycích. Vylézt na No voltage v sandálech? Jde to, proč by ne. Jsi dobrej, kabrňák. Když jsi to dokázal ty, dokáže to i Pavel, Petr, deset dalších... Pak se štěstí někam zatoulá a tomu jedenáctýmu se sandál roztrhne o rezavý zbytek šroubu. Lekne se a spadne.
Všichni bez horolezecké přilby neumíraj. Ale mají k tomu blíž. Proč jinak by se horolezecké přilby vůbec vyvíjely? Není to od tebe nabádání k tahání čerta za nohu? 
Skladování lana v RockPointu a Bauhazu? Není to jako u toho párku? Jsi si jistý, že lano v supermarketu nepřišlo do styku s výpary chemikálií? Že skladník nerozlil ředidlo pod paletu s lany? Že přes balík lana nepřejel naloženou ještěrkou? Že lana nenakoupili za hubičku u výrobce jako vyřazená, nesehnali si jinde certifikáty a šup s výhodnou cenou do prodeje? Jsi si jistý, že dokážeš najít skrytou vadu na laně? A když ty, dokážou to i jiní, co vezmou regál s odřezky útokem? Rozpoznáš, jak dlouho mají lano v Bauhauzu skladem? Rok či patnáct let? Když RockPoint prodá vadné lano a zabí se lezec, mají po kšeftu. Když se zrakvíš na zmetku ze supermarketu, koho to bude zajímat? 
Každý z nás má "perfektní zážitky" na téma improvizace, řešení kolizí, lezení bez části vercajku, riskování. Každý ví, do jaké míry při tom hazardoval se svým životem. Ale psát to sem jako návod pro další adepty tohohle krásnýho koníčku? Díky, to je medvědí služba.
 
Ať jdu na jednu jedinou keš na stromě nebo se o to hodlám dlouhodobě zajímat, vždy se jedná o stejně cennou věc - o život. Argumentovat tím, že je to jen občasné a že nemá cenu investovat do vybavení a už vůbec ne do získávání zkušeností, je neštastné a vůči jiným členům fora nezodpovědné.Na strom se dostane kde kdo bez vercajku, bez zkušeností, s nebezpečnou výbavou a se štěstím. Ale proboha nechlubte se tady s tím. Nechte si to pro kamarády k pivu.

  • 7

#82 panMuf

panMuf

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 63 příspěvků(y)

Publikováno 02 únor 2014 - 21:18

asi chápu,co jsi chtěl říci,ale tak jak jsi to napsal,to vyznívá jako slušná paranoia.Takhle bych nemohl věřit ničemu a nikomu.Promiň.


  • 1

#83 kalubr

kalubr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 987 příspěvků(y)

Publikováno 02 únor 2014 - 22:05

Nechci do všeho kecat, ale když někdo píše, že například leze na zbytcích, tak po nich leze, ale je to jeden názor jednoho člověka. Ten, kdo se rozhoduje, jaký vybavení pořídit, si vybere podle svýho rozumu a uvážení. Pro míň zkušené asi experimenty nejsou to nejvhodnější...

Tento příspěvek byl upraven od kalubr: 02 únor 2014 - 22:09

  • 0

#84 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 03 únor 2014 - 7:03

asi chápu,co jsi chtěl říci,ale tak jak jsi to napsal,to vyznívá jako slušná paranoia.Takhle bych nemohl věřit ničemu a nikomu.Promiň.

žádna paranoia to není. ty jsi hlavně ten, kdo ovlivňuje míru rizika.... když někde lezeme, tak asi každý po očku zkontroluje způsob zajištění lana, kudy vede a přes jaké větve. jak píše Ludvajs, po každé jde minimálně o zdraví


  • 0

#85 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 03 únor 2014 - 7:08

Nechci do všeho kecat, ale když někdo píše, že například leze na zbytcích, tak po nich leze, ale je to jeden názor jednoho člověka. Ten, kdo se rozhoduje, jaký vybavení pořídit, si vybere podle svýho rozumu a uvážení. Pro míň zkušené asi experimenty nejsou to nejvhodnější...

musíš rozlišovat zbytek lana a zbytek lana. supermarketové zbytky? u nich nemáš pořádně zaručeno, co se u nich skladovalo, čím byly polité..... u prodejen s lezeckým vybavením máš daleko větší pravděpodobnost na splnění podmínek na zacházení s lanem a snad všichni, kdo s ním z obsluhy příjde do kontaktu ví, jak se s ním zachází. běžně se v těchto obchodech prodává metráž z velkých navynů (někdo chce třeba jen 15m, další 28,....) pak za zvýhodněnou cenu prodají zbytek ze "špulky". k tomu bych řekl ještě, že se přeci jen lana v lezeckém obchodě ohřejí daleko méně, než v supermarketech


  • 0

#86 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 03 únor 2014 - 8:10

 běžně se v těchto obchodech prodává metráž z velkých navynů (někdo chce třeba jen 15m, další 28,....) pak za zvýhodněnou cenu prodají zbytek ze "špulky".

Zbytkový metráže o kterých tu byla řeč nepochází z žádných obchodů, ale rovnou od výrobce. Totéž jsem kdysi objednával přímo z lanexu, pět kusů po cca 29m dohromady za 2500. Dneska už to ale v eshopu nemají.


  • 0

#87 kalubr

kalubr

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 987 příspěvků(y)

Publikováno 03 únor 2014 - 8:27

see.bee: když nechám lano lanem, tak jsem myslel helmu a boty a další věci.Prostě kdo leze s ne úplně předpisovou výbavou, to lano byl jen příklad. Tady jenom diskutujeme, kdo se o to vážně zajímá, tak se pořadí třeba ve specializovaných obchodech nebo jiných místech, nemyslím, že třeba koudis dá jen na tuhle diskusi.

Tento příspěvek byl upraven od kalubr: 03 únor 2014 - 8:31

  • 0

#88 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 03 únor 2014 - 9:25

see.bee: když nechám lano lanem, tak jsem myslel helmu a boty a další věci.Prostě kdo leze s ne úplně předpisovou výbavou, to lano byl jen příklad. Tady jenom diskutujeme, kdo se o to vážně zajímá, tak se pořadí třeba ve specializovaných obchodech nebo jiných místech, nemyslím, že třeba koudis dá jen na tuhle diskusi.

jasný.... když tady mluvíš o té helmě, tak si vzpomenu na tu svoji, která je už chudinka docela omlácená, jak sem tam chytila nějakou tu ránu. a s botama taky zkušenost. nejlíp se mi leze s težšíma pevnýma koženýma botama, které drží i kotník a i v létě (pokud teda se nejedná o drive in T5 ve výšce 5 metrů na první větvi).


  • 0

#89 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 03 únor 2014 - 10:17

Točíme se kolem skladování lana cestou ke spotřebiteli, ale vzhledem k tomu, že to ani neovlivníme, ani nezkontrolujeme, myslím, že jde spíš o přetlačování klávesnicí.

 

Myslím, že při "našem" lezení (drtivá většina je na stromy tak něco mezi 10-20metry) patří mezi největší nebezpečí pád z lana anebo z větve. Pád do lana moc nehrozí, přeříznutí také ne... V této situaci jde vlastně o pasivní nosnost lana, a ta je více než dostatečná - je-li lano v pořádku.

Takže to vidím takhle: největší nebezpečí hrozí a nejvíc je třeba dávat pozor na

- ukotvení lana, a to VČETNĚ a PŘEDEVŠÍM větve či rozsochy

- navázání na lano a to včetně a s důrazem na manipulaci ve výšce, kdy si měním způsob uvázání (!!! podívat se na všechny ty podivné a nepředpokládatelné chyby!!! co se dělají, aniž by to člověk tušil) - tady platí pětkrát mysli, pětkrát koukni, pak se pověs

- stav lana, hlavně opotřebení. Typ lana při tomto použití není TAK podstatný.

 

K tomu lanu a jeho stavu: http://www.horolezec...-a-vyzbroj/lano v poslední třetině článku, pod těmi úděsnými vzorečky s pádovými faktory.

 

http://www.horolezec.../vystup-po-lane


Tento příspěvek byl upraven od Citecka: 03 únor 2014 - 10:47

  • 5

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#90 Smajlik

Smajlik

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 11 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2014 - 14:02

Možná z jiného soudku, ale jé používáte batohy? Tak nějak aby se tam vešlo lano, sedák a základní vybavení.

 

Děkuji


  • 0

#91 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2014 - 14:27

Možná z jiného soudku, ale jé používáte batohy? Tak nějak aby se tam vešlo lano, sedák a základní vybavení.

 

Děkuji

Ahoj

Nedávno jsem pořídil cargo sak (55l). Pohodlně do něj nacpu veškeré lezecké vybavení (60m lano, celotělák, flašku s pitím, svačinu, ledvinu s doklady a fotakem). Před tím jsem zkoušel různé batohy, ale při opakovaném lezení se věci museli pokaždé pečlivě složit. Taky mi bylo líto toho batohu, jak jej prasím. Je dělaný z Polyesteru s PVC potahem.... I při převozu v autě se krásně složí do kufru a pak staří jen šahnout a vytáhneš vše. Nebojím se ho dát snad do všemožného bordelu....


  • 0

#92 raddino

raddino

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 197 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2014 - 14:45

Ahoj

Nedávno jsem pořídil cargo sak (55l). Pohodlně do něj nacpu veškeré lezecké vybavení (60m lano, celotělák, flašku s pitím, svačinu, ledvinu s doklady a fotakem). Před tím jsem zkoušel různé batohy, ale při opakovaném lezení se věci museli pokaždé pečlivě složit. Taky mi bylo líto toho batohu, jak jej prasím. Je dělaný z Polyesteru s PVC potahem.... I při převozu v autě se krásně složí do kufru a pak staří jen šahnout a vytáhneš vše. Nebojím se ho dát snad do všemožného bordelu....

 

Odkaz by prosím nebyl?


  • 0

#93 Smajlik

Smajlik

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 11 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2014 - 14:59

Toto? http://www.hudy.cz/l...12.html?v=99213


  • 0

#94 PatPlusMat

PatPlusMat

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 310 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2014 - 15:23

Za mne je to http://www.rockpoint...-mix-13836.html ale do "bordelu" to není.


  • 0

#95 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2014 - 17:42

jj, přesně tenhle to je, jak píše smajlik..... údržba minimální, jen v tom nehledejte žádnou krásu, prostě maximálně jednoduchý......


  • 0

#96 panMuf

panMuf

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 63 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2014 - 19:18

no jo,ale moje výbava už váží 12 kg a to se přeci jenom nese lépe na zádech než přes jedno rameno nebo v ruce.Já řešil batoh loni a nakonec jsem vybral v army shopu,má dost kapes,jen se to musí do něj skládat :) .A byl jen za 500 kč.No nekupte to :D .Ale je fakt pohodlný i na delší špacírování po lese.Zkusím vyfotit.


  • 0

#97 PatPlusMat

PatPlusMat

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 310 příspěvků(y)

Publikováno 04 duben 2014 - 20:30

Ten můj je taky na záda :) a má i podložku pod lano.

Novější ale dražší typ má i opačně zapínání, což je praktičtější.


  • 0

#98 pyxis.praha

pyxis.praha

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 98 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2014 - 20:18

možná že pro někoho zajímavej odkaz na Big Shot "udělej si sám"

 

 

http://jr849.de/allg...shot-fuer-arme/

 

pokud to tu už je tak se za opakování omlouvám


  • 1
Kešky Járy Cimrmana - web - mapa

#99 majkeld

majkeld

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 388 příspěvků(y)

Publikováno 10 duben 2014 - 21:14

Pro inspiraci moje prozatimni nastrelovatko, obdoba prakostrilu. Zkratka navijak na tycce s vodicim ockem, kdy tento zapichnu do zeme, navazu cca 50-60g kuli a nastreluji prakem. Pak provazek, pak lano.

 

 

Jinak kdyz se vratim trochu do historie ohledne zbytkovych lan z Bauhausu. Pominu-li paranoiu s chemikaliemi a skladovanim, tak ty lana jsou naprosto v poradku s potrebnymi etiketami a informacemi od vyrobce, kde se uvadi i datum vyroby. Stejny sortiment maji i v podnikove prodejne Singing Rocku, jen jsou zde oznaceny delky a cena je 20,-/m. A SR je divize Lanexu (Tendon).

 

Na druhou stranu je fakt, ze predposledni zbytkovy lano jsem v Bauhausu po prvnim slaneni vratil, protoze se mi posunul oplet takovym zpusobem, ze jsem mel z 10,5 hnedle 14mm. A na soucasnem lane to je obdobne. Zpusobil to predevsim Stopak a Distel.

 

Mam-li vnitrni dilema ohledne materialu, tak si vzdy vzpomenu na speleology a jejich uzivani lezeckeho vybaveni.

Přiložené miniatury

  • 100420144331.jpg

Tento příspěvek byl upraven od majkeld: 10 duben 2014 - 21:15

  • 0

#100 psticha

psticha

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 12 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2014 - 11:20

Ahoj, chci se zeptat, používáte někdo cambium saver?Nebo to považujete za zbytečné ztěžování už tak náročné instalace lana?

Nepopírám jeho význam, jen mi jde o pohled do praxe.

Dík


  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama