Přejít na obsah


Fotka
* * * * * 1 Hlasů

Vybavení na T5 - lezecké


Nejlepší odpověď MiTi1 , 26 leden 2014 - 0:18

Puvodne jsem mel padesatku staticke lano. Stalo 3000. Ale pak mi vybavu ukradli a od te doby si kupuji v Bauhausu odrezky lana za 650,- (driv za 500).  Lana maji minimalne 25m, ale realne kolem 30m. Jsou to seriozni originalne balena lana od Tendonu. Maji ruzne prumery a typy, ale ne vzdy vse. Nekdy tam musis jit vickrat. Ja preferuji 10,5 mm static nebo speleo. Vezmes nekolik baliku, jdes vedle do sroubu, kde maji vahu a vyberes ten nejtezsi. 30m staci na 80% T5 a tam kde nestaci, navazes druhou tricitku. Jinak ji nechas v aute a mas lehci bagl.

 

Jinak souhlasim s tim, ze je dobre si vzit nekoho na radu. Ja delam 90% T5 solo, ale na zacatku mi to kamarad ukazoval a taky jsem mnohokrat byl s kamarady a dival se na jejich vybavu a diskutovali jsme o tom. Taky ctu a pouzivam hlavu a fyziku. Dulezite je porat se trochu bat a neztratit respekt. Nauc se uzly, prusiky a podobne. Dlouho jsem mel jeden Jumar a na nohu prusik za par kacek.

Ja osobne nemam ani tak strach, ze spadnu, ale ze nekde zustanu viset a nedokazu se z toho dostat a budu volat hasice.

 

Doporucuji koupit jednu tricitku za 650, jeden jumar za 1100, slanovaci kyblik a 3-4 karabiny za 1500, par sesitych smycek a 10m repky na prusiky. Vyzkousis si to a vylezes na plno kesi, ktere jsi doted nedal. A az te zacnou lakat ty vyssi, budes uz vedet, co si prikoupit. Nic nevyhodis.

Přejít na celý příspěvek


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
143 odpovědí na toto téma

#101 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2014 - 11:57

Ahoj, chci se zeptat, používáte někdo cambium saver?Nebo to považujete za zbytečné ztěžování už tak náročné instalace lana?

Nepopírám jeho význam, jen mi jde o pohled do praxe.

Dík

Ze země si nedokáži představit vůbec způsob, jak tohle instalovat (leze se způsobem jeden konec lana zakotven, lano přetaženo a po druhém konci se leze). Podle mne tohle má smysl např. při dvoulanové technice. ale tam se dá nahradit smycí a kladkou


  • 0

#102 psticha

psticha

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 12 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2014 - 12:27

zde je vidět způsob instalace i sundání.

http://www.youtube.c...h?v=sKEfLm066-4


  • 0

#103 lubbez

lubbez

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 527 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2014 - 12:37

Když jsem začínal lézt po skalách, mohl jsem si v Řempu koupit lano modré, červené a bílé. Modré bylo nejlepší, protože bylo výrazně měkčí než ta dvě další. Karabiny jsem měl převážně hasičské a pak po čase duralky z NDR. Při lezení člověk i občas spadne, ale nikdy jsem neslyšel, že by se s někým lano přetrhlo. I do té mojí modré sráděra jsem jednou spadnul takovejch 12 metrů a stále dobré. Prakticky všechny úrazy vznikaly chybou samotného lezce. Když si vezmu jak lano dostává na zadek v jeskyních, tak bych se opravdu nebál. Pokud je lano nepoškozené, není nejmenší důvod aby se při lezení na strom nebo slaňování přetrhlo. U starého úvazku je to to samé, pokud není mechanicky poškozenej, tak vydrží. Před pár lety jsme dělali pár testů. 15 let staré lano, odřené na písku stále udrželo 900 kilo. Úvazek po dvou letech výškových prací, odřenej, politej barvama a ředidlama jsme nepřetrhli, protože trhačka uměla jenom 1500 kilo. Na druhou stranu perfektně sešitá samo domo smyčka, který jsem opravdu věřil a docela hodně ji používal se trhla při necelejch třech stovkách. :-(  Pokud bude kačer používat normální materiál a rozum asi vše dobře dopadne. Přesto, že při lezení striktně používám přilbu, na stromy si jí neberu.


  • 0
Kde je vůle, tam je cesta.
Udělátka na kešky, GEO díly: www.geotools.cz

#104 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 23 duben 2014 - 13:22

Používám CS?

 

Málokdy. Občas. Na jehličnanech jistě (smůla). Nebo když chci si pohrát s DRT - to ale jde i přes druhou statiku s karabinou/kladkou.

 

Cambium jsem si "polodělal" - koupil jsem origo kroužky, spojil dutou smycí.


Tento příspěvek byl upraven od Citecka: 23 duben 2014 - 13:22

  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#105 Casanova

Casanova

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 35 příspěvků(y)

Publikováno 28 duben 2014 - 9:50

Ahoj,

prosím o doporučení kde v Praze koupit sedák (úvazek) + ostatní příslušenství, někam kde je možnost delšího zkoušení (visení na laně), jsou tam ochotní prodavači a mají slušný výběr. Případně uvítám nejaké osobní zkusenosti se sedáky. Jde mi hlavně o příležitostné lezení, hlavně slaňování a občas nějaký ten strom.

Díky


  • 0

#106 Jacka

Jacka

    Zlobení je dovoleno :D

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 564 příspěvků(y)

Publikováno 28 duben 2014 - 9:57

Ahoj,
prosím o doporučení kde v Praze koupit sedák (úvazek) + ostatní příslušenství, někam kde je možnost delšího zkoušení (visení na laně), jsou tam ochotní prodavači a mají slušný výběr. Případně uvítám nejaké osobní zkusenosti se sedáky. Jde mi hlavně o příležitostné lezení, hlavně slaňování a občas nějaký ten strom.
Díky

Slávek Hoblík má v sortimentu toho svýho e-shopu i T5 výbavu. Přitom sám leze. Kdybych si teda já chtěla něco takovýho pořizovat, asi bych se domluvila s nim na individuální konzultaci, případně zkoušce v praxi.
(http://www.geokes.cz/)
  • 0

#107 Casanova

Casanova

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 35 příspěvků(y)

Publikováno 30 duben 2014 - 11:08

Opravdu nikdo jiný nemá nějaké doporučení?


  • 0

#108 gord

gord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 631 příspěvků(y)

Publikováno 30 duben 2014 - 11:28

Tech obchodu je po Praze dost, je skoro jedno, kam vlezes. Konkretne Hudy sport ma u Masarycky prodejnu a klidne te tam v sedaku nechaj viset treba hodinu. Maj tam i malou stenku na vyzkouseni treba lezecek, ... Zejmena s jednim prodavacem tam mam vyborne zkusenosti :-D


  • 0

MHD/PID vybranych mest CR jako POI (diskuse)
GeoGet:
- OwnMaintenance - prehled udrzby vlastnich kesi - v1.1.3 (diskuse)
- Combine 2 - automatizace opakovanych cinnosti (diskuse, dávky)
- Spoiler - uložení spoilerů do GPS jako POI (diskuse)

- Stator - statistiky y GeoGetu (diskuse)

- Náhrada GJ legálními postupy

 


#109 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 30 duben 2014 - 12:53

Opravdu nikdo jiný nemá nějaké doporučení?

Mám zase relativně blízko HUDY a ALP na Vinohradech a Rock point u Masarycky. Cenove obchody jsou +- stejně. Než koupíš nějakou ptákovinu, raděj si zajdi na nějaký event, případně poptej nějaké lezoucí kačery. Od stolu se radí pěkně, ale realita je jiná


  • 0

#110 stonefish.cz

stonefish.cz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 120 příspěvků(y)

Publikováno 30 duben 2014 - 14:00

Opravdu nikdo jiný nemá nějaké doporučení?

Pokud chceš opravdu osobní konzultaci, kde se lidi věnují lezení, tak doporučuji Hanibal. Je to naprosto jiný koncept outdoorového obchodu než je Hudy, Rock point a další...

http://www.hanibal.cz


  • 1

www.bogeo.cz

 

     


#111 St&nda

St&nda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 329 příspěvků(y)

Publikováno 02 květen 2014 - 10:02

Mně se Slávkův "koncept" líbil, a při zkoušení jsem si hned zalogoval Krčskou PETku. Dostal jsem k tomu odborný výklad, s kterým jsem si doteď vystačil, a dál je to o sběru zkušeností z odlovů, eventů (jako např. minulý víkend T5 CITO za účasti Ludvajze a Maxe) a jiných zdrojů.

 

Záleží taky jestli to bude výbava pouze na slaňování a sem tam strom, nebo i "horo"lezení... nejsem si jistý, jestli v "klasickém horolezeckém krámě" bude někdo, kdo leze na stromy, to budou spíš "stěnaři" apod. Už jenom sedáků jsou mraky typů, pro dlouhodobější visení na laně jsou pohodlnější "polo-pracovní" sedáky, co by se zase nehodily na lezení na skále/stěně apod... pro svojí konstrukci a nebo váhu.

 

Na stoupání je taky spousta metod, když jsem se ptal kolegy lezce v práci, tak ten si vystačí s prusíky, pokud už na ně z nějakého důvodu dojde.

 

Osobně bych viděl nejlepší ještě před návštěvou krámu prohlídnout si zamýšlené typy lezení v praxi a pobavit se o tom s někým rovnou v terénu, event. vyzkoušet... pak teprve pátrat kde to koupit. Obchody jsou fajn, ale motivace "prodat" někdy může zvítězit nad snahou pomoci/poradit, a co pak s nevhodně vybranou výbavou někde v terénu...


  • 0

#112 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 02 květen 2014 - 10:11

Mně se Slávkův "koncept" líbil, a při zkoušení jsem si hned zalogoval Krčskou PETku. Dostal jsem k tomu odborný výklad, s kterým jsem si doteď vystačil, a dál je to o sběru zkušeností z odlovů, eventů (jako např. minulý víkend T5 CITO za účasti Ludvajze a Maxe) a jiných zdrojů.

 

Záleží taky jestli to bude výbava pouze na slaňování a sem tam strom, nebo i "horo"lezení... nejsem si jistý, jestli v "klasickém horolezeckém krámě" bude někdo, kdo leze na stromy, to budou spíš "stěnaři" apod. Už jenom sedáků jsou mraky typů, pro dlouhodobější visení na laně jsou pohodlnější "polo-pracovní" sedáky, co by se zase nehodily na lezení na skále/stěně apod... pro svojí konstrukci a nebo váhu.

 

Na stoupání je taky spousta metod, když jsem se ptal kolegy lezce v práci, tak ten si vystačí s prusíky, pokud už na ně z nějakého důvodu dojde.

 

Osobně bych viděl nejlepší ještě před návštěvou krámu prohlídnout si zamýšlené typy lezení v praxi a pobavit se o tom s někým rovnou v terénu, event. vyzkoušet... pak teprve pátrat kde to koupit. Obchody jsou fajn, ale motivace "prodat" někdy může zvítězit nad snahou pomoci/poradit, a co pak s nevhodně vybranou výbavou někde v terénu...

Souhlas,..... Ve většině lezeckých obchodech jsou lidi, co lezou stěny a stromolezení, případně lezení na konstrukce apod. nemají moc v merku.

Ohledně  výbavy je to zkoušení na hodně dlouho a hodnocení, co ti vyhovuje. Při plánování nějakého lezení taky koukam, co mne čeká a podle toho balím výbavu. Pokud se jedná o krátké lezení, beru jen sedák a pár drobností. Jinak beru výbavu kompletní včetně celotěláku. Také je výhoda, když se jde lozit ve více lidech, některý materiál se bere společně.


  • 0

#113 raddino

raddino

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 197 příspěvků(y)

Publikováno 03 květen 2014 - 16:44

Nevíte kde v čr sehnat tohle? http://www.pearl.de/...8173-5924.shtml

 

Ani pořádně nevim co googlit. Díky


  • 0

#114 tomy.22

tomy.22

    Advanced Member

  • Moderators
  • 1 458 příspěvků(y)

Publikováno 03 květen 2014 - 16:56

Hledej pod názvem Wild Sling Solo.

 

http://www.levnejito...ing-solo-15263/


  • 0

#115 zemekoulani

zemekoulani

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 248 příspěvků(y)

Publikováno 06 říjen 2014 - 20:16

Sedák - používám tento: http://www.hudy.cz/u...trum,88657.html a to na stěnu, na stromy i na ferraty a k naprosté spokojenosti.


  • 0
zeměkoulani zdraví zbytek světa!
---
www.zemekoulan.com
Většina řidičů se dělí na ty, kteří objevili SUBARU a na ty, které to teprve čeká! ;-)

#116 J@VO

J@VO

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 221 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2014 - 11:45

Jste připraveni na Halloven ? Petzl ano.

 

http://petzlsolution...erience-Web.jpg


  • 1

#117 see.bee

see.bee

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2014 - 12:29

A máš už něco z toho doma, že bych se stavil pokochat?


  • 0

#118 J@VO

J@VO

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 221 příspěvků(y)

Publikováno 31 říjen 2014 - 12:44

Jasně, mám. Plný barák zombie. Ale mojí výbavu přeci znáš. Nejvíc se mi líbí kladívko. 2x do hlavy :D


  • 0

#119 hrabosek

hrabosek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 356 příspěvků(y)

Publikováno 30 listopad 2014 - 1:18

Opravdu nikdo jiný nemá nějaké doporučení?

pokud chces v sedaku sedet tak si porid pracovni. obecne cim sirsi nohavicky a bederak tim by mel byt pohodlnejsi.

 

Ahoj,

mám rád těžké kešky. Ale neměl jsem dlouho lano. Teď si chci jedno koupit. Na využití jak na umělou stěnu, tak i na nějaké ty kešky. Předpokládám, že 30m lano bude ideální i když s ním nedám všechny T5 kešky, tak na většinu by mohlo stačit.

 

Co doporučujete dál ? Lezečky, sedák, jednu karabinu a kyblík mám. Helmu co jsem měl na feratech mám jen takovou dělnickou plastovou, ale ta asi nebude potřeba povětšinou.

 

Lano jsem si vybral toto (30m): http://www.singingro...&MnozstviZbozi=

 

Když bych chtěl někde lézt sám, tak budu potřebovat nějaký ten samojistící prvek jako: http://www.singingro...-rock-lift-levy

 

Nějaký tip co dál ? Nějaké smyčky nebo snad hrudní úvazek ?

 

Díky moc za tipy.

hodne lidi zminovalo jen stromovky a na ty (pokud na to mas koule a uznavas tradice) Ti bohate staci lano a sedak. kazda dalsi ficura je krokem k pohodlnosti, bezpecnosti a nebo obojiho. zalezi jak moc chces investovat. v kazde cenove rovine se da najit neco co Ti bude plne postacovat. zbyva jen se s tim naucit pracovat


  • 0
a to je (asi) vše přátelé... :D

#120 hrabosek

hrabosek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 356 příspěvků(y)

Publikováno 30 listopad 2014 - 1:21

Cambium jsem si "polodělal" - koupil jsem origo kroužky, spojil dutou smycí.

bylo by mozne nejake foto? ty koruny co u nas za tu srandu chteji jsou neskutecne


  • 0
a to je (asi) vše přátelé... :D




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama