Přejít na obsah


Fotka
- - - - -

Noční keška

doporučení

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
30 odpovědí na toto téma

#1 Stopari E

Stopari E

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 20 příspěvků(y)

Publikováno 09 březen 2014 - 18:12

Ahoj, chystám se založit noční kešku odlovitelnou pomocí baterky. Délka trasy je 2 km, trasu bych chtěl označit na 60 místech po dvou svítících bodech vedle sebe. No a zde je ten háček. Chtěl bych se zeptat, jestli byste mi někdo nemohl poradit, jak na to?

 

Četl jsem o té rozstříhané reflexní vestě, ale bál bych se, že by byla vidět i ve dne.

 

Dále jsem se dočetl o reflexních připínáčcích - nevíte náhodou někdo, z jaké dálky jdou vidět? Potřeboval bych tak 20-30 metrů. (Na druhou stranu mi zase přijdou moc malé.)

 

Kdysi jsem byl na jedné noční kešce, která byla označena cca 1 cm velkýmy kolečky jakoby lina. Nevíte, co to mohlo být?

 

Předem mockrát děkuji za případné rady.


  • 0

#2 vision.m

vision.m

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 19 příspěvků(y)

Publikováno 09 březen 2014 - 18:18

Použij reflexní pásku,nastříháš si kousky,jaké budeš potřebovat. Dělají v několika barvách,na naší noční keši to máme.

 

http://www.g3.cz/cs/.../polozka-983-72


  • 0

#3 vitablondak

vitablondak

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 532 příspěvků(y)

Publikováno 09 březen 2014 - 18:40

Stopari E:  Ahoj, nebylo by nejdříve lepší si pár nočních projít...???!! Přijde mi jako "dost unáhlené", po jedné noční hned zakládat dvoukilometrovou noční. Okoukneš i stage, četnost bludiček, velikost, značení na odbočkách atd. 

Osobně jsem na noční použil tu odrazkovou pásku.Vysekal jsem z ní kolečka ta nalepil na napínáčky. Je to dost pracné, ale vypadá to dobře:-) Na odbočkách a "důležitých" místech můžeš použít větší napínáčky, nebo třeba nějaké jiné značení. 

Osobně mám raději, když jsou nějaké stage, než jen "tupá" trasa po odrazkách od výchozích k finálce:-))

Držím palce, ať se tvé dílo ostatním líbí.

P.S. tu pásku jsem koupil v galanterii. Prodává se jako pruh, různé šířky, různé barvy, na metry. Volil jsem šedou. Ve dne není na těch napínáčcích vidět. Jen, když přesně víš, kde jsou:-)


Tento příspěvek byl upraven od vitablondak: 09 březen 2014 - 18:48

  • 3

#4 VasaM

VasaM

    VasaM

  • Members
  • PipPipPip
  • 616 příspěvků(y)

Publikováno 09 březen 2014 - 18:50

Ahoj,

já mám dohromady 3 noční (jednu vlastní, 2 adoptované). Na mé keši jsem použil kombinaci rozstříhané reflexní vesty - je levná a je z ní hodně odrazek, a pak reflexních nálepek - ale ty už jsem měl doma. Na adoptovaných keších jsou použité reflexní pásky (něco jako ty z vesty).

No a moje pozorování je následující:

 

Vesta:

+ je levná, dostupná, hodně svítí

- je sice vidět i ve dne, ale zatím bez problému

 

Nálepky:

+ nenápadnější

- pracnější výroba, svítivost podle výrobce...

Bohužel jsem koupil již nařezané zelené odrazky na připínáčky, a ty skoro nesvítí. Naopak bílá lepící odrazka, co jsem měl doma svítí stejně jako vesta...


  • 0

#5 Novom

Novom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 příspěvků(y)

Publikováno 09 březen 2014 - 20:09

Nejjednodušší je dojít do galanterie, koupit půl metru reflexní pásky, ty pak nastříhat tak na 1x1 cm čtverečky, které za pomoci tak 1,5 cm hřebíčků natlučeš. Rozhodně nejsou třeba větší, viděl jsem i 5x5 cm a to je opravdu na nic a spíš lákají ke krádeži. Obvykle nechávám tak půl cm místa nad kůrou, aby mi stromy moc rychle světlušky "nesežraly". Tyto světlušky jsou přes den téměř neviditelné, dávám je tak do 2 m, prostě kam dosáhnu. I když třeba vím, že tam světlušky mám, dost často se mi stává, že je nemůžu najít. Navíc nejsou tak pracné, jako na připínáčcích. Svítivost je dostatečná, klidně i 30 m s dobrou baterkou, ale přijde mi nesmysl propočítávat si, kolik budu potřebovat světlušek a tvrdit, že je budu dávat minimálně ve vzdálenosti 25-30 metrů, na 3 km jsem dal klidně i 300 ks. Obvykle světlušky dávám tak, že si přes den projdu trasu, vytipuju si místa, kde by mohly být světlušky a buď rovnou nabodávám nebo počkám do večera a pak jdu, dám světlušku, kouknu dopředu na nějaký viditelný bod z dobrého úhlu, dojdu k němu, dám světlušku... Takhle opakuju klidně i po kratších vzdálenostech, kde je třeba nepřehledný terén nebo očekávám větší zalistění. Na odbočkách se snažím vždy dávat světlušky tak, aby jedna nalákala kačera kouknout tím správným směrem a pak další hned za odbočkou, aby to bylo naprosto jasné.

 

Stage označuju různě, tedy spíše už jsem se ustálil, ale jde to třeba tak, že jsou 2 a více bílých, které upozorňují na stage, 2 bílé a hned kousek od nich jinak barevné nebo pouze jinak barevné. Barevné světlušky jsou bohužel špatné co do získávání. Naprostý nesmysl je používat takové ty pásky na ruku, protože z nich barva vyšisuje během půl roku. Nejlepší a nejstálejší jsou kousky z 3M pásky, které se dají sehnat v GC obchodech za rozumné ceny (jedna celá páska stojí i několik tisíc). Barevné světlušky jsou navíc přes den dost viditelné, takže ty se snažím dávat tak, aby byly opravdu nedostupné, i když teď zrovna mám temně červené, které jsou hodně maskované. Špatné jsou modré a hlavně svítivě oranžové.

 

Rozhodně bych ale doporučoval projít i více noček, aby si člověk udělal představu, protože není nic horšího, než jít kilometr lesem, kde jsou světlušky tak malé, že se musí každá hledat a žádná stage, jen finálka na konci, to člověku fakt nic nedá, spíš otráví a takové keše nikdy nejsou zrovna dobře hodnocené, a že jich je docela dost. O dost zábavnější jsou nějaké hry se světélky, různé zajímavé šifry a noční vychytávky.

 

A mimochodem, takové ty světlušky z "lina" jsou právě nejspíš 3M pásy, protože ty jsou hodně silné. Pro běžné značení ale zbytečné, pokud nemá člověk známé u dopraváků nebo kde je mají na skladě.


Tento příspěvek byl upraven od Novom: 09 březen 2014 - 20:19

  • 1

#6 VasaM

VasaM

    VasaM

  • Members
  • PipPipPip
  • 616 příspěvků(y)

Publikováno 09 březen 2014 - 21:13

Nejjednodušší je dojít do galanterie, koupit půl metru reflexní pásky, ty pak nastříhat tak na 1x1 cm čtverečky, které za pomoci tak 1,5 cm hřebíčků natlučeš. Rozhodně nejsou třeba větší, viděl jsem i 5x5 cm a to je opravdu na nic a spíš lákají ke krádeži. Obvykle nechávám tak půl cm místa nad kůrou, aby mi stromy moc rychle světlušky "nesežraly". Tyto světlušky jsou přes den téměř neviditelné, dávám je tak do 2 m, prostě kam dosáhnu.

 

Toto řešení je sice vcelku jednoduché, ale bohužel odrazky pak zarůstají... Já osobně jsem nastříhal pásek z vesty na proužky po 1 cm (1 * 5 cm) a ten pak jakoby obmotal kolem rýsováčku. Vznikl vlastně takový kroužek, reflexní plochou ven a na konci s rýsováčkem. Bohužel tu nemám žádný, abych ho vyfotil... Toto je sice nápadnější, ale zase to nezaroste  ;)


  • 0

#7 Novom

Novom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 příspěvků(y)

Publikováno 09 březen 2014 - 21:17

Vidíš a přesně proto jsem taky psal, že je třeba nezatloukat hřebíčky úplně, stačí nechat půl cm a garantuju ti, že ti světluška jen tak nezaroste. Tvůj návrh je strašlivě pracný, zkus si spočítat, kolik času by ti trvalo vytvořit tak těch 300 světlušek, navíc dost velká spotřeba pásky, kde mám 5 světlušek, ty 1.


  • 0

#8 Stopari E

Stopari E

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 20 příspěvků(y)

Publikováno 09 březen 2014 - 21:22

Všem vám moc děkuji za rady, moc jste mi pomohli.

 

Měl jsem právě v úmyslu jenom přejít určitý úsek. Místo startu by bylo místem, kde byl naposledy spatřen vlk, jež hlídá poklad; světelné body by potom symbolizovali jeho pohled, který by hledače přivedl až do své nory.


  • 0

#9 Novom

Novom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 příspěvků(y)

Publikováno 09 březen 2014 - 21:26

Nápad zajímavý, ale rozhodně bych to nedělal pouze jako 2 km procházku od startu do cíle. Doplň příběh i o další zastavení a všichni budou šťastní. Dají se dělat i světlušky do tvaru očí, stačí je jen zastříhnout správně a pak dávat dvě proti sobě, vypadá to efektně, ale je to pracné.


Tento příspěvek byl upraven od Novom: 09 březen 2014 - 21:27

  • 0

#10 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 547 příspěvků(y)

Publikováno 09 březen 2014 - 21:32

Taky bych doporučil projít několik nočních kešek a uvidíš, z čeho jsou odrazky udělané. Já mám noční kešky dvě a používám připínáčky, na které nalepuju reflexní samolepky, které jsou v geoobchodech. Ty pásky z galanterie se mi neosvědčily, svítí hodně matně. Nejlépe svítily, když jsem je hodil do kamen.


  • 0

#11 Stopari E

Stopari E

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 20 příspěvků(y)

Publikováno 09 březen 2014 - 21:32

Mohl bych se zeptat, co myslíš tím dalším zastavením? Něco spočítat, co potom ukáže na správnou cestu? Než tuhle kešku založím, tak si ještě na nějakou noční určitě zajedu, abych věděl. No a taky počkám ještě z toho důvodu, že mi nedošlo, že se brzy objeví zalistění, což by moji trasu mohlo trochu zkomplikovat.


  • 0

#12 jardavera

jardavera

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 218 příspěvků(y)

Publikováno 09 březen 2014 - 21:35

Dost populární je taky větvení trasy, kdy některá část je slepá a lovec se musí vrátit tam, kde se trasa větví a vydat se jinudy...


  • 0

Co nevidím, nahmatám . . .


#13 Zememeric_K

Zememeric_K

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 92 příspěvků(y)

Publikováno 09 březen 2014 - 21:43

Zvlášť tady bych doporučil nechat si udělat před publikací betatest. A pro jistotu by měl mít betatester slabší baterku, než ten, kdo světlušky rozmisťoval. Vím, že můj komentář je tak trochu mimo dotaz, ale je to můj způsob, kterým dávám StopariE najevo, že mu držím palce a přeji úspěch.


  • 3

#14 Pontiac_CZ

Pontiac_CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 843 příspěvků(y)

Publikováno 09 březen 2014 - 23:21

Jo-o, správně narážíš na to olistění. Pokud možno tu trasu dávej dohromady, až se stromy komplet obalí listím (a to listí dosáhne finálního rozměru). Kdysi jsme šli jakousi nočku, a pořád jsme vybíhali naslepo a hledali světlušky, které se vždy vynořily za nějakou větví, až jsem si říkal, že to owner určitě zakládal v chladném ročním období. No bylo to tak. :)


  • 1

SW: a:Drake 5
HW: Nexus 6 (Android 6), Qstarz BT-Q818X bluetooth GPS modul

 

"When you go to hide a geocache, think of the reason you are bringing people to that spot. If the only reason is for the geocache, then find a better spot." – briansnat


#15 Novom

Novom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 příspěvků(y)

Publikováno 10 březen 2014 - 7:08

...Já mám noční kešky dvě a používám připínáčky, na které nalepuju reflexní samolepky, které jsou v geoobchodech. Ty pásky z galanterie se mi neosvědčily, svítí hodně matně. Nejlépe svítily, když jsem je hodil do kamen.

Tak to jsi asi používal hodně špatné odrazky, blbý obchod, mám tyhle látkové už několik let a vždy svítí naprosto jasně a čistě, jde tam především o úhel, pokud se natučou špatně, tak je jasné, že svítit nebudou. Nakupovat z GC obchodů i světlušky, stoupnou mi už tak dost vysoké náklady o dost víc.

 

Mohl bych se zeptat, co myslíš tím dalším zastavením? Něco spočítat, co potom ukáže na správnou cestu? Než tuhle kešku založím, tak si ještě na nějakou noční určitě zajedu, abych věděl. No a taky počkám ještě z toho důvodu, že mi nedošlo, že se brzy objeví zalistění, což by moji trasu mohlo trochu zkomplikovat.

Další zastavení třeba nacházení částí vlka, pokud vezmu tvůj příběh, které po cestě ztrácel, popř. pokud bys chtěl být drsnější, nacházení částí jeho obětí. :D Větvení trasy je možná zábavné, ale jen chvíli a jen do určité míry. Většinou mám ve stagích čísla, která se v té poslední spojí do vzorečku pro výpočet finálky nebo odemčení číselného kódu na keši. Žádné velké přesuny jen za pomoci GPS v nočním lese, stačí odejít 10 m vedle a člověk už nikdy nic nenajde.

 

Když víš, jak to v lese v noci vypadá a jak se chovají světlušky, dá se cesta budovat i v zimě a přes léto je normálně fuknční, chce to jen vybírat dostatečně vysoká místa, dost světlušek a raději ne před mladými větvičkami, které vyraší nejvíce. Obvykle se jde stejně rovně, pokud musíš ale udělat zatáčku, radši tam fakt dodej i třeba mnohem víc odrazek, než je zvykem, část třeba zaroste, ale zbytek bude v pohodě vidět.


  • 0

#16 MistrVichr

MistrVichr

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 26 příspěvků(y)

Publikováno 15 březen 2014 - 12:20

Ahoj, možná se zeptám hloupě, ale teprve začínám. Téma nočních keší mě velice zaujalo a chtěl bych se zeptat, zda existuje filtr na GC.com, který by zobrazil právě jen noční kešky v okolí mých souřadnic.


  • 0

#17 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 857 příspěvků(y)

Publikováno 15 březen 2014 - 20:12

Ptát se můžeš na cokoliv. ;) Pokud jsi prémiový člen, tak si můžeš vytvořit PQ nočních keší nejen v okolí svých souřadnic, ale i kolem kteréhokoliv místa, kde se budeš pohybovat třeba o dovolené. Pokud jsi běžný člen, asi ti tu někdo poradí použít GeoGet.


  • 0

#18 MistrVichr

MistrVichr

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 26 příspěvků(y)

Publikováno 16 březen 2014 - 1:11

Díky ale tohle je mi zatím zapovězeno, protože ještě nejsem prémiový člen. Nicméně GeoGet asi vyzkouším. Díky za reakci ;)


  • 0

#19 ReVIZ

ReVIZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 544 příspěvků(y)

Publikováno 16 březen 2014 - 13:04

Nejlépe svítily, když jsem je hodil do kamen.

 

:D  :D  :D

 

Levný = dvakrát placený. Tím samozřejmě nevylučuji (než mě Novom a jemu podobní začnou napadat) že i drahý zboží může být šmejd, nicméně se jaksi předpokládá, že bude kvalitnější.

 

Když si spočítáš čas kterej nad tím strávíš, tak nevyjdou náhodou cenově líp ty továrně vyráběný čtyřstěny. V množství 300 ks to v pohodě vyjde do litru.

 

EDIT: Jo vlastně ty jich potřebuješ jen cca 60, tak to je fakt za hubičku. Vůbec bych se nezalamoval tím někde něco shánět a tvořit, ale rovnou bych si koupil ty hotový v obchodě.


Tento příspěvek byl upraven od REVIZ: 16 březen 2014 - 13:16

  • -1

#20 Novom

Novom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 610 příspěvků(y)

Publikováno 18 březen 2014 - 11:18

REVIZ, ty jsi ale b.bec, viď? Jen ty a tobě podobní ze zášti rozdávají mínusy ke všem příspěvkům toho, s kým nesouhlasí... ale to je jiná pohádka.

 

Cena za nákup pásky je asi tak 20,- Kč, čas strávený stříháním cca půl hodinky, čas strávený přibíjením na stromy cca stejný.

 

=

 

Ušetřeno 980,- Kč. A to se vyplatí! Mám na pár dalších stagí k další keši, jelikož nejsem milionář.


Tento příspěvek byl upraven od Novom: 18 březen 2014 - 11:18

  • 1





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:doporučení

1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama