Přejít na obsah


Fotka

Jakou si mám vybrat GPS

garmin

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
653 odpovědí na toto téma

#101 Orxion

Orxion

    Orxion

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 033 příspěvků(y)

Publikováno 25 listopad 2011 - 2:05

asad napsal/a:
Prosím o pomoc s výběrem GPS. Potřebuji GPS které mi VELMI PŘESNĚ (s chybou do 3 metrů) a RYCHLE určí polohu, a to i za velmi špatných podmínek (špatné počasí, úzká zalesněná údolí apod.). Nepotřebuji téměř nic dalšího (snad jen odolnost proti vlhkosti a základní mechanickou odolnost). K dispozici mám maximálně 10 000 kč. Předem moc díky za nápady.


doporučuju sledovat aukro B) .. viděl jsem pár lesáckých GPSek co byli velmi přesné, ale to bys musel na ceně nějaký ten řád přidat :D

pak je otázka co od toho čekáš, mapy? dotykový displej? ... co se týká androidů,myslím že na to taky jsou linky .. osobně se mě nejvíc libí LOCUS
  • 0
vdp_icon_small.jpg
Vodopády list
potapěčské keše


Pozvánka na plánované eventy
.. něco bude :)

#102 trefcz

trefcz

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 132 příspěvků(y)

Publikováno 25 listopad 2011 - 7:37

ZZ napsal/a:
Podle mých zkušeností s několika přístroji je v současnosti v kategorii do 10 tis. stále nejpřesnější stará 60CSX se Sirfem. Zapnutím EGNOS a připojením i levné externí antény určené např. na auto (cena do 1 tis.) se dá přesnost ještě vylepšit.
Z nových modelů vypadají nadějně nové eTrexy, ale až Garmin trochu doladí firmware. Včera jsem testoval eTrex 30 zároveň s 60CSX a eTrex se stále nechytá (ani s GLONASSem), co se týče přesnosti zaznamenaných stop. Je to ale lepší než např. Oregon.

Vcera jsem porovnaval GPSMap60 a Oregon 450 a oregon byl bud o 1-2m presnejsi nebo byla presnost stejna.
  • 0

#103 dachmh

dachmh

    dachmh

  • Members
  • PipPipPip
  • 567 příspěvků(y)

Publikováno 25 listopad 2011 - 8:20

trefcz napsal/a:

ZZ napsal/a:
Podle mých zkušeností s několika přístroji je v současnosti v kategorii do 10 tis. stále nejpřesnější stará 60CSX se Sirfem. Zapnutím EGNOS a připojením i levné externí antény určené např. na auto (cena do 1 tis.) se dá přesnost ještě vylepšit.
Z nových modelů vypadají nadějně nové eTrexy, ale až Garmin trochu doladí firmware. Včera jsem testoval eTrex 30 zároveň s 60CSX a eTrex se stále nechytá (ani s GLONASSem), co se týče přesnosti zaznamenaných stop. Je to ale lepší než např. Oregon.

Vcera jsem porovnaval GPSMap60 a Oregon 450 a oregon byl bud o 1-2m presnejsi nebo byla presnost stejna.

Pozor, opravdu záleží na chipsetu. Mám 60ku se Sirfem a Oregona 550 a ta 60ka je opravdu přesnější...
  • 0
Vložený obrázek

#104 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 25 listopad 2011 - 8:52

Resite tu na jednu strenu presnost, ale zapominate na jednu hlavni vec - k cemu je nejvyssi prenost, kdyz owner krabicku zameri nejakym BT kramem a vas potom ta ultrapresna GPS vede uplne jinam? :):)
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#105 ZZ

ZZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 85 příspěvků(y)

Publikováno 25 listopad 2011 - 9:10

trefcz napsal/a:
Vcera jsem porovnaval GPSMap60 a Oregon 450 a oregon byl bud o 1-2m presnejsi nebo byla presnost stejna.


Oregona 450 a 60CSX (Sirf III) jsem porovnával poslední cca rok v různých terénních podmínkách a i když se Oregon v posledních verzích firmware dost zlepšil (hlavně kolem verze 4.80), tak na šedesátku prostě pořád nemá...
Samozřejmě se někdy stane, že "ustřelí" jeden přístroj a druhý je ok nebo naopak, ale celkově vede 60ka. Oregona navíc dost sráží jeho "sticky problem".
Nejspíš nějakou roli hraje i anténa, takové ty marketingové kecy že ta keramická kostička cca 2 krát 4 milimetry se dá srovnávat s quad helixem mě moc neberou.
Závěrem bych řekl, že je docela tragédie, že Garmin za těch x let nebyl schopen uvést přístroj, který by přesností pokořil starou 60ku... (62ka na tom není o moc líp než Oregon)
  • 0

#106 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 25 listopad 2011 - 10:46

mpik napsal/a:
Že by to mělo v sobě příslušný hardware?.

Přímo v sobě to má jen dva akcelerometry, na to ostatní je potřeba zbastlit destičku, která se připojí přes I2C sběrnici. Viz třeba tady. Možná je ale i nějaké hotové řešení, nevím, co přesně našel mapoid.
Openmoko je opensourcový telefon postavený na Linuxu... a byly i nějaké pokusy s Androidem, jenom nevím, jak moc dotažené do konce... takže, pokud někdo ví, jak na to, dá se se softwarem i hardwarem slušně kouzlit.
Je to prostě fakt taková věc pro hračičky a má docela velký potenciál. Asi to ale není pro lidi, kteří chtějí hotové řešení na pár kliknutí.

Co se map týče, tak nevím, mé pokusy se zatím ubíraly jiným směrem než na uživatelské aplikace.

edit: Jo, ten Android by tam měl taky normálně běhat... http://wiki.openmoko.org/wiki/Android
  • 0

#107 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 25 listopad 2011 - 10:47

trefcz napsal/a:
Vcera jsem porovnaval GPSMap60 a Oregon 450 a oregon byl bud o 1-2m presnejsi nebo byla presnost stejna.

No, jestli jsi to porovnával jen podle čísla na displeji, tak to není úplně směrodatné.
Jestli máš tu možnost, zkus opakované zaměření bodu, záznam trasy v různých podmínkách nebo dej GPSky vedle sebe, připoj k počítači, nech zaznamenávat souřadnice a pak porovnej v grafu.
+ si ověř, že fakt máš verzi šedesátky se sirfem. Na obrazovce s verzemi fw musí být u fw gps chipset na konci písmenko 's'. Nové kousky s Mediatekem tam mají 'm'.

S474N napsal/a:
Resite tu na jednu strenu presnost, ale zapominate na jednu hlavni vec - k cemu je nejvyssi prenost, kdyz owner krabicku zameri nejakym BT kramem a vas potom ta ultrapresna GPS vede uplne jinam? :):)

Však v tomhle vlákně taky vůbec nejde o cache.:)
  • 0

#108 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 25 listopad 2011 - 15:43

alkes napsal/a:
Možná je ale i nějaké hotové řešení, nevím, co přesně našel mapoid.


Ta pridavna deska se da koupit hotova za 99 EUR. Pribastli se k vlastnimu pristroji asi 8mi draty.

http://www.pulster.de/engl/index.html
Je treba zvolit vlevo Openmoko a pak vpravo mezi prislusenstvim dojet skoro na konec - pridavna deska 'Openmoko Freerunner Navigation board'.

Opravdu to neni reseni 'out of the box'. Jeste nejsou zcela funkcni drivery a ne vse asi funguje, jak by melo.

Ma to ovsem potencial, ktery mozna vyuzity bude, mozna ne...

A kdyz to porovnam s poloprofesionalni GPS Magelan MobileMapper 6, kde asi 3 roky od uvedeni pristroje na trh nejsou pro treti strany zprovozneny zadne senzory (kompas, vyskomer, akcelerometr), tak si myslim, ze u Freerunnera je sance na zprovozneni mnohem vyssi.
  • 0

#109 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 25 listopad 2011 - 15:58

mapoid napsal/a:
Ta pridavna deska se da koupit hotova za 99 EUR. Pribastli se k vlastnimu pristroji asi 8mi draty.

http://www.pulster.de/engl/index.html
Je treba zvolit vlevo Openmoko a pak vpravo mezi prislusenstvim dojet skoro na konec - pridavna deska 'Openmoko Freerunner Navigation board'.

Aha, tak daleko jsem nedoscrooloval. Díky.
  • 0

#110 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 25 listopad 2011 - 16:47

Pěkné, dokonce se to vejde dovnitř. Stejně by mě ale zajímalo, jak pomocí akcelerometru a kompasu navigovat v jeskyni. Akcelerometr by mohl snímat kroky, ale když se plazíš po břiše... Pěkná věc pro hračičky, ale kupovat to nebudu.
  • 0

#111 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 25 listopad 2011 - 17:12

Zrychlení není nic jiného než změna rychlosti v čase a rychlost zas změna polohy v čase. Dej si do googlu nebo wiki INS, nebo dead reckoning, běžně tak navigují třeba letadla nad oceány. Problém je, že chyba určení polohy se dost zhoršuje s časem (chyby všech čidel se neustále integrují).
  • 0

#112 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 25 listopad 2011 - 17:58

alkes napsal/a:
Problém je, že chyba určení polohy se dost zhoršuje s časem (chyby všech čidel se neustále integrují).


Proto je dobre zkombinovat vice cidel. Vyskomer da absolutni mereni v ose Z (pro korekci akcelerometru a gyroskopu), kompas umozni kontrolu smeru v rovine XY (ktery se da ziskat take z akcelerometru a gyroskopu), z akcelerometru se da dvojnasobnou integraci ziskat vzdalenost.

Pro navigaci v jeskyni by to asi nebylo, ale pro hrube 3D zmapovani by to fungovat mohlo.
  • 0

#113 mapoid

mapoid

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 296 příspěvků(y)

Publikováno 25 listopad 2011 - 19:45

No, temi zminenymi cidly by to slo presneji a automatiky. Nic vic, nic min. ;-) Akcelerator slouzi k mereni 3D smeru a vzdalenosti, tedy jako kompas, sklonomer a dalkomer v jednom. Gyroskop jako kompas a sklonomer, kompas jako kompas a vyskomer jako 1D dalkomer. :-) A navic jsem to pouzil jen jako jeden z prikladu mozneho pouziti cidel. Mozna praktictejsi by byla ta navigace v budove. Treba pro nevidome. Proste jsem chtel poukazat na to, ze je k dispozici pomerne lacino hardware se slibnym potencialem. Z zadneho soucasneho Garmina presnost pod metr nevykresete, z Freerunnera za 200 EUR nebo prehistorickych Garminu nebo SIRF II (II ne III - i kdyz se specialni licenci i z tech III) ano.
  • 0

#114 Zero91-40064

Zero91-40064

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 6 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2012 - 18:57

Ahoj chtěl bych si koupit GPS, ale nechci do toho vrážet moc peněz.
Díval jsem se na internetu a našel jsem tyto dvě které nejsou moc drahé prostě stojí tak akorát.
Chci se zeptat jestli jsou dobré, jestli s nima má někdo nějakou zkušenost a která je popřípadně lepší.
http://eshop.kak.cz/...h-010-00631-10/

http://shop.softcom....ter_d66019.html

Předem děkuji za Vaše rady :-)
  • 0

#115 globusak

globusak

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 1 příspěvků(y)

Publikováno 06 březen 2012 - 21:07

Garmin Etrex H používám asi rok v kombinaci s mobilem Samsung s5230 na kterém mám offline listingy z geogetu a nemůžu si stěžovat. Navigace vydrží na dvoje baterky celý den, přesnost je taky velmi dobrá. Jediná nevýhoda je, že chybí mapa. To znamená že na městských multinách, které si nepřipravím dopředu je trochu problém, ale nic co by se nedalo překonat. Držák na kolo se dá za 300 dokoupit.
  • 0

#116 GK_2010

GK_2010

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 28 příspěvků(y)

Publikováno 16 červenec 2012 - 19:05

Ahoj, před několika týdny jsme s přítelkyní objevili GEOCACHING a hned nás chytnul. Z počátku jsme keše hledali pomocí mapy a teď máme našetřené nějaké peníze, tak bychom rádi pořídili GPS... Žádám tedy o pomoc s výběrem... Budeme chodit pěšky a rádi bychom GPS s mapovým zobrazením. Kdyby se dala použít i v autě, bylo by to supr ale z toho co jsem pročetl je mi jasné, že to dost dobře nepůjde. Jsme začátečníci ale rádi bychom GPS, se kterou bude radost hledat. Než kupovat nějakou levnější, která by nebyla přesně ono, tak si radši připlatíme a koupíme už nějakou slušnější. Prostě nějakou, která bude dělat radost ale zbude nám na chleba;) Přesně nevím, kde je tato cenová hranice ale kdyby to bylo do 5.000,- bazarové ceny, tak je to bomba...;) Díky moc za rady...
  • 0

#117 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 16 červenec 2012 - 19:23

Za cenu kolem 5000 vidím i novou Dakotu20. Vejde se do toho i nový eTrexLegendHCx, i nový eTrex20. Takže v bazaru nebo na Aukru už by za to mohlo být i něco vyššího. eTrex30 (ale to je ještě dost novinka na bazar), starší model Oregonu, eTrexVista... Doporučoval bych jít do něčeho co ukáže celé listingy - Oregon, Dakota, nové eTrexy. Jediné, co se do té ceny určitě nevejde, je Montana. Já kupoval před rokem a půl Oregon 450 EX (tj. bez kabelu a držáku) a cena je pořád stejná, těsně pod 7000. Ale to už jsem měl 300 nálezů bez navigace.
  • 0

#118 Iabbervox

Iabbervox

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 136 příspěvků(y)

Publikováno 16 červenec 2012 - 19:34

Mám Garmin Oregon 450 a nemůžu si stěžovat. Keše si včetně listingů, logů, hintů atd. stáhneš rovnou do navigace a nemusíš nic tisknout. Jelikož jsem pohodlnej, trochu mi v navigaci chybí foťák, ale dá se to přežít ;-) Jediný problém jsou WIGa, která na Garminech obecně ráda padají.
  • 0

#119 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 841 příspěvků(y)

Publikováno 16 červenec 2012 - 19:35

DAKOTA 10 za 2.600 + DPH.
  • 0

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#120 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 16 červenec 2012 - 19:39

Iabbervox napsal/a:
Mám Garmin Oregon 450 a nemůžu si stěžovat. Keše si včetně listingů, logů, hintů atd. stáhneš rovnou do navigace a nemusíš nic tisknout. Jelikož jsem pohodlnej, trochu mi v navigaci chybí foťák, ale dá se to přežít ;-) Jediný problém jsou WIGa, která na Garminech obecně ráda padají.

Wherigo jsem zkusil jen jedno a nedohrál ho. Padalo. Ještě ho mám uložené, možná to zkusím dohrát. A tuším že na nových navigacích problémy s Wherigem nejsou, protože už to nepodporují vůbec. Mohou to být pěkné hry, ale tady u nás máme dvě, jinde je to podobné. Řekl bych, že je to slepá větev a že to brzy GS stopne, nebo zavede někam do ztracena.
  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:garmin

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama