Přejít na obsah


Fotka

Jakou si mám vybrat GPS

garmin

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
653 odpovědí na toto téma

#141 Norbert_G

Norbert_G

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 430 příspěvků(y)

Publikováno 16 červenec 2012 - 21:32

Je pravda, že internet není k GPS v mobilu potřeba, na druhou stranu mobily podporují A-GPS, což rychlost prvotního připojení významně urychlí. A k A-GPS je právě třeba připojení k internetu, ale mělo by to sežrat jen zcela minimální množství dat.
  • 0

#142 shaman3

shaman3

    Advanced Member

  • Banned
  • PipPipPip
  • 2 179 příspěvků(y)

Publikováno 16 červenec 2012 - 21:39

Já jsem A-GPS na mobilu v životě nevyužil, je to zbytečnost, mobil chytí GPS signál na volném prostranství ihned a v hustém lese do minuty (určení aktuální pozice). A-GPS je jenom taková funkcionalita navíc, která není ani potřeba.
  • 0

#143 Norbert_G

Norbert_G

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 430 příspěvků(y)

Publikováno 16 červenec 2012 - 21:43

Asi záleží na mobilu. U mé N95 8GB je to dost znát (bez A-GPS to zabere v lese klidně několik minut). Já jinak stejně tak jako tak občas internet v terénu potřebuju (ať už na stahování obrázků do SmartGPX - což jsem dnes vyřešil; ale i třeba na googlení nebo i věci nesouvisející s keškami).
  • 0

#144 shaman3

shaman3

    Advanced Member

  • Banned
  • PipPipPip
  • 2 179 příspěvků(y)

Publikováno 16 červenec 2012 - 21:55

HTC EVO 3D má fakt rychlý GPS fix, ve volném prostranství s výhledem na oblohu okamžitě, v hustém lese nebo v domě uvnitř místnosti do minuty. Já jedu úplně offline, vše mám v Locusu, offline mapy i souřadnice a listingy kešek.
  • 0

#145 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 16 červenec 2012 - 22:25

Ještě k tomu Oregánu za 3000 - to je hodně dobrá cena. pokud je v pořádku. Výhodou je tříosý kompas, proti Dakotě10, která kompas vůbec nemá. Čili když se zastavíš a otočíš, ukazuje to jinam. U Oregona se mapa otočí i když stojíš. Výhodou eTrexů obecně je lepší čitelnost displeje. Z pochopitelných důvodů - nejsou to dotykáče. Jde o to, jestli ti víc vyhovuje dotykáč, nebo knipl. Já dost používám popisování bodů v terénu, a to jde kniplem těžko. Ale to preferuje málokdo.
  • 0

#146 Jarous1

Jarous1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 823 příspěvků(y)

Publikováno 16 červenec 2012 - 22:49

shaman3 napsal/a:
HTC EVO 3D má fakt rychlý GPS fix, ve volném prostranství s výhledem na oblohu okamžitě, v hustém lese nebo v domě uvnitř místnosti do minuty. Já jedu úplně offline, vše mám v Locusu, offline mapy i souřadnice a listingy kešek.


Tohle ale platí jen v případě, že tu GPS pravidelně používáš, alespoň několikrát týdně. Pokud na ni ale nesáhneš alespoň týden, tak si pěkně počkáš, třeba i 15 minut. A to samé se stane, když GPS aktivuješ 100km a více od místa kde byla předtím naposledy spuštěná.
  • 0

#147 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 16 červenec 2012 - 23:06

Tohle platí i u Oregona. Když ho pustím tam, kde jsem nedavno skončil, chytí družice dřív než displej naběhne. Když odjedu na dovolenou a zapnu ho v lese, trvá to dlouho, ušel jsem třeba i kilometr, než se chytil. Jde o Almanach, navigace ví, které satelity má v tu chvíli na obzoru. Když popojedeš o stovky km, nebo několik dní až týdnů nezapneš, tak předpověď selže, ty satelity, které hledá, nechytí a musí vyhledávat od začátku.
  • 0

#148 Jarous1

Jarous1

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 823 příspěvků(y)

Publikováno 16 červenec 2012 - 23:09

Jasně, chtěl jsem tam napsat, že takhle prostě funguje samotný systém GPS bez žádných dalších obezliček, ale nějak se mi to vytratilo...
  • 0

#149 shaman3

shaman3

    Advanced Member

  • Banned
  • PipPipPip
  • 2 179 příspěvků(y)

Publikováno 17 červenec 2012 - 5:14

Můj mobil měl GPX fix ihned i když jsem to vůbec poprvé použil po jeho koupi. Když je volný výhled na oblohu, tak nemůže ničemu vadit, že nebyl týden nebo měsíc nebo rok používán a že byl předtím příhlášen 100 km daleko nebo na druhé straně zeměkoule někde v Taivanu, kde ho možná po vyrobení i vyzkoušeli.
  • 0

#150 slvs

slvs

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 200 příspěvků(y)

Publikováno 17 červenec 2012 - 5:29

Oregon po nějaké době vyhledává opravdu i deset minut. Hraje tam dokonce roli i to zda stojím nebo se hýbu. Je na tom hůř než automobilová navigace. Ta naproti tomu v terénu má drift jako blázen. Je to o rychlosti jakou předpokládá pohyb. Velká rychlost - rychlá synchronizace - velký drift.
  • 0

#151 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 17 červenec 2012 - 6:47

U autonavigace se předpokládá fixování na silnici a přilepení při stání. Takže tam drift nevadí, pokud to třeba na čtyřproudové silnici neskáče z pruhu do pruhu. Mě naopak vadí, že turistické navigace také filtrují, radši bych se někdy spokojil s driftem a rychlejší odezvou, než s přebíháním a honěním dokola. Už několik verzí FW se to snaží vyladit, už se jim to i trochu povedlo. Myslím, že než to vyladí zcela optimálně, by bylo lepší, kdyby to filtrování udělali nastavitelné uživatelsky, třeba v pěti stupních - a každý by si vyzkoušel, co mu nejvíc vyhovuje.
  • 0

#152 slvs

slvs

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 200 příspěvků(y)

Publikováno 17 červenec 2012 - 6:59

Tož kompromis tam musí být. V začátcích jsem to zkoušel s navigací z auta a mimo to, že byla hned baterka pryč, byl ten drift k uzoufání. Přece jen nemáme mozek vybaven na průměrování několika pozic.
  • 0

#153 zlicinaci

zlicinaci

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 867 příspěvků(y)

Publikováno 17 červenec 2012 - 8:22

Jarous1 napsal/a:

shaman3 napsal/a:
HTC EVO 3D má fakt rychlý GPS fix, ve volném prostranství s výhledem na oblohu okamžitě, v hustém lese nebo v domě uvnitř místnosti do minuty. Já jedu úplně offline, vše mám v Locusu, offline mapy i souřadnice a listingy kešek.


Tohle ale platí jen v případě, že tu GPS pravidelně používáš, alespoň několikrát týdně. Pokud na ni ale nesáhneš alespoň týden, tak si pěkně počkáš, třeba i 15 minut. A to samé se stane, když GPS aktivuješ 100km a více od místa kde byla předtím naposledy spuštěná.

No nevím, jak GPS modul po tvrdém restartu, tak interní GPS v mojí Nokii startují maximálně za půl minuty. Pokud tedy samozřejmě nejsem v hustém lese.
  • 0
Samsung Galaxy mini II ( Nokia microSDHC 8GB ) + Nokia LD-3W, Pou / Sygic / aDrake / Locus / WhereYouGo
a na hraní k tomu ještě PDA Pocket LOOX N560 + OziExplorerCE 2.31, Wherigo player, vše zpracováno programem GeoGet.
Systémy a programy se nechovají náhodně, chovají se zcela chaoticky. (Medvídek, 2006)
Pište prosím do svých logů čas, zajímá mě, s kým jsem se minul. Dík.

#154 siri

siri

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 66 příspěvků(y)

Publikováno 20 červenec 2012 - 13:59

Mel bych podobny dotaz (snad to taky patri do tohoto tematu). Doposud lovim se starym Bedou a jelikoz zacina zlobit cim dal vic, ohlizim se po nove gps. Vim, ze je to vec osobnich priorit a moje predstavy jsou tyto: 1. Dakota 10 (nejnizsi cena, ale nevyhoda omezene pameti pro jine mapy), 2. Vista HCx (vyssi cena,ale moznost dohravat mapy na kartu), 3. Dakota 20/etrex Legend 20. (jeste vyssi cena, ale moznost nahravat komplet listingy). Jedine s cim si nejsem jisty, do kterych z techto modelu je mozne nahravat krome souradnic a nejake poznamky i cely listing (vim ze to umi Dakota 20 a novy Etrex 20). Muzete mi nekdo poradit zda to zvladne i Dakota 10 a Vista HCx?Diky EDIT: a je možné z Open street mapy nějak jednoduše vybrat třeba jen část území, tak aby se zmenšila velikost souboru?
  • 0

#155 Pnov

Pnov

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 285 příspěvků(y)

Publikováno 20 červenec 2012 - 14:52

pakun (of shellmici) napsal/a:
Ta Dakota 10 je asi nejlevnejsi seriozni outdoorova navigace. Cena si myslim, ze je hodne prijatelna k vykonu.

Ty ruzne Android telefony poslouzi urcite taky dobre, ale radeji na mestske ci jeste lepe prazske kesky. Prece jen je to kvalitativne dimenzovane na jine cinnosti, byt to samozrejme ma slusny GPS modul. Vyzkouseli jsme si vedle standardne pouzivaneho Oregonu 400 t i hledani s telefonem, konkretne xPeria s Androidem, iPhone 4S, Lenovo Tablet, ale proste Oregon byl jednak nejpresnejsi, mel nejvetsi citlivost a kdyz to nahodou pri hledani vypadlo na zem, tak jsme se o to nemuseli bat.

Takze doporucil bych urcite pro seriozni hledani v terenu tu Dakotu, jako ekonomickou verzi outdorove navigace.

K Androidu používám externí Bluetooth modul (bazarový se dá pořídit za několik set), přesností a citlivostí předčí Oregon 450, který jsem měl několik měsíců k dispozici.
Map si tam dám, na rozdíl od Dakoty, kolik chci a keší taky, díky většímu a citlivějšímu displeji se mi lépe pracuje s mapou a díky propracovanému SW vlastně se vším, co se GC týká.
  • 0

#156 Aviatik

Aviatik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 136 příspěvků(y)

Publikováno 23 srpen 2012 - 21:47

Tiše mi umřel BT modul Evolve (možná by po výměně mikrospínače kterým se zapíná zase ožil) a ohlížím se po novém modulu k mému PDA. Ke svému zděšení zjišťuju, že BT moduly začínají být na vymření, jediné co jsem našel je modul Canmore GT-750 (nabízí Alza), který se dá použít i pro záznam. Teď bych měl pár dotazů: Má s tím někdo zkušenosti? U jiného zařízení se stejným chipsetem jsou stížnosti na špatnou přesnost v lese. Je Bluetooth 2.0 kompatibilní se staršími zařízeními jako je cca 5 let staré PDA?
  • 0
Ej vy mé krabičky z umělé hmotičky!

#157 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 547 příspěvků(y)

Publikováno 24 srpen 2012 - 9:30

siri napsal/a:
Mel bych podobny dotaz (snad to taky patri do tohoto tematu). Doposud lovim se starym Bedou a jelikoz zacina zlobit cim dal vic, ohlizim se po nove gps. Vim, ze je to vec osobnich priorit a moje predstavy jsou tyto: 1. Dakota 10 (nejnizsi cena, ale nevyhoda omezene pameti pro jine mapy), 2. Vista HCx (vyssi cena,ale moznost dohravat mapy na kartu), 3. Dakota 20/etrex Legend 20. (jeste vyssi cena, ale moznost nahravat komplet listingy). Jedine s cim si nejsem jisty, do kterych z techto modelu je mozne nahravat krome souradnic a nejake poznamky i cely listing (vim ze to umi Dakota 20 a novy Etrex 20). Muzete mi nekdo poradit zda to zvladne i Dakota 10 a Vista HCx?Diky

EDIT: a je možné z Open street mapy nějak jednoduše vybrat třeba jen část území, tak aby se zmenšila velikost souboru?


Vista HCx listingy neumí. U Open street map si zvolíš před exportem mapy oblast, kterou v mapě chceš.
  • 0

#158 pb-karan

pb-karan

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 163 příspěvků(y)

Publikováno 24 srpen 2012 - 13:33

siri napsal/a:
Mel bych podobny dotaz (snad to taky patri do tohoto tematu). Doposud lovim se starym Bedou a jelikoz zacina zlobit cim dal vic, ohlizim se po nove gps. Vim, ze je to vec osobnich priorit a moje predstavy jsou tyto: 1. Dakota 10 (nejnizsi cena, ale nevyhoda omezene pameti pro jine mapy), 2. Vista HCx (vyssi cena,ale moznost dohravat mapy na kartu), 3. Dakota 20/etrex Legend 20. (jeste vyssi cena, ale moznost nahravat komplet listingy). Jedine s cim si nejsem jisty, do kterych z techto modelu je mozne nahravat krome souradnic a nejake poznamky i cely listing (vim ze to umi Dakota 20 a novy Etrex 20). Muzete mi nekdo poradit zda to zvladne i Dakota 10 a Vista HCx?Diky

EDIT: a je možné z Open street mapy nějak jednoduše vybrat třeba jen část území, tak aby se zmenšila velikost souboru?


Dakota 10 to umí, ale nezvládá fotografie.
  • 0

#159 Smrk

Smrk

    proti proudu

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 547 příspěvků(y)

Publikováno 24 srpen 2012 - 13:37

Na listingy u Dakoty 10 pozor, když je delší, tak se tam nevejde celý. Já mám Oregon 550t a hodně dlouhá mysterka se mi tam taky neukáže celá.
  • 0

#160 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 24 srpen 2012 - 13:44

Smrk: to chce nový update SW, tam už se myslím vejde jakkoli dlouhý listing.
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas






Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:garmin

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama