Přejít na obsah


Fotka

Baterie best of

garmin doporučení

  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
1337 odpovědí na toto téma

#1221 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 20 listopad 2015 - 20:53

Skoda, ze uz si nikdo nebude pamatovat, ze se ma spis pochlubit treba za rok pouzivani...
  • 2

#1222 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 21 listopad 2015 - 9:14

Tak jsem pro zajímavost jedno balení těch AA Tronicu koupil a tady jsou výsledné kapacity (IPC1L)

A nejsou na té fotce Eneloopy? Alespoň mě se to zdá.


  • -1

#1223 plavcik

plavcik

    plavcik

  • Members
  • PipPipPip
  • 840 příspěvků(y)

Publikováno 21 listopad 2015 - 9:53

Nejsou...

Přiložené miniatury

  • image.png

Tento příspěvek byl upraven od plavcik: 21 listopad 2015 - 9:54

  • 0
Oregon 650, iPhone5 + Geoget

#1224 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 21 listopad 2015 - 20:37

Opravdu na tech Tronikach nikdo nenajde zadny vyrobni kod? To by byl asi prvni vyrobce, ktery na baterky nanepise datum vyroby. :mellow:


  • 0

#1225 Fukar

Fukar

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 308 příspěvků(y)

Publikováno 21 listopad 2015 - 21:03

Datum výroby je na všech, které mám. Momentálně jen tak ze srandy nechávám cyklovat AA z roku 2009 2300mAh,2011 a 2012 2500mAh. O výsledek se podělím, až to doběhne.


  • 0

Člen týmu URNA - Útvar Rychlého NAlezení.
Lovem postižen na 100%.


#1226 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 22 listopad 2015 - 8:51

Tak jsem pro zajímavost jedno balení těch AA Tronicu koupil a tady jsou výsledné kapacity (IPC1L)

 

Prosim, Mpik to tu rikal uz nekolikrat, a ja to zopakuji:

 

Dokud nereknes, jaky byl vybijeci proud, tak je to informace o nicem. I stary a zniceny clanek, kdyz jej budu vybijet malym proudem, ukaze peknou kapacitu. Kdyz ho ale zatizim vic, zdechne, protoze uz ma velky vnitrni odpor.


  • 0

#1227 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 22 listopad 2015 - 10:01

Ale jo, já bych tomu i věřil, jsou nové. Ukáže se za čas.

Ale myslím, že celá tato debata je dost o nesmrtelnosti chrousta. Kdysi dávno byly návody, jak oživit zcela vybité NiCd články, které už ukazovaly zkrat. V dobách, kdy se nabíjelo jen pomalu, do nich pustit cca 1C, pak zkratovat a znovu, nebo do nich vybíjet nabitý elektrolyt. Jenomže ty články stály v přepočtu mnohokrát víc než dnes, nebyly často k sehnání a byla jen jedna značka. Kapacitu tehdy nikdo neřešil, i u nových byla mnohem menší než u odpovídajících nenabíjecích a po takovémto oživení už byla asi zlomkem. Jenomže NiCd proti uhlíkovým měly jednu "výhodu". Držely napětí. Normální baterka hodinu skomírala, s NiCd svítila furt a během minuty byla tma. A taky některé fotoblesky nebyly stavěné na velký zkratový proud akumulátorů a nedoporučovali je tam používat.

Myslím že i s nejhoršími články jsme dneska dál. Kdo chce ušetřit a experimentovat, koupí levné a může se trefit. Kdo chce jistotu, koupí značku a může se zklamat.


  • 1

#1228 zvedavkanocni

zvedavkanocni

    recesistka

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 857 příspěvků(y)

Publikováno 22 listopad 2015 - 10:18

Ze zvědavosti jsem včera cestou přes Tábor jedno balení AA jako jsou na Plavčíkově fotce koupila. Shodou okolností kolega, který do teď kupoval enelopy a najednou je vyhodil prý skoro všechny ( nevím, co se s nimi dělo, jak byly které staré - víc než 4 roky zřejmě ne, čím je nabíjel, ale opravdu jsem na výpravě viděla, že nedrží, oba máme O450 a v mém i tři roky staré bílé Sony byly lepší ) byl na nákupech u německých sousedů a koupil náhodně balení nabíjecích za 3 Eura. Uvidíme, které budou držet líp - mám jen nabíječku Tronic TLG 1000 C5, sice má funkci Refresh, ale uvádí jen % nabití, proudy nezměřím, takže moje postřehy jsou z pohledu běžného uživatele.  Provoz O450 je stále zhruba stejný......


  • 0

#1229 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 22 listopad 2015 - 10:46

Zrovna dneska pres noc jsem testoval obycejne Eneloopy HR-3UTGA z roku 2010. To jsou ty, jak maji na sobe napsano jen "min. 1900mAh".

 

Meril jsem je vybijecim proudem 500mA (coz je tak nejvice vypovidajici hodnota pro zivot v GPSkach) a nameril jsem u vsech kapacitu s prehledem 2100mAh.

 

To mi neprijde jako clanek na vyhozeni. Chtel bych tohle videt u pet let pouzivanych Tronikach...

 

Jako jiste, vsude se muze objevit zmetek. Sam jsem videl u kolegy jeden vadny Eneloop (z nekolika desitek!). Ale ze jich byla vadna hromadka a vsechny se sesly zrovna u jednoho cloveka, to vidim jako vysoce nepravdepodobne. Mnohem pravdepodobnejsi je, ze si je ten clovek proste znicil nevhodnym zachazenim, proto mu chcipaly vsechny. Nicmene se stejnym stylem zachazenim mu ty levnejsi baterky chcipnou jeste drive.

 

A ono uz taky davno neplati, ze Eneloop stoji nejaky majlant. Uz jsem tu psal, ze kvalitni Eneloop stoji jen 2.4x tolik, co stoji ten superlevny Tronik... myslis, ze Eneloop nevydrzi 2.4x tolik, co Tronik? Ze ten Tronik bude pod relevantni zatezi i po peti letech pouzivani vykazovat vetsi nez papirovou kapacitu, jako ten Eneloop? B)


  • 0

#1230 mikeant

mikeant

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 341 příspěvků(y)

Publikováno 23 listopad 2015 - 8:34

Prosim, Mpik to tu rikal uz nekolikrat, a ja to zopakuji:

 

Dokud nereknes, jaky byl vybijeci proud, tak je to informace o nicem. I stary a zniceny clanek, kdyz jej budu vybijet malym proudem, ukaze peknou kapacitu. Kdyz ho ale zatizim vic, zdechne, protoze uz ma velky vnitrni odpor.

 

Vybíjecí proud jsem nechal default, tj. 100 mA. Baterie jsou samozřejmě nové, možná když si vzpomenu za pár let, otestuji znovu.

 

Já osobně v Garminu používám také Eneloopy (a pak ještě Duracell PreCharged 2100 mAh a Varta ReadytoUse 2100 mAh). Tohle jsem koupil jen tak na zkoušku (neber to za 25,- Kč/kus) a počítám s jejich využitím do hraček pro robotky (klasika, když si po půl roce vzpomenou, že jim došly baterky a všechny co mám a nejsou StayCharged jsou samozřejmě samovybité)


  • 0

#1231 Trhac

Trhac

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 2 841 příspěvků(y)

Publikováno 02 prosinec 2015 - 10:18

Včera jsem zahlídnul nové TRONIC v Lidlu, jsou balené po osmi kusech AA nebo AAA za 199 Kč a každý akouš je jinak barevný! No, neber to!


  • 1

RACCOON TEAM
Věk je uveden kačerský, život před nálezem první keše neplatí…


#1232 ewwwe

ewwwe

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 86 příspěvků(y)

Publikováno 02 prosinec 2015 - 10:31

Včera jsem zahlídnul nové TRONIC v Lidlu, jsou balené po osmi kusech AA nebo AAA za 199 Kč a každý akouš je jinak barevný! No, neber to!

 

Uz je mam doma - jsou krasne...

 

Mate nekdo zkusenost?

 

Neznicim si garnina?


  • 0

#1233 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 02 prosinec 2015 - 10:37

Leda ze by vybuchly... ale neocekaval bych tak dobry maly vnitrni odpor, ze by to hrozilo. ;) Spis bych se bal, aby vybec toho Garmina utahly i treba za rok.


  • 0

#1234 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 02 prosinec 2015 - 11:04

Asi napodobují Eneloopy ve všem, ty se taky prodávaly barevné. Důležité je, jestli je napodobili v tom podstatném, tj. v technických parametrech.

Ale možná je to pro ty, kdo chtějí mít geocaching pestřejší.


  • 0

#1235 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 02 prosinec 2015 - 11:25

... mozna to treba i Eneloopy jsou. Nabizi se totiz otazka, jestli se pri vyrobe Eneloopu opravdu vsechny clanky povede vyrobit tak, aby splnily vsechny parametry. A kdyz se nepovedou, co s nima? Co je treba nekomu pod cenou prodat, lepsi nez je vyhodit!

 

Podivej se treba na takovy Eneloop Pro. Parametry docela sedi, jako treba pocet cyklu. Nesedi jen kapacita. Eneloop Pro rika, ze minimalne 2400mAh, tady je uvadeno 2300mAh. Co kdyz je to jen nepovedeny Eneloop Pro?

 

Je to moje cista spekulace, ale co kdyz? Nevysvetlilo by to ty nizke ceny, ale i to, ze mnoho lidi ma zkusenost s nestalou kvalitou tech clanku?


  • 0

#1236 mr3ska

mr3ska

    Optimista

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 439 příspěvků(y)

Publikováno 02 prosinec 2015 - 11:34

Pořídil jsem nové černé Eneloopy (teď už od Panasonicu) a byl jsem docela překvapen. U původních Sanyo bylo uvedeno "min 2400mAh" a při nabíjení jsem se dostal většinou jen na těch 2400. U nových je uvedeno "min 2500mAh" a při nabíjení (nabíječka IPC-1) jsem se při nabíjení prvního páru dostal na něco přes 2800 a 3100. Teď pojedu druhý pár tak uvidíme. Snad nové vydrží déle než staré. Staré jsou po 2,5roce tak do hodin na zdi. Do GPS už moc ne.
  • 0

Outdoor: eTrex Touch 35, Colorado 300, fenix3

Zápisník: http://mr3ska.onelove.cz/

(Oregon 6xx jednodušejiVlastní ikonky waypointů i bez .gpi)

Tip na výlet: Kondracké farní muzeum

"Když tu keš tak moc chceš tak si pro ni sakra běž..."

 

Poslední článek: Blackberry nejen na práci


#1237 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 02 prosinec 2015 - 12:06

Černé Eneloop Pro maji čtvrtinovou životnost oproti normalnim bilym Eneloop.

 

Jakym proudem jsi je nabijel? U malych proudu a velkych clanku nabijecka obcas 'prehlidne' konec nabijeni a nacpe do ni vice energie, nez bylo nutne. (Nicmene nejakych 250mA temhle clankum neublizi.)


  • 0

#1238 mpik

mpik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 4 980 příspěvků(y)

Publikováno 02 prosinec 2015 - 13:22

To je taky ono. Pokud budou mít články velké samovybíjení, narve se do nich obrovská proudová kapacita. Případně když nabíječka nepozná konec, láduje do nich pořád dál. A to je při malém proudu možné. Já tvrdím (možná kacířsky), že nabíječka vypne, když se článek ohřeje.

Ale ono jde spíš o to, kolik se dá dostat z nich. Tj. kapacita by se měla měřit při vybíjení.

A životnost? Staré NiCd měly přes 10 let, třeba ležely úplně vybité a podařilo se je (některé) ještě nabít. Tam kapacitu nikdo neřešil, byla malá nebo ještě menší. On málokterý článek odejde do tvrdého zkratu. Spíš se mu kapacita zmenší na (na dnešní poměry) nepoužitelnou hodnotu, nebo vzroste vnitřní odpor.

A do hodin? Možná opravdu by tam Eneloop šel, s malým samovybíjením, ale tam opravdu stačí alkalika. Tam je důležitá dlouhá výdrž, ne kapacita. A nejdůležitější je těsnost, aby článek po vybití nevytekl. Což prý s oblibou dělají nabíjecí alkaliky.


  • 0

#1239 mikeant

mikeant

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 341 příspěvků(y)

Publikováno 02 prosinec 2015 - 13:55

A do hodin? Možná opravdu by tam Eneloop šel, s malým samovybíjením, ale tam opravdu stačí alkalika. Tam je důležitá dlouhá výdrž, ne kapacita. A nejdůležitější je těsnost, aby článek po vybití nevytekl. Což prý s oblibou dělají nabíjecí alkaliky.

 

Ještě jsem nezažil alkalickou baterii (nikoliv akumulátor), která by nevytekla. Klasický případ, kdy dětem zůstane hračka několik měsíců zapnutá zašitá někde na dně krabice způsobí vytečení i značkových baterií. Akumulátory se sice vybijí na hodně nízkou hodnotu, ale většinou jdou nabít (pár jsem jich už oživil vysokým proudovým pulzem z kondenzátoru a jedou jako nové)


  • 0

#1240 HaLuMa

HaLuMa

    Autor Geogetu

  • Members
  • PipPipPip
  • 11 450 příspěvků(y)

Publikováno 02 prosinec 2015 - 14:02

Já tvrdím (možná kacířsky), že nabíječka vypne, když se článek ohřeje.

 

Proc kacirsky? Ono to tak potažmo opravdu funguje! B)

 

U nabitého článku se už nemá dodaná energie kam ukládat, a tak se začně přeměňovat na teplo. Spolu s teplem stoupá uvnitř tlak, a díky těmto nepříznivým podmínkám uvnitř článku trochu poklesne napětí. Do té doby v průběhu nabíjení to napětí jen rostlo... A na ten pokles pravě číhá ta nabíječka, a vypne se. (pokud ale používá deltaV)

 

Jenže má to své úskalí - co když nabíjíš tak malým proudem, že se vzniklé teplo stačí uchladit do okolí, aniž by uvnitř článku vzrostl tlak? Pak k tomu poklesu nedojde, a nabíječka pumpuje a pumpuje...

 

Čím větší nabíjecí proud, tím vyraznější pokles to bude, a tím větší jistota, že nabíječka včas vypne.

 

Někteří výrobci uvádějí velikost nabíjecího proudu, kterým lze dobíjet trvale, aniž by hrozilo poškození přebitím. Obvykle to bývá něco kolem 0.1C, u Eneloop Pro tedy odhadem 250mA.

 

Tedy IPC-1 při nejnižším proudu nemusí ten pokles včas zahlédnout, nebo je tam malý, že ho není schopna změřit, a všimne si jej až později, až dojde k většímu poklesu. To už ale článku nedělá dobře.

 

Výsledek? Nebojte se používat větší proudy.


  • 0





Také označené jedním nebo více z těchto klíčových slov:garmin, doporučení

0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama