Přejít na obsah


Fotka

Hodnota logu, aneb co si o tom myslíte?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
128 odpovědí na toto téma

#41 seedcorp

seedcorp

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 347 příspěvků(y)

Publikováno 17 leden 2007 - 21:18

Jak jsem predpokladal, mame tu opet dalsi zbytecne flame vlakno.... Geocaching je dobrovolny a pro zabavu. Nereste to. Kazdej hrajeme prakticky za sebe, kazdej dela, co umi a jak nejlepe umi. Vzdycky se najde par kazisvetu a stouralu, ale to je normalni. Proste takovato vlakna nic moc nevyresi.[:S]
  • 0

#42 George_CZ

George_CZ

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 23 příspěvků(y)

Publikováno 17 leden 2007 - 23:23

No, ještě jsme tu neprobírali jaký vliv na hodnotu logu mají teamy ...ono není team jako team, jsou přece teamy de iure, a teamy ad hoc, takže je nad slunce jasné, že teamy de iure (povětšinou rodinné) hledají i logují společně pod značkou teamu, a často souběžně i pod svými osobními nicky, čili systémem jeden za všechny, všichni za jednoho.

U ad hoc teamů vzniklých právě jen pro zdolání konkrétní keše může být hledání společné a finálovka sólová, záleží na dohodě. Předpokládám, že se nikdy nikdo v ad hoc teamu nevzdal svého logu, i když finále neudělal a jen přišel k již nalezené keši. Jak to vlastně chodí v ad hoc teamech, když se dohodnou na sólo dohledávce, sejde se třeba 8 geokačerů/ek, a tomu, kdo právě hledá, to nějak nejde a nejde a nejde a zdržuje tak "frontu" ... [*-)]

Já jen, aby nám tady ten ohníček neuhasl ... viva flame [:)]


  • 0

#43 abakus

abakus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 159 příspěvků(y)

Publikováno 17 leden 2007 - 23:40

Možná bych jen dodal, že (jak všichni víme), tak hledání v týmu je jednodušší. Prostě proto, že víc očí víc vidí, víc klacků víc prohrábne atd. a i když kešku najde jeden konkrétní kačer, tak i ti ostatní na tom mají podíl - minimálně tím klasickým cimrmanovským způsobem, "tak tudy tedy ne, pánové". Takže to nefunguje tak docela, že by někdo přišel k logu úplně zadarmo.

Já říkám: hromadné odlovy ano a to i tak, že jeden najde a ostatní se jen zalogují [;)] I když je pravda, že z kešky, kterou najdu vlastnoručně, mám mnohem lepší pocit. Ale obojí má něco do sebe.


  • 0

#44 Vitek team CZ

Vitek team CZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 99 příspěvků(y)

Publikováno 18 leden 2007 - 18:27

pepa:

A geoteam smí zase zalogovat nález jen při účasti všech členů

Jo a přesně takhle to máme my [:)] Takže sice máme kolikrát i jen jednu nalezenou kešku za den ale zas u všech asistoval i náš 2,5 letej synek Ondra kterej si to užívá čím dál víc. S Ondrovo postupujícím věkem mu budeme přizpůsobovat i obtížnost kešek. Dle plánovaného harmonogramu  tedy předpokládám, že zhruba za 16 let s ním vyrazíme i na nějakou tu horolezeckou. Samozřejmě doufám že Ondra bude natolik sportovně založenej aby nám jí zvládnul, coby postarším rodičům, nabídnout k zalogování. Víte že si jí v klidu zaloguju? Já ho totiž taky tahal v kočárku nebo na zádech když už mu to nešlo po vlastních nohách. To nemluvím o výměně jeho občas znečištěné výstroje.......... [;)]


  • 0

#45 seedcorp

seedcorp

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 347 příspěvků(y)

Publikováno 18 leden 2007 - 18:31

No jo, to je zajimava otazka. Ale u nekterejch cache je prece jen nutne hledat ve vice lidech... je to vetsi legrace a vetsi motivace... kdo najde driv... Pokud se sejde vic teamu najednou, nemuzeme prece chtit, aby jeden odesel a pockal az ten druhy najde...
  • 0

#46 jarry-2395

jarry-2395

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 220 příspěvků(y)

Publikováno 18 leden 2007 - 22:44

seedcorp: No jo, to je zajimava otazka. Ale u nekterejch cache je prece jen nutne hledat ve vice lidech... je to vetsi legrace a vetsi motivace... kdo najde driv... Pokud se sejde vic teamu najednou, nemuzeme prece chtit, aby jeden odesel a pockal az ten druhy najde...

A proc ne?

Nemluvim o kesi v parku na Karlaku nebo na schodech k Tescu, ale kdyz jedu desitky kilometru na ctyrkovou kes, tak si ji chci uzit. Minimalne by bylo slusne, aby se druhy v poradi priblizil, pozdravil a zeptal se, jestli uz ji mam.
A koneckoncu i u me posledni parkove kese se nas seslo ve trech skupinach sest a vsichni rozumne pockali v bezpecne vzdalenosti, az ti pred nim najdou, zaloguji, vrati a pak teprve do toho sli sami. Musim rict, ze me pred casem polovina popularni dvojice S+T z Prahy dost vytocila, kdyz me videla hledat multikes na nejmenovanem ostrove a drze a temer bez pozdravu pristoupila k vyzvednuti bez ohledu na to, ze jsem tam byl driv a chtel jsem si ji osobne najit.
To ze nekdo radsi lovi ve smecce je jeho rozhodnuti a neznamena to ze svuj styl musi vnucovat kazdymu. Ja mam lidi za cely den dost a kesovat do prirody jezdim hlavne proto, abych si od vas odpocinul :-).

  • 0

#47 helut

helut

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 22 příspěvků(y)

Publikováno 20 leden 2007 - 16:49

asi bude opravdu nejlepsi kdyz to budem brat jako hru a kazdej hraje jak umi nekdo cheatuje jinej si to dohraje pekne sam poctive (nerikam ze ja sem 100% poctivej)

  • 0

#48 Aviatik

Aviatik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 136 příspěvků(y)

Publikováno 20 leden 2007 - 19:38

Jenom je škoda že si někteří lidé myslí že když je to jenom hra tak že se potom nemusí nějaká pravidla brát vážně (když je to "jenom" hra).

  • 0

#49 seedcorp

seedcorp

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 347 příspěvků(y)

Publikováno 20 leden 2007 - 21:43

Myslel jsem tim, ze kdyz jdeme ve skupine, tak si vetsinou zvolime hledace (nejmladsi, nejnadsenejsi), kterej hleda a ma z toho nejvetsi radost. My mezitim radime, kecame a kusnime... a pak se vsichni zalogujem. To je nejrozumnejsi pristup (myslim) pro vetsi skupiny. No ne?
  • 0

#50 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 24 leden 2007 - 16:07

Ach jo, to že je to jen hra přeci víme snad všichni a tak se z toho hlavně nepos... Na prvním místě je to věc každého samotného, jak se postaví k tomu, když nějakou kešku hledá v týmu a asi si je schopen danou situaci před nálezem vyříkat: "Fajn, najdeme to spolu" ... nebo "Nechtě mě, já si to chci najít sám...". Stejně se to z logu pak nepozná, pokud se zaloguje celý tým.

Občas se potkáme s někým "cizím" na kešce, necháme ho ať si najde a ukryje a pak jdeme hledat my. Nenapadlo by mně vrhat se na někoho kdo hledá, ale na druhou stranu, jak takového kačera bezpečně na dálku poznat? Jestli nechce být někdo rušenej při svém hledání, tak ať si vezme větrovku/tričko a na záda si dá jasný nápis "Jsem kačer a nechci být rušen..." :-) 


  • 0

#51 WAV

WAV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 434 příspěvků(y)

Publikováno 04 únor 2007 - 14:45

Taky bych to tak moc nedramatizoval. Je to volná hra, tak nechť si to každý dělá po svém. Jen když neškodí ostatním.

Je to především o pocitu hledače, jak se s tím morálně vyrovná. Já bych kupříkladu z toho žádnej zážitek neměl, kdybych ukázal kamarádovi potápěči, kde je keška, on mi ji vylovil, já se lognul a pak by ji tam spátky potopil. To je oničem. Ne?

Jako owner si ovšem mohu stanovit pravidla, kdy budu požadovat nějaký důkaz a to je taky v pořádku. Tém komu vadí určité nekorektnosti, tak si takové podmínky u svých  keší mohou stanovit.


  • 0

#52 Autacek

Autacek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 744 příspěvků(y)

Publikováno 16 duben 2007 - 9:41

To že se každému hledá a loguje jinak těžce je jasné, skupině či jednotlivci, páč víc hlav víc ví, víc očí víc vidí. Pravda, když je keš na skále a kešer co by nelezec si na to pozve kamaráda horolezce, to už mi příjde trochu mimo.. Tedy objetivity stejně nikdy nedocílíme...

Ze stejného soudku je i otázka nápovědy u keše, úplně jinak se hledá, když ji člověk zná a jinak když vůbec neví. A tady bych se rád zeptal Vás ostatních, myslíte si, že by se mělo použití nápovědy uvádět do logu ? Bylo-by mi to celkem jedno, ale k čemu je pak dobrý log stylu, nalezeno hned, či nalezeno snadno, nalezeno na první sáhnutí...  Zrovna teď nedávno mě to opět zarazilo, keš zaměřená snad o 20 metrů vedle, jiných možných úkrytů tisíc, ale všichni jsou happy ;-), without problem..

No, asi budu muset ještě hodně trénovat, abych taky kešky nacházel s takovou lehkostí. Jak jste na tom vy ? A uvádíte log DNF když se nepodaří ?


  • 0

#53 Numira

Numira

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 585 příspěvků(y)

Publikováno 16 duben 2007 - 10:17

Autacek:

Jak jste na tom vy ? A uvádíte log DNF když se nepodaří ?

 

Jasne, od toho tam ta moznost prece je. Kdyz nenajdu, dam DNF. Chapu, kdyz nekdo DNF neloguje, ma proto asi svuj duvod (treba hledal jen chvilicku, v rychlosti nebo neco na ten zpusob) spis me prekvapuji logy typu (viz treba Tic Tac Cache 2): Hledal jsem pul hodiny, kesku jsem nenasel, ale podle napovedy/konzultace s autorem/napovedy jasnovidce to muselo byt presne tady. To vse zapsano u logu s veselym ksichtikem.
To ze jim autor logy nesmaze beru jako naprosto v poradku, taky bych ho u sve kesky asi nesmazal, protoze jak uz tu padlo nekolikrat-je to hra a kdyz to nekdo povazuje za "zarez na pazbe" tak at si takovy geocaching uzije. V mych ocich ale takovy clovek HLUBOCE klesne.

Beru to tak, ze bud jsem krabku nasel, nebo nenasel, pro oboji jsou alternativy logu. A kdyz uz krabicka na miste ani fyzicky neni nekolik tydnu, tak snad neni co resit...

howgh
 


  • 0

#54 Pazitka

Pazitka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 393 příspěvků(y)

Publikováno 16 duben 2007 - 10:27

Jo napoveda. To je problem. Sam se snazim postupovat tak, jak si myslim, ze by to melo byt. Predpokladam, ze cache je dobre zamerena, to by uz dnes nemel byt problem, hledam bez napovedy, a kdyz si nevim rady, nez bych rozhrabal cele okoli, nebo ve meste byl moc dlouho napadny, pak ctu napovedu. Ta by mela byt takova, ze identifukuje naprosto presne misto, kde je cache schovana. (ale vsichni dobre vime, ze takto to proste casto nebyva)

Do logu pak pisu, nalezeno bez napovedy, kdyz jsem na to hrdy,  nebo nic, kdyz to bylo snadne, nebo musel jsem pouzit napovedu. Ale ... ty logy, ty nepisu pro ostatni, abych se na nekoho vytahoval, nebo tak neco. To pisu pro sebe. Je to preci takova moje kronika. Archiv vzpominek. Proto jsou moje logy casto 10x delsi nez logy prede mnou a logy za mnou. Proto pridavam fotografie.

Ale ne kazdy to chape stejne. Inu, kdyz nekdo najde 24 kesi za den, tezko si pak pamatuje nejake detaily. A kdyz je vas 5 ve skupine, muze se klidne stat, ze found-it logujici jedninec ani nenasel. Ale zase, je to jen jeho vec, jestli ho to takhle tesi. Ano, i ja to delam, ale zase tak me to netesi, proto davam kazdemu moznost, aby si cache nasel sam, a stejnou moznost take pozaduji. Ne vzdy se to pak dari presne dle idealniho modelu, ale pak je jeden zase rad, ze je v te skupine.

Ale hlavne, je to jen hra. A kazdy, at se realizuje po svem. A nesnazme se do tehle celkem prijemne demokracie dosazovat dalsi svazujici totalitni pravidla. Komu tim prospejeme? 


  • 0

#55 Pazitka

Pazitka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 393 příspěvků(y)

Publikováno 16 duben 2007 - 10:32

Jo, a DNF, to je taky otazka. Ja ho loguju. Nekdo to mozna chape jako ostudu, a trosku to tak je, ale je to preci JEN hra. A kdo hraje, musi umet prohravat. Nekdy loguju DNF dokonce s gustem. Zejmena u mestskych mikro, kterou jsou soucasti spise nez celosvetove hry zvane Geocaching, nejake lokalni hry "na slepou babu", a kde napoveda "nezmokne", na miste v uzke ulicce, kde se skutecne zamerit neda, vam skutecne moc nepomuze.

A taky se mi stava, ze jaksi pri ceste okolo zkontroluji cache. A neni tam. Disabluju, a pak mi prijde email "aha, a proto jsme nemohli najit!". Skoro vycitka, jako by to byla moje chyba. Pritom, kdyby byl DNF log, treba bych uz cache davno osetril ...


  • 0

#56 Aviatik

Aviatik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 136 příspěvků(y)

Publikováno 16 duben 2007 - 10:59

Hinty pokud možno nepoužívám, s nápovědou mi to připadá příliš jednoduché. Teprve když se trápím moc dlouho a připadá mi že jsem všechna myslitelná místa prohledal tak po ní sáhnu. V takových případech to přiznám v logu. Líbí se mi originální ukrytí, už se mi párkrát stalo že jsem po přečtení nápovědy nechápavě koukal a potom prohlašoval že to tam přece být nemůže ... [:)]

 DNF poctivě přiznávám kromě jediného případu kdy jsem se večer nedostal k internetu a druhý den jsem se na místo vrátil a našel.


  • 0

#57 Jedla-bedla

Jedla-bedla

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 188 příspěvků(y)

Publikováno 16 duben 2007 - 11:17

Nemám nic proti skupinovým logům, zvlášť když se jedná třeba o rodinný tým, kdy mají z nálezu největší radost děti, pak je to v naprostém pořádku. Pro mě má největší hodnotu log, který jsem si mohl zapsat, v rámci možností pro danou keš, po samostatném odlovu, kdy jsem keš našel sám, bez cizí pomoci a pokud možno bez nápovědy. Vůbec se mi však nelíbí nájezdy na keše, kdy se třeba 5 kačerů domluví a jedou "vyrabovat" nějaké město od keší. Vím, že třeba u toho zase zažijí spoustu legrace a zábavy, ale mě by takový log moc netěšil. Jak už tady psal "Pažitka": může se klidně stát, že found-it logující jedinec nic nenašel. Jakou hodnotu má potom tento "bod" pro něho, to záleží na nich jak se s tím srovnají a když je to tak baví, ať to tak klidně dělají. Je to jen hra, ne soutěž. Něco jiného je to s odlovem keší, kde je potřeba jisté technické vybavení ( dnes třeba LOST apod.) a pokud s ním nedisponuji, tak třeba společně s kamarádem, který toto vybavení má, vyrazíme a keš společnýma silama odlovíme. Ale abych ji musel odlovit za každou cenu, aby mi zmizela ikona z mapy neodlovených, když na to ani sám nemám, to ne. Od toho jsou přece keše s různým zaměřením a s různou obtížností, aby si každý vybral podle svého gusta a schopností. Ale to už je možná na jinou diskusi. Myslím, že hodnota logu je pro každého jiná, někdo si více váží počtu "found-it" logů, jiný a to jsem i já, si váží více těch zážitků.
  • 0

#58 WAV

WAV

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 434 příspěvků(y)

Publikováno 16 duben 2007 - 16:34

Částečně si z toho soutěž a prestižní záležitost děláme sami na tomto serveru. Začalo to jakýmsi pořadníkem řazeným podle počtu dosažených keší. I ty samotné gratulace jsou vlastně jakýmsi popichováním.

Osobně proti tomu nic nemám, jsem právě onen soutěživý typ. Vnitřně si ale keše rozděluji na ty se skvělými zážitky a ty co mám za takzvaný bod.

Kolektivního odlovu jsem se zůčastnil taky. Že by to bylo efektivnější, než když jsem lovil sám se určitě říct nedá. Každopádně to bylo  ekonomicky podstatně výhodnější. A den strávený se stejně potrefenými kamarády byl taky super. Musím však přiznat, že single lov jako takový mě baví víc, ale to si nechávám právě na ty vychytané pětihvězdičkové keše - pokud to jde.

Každopádně bych to zas tak nedramatizoval. Teoreticky jde dát někomu kopii svého razítka, nebo nálepky a posílat ho místo sebe a sbírat tak body ze dvou a více míst naráz. Ale ať to klidně dělají, když s toho mají dobrý pocit. Stejně tady z toho místa proti tomu nikdo nic neudělá.
 


  • 0

#59 marekl

marekl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 876 příspěvků(y)

Publikováno 16 duben 2007 - 18:12

Protože mám Brno vybrané, v poslední době často jezdím s kamarády do blízkého i vzdálenějšího okolí (ahoj WAVe :). Taky nemám pocit, že by hromadný sběr byl ve srovnání se single výletem efektivnější. Někdy bych sice možná nějakou kešku hledal déle, ale většinou jsou při takových nájezdech vybrané jednodušší věci patrné na první nebo druhé sáhnutí. Když se k tomu přidá skvěle strávený den mezi lidmi se stejnou úchylkou, nemá myslím smysl body řešit.

Hinty bych sem taky netahal. Když nevím, tak se podívám a neřeším, jestli je potom keš ulovena správně nebo špatně. Tohle nechávám plně na autorovi - když chce, aby ostatní pořádně hledali (třeba kvůli vyšší obtížnosti keše), tak nápovědu nepřidá. Podobně bychom jinak mohli začít řešit, jestli je správné dojet ke keši autem, nebo jestli má větší hodnotu bod toho, kdo dorazil na kole nebo přišel pěšky.

Tohle není soutěž o body.


  • 0

#60 Favet

Favet

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 130 příspěvků(y)

Publikováno 17 duben 2007 - 0:27

Také máme ze samostatně nalezené kešky větší radost, než z hromadného odlovu. I když geovýlet s pokecáním má také něco do sebe. Holt každý si musí vybrat.

Spíše ještě popíchnu do téhle diskuze, že mne již delší dobu udivují u některých keší 2 FTF !! Když už na FTF chce někdo vyrážet společně a nedovedou se u multiny domluvit, kdo na tom měl větší podíl a má FTF, zatímco ten druhý STF, tak u tradicionálek přece musí mít jasno, kdo ji první našel !! A ne si k logu prdnout dva FTF bookmarky [^o)].


  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama