Přejít na obsah


Fotka

Czech geocoin 2007 - verejna sutaz o navrhy


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
120 odpovědí na toto téma

#21 A. da Mek

A. da Mek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 132 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 11:46

Saman: este by som sa prihovaral za umiestnenie letopoctu v tvare A.D. xxxx

Myslíš tím přidat A.D. před letopočet na straně se lvem, nebo umístit další letopočet na stranu s korunou? A to xxxx má znamenat 2007 nebo MMVII?
V každém případě je třeba vzít v úvahu, že jednak na minci není moc místa, a taky to že přestože vzhled mince a písmo je středověké, tak texty jsou v angličtině.
  • 0

#22 Saman

Saman

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 940 příspěvků(y)

Publikováno 08 únor 2007 - 16:03

Aha, ja som iba slepy, jasne, letopocet sa v tom navrhu uz nachadza [:)]

  • 0

#23 RaRoch

RaRoch

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 156 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2007 - 11:47

No, latinsky se mi nepodařilo dát dohromady nic smysluplného. Úplně praštěný kvazipřeklad mnou navrhovaného nápisu Caching through ages by mohl být něco jako Venatio scrinii per temporibus.

Ze zlatého fondu citátů by snad šlo vybrat: Nihil novum sub sole - Nic nového pod sluncem

nebo kratší: Q.B.F.F.F. , čili Quod bonum faustum felix fortunatumque - Kéž je to k dobru, zdaru, štěstí a blahu


  • 0

#24 Saman

Saman

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 940 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2007 - 14:06

RaRoch:

No, latinsky se mi nepodařilo dát dohromady nic smysluplného. Úplně praštěný kvazipřeklad mnou navrhovaného nápisu Caching through ages by mohl být něco jako Venatio scrinii per temporibus.

Ze zlatého fondu citátů by snad šlo vybrat: Nihil novum sub sole - Nic nového pod sluncem

nebo kratší: Q.B.F.F.F. , čili Quod bonum faustum felix fortunatumque - Kéž je to k dobru, zdaru, štěstí a blahu

Keš je to k dobru, zdaru, stesti a blahu. 


  • 0

#25 Saman

Saman

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 940 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2007 - 14:24

btw na prazskom grosi, ktory je podkladom pre tuto mincu, bol napis: DEI GRATIA REX BOEMIE, co tak nahradit to za DEI GRATIA GEOCOIN BOEMIE (pripadne DEI GRATIA GEOGROSSI BOEMIE)? T.j. namiesto z bozi milosti kral cesky (Vaclav II.) z bozi milosti geocoin cesky? [H]

  • 0

#26 haggaeus

haggaeus

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 751 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2007 - 15:03

Gros je pekny, ale chybi tam heraldicka jesterka. Klidne bych vzal lic z lonske mince a rub z grose.

  • 0

#27 Saman

Saman

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 940 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2007 - 15:24

Hagi, Tebe tam urcite chyba aj Bondy [:)]

  • 0

#28 Czecho Cowboy

Czecho Cowboy

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 372 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2007 - 16:00

Saman: btw na prazskom grosi, ktory je podkladom pre tuto mincu, bol napis: DEI GRATIA REX BOEMIE, co tak nahradit to za DEI GRATIA GEOCOIN BOEMIE (pripadne DEI GRATIA GEOGROSSI BOEMIE)? T.j. namiesto z bozi milosti kral cesky (Vaclav II.) z bozi milosti geocoin cesky? [H]

To zní dobře [Y]


  • 0

#29 RaRoch

RaRoch

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 156 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2007 - 18:00

No, dobrý to sice je, ale je vidět, že jsme všici buďto ateisti nebo jen vlažní věřící, protože to je příklad braní božího jména nadarmo. Až se ten geocoin dostane k nějakému militantnímu věřícímu, tak teprve uvidíte, co to znamená ...

Pokud jde o mne, zůstal bych u angličtiny (stejně tam bude  nápis "Trackable...") anebo bych propagoval Q.B.F.F.F. - vypadá to tajemně, význam je přívětivý a někoho to třeba přiměje si to najít a tím se poučí.


  • 0

#30 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2007 - 18:19

Minutus: Jinak rozhodne bych se primlouval za tu historickou kostrbatou variantu nez tu moderni repliku...

ja jsem taky za historickou. napriklad na ty moderni replice mi prijde ten lev nejakej vyzablej. spis to vypada, jako lev pod rentgenem [:)]


  • 0

#31 A. da Mek

A. da Mek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 132 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2007 - 18:27

Mimochodem, nebude příliš náročné takovouhle minci vyrobit? Když je obraz složen jenom z čar stejné šířky, jako třeba na pražských geocoinech nebo i nápisy na loňském českém geocoinu, tak se to asi snadno nakreslí ve vektorovém formátu a vyfrézuje NC gravírkou, ale jak se vlastně dělají složitější reliéfy - to se to dlabe od ruky?
  • 0

#32 Czecho Cowboy

Czecho Cowboy

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 372 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2007 - 18:48

A. da Mek: ....ale jak se vlastně dělají složitější reliéfy - to se to dlabe od ruky?


Co já vím, tak se to laserově gravíruje


  • 0

#33 PLAJ family

PLAJ family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 101 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2007 - 20:51

Czecho Cowboy:

A. da Mek: ....ale jak se vlastně dělají složitější reliéfy - to se to dlabe od ruky?

Co já vím, tak se to laserově gravíruje

Pánové! Jestli chcete vědět jak se vyrábějí mince, tak se někdy vypravte na nějaký historický jarmark. Ta technologie stovky ba i více let prakticky stejná. Vyryje se raznice (třeba tím laserem), a pomocí raznice se vyrazí na kovová kolečka (střížky). Mince se tedy negravírují každá zvlášť.

http://www.p-numis.wz.cz/vyroba.htm nebo http://www.skjaldbor...ry.cz/mince.htm


  • 0

#34 PLAJ family

PLAJ family

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 101 příspěvků(y)

Publikováno 09 únor 2007 - 20:52

Nejak mi to odeslo 2krat [:(]

  • 0

#35 Hanysek & Hanika

Hanysek & Hanika

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 184 příspěvků(y)

Publikováno 10 únor 2007 - 11:06

A  co neco takoveho
  • 0

#36 Lucecitka

Lucecitka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 334 příspěvků(y)

Publikováno 10 únor 2007 - 12:18

Saman:

Mili kreativni geokolegovia a geokolegyne, je cas zacat pracovat na novom ceskom geocoine 2007.


Prosim preto vsetkych zdatnych geografikov, aby tu prezentovali svoje navrhy...



Mysleli jsme si, že se zde mají prezentovat návrhy na "originální" český geocoin, ale zatím se tu dají najít fotky mincí, které už někdo vyrábí. Nemyslíme si, že když takovouto minci doplními o potřebné "geoúdaje", můžeme hovořit o kreativitě... Trošku to zavání čínským kopismem...


Neříkáme, že je český groš ošklivý, to rozhodně ne (je nádherný), může sloužit jako potřebná inspirace, ale ne že se vezme celý groš a jen změníme text tak, aby byl "geokošer"...


Tímto příspěvkem, jsme určitě rozzuřili všechny příznivce českého geogroše, ale takhle to zkrátka vidíme...takže směle do nás...[;)]


  • 0

#37 Mion

Mion

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 942 příspěvků(y)

Publikováno 10 únor 2007 - 19:32

Lucecitka:

Mysleli jsme si, že se zde mají prezentovat návrhy na "originální" český geocoin, ale zatím se tu dají najít fotky mincí, které už někdo vyrábí. Nemyslíme si, že když takovouto minci doplními o potřebné "geoúdaje", můžeme hovořit o kreativitě... Trošku to zavání čínským kopismem...

Neříkáme, že je český groš ošklivý, to rozhodně ne (je nádherný), může sloužit jako potřebná inspirace, ale ne že se vezme celý groš a jen změníme text tak, aby byl "geokošer"...

Využít motiv groše pokládám za velmi dobrý nápad!  Už proto, že Václavův groš byl ve středověku ve své době  v Evropě výjmečným a mezinárodně ceněným platidlem (téměř něco jako předchůdce Eura) [;)]- a stálo by za to tuto minci nějak v nové podobě připomenout a znovu po Evropě rozšířit  -  aspoň v rámci GC [:)]
(link na stránku s informacemi o groši doporučuji pozorně prostudovat - je to opravdu zajímavé počteníčko, hlavně v druhé polovině -  třeba pak replika geogroše získá nějaké další příznivce :-) )

 

 Ale jinak klidně ať je na CZ2007 coinu cokoliv rozumného, a pokud bude vypadat navíc jako historická mince, bude to skvělé. Moderních, různobarevných geo-"coinů", předhánějících se v originalitě co se týče zpracování, je v geosvětě habaděj. Proto bych já třeba ocenil konzervativní vzhled mince. Zkrátka, aby nový geocoin vypadal jako pravá mince a né jako barvami hýřící, přerostlý odznak [;)]


  • 0

#38 Minja

Minja

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 63 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2007 - 23:29

Joo..Groš by se mi taky líbil..Jsem pro.. Minja

  • 0

#39 Lemurek.HB

Lemurek.HB

    Member

  • Members
  • PipPip
  • 10 příspěvků(y)

Publikováno 11 únor 2007 - 23:35

Bezvyhradne souhlasim. Navrhovany motiv stredovekeho platidla pokladam za bezkonkurencni. Ve sve dobe to byla mince  vyhledavana a siroce  uzivana po cele Evrope pro svoji kvalitu. Bylo by to hezke propojeni minulosti se soucasnosti a splneni puvodniho prani krale Vaclava,aby to byla mince stala a vecna.[:)]

  • 0

#40 A. da Mek

A. da Mek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 132 příspěvků(y)

Publikováno 12 únor 2007 - 16:21

PLAJ family: Vyryje se raznice (třeba tím laserem), a pomocí raznice se vyrazí na kovová kolečka (střížky). Mince se tedy negravírují každá zvlášť.
http://www.p-numis.wz.cz/vyroba.htm nebo http://www.skjaldbor...ry.cz/mince.htm

To je jasný, ale jde o to jaké technologie se používají na výrobu raznic. Například na www.antiquanova.com/questions.cz.htm je rozhovor s medailérem, který razidlo pro ražbu replik historických mincí ručně seká, ryje, tepe a brousí.
Mimochodem, www.antiquanova.com/custom.cz.htm si účtuje za 3D reliéf o 50% až 100% víc než za 2D reliéf. A jejich replika pražského groše vypadá takhle:
http://www.vltava200...strGoodsID=M2AL

Pokud se dobře pamatuju, jak kdysi jsem četl, že razidla pro denáry se vyráběla tak, že se obraz vyrazil pomocí kolků do měkkého železa a pak se to zakalilo. (Docela by mě zajímalo jak náročné by bylo takovou ranně středověkou technologii napodobit v amatérských podmínkách. Bylo by hezké razit si vlasní mince a pak je trousit po navštívených keších, podobně jako CWG).
  • 0




0 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 0 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama