Přejít na obsah


Fotka

POI.cz


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
449 odpovědí na toto téma

#121 marekl

marekl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 876 příspěvků(y)

Publikováno 04 srpen 2007 - 19:36

Michal: Ne, je to úplně stejné jako s Photoshopem. Ani v jednom případě nelze dle licenčních podmínek program/databázi vystavovat. Že se ti nelíbí podmínky Groundspeaku, to už s touto diskuzí nesouvisí. Ani s mým přirovnáním.
  • 0

#122 michal_a_jana

michal_a_jana

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 421 příspěvků(y)

Publikováno 04 srpen 2007 - 19:45

Ja jsem taky rad, ze mame jeden celosvetovej gc server, stejne tak jako bych byl rad kdyby poi bylo celosvetove. To ale neznamena ze ty diktatorsky podminky jsou supr spicka, a ze se s nima musim ztotoznovat. Myslim si, ze v nekterych pasazich jsou ty podminky nefer a omezuji nas v nakladanim s necim, co je v samotne podstate nase (ted mluvim o kesich a ne o databazi). A proto mi vubec nevadi ze nekdo tuto cast nefer podminek porusuje. Nesouhlasil bych, kdyby z toho ten nekdo mel zisk, nebo tim zpusoboval ztratu GS, ale pokud tim pouze ulehcuje zivot nam vlastnikum ceskych kesi, tak jsem pro.
  • 0

#123 supermudla

supermudla

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 122 příspěvků(y)

Publikováno 04 srpen 2007 - 23:49

To ne, ale všichni jsme "podepsali", že nikomu nevyzradíme souřadince. Resp. "neposkytneme třetím osobám" nebo jak se tadytytok věci formulují správně právnicky ;)


Tohle není celá pravda. Když GC začínal, *NIKDO* na serveru si na souřadnice nárok nedělal. Souřadnice se dlouho zobrazovaly (teď si nepamatuju přesně do kterého roku, ale ještě cca před 3-4 lety to tak určitě bylo) aniž člověk vůbec musel na geocaching.com zakládat účet, souhlasit s nějakými bláboly, a upisovat tak duši ďáblu.

Všichni byli happy. Jenže pak jim ruplo v kouli, a změnili pravidla pro přístup k datům. Co mi přijde jako opravdu pikantní je fakt, že ty data jim v tu chvíli vůbec nepatřily! Lidi kteří cache zakládali samozřejmě NECHTĚLI aby někdo s přístupem k nim kšeftoval. Jenže Geocaching.com se jich na nic neptal, a IMHO se tak dopustil krádeže.

Pokud by v tom okamžiku smazali databázi, začali z čisté vody, a každého kdo zakládá novou cache donutili k tomu souhlasit s novými licenčními podmínkami, bylo by to oukej. Jenže to se samozřejmě nestalo. Takže pokud teď fňukají že jim někdo krade data, je to zloděj co křičí "chyťte zloděje". Opravdu se divím že jim na to skáčete.

http://geocaching.gp...es.org/history/
  • 0

#124 michal_a_jana

michal_a_jana

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 421 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2007 - 0:05

supermudla napsal/a:
Tohle není celá pravda. Když GC začínal, *NIKDO* na serveru si na souřadnice nárok nedělal. Souřadnice se dlouho zobrazovaly (teď si nepamatuju přesně do kterého roku, ale ještě cca před 3-4 lety to tak určitě bylo) aniž člověk vůbec musel na geocaching.com zakládat účet, souhlasit s nějakými bláboly, a upisovat tak duši ďáblu.


To je zajimava informace. Podle me je to taky o tom, ze my casto rikame, ze gc je hra. Ano pro nas cachery. Ale pro GS je to podle me obycejnej a tezkej business. To ze mame gc.com pro BM zadarmo neni zadna jejich dobrocinna akce, ale akorat lakadlo abychom se stali PM, sledovali reklamu, a hlavne BM je taky vynikajici zdroj novejch kesi, protoze platici PM taky prece potrebujou neco hledat;)

Zkratka GS ma licencni podminky nastaveny tak, aby maximalizoval zisk a vydelaval $. POI je naproti tomu neco uplne jinyho, to mi prijde skutecnej free server delanej pro lidi.

Skoda ze GS neni na burze abychom se podivali kolik vydelali za lonskej rok. Tim nerikam, ze proti GS neco mam, je dobre ze jsou, je normalni ze to delaji pro penize, ale nemeli bychom byt naivni a myslet si, ze GS je tu proto, aby byly kesky, GS je tu hlavne pro zisk.
  • 0

#125 supermudla

supermudla

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 122 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2007 - 0:05

Jedna se o databazi ziskavanou na www.geocaching.com po zaplaceni clenskych poplatku a to vyhradne jen pro vlastni potrebu.


Jak to víš? Máš křišťálovou kouli? Pokud tam nejsou PM cache, tak zjevně nic platit nemuseli. Třeba si jen zjistili kontakty na lidi, kteří cache zakládají, slušně je o souřadnice požádali, a dali dohromady jejich odpovědi.

Jejich zverejnovanim jinde nez na GC.COM dochazi k porusovani prav provozovatele serveru viz "3. License to Use Site; Restrictions" na http://www.geocachin...termsofuse.aspx .


To že si někdo něco vyhrazuje ještě neznamená, že když to někdo poruší, překračuje zákon.

.. a vsech autoru, kteri sva data sverili vyhradne serveru geocaching.com .


Jak dlouho ti trvalo, než jsi se těch VŠECH AUTORŮ zeptal, jestli se cítí o svá práva ochuzeni?

Docela jsem zvedav, jak to dopadne :-).


Já ne. Je mi to fuk. To že si nějací magoři myslí že uspořádané dvojice reálných čísel jsou jejich vlastnictví je jen jejich problém.
  • 0

#126 supermudla

supermudla

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 122 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2007 - 0:37

Zkratka GS ma licencni podminky nastaveny tak, aby maximalizoval zisk a vydelaval $.


Jistě. Podle mě to dělají docela dobře, pořádají akce, vymýšlejí stále něco nového, za nápady jako CITO apod není možné nechválit. Podle mě ale příjem z PM bude jen zlomkem příjmu z reklamy.

To že se brání cucnutí DB do POIs bych přirovnal k tomu, jak se noviny bránily internetu- bály se že přijdou o předplatitele. To sice přišly, ale jen o minimum, a navíc získaly další čtenáře a další reklamní příjmy, takže na tom vydělali. Pak se to opakovalo, akorát šlo o RSS. Nejdřív se báli že přijdou o peníze za ořezanou reklamu, pak jim došlo že zajímavé články si čtenáři stejně budu číst z kompletních stránek.

Tady to bude podobné- i když budu mít cache v bodech zájmu, stále si budu chtít přečíst online log, hint, zalogovat se. Takže na geocaching.com ten člověk stejně půjde. Nevím jestli jim to nedochází. Možná je to jen ta americká nátura- soudit se, soudit se, soudit se... Přitom by měli být rádi že jim někdo zadarmo dělá reklamu. :(
  • 0

#127 supermudla

supermudla

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 122 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2007 - 1:39

Ano, jsou tady lokální varianty GC.com. Ale pouze lokální a geocaching je přitom globální záležitost. Zítra jedu do Vídně, potom na Slovensko, keše lovím na dovolené, po celém světě. A pod jedním systémem.


Globální záležitost? Chlapcům z GC.com konečně začala na jejich webu fungovat diakritika?
  • 0

#128 supermudla

supermudla

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 122 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2007 - 2:28

vrabcak napsal/a:
Skrýšotlač není robot, jen jiný druh webového prohlížeče - sám od sebe nic nedělá, ke všemu je třeba konkrétní ruční akce konkrétního uživatele.


[ironie]Jojo, roboti neexistujou. Všechno totiž musíme programovat a do crontabu dávat ručně.[/ironie]

Skrýšotlač, a desítky dalších programů pro geocaching, samozřejmě roboty JSOU. Groundspeak o tom zjevně ví, ostatně roboti se nijak nemaskují, a většinou slušně posílají dobře rozlišitelné user_agent IDs. Jde o typické pokrytectví právnických oddělení, které toho nejprve co nejvíc zakážou, aby to následně tiše tolerovali, dokud je to pro ně prospěšné. Držet v ruce klacek je sice výhodné, sympatie to ale příliš nezískává.
  • 0

#129 marekl

marekl

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 876 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2007 - 7:24

Existuje přece skvělé řešení: www.opencaching.cz a další světové opencachingové weby. Je to free, je to otevřené, zcela mimo imperialistické spáry diktátorského Groundspeaku. :) Aby se ale opencaching rozšířil, musí tam někdo začít zakládat. Pět až deset keší za měsíc, které tam teď vznikají, na to nestačí.
  • 0

#130 michal_a_jana

michal_a_jana

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 421 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2007 - 9:22

Ja bych s nadsazkou prirovnal diktatora GS k diktatorskym rezimum typu komunismus. Zakon v dobe komunismu byl taky zakon, ale vsichni vedeli, ze je to jen ten klacek co chce abychom skakali tak jak se sefum libi, a kdyz nekdo nasel cestu jak diktatorsky zakon obejit, tak to bylo pro narod jedine dobre. Obdobne to vidim u GS a ja osobne bych se jejich podminek rozhodne nezastaval, nebranil je, a nesnazil bych se jim zachranit kazdy ztraceny $. Supermudla ma pravdu, ze licencni podminky nerovnaji se zakon, a kdyby je nekdy prezkoumaval soud, tak by je paradoxne mozna v mnohych pasazich zrusil jako nezakonne. Coz se vraci ke spravnemu pristupu Rossiniho--nejdriv si udelat pravni analyzu a pak teprve neco rusit. Bohuzel hlas geocacheru tento nazor ubil.
  • 0

#131 GEO-TOM-CAT

GEO-TOM-CAT

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 123 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2007 - 9:52

Kdyz uz jsme u toho :) poradi nekdo jak do TomTom 510 dostat nejakym alternativnim zpusobem alespon seznam treba triceti v dane lokalite ? A to uz se ani po probehle debate nechci zeptat zda by tam slo dostat vsechny v cr :D
  • 0

#132 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2007 - 10:00

GEO-TOM-CAT napsal/a:
Kdyz uz jsme u toho :) poradi nekdo jak do TomTom 510 dostat nejakym alternativnim zpusobem alespon seznam treba triceti v dane lokalite ? A to uz se ani po probehle debate nechci zeptat zda by tam slo dostat vsechny v cr :D

GSAK. klidne se zeptej, samo slo.
  • 0

#133 GEO-TOM-CAT

GEO-TOM-CAT

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 123 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2007 - 10:23

Dain & Olik napsal/a:
GSAK. klidne se zeptej, samo slo.


Tak se teda ptam :) JAK ?
  • 0

#134 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2007 - 10:31

GEO-TOM-CAT napsal/a:

Dain & Olik napsal/a:
GSAK. klidne se zeptej, samo slo.


Tak se teda ptam :) JAK ?

PQ cely republiky, GSAK > export > tomtom
(GSAK umi exportovat cca do 20ti vystupu (html-velice sikovne pro kompletni offline databazi v pda, ozi, magellan, tomtom.......)
  • 0

#135 GEO-TOM-CAT

GEO-TOM-CAT

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 123 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2007 - 10:37

Dain & Olik - diky, podivam se, co by mohla tva slova znamenat a kdyz tak se ozvu :) prozatim mi vedle nich schazi tlacitko decrypt :)
  • 0

#136 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2007 - 10:55

GEO-TOM-CAT napsal/a:
Dain & Olik - diky, podivam se, co by mohla tva slova znamenat a kdyz tak se ozvu :) prozatim mi vedle nich schazi tlacitko decrypt :)

stahni si GSAK (je zdarma 30 dnu, pak je taky zdarma, ale uz zacinaji zdrzovat nagscreens :)) prohrab se tim (mel by tam byt prilozen gpx soubor, pro ukazku moznosti.) z toho asi zjistis nejvic.

a na geowiki je taky trochu povidani o nem
  • 0

#137 ProKesTom

ProKesTom

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 848 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2007 - 10:58

Sice nejsem právník, ale vím, že závažnost každého porušení zákona (což je víc, než jakákoli smlouva), se hodnotí především podle toho, jakou škodu čin způsobil. Marně přemýšlím, jakou škodu POI.CZ vlastně (a komu) způsoboval. Zato zastavení zveřejňování těchto dat způsobí - když ne přímo škodu, tak problémy, ... skoro každému zúčastněnému. Ať už se to komu líbí nebo nelíbí, Rosssini udělal jediný možný správný krok: zajistit si právní posouzení věci. Řešit právní záležitost bez právníka je nesmysl. Že navíc do právního posouzení zastavil zveřejňování těchto dat, ho jen ctí (jakkoli je mi to nepříjemné). Já jsem GC POI používal a nemyslím, že by mi GC, byť i s PM mohlo plně hodnotu těchto dat nahradit.
  • 0

#138 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2007 - 11:41

ProKesTom napsal/a:
Já jsem GC POI používal a nemyslím, že by mi GC, byť i s PM mohlo plně hodnotu těchto dat nahradit.

ale to co bylo na poi, nebylo nic jineho, nez data stazena pres PQ a exportovana GSAKem na TOMTOM format. uplne to same muze udelat s PM kazdy. vzdyt to jinak nez GC s PM ani nejde :)
  • 0

#139 hplus

hplus

    H+

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 483 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2007 - 11:51

ProKesTom napsal/a:
Já jsem GC POI používal a nemyslím, že by mi GC, byť i s PM mohlo plně hodnotu těchto dat nahradit.


Predpokladam, ze to rikas potom, cos PM vyzkousel (1 mesic / 3 USD) napriklad v kombinaci s GSAKem (nejaky cas zdarma potom asi 25 USD).

Ja osobne POI nepouzival, protoze jako PM si stahuju PQ a z nich si muzu vygenerovat vystupy napr. do TomToma podle sveho - takze mam napriklad databazi nenalezenych tradicnich (kdyz nekam rychle jedu a mam cas na jednoduchou kesku), nenalezenych vsech, waypointu ke kesim (parkoviste, stage multin) a nakonec i databazi nalezenych - jedu a rikam, tady nekde byla jedna cache - aaaa, uz ji vidim na mape :)

To jen tak par prikladu z praxe.
  • 0

#140 GEO-TOM-CAT

GEO-TOM-CAT

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 123 příspěvků(y)

Publikováno 05 srpen 2007 - 12:57

To: hplus No jestli to jde takto, tak potom dobra. Ale neodpustim si to, ze mi pak 'popotahovani' POI prijde jako ten pripad kdy PCR vtrhla do firmy ktera poskytovala lidem za uplatu PC upravene na automatickou kopirkou CD, kde do jedne mechaniky si zakaznik vlozil original a do druhe CD-R, zmackli cudlik a ono mu to udelalo kopii. PCR vyhodnotila situaci tenkrat jako zcela protizakonou, vybilila firmu, PCdla zabavila. No a soud rozhodl po rocich ze se o zadny precin nejednalo. Coz naplat, majitel do te doby jiste zkrachoval a jestli se z toho jeste napul nezblaznil... Vim ze situace z PIO je jina, ale je to taky takove 'nejake' ... Vidim v tom ale velkou podobnost: Nekdo ma prava na nejaka data (at prava na souradnice kesek, ci prava autorska na muziku + legalni moznost ze zakona si udelat jeji kopii) , ale je zatim takova lamka ze si ta data neumi do potrebneho formatu napriklad pro TomToma vyexportovat (coz je zatim muj pripad) nebo si to zvukove CD neumi prepalit. Nekdo mu v tom pomuze v pripade POI da mu data ve tvaru jakempotrebuje (predpokladam ze to dela POI bezplatne) a nebo mu za uplatu poskytne nastroj a najednou se ma on stat spatnym ? No to mi taky nesedi a to mne jsou autorska prava blizka protoze delam software a zivim se tim... Ale neberte to prosim jako rozdmychavani sporu, jen jsem zapsal, co mne proslo hlavou :)
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama