Přejít na obsah


Fotka

garmin oregon vs garmin dakota


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
127 odpovědí na toto téma

#61 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2010 - 7:55

S474N napsal/a:
alkes: kolik procent casu pouzivas navigaci v lyzarskych rukavicich? Co se me osobne tyce, tak mozna 0.0001%

Moje řeč, řešíte tady extrémní situace použití daného typu navigace....
... jinak na téma jestli dotykáč nebo čudlíky si založte svoje vlákno. Tady to je o něčem jiném B)
  • 0

#62 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2010 - 7:59

no vzhledem k tomu, ze autor vlakna sam chtel vedet, co je to sedesatka a v cem je teda lepsi, tak nevim, proc od veci. od veci je maximalne muj posledni prispevek.
  • 0

#63 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2010 - 8:08

Daine, takže TO s ní dělal ten kluk na twitteru? padal z ledovce bez cepínu? Že to tam nenapsal :) PS: jo, to by šlo s Oregánem blbě... nemá anténu! :D :D
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#64 alkes

alkes

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 176 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2010 - 8:09

Sobíkovi

Je fakt, že debata o 62ce není zrovna moc k tématu vlákna.
Ale vzhledem k tomu, že srovnání Dakoty s Oregonem tu není úplně prvně a k řešení, jestli to nějak přísněji moderovat jsem se dostal, až když byla debata o šedesátdvojce v plném proudu a byla víceméně rozumná a věcná (dobře, ne úplně vždy), nechal jsem to tak.
Pokud si bude WinD3 přát, nějak to tu pořeším ještě zpětně, jinak ne. (Napiš mi kdyžtak prosím soukromou zprávu přes profil.)
Jinak extrémní situace tu řešíme proto, že 62ka by na ně jako jedna z mála GPS měla být vyloženě dělaná a jsou tedy důvodem, proč si ji někteří koupí raději než Oregon.
  • 0

#65 Dain & Olik

Dain & Olik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 704 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2010 - 8:51

Citecka napsal/a:
Daine, takže TO s ní dělal ten kluk na twitteru? padal z ledovce bez cepínu?

Že to tam nenapsal :)


ale kdeze, takova prkotina.... jemu to prejel T72 - 69krat. a potom ve finale do ni busil chuck norris 5tunovym zavazim, ale trvalo mu to 2 mesice, nez ji dostal do te finalni podoby. :D

hele fakt sorry za OT, ale mne to neda, lepsi nez se dohadovat, co komu vyhovuje. ;)
  • 0

#66 l_ucie

l_ucie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 135 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2010 - 9:40

Pěkná debata:D Jako když kynologové řeší, jestli psa s PP, nebo bez, akvaristi, jestli vnější, nebo vnitřní filtr a naši páni ministři, jestli zruší psací písmo.. Jinak abych byla k tématu, tak jsem také Oregonista. Nikdy jsem s ním neměla žádný zásadní problém, naopak jsem spokojená (a to mám "jen" 300). Add to WIGO - spadlo jednou - Dělová koule, u které je ale jasně napsané, že to na Oregonech padá. Dalších asi 6 odehráno bez problémů..
  • 0

#67 hrouda

hrouda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 144 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2010 - 11:19

REVIZ napsal/a:
Výdrž na baterie asi nemá cenu řešit, když za skoro celej den lítání po keškách je není potřeba v Oregonu měnit - 2 sady v pohodě i s obrovskou rezervou budou stačit a na vícedenní trek ti ta trocha o kterou žere míň stejně bude nanic.


To je právě to subjektivní hledisko. Teď jsem byl na bezmála dva týdny na Islandu. Všechny věci jsme si celou dobu tahali v báglu na hřbetě. A v takovém případě je podstatné, zda ti GPS vydrží na baterky 2,5 dne (62) nebo 1,5 dne (Oregon) - rozdíl dělá cca 3 sady baterek A tři sady baterek = bezmála 20 dkg. Ano, je to malinko ... jenže z těchdle "malinko" se skládá velký batoh na zádech :-)
  • 0

#68 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2010 - 11:24

hrouda: ano, pro tvoje extremni vyuziti je rozhodne 62 lepsi i pres nedostatky, ktere proti O550 ma - staci zminit radove horsi rozliseni displeje, absence WIG, absence fotaku, absence prohlizece fotek/obrazku. Pro nas, kteri zijeme ve mestech, jezdime obvykle drive-in nebo se v ramci nejakeho vikendu projdeme po nejake serii bohate O550 staci. A tim bych tuhle nesmyslnou debatu zakoncil.
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#69 hrouda

hrouda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 144 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2010 - 11:25

Citecka napsal/a:
Hele, a PROČ je na vysokohorskou turistiku potřeba 62ka? Minulej tejden jsem se vrátil z Alp, tohle léto už potřetí, a nepřišlo mi, že bych s Oregánem nějak bloudil... přešel jsem celkem pět třítisícovek. Tak proč? V horách je signál jak z praku.
Mě třeba právě prohlížeč fotek/obrázků přijde jako dost zásadní.


Pro mne je pro VHT potřeba 60/62ka kvůli (seřazeno podle osobní priority od nejdůležitějšího k nejméně podstatnému)
- odolnosti
- lepší ovladatelnosti v rukavicích (Oregon reálně v rukavicích ovládat nelze)
- displeji (čitelnější za blbých podmínek, zejména na slunci)
- delší výdrži na baterky

Samotná přesnost ("nezabloudil jsem") je naprosto nepodstatná - všechny GPS dnešní doby bohatě stačí. Jako první GPS jsem na horské akce někdy v půlce devadesátých let nosil nemapový jednokanálový Magellan 2000 a pozice jsem vynášel pomocí buzoly, tužky a pravítka do papírové mapy bez GPS souřadnic (jen podle azimutu/vzdálenosti od známých bodů). Taky jsme se vždy našli.
  • 0

#70 hrouda

hrouda

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 144 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2010 - 11:36

S474N napsal/a:
alkes: kolik procent casu pouzivas navigaci v lyzarskych rukavicich? Co se me osobne tyce, tak mozna 0.0001%


Ano, proto každý potřebuje jinou GPS.

Od začátku prosince do konce března tak zhruba 2x týdně.
A naposledy před necelými dvěma týdny.
  • 0

#71 pepa.z.pocernic

pepa.z.pocernic

    Advanced Member

  • Administrators
  • 2 623 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2010 - 11:42

Nápad: Možná kdyby se našel dobrovolník, který by ty + a - a typická využití jednotlivých GPS zpracoval na jedno místo ve wiki, že by to mohlo být užitečné. Mám pocit, že přes neshody co se komu líbí víc se na těch základních vlastnostech shodnete. A místo aby to bylo roztahané po celé diskuzi by to zájemci o info našli na jednom místě.
  • 0

#72 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2010 - 11:54

Tak snad kromě vyšší odolnosti - ale Oregon žádná křehotinka není! - bych si dovolil nesouhlasit. - ovladatelnost: podívat se šáhnutím k ramennímu popruhu, kde visí, popř. ťuknout palcem aby se vzbudil a vrátil se z plánovací obrazovky do navigační, nebo palcem popotáhnout obrazovku, jde jistě v rukavicích snáž než tápání po tlačítkách. A v rukavicích jistě snáž udržíš nějakou tyčinku na ovládání dotyku, než budeš tápat po tlačítkách. Pro rejpaly, může viset vedle navigace na tomtéž popruhu :D -display - možná. Ale nevadí, zaclonit dlaní to jde přece vždycky. Čili kosmetická. -výdrž. Jo, je to možné, a když si pořizuješ záznam trasy, asi se to sakra projeví. Ale já na pořád zaplou GPS nechodím. Stejně si myslím, že papírovou mapu potřebuješ vždycky, je podstatně důležitější než celá navigace, a navíc jde jen ztratit, nedojdou jí baterky a nerozbije se ti. A tuplem v horách, když už se chytneš tý správný cesty do správnýho průsmyku, tři hodiny navigaci prostě NEPOTŘEBUJEŠ. Start trvá Oregonu od tlačítka do použitelného stavu já nevim 20 vteřin? Družice bývají tytéž, co minule, tak je má hned. Baterky AA potřebuju komplet do všeho (schválně), od baterky přes čelovku do gripu k zrcadlu, tak jich stejně mám půl kila. A poctivě, výdrž den dva na sadu je velice slušná. Pravda, o den víc je ještě slušnější. Apropo, dává to kolik sad na tejden navíc? Vyrovná se to alespoň rozdílu ve váze zařízení? Prostě, podle mne je to o zvyku. Já bych relativně vyšší odolnost a přesnost jistě bral, ale na druhou stranu bych nerad oželel dotyk a vůbec dvakrát nerad oželel to záznamový (a prohlížecí) zařízení foto/prohlížeč jpg. (BTW, teď jsem si s ním cvaknul pár "náhrobních" plaketek v Zillertálech, a mám je tak v mapě - v r. 1986 tam spadl český kluk a u AlpinScharte je cedul, 50m pod vrcholem, že až tam došel v r 1996 na 600km dlouhé cestě z města XXX 71letý pan... :-O no pane jo... já tam sotva vylez. Dvakrát :D )
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#73 WinD3

WinD3

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 211 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2010 - 12:34

No tak ja hlavně založil tohle tema abych zistil co je "lepší" :-) aneb co si pořídit s cim nejsou potiže atd..jinak jak jsem řikal ja jedu na handygeocaching a modulem nokia kdyz se človek zastavi tak šipka líta sem tam a kdyz de tak ukazuje odchylku ze muze jit clovek skoro kamkoliv:) a s tim se hledaj kešky docela zajmavě kord kdyz vás ta "šipka" zavede třeba do rašelin :) schrnul jsem si to takhle dakota dejme tomu 20 ma menčí displey a horší rozlišení mapy to ma nejspiš stejny a s tim ovládáním v rukavicích si myslim ze to nejde u zadnyho přístroje moc dobře (telefon prostě cokoliv) ale ja večinou na kešky teda rukavice nenosim:-) u oregona jsem pochytil ze to ma lepši rozlišení veči display a ty specialni kešky ktery jsou u mě asi jenom 2 takze to snad ani nejak nepotrebuju.a jeste + ze 550 ma fotak je to jen pár rozdílů a cena je jednou tak vetší to mě hlava nebere:) jinak k ty 62 je to zajmavy ale myslim ze by mě ta antena moc dlouho nevydržela:) a sem spíš přikloněnej k nejakému tomu dotykáči:)
  • 0

#74 Citecka

Citecka

    kecal neuvěřitelný

  • Members
  • PipPipPip
  • 3 250 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2010 - 13:00

Ještě jedna věc, nezapomeň, že podstatnou část ceny tvoří mapy, tedy jaké, kolik a jaký typ je předinstalován. Zvaž tedy, co potřebuješ doopravdy, bez čeho se obejdeš a co třeba... hmm.. nějak obejdeš. Dvojnásobek to tedy není ...
  • 0

...a neberte se tak vážně! :)
CITECKA Team: Pet a Čita a psice Miki von Mikolas


#75 WinD3

WinD3

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 211 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2010 - 13:37

Citecka napsal/a:
Ještě jedna věc, nezapomeň, že podstatnou část ceny tvoří mapy, tedy jaké, kolik a jaký typ je předinstalován. Zvaž tedy, co potřebuješ doopravdy, bez čeho se obejdeš a co třeba... hmm.. nějak obejdeš.

Dvojnásobek to tedy není ...


no jo maš pravdu.. ja koukal na dakotu 10:) nevadi.. ja myslel ze ty mapy v tom sou stejny:)
  • 0

#76 S474N

S474N

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 6 522 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2010 - 15:14

Mapy stejny jsou, ale treba takova 550 se prodava asi ve trech variantach, prave podle map. A jak psal Citecka - zalezi bez ceho se obejdes, pripadne zdali to JINAK obejdes ;). Chytremu napovez, hloupeho trkni.
  • 0
Vložený obrázek GASP - statistiky z Geogetu na pár kliknutí (diskuze ke GASP)

UPOZORNĚNÍ- moje ICQ, Soukromé zprávy či email opravdu NESLOUŽÍ jako technická podpora.
Pro pokládání dotazů nebo rad využijte fórum (od toho tu je).

#77 WinD3

WinD3

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 211 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2010 - 16:08

S474N napsal/a:
Mapy stejny jsou, ale treba takova 550 se prodava asi ve trech variantach, prave podle map. A jak psal Citecka - zalezi bez ceho se obejdes, pripadne zdali to JINAK obejdes ;). Chytremu napovez, hloupeho trkni.


hh:) jasny no.. no tak jako použivat bych to chtel samozdrejme na kešky :D a treba i jako takovou lechčí moto navigaci :-) a tam by byl asi lepši oregon :) pač je vetší nebo ja už nevim:D
  • 0

#78 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2010 - 16:40

Jak už jsem psal v řadě jiných vláken na toto téma, a nechce se mi zakládat vlákno nové, zásadní rozdíl mezi Oregonem a Dakotou kromě rozměrů a váhy (to si snad každý najde sám) je display. Rozdíly jsou v podstatě 4:
- rozměr
- rozlišení
- podsvícení
- dotyková vrstva

Rozměr je jasný, větší vyhrává....
Rozlišení u Dakoty vůči rozměrům se mi zdá vhodnější, v terénu příjemně čitelné. Oregon je hodně jemný. První problém nastal při větším rozlišení Oregonu s ikonama, jsou příliš malinké. Na Dakotě tento problém nikdy nebyl. Do Oregona šla okamžitě uživatelská sada 32x32 resp. 24x24 ikon keší. Tady u mne vyhrává ten menší...
Podsvícení je u každého jiné. U Oregona mnohem silnější, u Dakoty slabší. Přes to všechno si dovolím říct, že Dakota je na čitelnost příjemnější. Na slunci je čitelnost obou v podstatě stejná (u Dakoty bych řekl díky hrubšímu rozlišení mírně lepší), za normálních podmínek je asi čitelnější Oregon, večer a za tmy Oregon oslnuje, je lepší Dakota.
Dotyková vrstva se mi zdála u Dakoty měkčí a příjemnější. Oregon je takový tvrdý.
  • 0

#79 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2010 - 16:41

Srovnání podsvícení obrazovky Dakoty a Oregona v naprosté tmě. Oba přístroje jsou nastaveny na maximální podsvícení.... Na obrázku obě mašinky s mapou ve stejném přiblížení a na stejném místě. Je tedy i patrný rozdíl v rozlišení a rozsahu mapy...
  • 0

#80 sobikovi

sobikovi

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 7 934 příspěvků(y)

Publikováno 01 září 2010 - 16:42

Při stažení podsvícení u Oregona už ale byla horší čitelnost mapy...
  • 0




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama