Přejít na obsah


Fotka

Klíšťata


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
120 odpovědí na toto téma

#61 pavels

pavels

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 282 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2010 - 9:31

mike007 napsal/a:

ZdenalCZE napsal/a:
Tak ja tedy nevim, ale pred nejakym casem manzelka prohodila pred detskou doktorkou, ze mel malej kliste a ze ho vytahujem tak, ze dame na vatu trochu mydla a "hladime" ho tim, nacez lekarka prohlasila, ze to asi neni moc dobry zpusob, ze se pak prave v mydle udusi a "odplivne si". Na druhou stranu tady zas nekdo pise, ze se nema dusit, jen vyndat pomoci mydla na vate, tak ja uz vazne nevim, jak by to melo byt spravne :S .


Tehdy tento způsob doporučoval nějaký doktor v televizi a od té doby to tak dělám. Stačí vatu namočit, trochu namydlit a lehce s ní krouživým způsobem potírat místo s klíštětem. Klíště je za 3 vteřiny venku. Nedám na tento způsob vyndávání klíšťat dopustit. Je to opravdu rychlé a klíště dostaneme ven celé a živé.


Dělám to taky tak, namydleným papírovým kapesníkem, a je to výrazně rychlejší a jednodušší, než operovat pinzetou. Pokud vytahujete klíště třeby malým dětem, co nevydrží v klidu, tak je to absolutně nejlepší způsob.
  • 0

#62 Pazitka

Pazitka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 393 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2010 - 10:41

Prosim moderatora aby tyto nebezpecne rady o mydle a tocivych pohybech odstranil!!! Predchozi prispevek o pinzete, kyvavem pohybu a Jodisolu je spravny.
  • 0
Via est scopus!

#63 Chryseis

Chryseis

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 396 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2010 - 10:52

Tak mýdlo ani olej samozřejmě vhodné není, ale pinzeta, ať už normální nebo speciální, hlavně malé klíště zmáčkne a v podstatě ho vymáčkne do rány, takže to taky není přesně to, co chceme.
  • 0

#64 ReVIZ

ReVIZ

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 544 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2010 - 11:13

No my to děláme jódem - jodisolem a tou speciální plastovou pinzetou na klíšťata. Pokud je jen málo přicuclý, tak se pustí po dávce jódu někdy i samo a jestli se vymáčkne do rány, netuším, ale posledně když jsem ho sledoval, tak po odstranění pinzetou normálně lezlo, takže bych řekl že asi ne...
  • 0

#65 baron12

baron12

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 213 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2010 - 11:36

V Lídlu teď budou mít outdoorové lékárničky a i samostatné sady na klíšťata.
http://www.lidl.cz/c...offerdate=10738
  • 0
Hledejte a najdete!

#66 monro

monro

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 118 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2010 - 11:50

Používáme švédský kapky a párátkem rozkývem. Jinak dnes jsem si byl pro další dávky na přeočkování. Pro family celkem cca 2000,-:|
  • 0

#67 Novaci_KH

Novaci_KH

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 137 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2010 - 14:28

Existují i speciální karty. Možné je lepší podívat se na http://kliste.cz/
  • 0

#68 l_ucie

l_ucie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 135 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2010 - 15:21

Ty karty klíšťata vytrhávají, to nevypadá jako nej způsob, když půlka klíštětě zůstane v ráně a vyhnisá tam..
  • 0

#69 Chryseis

Chryseis

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 396 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2010 - 15:30

l_ucie napsal/a:
Ty karty klíšťata vytrhávají, to nevypadá jako nej způsob, když půlka klíštětě zůstane v ráně a vyhnisá tam..


Právě naopak. Ty karty fungují stejně, jako ty háčky, co jsem na ně dávala odkaz já. Musí se s tím pootočit a klíště je venku, důvod, proč je tohle lepší, než pinzety, tkví v tom, že klíště nedržíš za zadeček, ale podebereš ho až u kusadel, takže není možnost, jak ho přetrhnout. Vyzkoušeno na stovkách klíšťat a stovkách více či méně nespolupracujících hostitelů :D

P.S.: Většina lidí to má přesně naopak, já můžu s trochou nadsázky říct, že mě klíšťata živí (a v tomhle ročním období to není zas tak velká nadsázka), takže vím, o čem mluvím ;)
  • 0

#70 mike007

mike007

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 505 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2010 - 15:35

Pazitka napsal/a:
Prosim moderatora aby tyto nebezpecne rady o mydle a tocivych pohybech odstranil!!!
Predchozi prispevek o pinzete, kyvavem pohybu a Jodisolu je spravny.


Především by měl vymazat tvůj příspěvek, protože je úplně o h***u

Když nějaký odborník (lékař) řekne v televizi jak správně vyndat klíště, a to vyndat ho namydlenou vatičkou, tak tomu věřím víc než radě od nějakého strejdy na netu ...

A jen tak mimochodem...Klíště si může "odplivnout" kdykoliv, i když s ním nebudeš nic dělat ...

A když ho budeš mačkat pinzetou, tak bůh ví co všechno z něho vymáčkneš...
  • 0
• Osobní stránky: http://www.bastleni.eu

#71 l_ucie

l_ucie

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 135 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2010 - 15:48

Chryseis napsal/a:
Právě naopak. Ty karty fungují stejně, jako ty háčky, co jsem na ně dávala odkaz já. Musí se s tím pootočit a klíště je venku, důvod, proč je tohle lepší, než pinzety, tkví v tom, že klíště nedržíš za zadeček, ale podebereš ho až u kusadel, takže není možnost, jak ho přetrhnout.


Já reagovala na postup použití karty uvedený na tom webu: "Karta má dvě velikosti zářezů - vybereme zářez podle velikosti klíštěte. Kartu přiložíme těsně k pokožce, táhneme směrem ke klíštěti, nabereme ho do zářezu a pokračujeme v tahu dále. Klíště se vytrhne buď i s kusadly nebo bez nich- pokud zůstanou v kůži, není třeba je odstraňovat - vydrolí se nebo vyhnisají. Ranku pečlivě vydezinfikujeme."
  • 0

#72 Chryseis

Chryseis

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 396 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2010 - 15:52

No jo, to je spíš blbě napsaný, já teda mám zkušenost s háčkama, ale v životě se mi nestalo, že by klíště nebylo celé. Nicméně když tam přece jenom něco zůstane, tak úplně mikroskopická částečka kusadel, která ničemu nevadí. Když se přetrhne klíště pinzetou, zůstane tam celá hlavička, která může mít v sobě původce nemocí. Tenhle mechanismus se vyrábí už dobrých pět let a pořád se v novinových článcích na téma klíšťata řeší dilema, jestli je větší zlo klíště dusit mýdlem, nebo mačkat pinzetou. A na internetových diskuzích taky :P Přitom není potřeba ani jedno.
  • 0

#73 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1 838 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2010 - 16:27

dneska jsem byl na druhé dávce očkování a na způsob vyndávání jsem se zeptal té doktorky. Také mi doporučila tu kartu a případně přidušení klíštěte např. zakápnutím olejem.
  • 0

#74 miroslav.turek

miroslav.turek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 338 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2010 - 16:49

Loni měl syn klíště. Tchýně poradila, že se to má dělat pinzetou-travlo to strašně dlouho a nakonec jsem mu stejně utrhl hlavičku. Koukáme, že druhý syn má taky klíště, tak jsem požádal tchýni, aby to udělala ona-trvalo to strašně dlouho (syn už brečel) a ... utrhla mu hlavičku. Jeli jsme na pohotovost a tam paní doktorka obě hlavičky vytáhla a řekla nám, že pinzetou se to dělat nemá, ale mýdlem a těmi vatičkovými tyčkami na čištění uší. Od té doby jsem žádnou hlavičku neutrhl a navíc vytažení je otázka dvou sekund.
  • 0

#75 mike007

mike007

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 505 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2010 - 16:56

miroslav.turek napsal/a:
řekla nám, že pinzetou se to dělat nemá, ale mýdlem a těmi vatičkovými tyčkami na čištění uší. Od té doby jsem žádnou hlavičku neutrhl a navíc vytažení je otázka dvou sekund.


Přesně tak. Radí to každý zkušený lékař. Pouze veterináři doporučují pinzety a kartičky, protože klíště na psovi odhalíte až když je velké, a to pak nějaká vatička nepomůže.
  • 0
• Osobní stránky: http://www.bastleni.eu

#76 pvgc

pvgc

    Newbie

  • Members
  • Pip
  • 8 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2010 - 21:08

Ja uz letos taky tahal kliste (vcera), ani nevim, kde jsem k nemu prisel. Ja pouzivam pinzetu a po vytazeni dezinfekci (ne vnitrne, ale jakysi sajrajt ve spreji). Uz jsem pribalil do batuzku nejaky repelent, ktery loni fungoval dobre (tak na 1-2 hodiny byl spolehlivy). Snad si ty male potvory nezvykly a bude fungovat i letos.
  • 0

#77 kostapanaj

kostapanaj

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 89 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2010 - 22:42

Zakápnutí olejem se v žádném případě nedoporučuje. Klíště se udusí, ale jak chcípá (pro tohoto tvora není lepší výraz), tak do tebe vypustí všechny sajrajty a o to je to horší. My zásadně používáme takové vydličky na podobném principu jako je karta. Jsou dvě velikosti, klíště se zachytí do výřezu, zatočí se při mírném tahu a jeto. Otázka 2-3 vteřin, pak řádná desinfekce a pár dní pozorovat zasažené místo. Zatím to vychází, ale úplně nejlepší je NELÉZT V LÉTĚ DO LESA :D !!
  • 0
Pro radost a zábavu. A co ty?

#78 hrabosek

hrabosek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 356 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2010 - 23:29

tak mi osobně se nejvic osvědčila obyčejná sirka a vytočit ;) většinou to jde celkem hned... když to nejde, tak trochu desinfekce nebo něčím navlhčit... ale většinou jsem párkrát zatočil a bylo venku... a vzhledem k množství zdrojů a rad, jak by se to mělo správně dělat směry střídám a prokládám kýváním... je to něco mezi...
  • 0
a to je (asi) vše přátelé... :D

#79 Vláček

Vláček

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 966 příspěvků(y)

Publikováno 19 duben 2010 - 23:58

kostapanaj napsal/a:
úplně nejlepší je NELÉZT V LÉTĚ DO LESA :D !!

Tak tak, dokud jsem neobjevil geocaching, tak jsem skorem ani netušil, jak klíště vypadá. Včera během odlovu jsem jich sundával (z kalhot) asi 10.
  • 0

#80 mike007

mike007

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 505 příspěvků(y)

Publikováno 20 duben 2010 - 0:00

Dneska jsou klíšťata úplně všude, i ve městě. To abys nevylejzal z baráku :D
  • 0
• Osobní stránky: http://www.bastleni.eu




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama