Přejít na obsah


Fotka

Je potřeba x-kešek které budou všechny podobné?


  • Pokud chcete vložit odpověď, přihlašte se
149 odpovědí na toto téma

#81 kolombo

kolombo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 5543 příspěvků(y)

Publikováno 15 October 2009 - 20:15

AHA & team napsal/a:

kolombo napsal/a:Co třeba tahle keš GC1PB3F ???


Zrovna dneska jsme říkal kolegům, že toto by byl zajímavý případ i pro právníky. Některé z map jsou vytvořeny před několika stoletími, tj. původní autorská práva jejich autorů jsou vypršená. Zároveň jsou ale fyzické originály reprodukcí v držení jiných vlastníků než mne a je otázkou, zda je mohu od nich použít. Já si myslím, že ano, neb zveřejněny byly již velmi dávno, a jejich současnou digitalizací nevzniklo žádné nové autorské dílo. Některé mapy vznikly na objednávku státu jako je Rakousko-Uhersko a šlo o úřední dokument, který byl např. utajován, ale nebyl chráněn autorsky. Nicméně několik map je z konce 19. století a jedna je po roce 1900, tam si s autorským zákonem nevystačím.

Zatím jsem však toho názoru, že ve všech případech se vejdu pod paragraf 31 oddílu 2 dílu 4 autorského zákona 121/2000 Sb. v aktuálním znění definující citace, neb cituji ve svém díle v odůvodněné míře výňatky ze zveřejněných děl jiných autorů. Odůvodněnou měrou myslím jen tu část mapy, aby byl vidět název používaný pro řeku a byla rozpoznatelná část této mapy, nikoliv třeba část odpovídající celým západním Čechám. Zdroje map, názvy a autory uvádím v možné míře.

Stačí to jako odpověď, proč si myslím, že je užití malých částí map v tomto případě přijatelné?


Ještě bych se mohl zeptat na jednu keš, kde mi také připadá velmi nepravděpodobné, že by jsi byl nositelem práv k použitým ilustracím, ale sám vidíš, že problém je velmi složitý, a nadávat někomu do zlodějů proto, že použije obrázek jako ilustraci tak, že z toho nemá žádný zisk je asi příliš tvrdá argumentace.
  • 0

Miroslav Kolombo, k.t.

Garmin Oregon 600

N50 45.701 E015 05.508

ICQ: 343-044-770

kolombo@kolombo.cz


#82 semik75

semik75

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 942 příspěvků(y)

Publikováno 15 October 2009 - 20:22

fanfulik napsal/a:
taky bych chtěla být chytrá jako rádio


Velmi by ti prospělo, když by jsi místo zdejšího žvatlání své znalosti doplnila. Ironie ti vůbec nesvědčí, obvzlášť když máš máslo na hlavě.

Je mi líto, že to musím zase udělat. Ale když už se tu ukazuje, tak taky ukážu. Ukážu na už jednou zmíněnou kešku GC1TBFH. Tam máš fotku která je až příliš podobná fotce která je na stránce: http://www.vets.estr...adno-krocehlavy. Možná jsem úplně vedle a máš souhlas s užitím díla, ale pak nechápu proč u fotografie není uvedeno jméno autora. Je naprosto jedno, že daná fotografie je tak mizerné kvality. Téměř jistě není užita v souladu s autorským zákonem.

Sám fotím, takže jsem na takovéhle věci poměrně citlivý. Když přijde email s dotazem na udělení souhlasu s užitím díla, tak v 99% vyhovím. Když ale narazím na zneužítí, tak po provozovateli požaduji okamžité stažení - bez slitování a bez šance na zpětné udělení souhlasu. V případě kešky by to byl NA log. Bohužel je to boj s větrnými mlýny a budu bojovat pouze za svá díla nikoliv za fotografie ostatních. Tak moc mě to zase nepálí... ale aspoň troška soudnosti by opravdu prospěla.

Takovou fotku jako jsi ukradla udělá každý mobilem, tak proč ji krást?
  • 0
Pokud se o mě chcete dozvědět víc, tak navštivte můj web: http://tomasek.cz/.

#83 Parkis

Parkis

    Parkis

  • Members
  • PipPipPip
  • 1838 příspěvků(y)

Publikováno 15 October 2009 - 20:27

fanfulik napsal/a:
taky bych chtěla být chytrá jako rádio

reakce typu "nemám argumenty, tak aspoň urazím protivníka" ;)
  • 0

#84 k-lord

k-lord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1874 příspěvků(y)

Publikováno 15 October 2009 - 20:31

semik75 napsal/a:
Takovou fotku jako jsi ukradla udělá každý mobilem, tak proč ji krást?


Hele, trochu se krot s tim, nez nekoho narknes s kradeze. Ocividne v tomto pripade nejde o osobni obohaceni apod. Navic by se mohlo v tomto pripade klidne spise jednat o nekomercni reklamu na pietni mista dane oblasti. Tak proc fotku nepouzit. A ma-li autor jako ty problem s pouzitim nekym jinym, tak muze nekde doplnit vetu, ze kopirovani jen se souhlasem autora. Jinak si muzes projit vsechny kesky na svete a zjistis, ze je to bezna praxe. A zatim jsem neslysel, ze by se v pripade fotky na GC.com resil nejaky soudni spor ohledne autorskych prav.

Neco jineho je citovat zdroj, to by autor mel udelat.
  • 0

#85 fanfulik

fanfulik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 příspěvků(y)

Publikováno 15 October 2009 - 20:46

Je mi líto, že to musím zase udělat. Ale když už se tu ukazuje, tak taky ukážu. Ukážu na už jednou zmíněnou kešku GC1TBFH. Tam máš fotku která je až příliš podobná fotce která je na stránce: http://www.vets.estr...dno-krocehlavy. Možná jsem úplně vedle a máš souhlas s užitím díla, ale pak nechápu proč u fotografie není uvedeno jméno autora. Je naprosto jedno, že daná fotografie je tak mizerné kvality. Téměř jistě není užita v souladu s autorským zákonem.

jestli si nepamatuješ ta fotka tam nebyla,ale ty jsi tam řval proč není v listingu fotka a posílal si mi emaily kde a jak to mám předělat.Máslo,nemáslo,obzvlášť tvůj názor je mi ukradenej
  • 0
Je lepší být blázen a vědět o tom,než být normální a pochybovat.

#86 semik75

semik75

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 942 příspěvků(y)

Publikováno 15 October 2009 - 20:52

fanfulik napsal/a:
jestli si nepamatuješ ta fotka tam nebyla,ale ty jsi tam řval proč není v listingu fotka a posílal si mi emaily kde a jak to mám předělat.Máslo,nemáslo,obzvlášť tvůj názor je mi ukradenej


Jestli jsi tu fotku ukradla kvuli tomu ze jsem se ti snazil poradit jak udelat listing aby byl preciznejsi a vypadal lip, tak to me fakt mrzi. Do konce svych dnu budu cinit pokani, jinak skoncim v pekle! :(
  • 0
Pokud se o mě chcete dozvědět víc, tak navštivte můj web: http://tomasek.cz/.

#87 fanfulik

fanfulik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 příspěvků(y)

Publikováno 15 October 2009 - 20:53

Jestli jsi tu fotku ukradla kvuli tomu ze jsem se ti snazil poradit jak udelat listing aby byl preciznejsi a vypadal lip, tak to me fakt mrzi. Do konce svych dnu budu cinit pokani, jinak skoncim v pekle!

Nééé kvůli tobě nééé,to je můj koníček šmírovat po netu a brát vše co není přišroubované
  • 0
Je lepší být blázen a vědět o tom,než být normální a pochybovat.

#88 stanny_Tigo

stanny_Tigo

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 294 příspěvků(y)

Publikováno 15 October 2009 - 20:56

Tady je fakt inteligence naprosto nepřítomna. :(
  • 0

#89 Toniczech

Toniczech

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 877 příspěvků(y)

Publikováno 15 October 2009 - 20:57

hplus napsal/a:
Jinak k tematu - v Cechach je... moment nemam ted presny cislo... TRI PR**LE kesi, pokud se nekomu nejaka nelibi, ma jeste TRI PR**LE kesi -1, kam muze jit. Tak proc to kua furt dokola resite? Bezte se projit, nebo do hospody.

Mas lepsi napad, jak zuzitkovat "dane tema" - tak ho zuzitkuj a neplacej o tom na foru (dokud to neni - pak napis oznameni). ;)


Moje řeč. Pražští kolegové kupř. nechali tamní Azkaban nevyužitý kolik let. Jejich chyba - sero venientibus ossa aneb kdo zaváhá, nežere. A ta ostatní místa ze sérií, na které se naráží, jsou, nakolik mohu z vyřešeného soudit, zužitkována přiměřeně, alespoň nevidím, že by na ty lokality stála fronta zakladatelů. Laskavým autorkám na vědomí: Sám jen lituju, že nejbližších několik dnů zrovna nemám pro odlov vícera z nich příznivých, jinak bych se už terénem prokusoval ostošest.

fanfulík napsal/a:já jsem je smazala,bylo tam o tom jestli jsem si vědoma toho že bych měla smazat obrázky u keše že porušuji autorská práva


Myslím, že v minimálním rozsahu (jeden obrázek na celou knížku) se to dá považovat za citaci, uvedeš-li řádně zdroj. Fanfulíku, užij si čokoládu a nelam si tedy s takovou výtkou hlavu. Zato se najde nemálo jiných kolegů, kteří do listingu zkopírujou cizích stránek podstatnou část (nebo celé) verbatim i s chlupama. TO pak je copyvio a nadto nedostatek vlastní tvořivosti.
  • 0

#90 fanfulik

fanfulik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 příspěvků(y)

Publikováno 15 October 2009 - 21:03

Myslím, že v minimálním rozsahu (jeden obrázek na celou knížku)

nooooo,ono tam zas tak moc obrázků není,takže je to docela dost z jedný knížky:D Ale už to neřeším,ba naopak,začala jsem se tím bavit:D
  • 0
Je lepší být blázen a vědět o tom,než být normální a pochybovat.

#91 Crocky

Crocky

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 469 příspěvků(y)

Publikováno 15 October 2009 - 21:05

Přijde mi velmi smutné číst zapálenou obhajobu porušování autorských práv. Je to jenom další ukázka mizivého právního povědomí u nás, bohužel... Argumenty "dělá to tenhle, já můžu taky" jsou zcela zcestné. Proboha, to by Ti něco udělalo, aspoň doplnit citaci u obrázků a ten pomník přefotit? Místo tady tohohle kabaretu bys to měla už stokrát.
  • 0

#92 fanfulik

fanfulik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 příspěvků(y)

Publikováno 15 October 2009 - 21:06

Proboha, to by Ti něco udělalo, aspoň doplnit citaci u obrázků a ten pomník přefotit?

teď je tam tma a zima,takže nikam nejdu a hlavně nemám foťák.Takže by mi to udělalo to,že bych si ho musela jít prvně koupit
  • 0
Je lepší být blázen a vědět o tom,než být normální a pochybovat.

#93 Sisinka

Sisinka

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 30 příspěvků(y)

Publikováno 15 October 2009 - 21:10

fanfulik napsal/a:

Proboha, to by Ti něco udělalo, aspoň doplnit citaci u obrázků a ten pomník přefotit?

teď je tam tma a zima,takže nikam nejdu a hlavně nemám foťák.Takže by mi to udělalo to,že bych si ho musela jít prvně koupit

Ty nemáš foťák? On někdo takový ještě existuje? :o
  • 0

#94 fanfulik

fanfulik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 příspěvků(y)

Publikováno 15 October 2009 - 21:12

Ty nemáš foťák? On někdo takový ještě existuje?

nooo,tady se člověk dozví,ale zajímavé věci,co?:Dmě totiž stačí foťák v mobilu,ale ten by mi to nevyfotil v noci a hlavně je tam zima,i když na vyfocení by mi stačil možná i náklon z okna:D
  • 0
Je lepší být blázen a vědět o tom,než být normální a pochybovat.

#95 Crocky

Crocky

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 469 příspěvků(y)

Publikováno 15 October 2009 - 21:20

Abych se vrátil k tématu. Fanfulíkovo keše sice nejsou podle mého gusta, ale překvapilo mne, že si tady nikdo nevzpomněl na "Radary" nebo nově na "Zvěrokruh". To byly a jsou pravé keše o ničem. Radary jsme našli všechny a nestály za mnoho, ze Zvěrokruhu zatím dvě keše (mikro na ultranezajímavém místě). Luštění Radarů mělo logiku, Zvěrokruh ji (pro mne) postrádá. Tak už nechte Harryho a Narnii spát.
  • 0

#96 alicek

alicek

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 84 příspěvků(y)

Publikováno 15 October 2009 - 21:24

Toniczech napsal/a:
Zato se najde nemálo jiných kolegů, kteří do listingu zkopírujou cizích stránek podstatnou část (nebo celé) verbatim i s chlupama. TO pak je copyvio a nadto nedostatek vlastní tvořivosti.


Ano jako třeba GC1TJJ3 je zcela okopírováno odsud http://www.volny.cz/nipp/historie.htm:P
  • 0

#97 fanfulik

fanfulik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 příspěvků(y)

Publikováno 15 October 2009 - 21:27

nechcete si založit vlákno v kterém by jste mi nadávali za to co jsem kde udělala??Bylo by to docela zábavné a poučné.
  • 0
Je lepší být blázen a vědět o tom,než být normální a pochybovat.

#98 k-lord

k-lord

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 1874 příspěvků(y)

Publikováno 15 October 2009 - 21:29

fanfulik napsal/a:
nechcete si založit vlákno v kterém by jste mi nadávali za to co jsem kde udělala??Bylo by to docela zábavné a poučné.


Ze te bavi na ty kraviny tady jeste reagovat. B)
A neboj on si nekdo zase nejake vlakno, co se mu nelibi, urcite zalozi. To by nebyl gc.cz, aby se tu aspon jedno takove tydne neobjevilo. :|:|:|
  • 0

#99 AHA & team

AHA & team

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 441 příspěvků(y)

Publikováno 15 October 2009 - 21:32

kolombo napsal/a:
Ještě bych se mohl zeptat na jednu keš, kde mi také připadá velmi nepravděpodobné, že by jsi byl nositelem práv k použitým ilustracím,..


Zajímalo mně to, tak jsem je projel a našel jsem tyto, které jsou chybně nebo tak vypadají:
* GC1J9XZ - fotografie z přelomu 19. a 20. století, anonymní dílo, cca 100 od publikace, je to okay
* GC1XAPF - malá mapka skiareálu, porušení autorských práv, použil jsem chybně na základě amerického fair-use, odstraňuji
* GC1YA24 - pozadí stránky s CWG různých uživatelů, zde upřímně řečeno autorská práva tak snadno nejde, protože bychom skončili u toho, že část CWG nelze publikovat ani v katalogu; nicméně budu usilovně tvrdit, že jsem to pozadí publikoval jako koláž
* GC1PB3G - část fotografií je se souhlasem obce jako vlastníka originálů nebo jejich původce či zadavatele

Vidíš ještě nějaký další problém?

kolombo napsal/a:..., a nadávat někomu do zlodějů proto, že použije obrázek jako ilustraci tak, že z toho nemá žádný zisk je asi příliš tvrdá argumentace.


Mimochodem, nikomu jsem nenadával. Zeptal jsem se na práva soukromě, dostalo se mi dle mého názoru nepřiměřené reakce, tak jsem se zeptal jiným způsobem.

Obrázek je obrázek, šest obrázků je šest obrázků. Právně vzato, zisk je myslím irelevantní v posuzování viny, je posuzován jen z hlediska určení přiznání a výše náhrady škody. Z hlediska etického je to otázkou, neboť obrázek byl publikován na stránkách, které to zakazují, zároveň patří komerčnímu subjektu, který na stejných stránkách prodává reklamu.
  • 0

#100 fanfulik

fanfulik

    Advanced Member

  • Members
  • PipPipPip
  • 646 příspěvků(y)

Publikováno 15 October 2009 - 21:34

Právně vzato, zisk je myslím irelevantní v posuzování viny, je posuzován jen z hlediska určení přiznání a výše náhrady škody

Mám se jít nahlásit na policii hned nebo to počká do rána?
  • 0
Je lepší být blázen a vědět o tom,než být normální a pochybovat.




1 uživatel(ů) prochází toto téma

0 uživatelů, 1 návštěvníků 0 anonymních uživatelů

Reklama